İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi,şair-yazar Sunay Akın tarafından kurulmuştur.Müze,kapılarını 23 Nisan 2005’te ziyarete açmıştır.Müzede sergilenen oyuncaklar dünyanın çeşitli yerlerinden açık arttırmalarda edinilmiş veya antikacılardan satın alınmıştır,müzenin açılışında bu şekilde edinilmiş 1000 civarında oyuncak varken,şuanda bu sayı 4000’e çıkmıştır.Sergilenen oyuncaklar,sanatçının sahne gösterileri,tiyatro oyunları gibi bireysel çabaları sonucu kazandıklarıyla edindiği teliflerle satın alınmıştır. Müzenin her odası bir tiyatro sahnesi görünümünde olup,sahne tasarım sanatçıcı Ayhan Doğan tarafından tasarlanmıştır. Müze,2009 yılında ICOM’a (Uluslar Arası Müzeler Birliği) üye olmuştur.Avrupa Müzeler Forumu’nun faaliyetlerine katılmaya başlamıştır.2010 ve 2011 yıllarında ”Avrupa’nın En İyi Müzesi” yarışmasında ödüle aday gösterilmiştir.

İstanbul Oyuncak Müzesi Tarihçesi

1. yüzyıldan, günümüze kadar gelen oyuncakları görmemize imkan tanıyan bu müze Sunay Akın tarafından kurulmuştur. 2005 yılında kurulan bu müze içerisinde oyuncaklarının dilini gösteren özel bir dekor barındırmaktadır. Müze içerisinde zürafa şeklinde bulunan aydınlatmalar yer almaktadır, çeşitli lambaların süslediği bu yer beş kata sahiptir. İstanbul içerisinde bulunan özel bir köşkte kurulan bu müze Dünya tarihinde bulunan oyuncakları ziyaretçilere sunmaktadır.

Oyuncak tarihini net bir şekilde kişilere gösteren bu müze, her yaş grubuna hitap edecek bir şekilde tasarlanmıştır. Müzenin diğer bir özelliği ise Sunay Akın tarafından düzenlenen Çocuk Müzeleri Birliği’nin ilk toplantısının yapılmasıdır. Türkiye’nin ilk oyuncak müzesi olan bu yer Türkiye’de diğer kurulan oyuncak müzelerinin de öncüsü olmuştur.

İstanbul Oyuncak Müzesi Eserleri

İstanbul Oyuncak Müzesi içerisinde kişilerin çocukluğunda oynadığı ve oynamak istediği oyuncaklar bulunmaktadır. Bu oyuncak müzesi içerisinde ortalama 4.000’den fazla oyuncak yer almaktadır. Müzenin kurucusu olan Sunay Akın dünyadan birçok antika ve açık arttırmada satılan oyuncakları da bu müze içerisine katmıştır. Müze içerisinde bulunan oyuncaklar belirli kategorilere ayrılarak sergilenmektedir. İçerisinde çizgi karakter oyuncakları, arabalar, trenler ve uçaklar yer almaktadır. Müze içerisinde aynı zamanda da sergiler, etkinlikler ve seminerler gibi özel aktiviteler yapılmaktadır.

İstanbul’da mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri olan bu müzede, hediyelik eşya bölümü de yer almaktadır. Her alanı oyuncak olan bu müzede aileler ve çocuklar oldukça kaliteli vakit geçirebilirler. Birinci ve ikinci kat içerisinde müzik, çeşitli ses efektleri ve değişik nesneler yer almaktadır. Özellikle çalışan oyuncaklar, kişilerin ve çocukların büyük bir ilgisini çekmektedir. Müzede klasik olan çizgi filmlerde yer almaktadır. Müze içinde kült olmuş Pembe Panter, Kızılderililer ve uzay oyuncakları da bulunmaktadır. Müzenin çatı katında ise eski elektrikli süpürgeler, televizyonlar ve golf sopaları yer almaktadır.

Daha fazla göster

İstanbul Oyuncak Müzesi Kredi Kartı
İstanbul Oyuncak Müzesi Sigara İçilmez
İstanbul Oyuncak Müzesi Park Yeri
İstanbul Oyuncak Müzesi Müze
+(3)

Konum

Göztepe Mah. Ömerpaşa Cad, Göztepe, Dr. Zeki Zeren Sk No:17, 34730 Kadıköy/İstanbul, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 5 Puan

 • avatar

  bahadır gunay

  Çocuklardan çok bizim ilgimizi çekti. Mükemmel bir müze

 • avatar

  Mustafa Tutuş

  Herkese merhaba, Bugün Sunay Akın Oyuncak Müzesini bir kez de 4 aylık oğlumuz ile gezdik. Kendisi henüz gördüğü şeylere anlam veremeyecek çağında fakat görsel olarak objeleri seçebildiğini tahmin ediyoruz :) İlk müzesinin oyuncak müzesi olmasını istedik. Anne babası olarak, anlamasada görsel olarak bilinç altında olmasının faydalı olduğunu düşünüyoruz. Velhasıl, 90'lar çocuğu olarak tabir edilen kesimden birisi olarak yine çocukluğuma mini bir yolculuk yapmış oldum. Aslında eksik olarak bence 80'ler ve 90'lar hatta 00'lar çağından bazı oyuncakların daha az olduğunu farkettim belki bunun için de bir bölme yapılabilir sonuçta yakın tarih ama geçmiş bir tarih niteliği taşıdığını düşünüyorum. Hem daha geniş bir kitleye hitap edebilir diye düşünüyorum. Tüm parça oyuncaklar muhteşem işçilik, dönemini en iyi yansıtan farklı renkten, materyalden ve çeşitten yapılmış tabiki herkesin mutlaka gidip görmesini tavsiye ediyorum. Sevgiler :) Mini müzik tavsiyesi: Duman - Elimdeki saz yeter canımaHerkese merhaba, Bugün Sunay Akın Oyuncak Müzesini bir kez de 4 aylık oğlumuz ile gezdik. Kendisi henüz gördüğü şeylere anlam veremeyecek çağında fakat görsel olarak objeleri seçebildiğini tahmin ediyoruz :) İlk müzesinin oyuncak müzesi olmasını istedik. Anne babası olarak, anlamasada görsel olarak bilinç altında olmasının faydalı olduğunu düşünüyoruz. Velhasıl, 90'lar çocuğu olarak tabir edilen kesimden birisi olarak yine çocukluğuma mini bir yolculuk yapmış oldum. Aslında eksik olarak bence 80'ler ve 90'lar hatta 00'lar çağından bazı oyuncakların daha az olduğunu farkettim belki bunun için de bir bölme yapılabilir sonuçta yakın tarih ama geçmiş bir tarih niteliği taşıdığını düşünüyorum. Hem daha geniş bir kitleye hitap edebilir diye düşünüyorum. Tüm parça oyuncaklar muhteşem işçilik, dönemini en iyi yansıtan farklı renkten, materyalden ve çeşitten yapılmış tabiki herkesin mutlaka gidip görmesini tavsiye ediyorum. Sevgiler :) Mini müzik tavsiyesi: Duman - Elimdeki saz yeter canıma

 • avatar

  TANJU ARSLAN

  Mutlaka Görülmesi gereken yerlerden biryer.

 • avatar

  Serdar Alkan

  Müthiş bir koleksiyon hakkı ödenmez

 • avatar

  Semih Abalıoğlu

  Geçmişe yapılan bir yolculuk.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar