Jandarma Müzesi

4.7142857142857 (7 Yorum)

Jandarma Teşkilatı’nın tarihini ve günümüzde ulaştığı seviyeyi her yönüyle tanıtmak ve bu askeri kültür mirasını gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla kurulan Jandarma Müzesi, 21 Kasım 2005 tarihinde açılmıştır. Müzenin giriş katında Osmanlı Devleti dönemi sergi salonu birinci katında ise Cumhuriyet Dönemi sergi salonları yer almaktadır. Bu salonlarda Jandarma Teşkilatı’nın tarihi gelişimi, silahlar, kıyafetler, fotoğraflar ve bilgi panolarıyla tarih sırasına göre anlatılmaktadır.

Jandarma Müzesi

Ankara ’nın Ahlatlıbel ilçesinde yer alan Jandarma Müzesi’nin açılması fikri ilk olarak 1995 yılında ortaya çıkmış. Bunun neticesinde 1996 yılında çalışmalara başlanmış ve 2005 yılında Jandarma Müzesi faaliyete girmiştir. 12 Temmuz 2007 tarihinde müze Birinci Sınıf Askeri Müze olmaya hak kazanmıştır.

Müze jandarma teşkilatının tarihini tanıtmak amacıyla açılmıştır. 1839 yılından itibaren faaliyetlerine devam eden jandarma teşkilatı hakkında fikir sahibi olacağınız bu müzede yaklaşık olarak 1-1,5 saat vakit geçirmeniz yeterli olacaktır.

Dış Bölümü

Bina dışında yer alan bu bölümde bir dönemler kullanılmış bir uçak ve bir helikopter yer almaktadır. Aynı zamanda 5 adet jandarmaların kullanmış olduğu arabalar yer almaktadır. Bu araçlarla ilgili detaylı bilgilere araçların üzerinde bulunan notlardan ulaşabilirsiniz.

Osmanlı Dönemi
1839 yılından başlayarak Osmanlı’da jandarmaların giymiş olduğu kıyafetler mankenlerle birlikte sergilenmektedir. Aynı zamanda yine bu dönemde jandarmaların kullanmış olduğu bıçaklar ve silahlar da ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Cumhuriyet Dönemi
1923’ten başlayarak günümüze kadar jandarmaların tüm kıyafetleri Osmanlı Dönemi’nde olduğu gibi mankenlerle birlikte sergilenmektedir. Aynı zamanda yine bıçaklar, kılıçlar ve silahlar bu alanda yer almaktadır.

Belgeler
Osmanlı Dönemi’nden günümüze kadar jandarma teşkilatıyla ilgili birçok önemli belgenin toplanmış olduğu alandır.

Şehit Malzemeleri
Müzede insanı en çok duygulandıran bölümdür. Vatanı korumak için şehit olan jandarmalarımızın malzemeleri ve fotoğrafları bu alanda sergilenmektedir. Sergilendiği alanda vatan size minnettardır sözü yer almaktadır. Özellikle bu malzemeler arasında bulunan şehit mektupları insanı bir hayli duygulandırmaktadır.

Yabancı Kıyafetler
Diğer ülkelerdeki jandarmaların giydiği kıyafetler mankenlerin üzerinde sergilenmektedir. Bu müzenin hemen önünde üst düzey başarı yakalamış jandarma sporcularının da fotoğrafları ve başarılarının sergilendiği bir vitrin yer almaktadır.

Komutan Fotoğrafları
Müzenin son bölümünde de bu zamana kadar görev almış Türk Jandarma Genel Komutanlarının fotoğrafları yer almaktadır. Fotoğrafların altında da hangi yıllar arasında görev yaptıkları gibi birçok bilginin yer aldığı bir alan bulunmaktadır.

Jandarma Müzesi Ziyaret Vakitleri

Hafta içi ziyarete açık hafta sonu kapalıdır.
Hafta içi ziyaret saatleri 09.00-16.30 saatleri arasındadır.

Jandarma Müzesi Giriş Ücretleri

Herhangi bir giriş ücreti talep edilmemektedir.

Jandarma Müzesi Ulaşımı

Kızılay’da bulunan Güvenpark’ın önündeki otobüs duraklarında bekleyip 191,192 veya 194 numaralı otobüslere binerek müzeye ulaşabilirsiniz.
Ulus tarafından gelecek kişiler de İncek dolmuşlarına binerek müzenin hemen yakınlarında inebilirler.

Daha fazla göster

Jandarma Müzesi Park Yeri
Jandarma Müzesi Müze
Jandarma Müzesi Rezervasyon
Jandarma Müzesi Online Gez
+(2)

Konum

Ahlatlıbel Beytepe, Incek Şht. Savcı Mehmet Selim Kiraz Blv, 06805 Çankaya/Ankara, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.7142857142857 Puan

 • avatar

  Ay&Sun

  Dışarıda Anıt 'ı gezdikten sonra müzenin 2 katlı altı Osmanlı üst katı Cumhuriyet müzesi ve dışarıdaki araçlarını gezebilirsiniz. Görülmesi gereken bir müze

 • avatar

  ferda şahin

  Bayramda kapalı müzeler bayramlarda açıkken burası kapalıydı

 • avatar

  Mehmet Baran

  Süper bir yer

 • avatar

  Mücahit Ataman

  Çok güzel jandarma teşkilatına ait herşey bulunmakta!

 • avatar

  Ekrem Ekici

  Herkesin gidip görmesi gereken bir müze. Tarihsel olarak Jandarmanın geçirdiği evrelerin anlatımı ve bu evreler içerisinde kullanılan teçhizatlar çok güzel. En anlamlısı da şehitlerimize ait eşyaların gösterimi... Müze, Jandarma Komutanlığının içinde yer alıyor. Eğer askeri personel değilseniz, nizamiyeye "Müzeye geldiğinizi" söylemeniz yeterli. Misafir kartını aldıktan sonra nizamiyeden 2 km içeri girip müzeye ulaşabilirsiniz.

 • Mutlaka görmeniz gereken bir müze.

 • avatar

  Ahmet F Kuruoz

  Mutlaka gezilmesi gereken bir müze.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar