icon
Yükleniyor..

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi gezilmesi gereken yerlerden birisi olarak yer alıyor. Tarihi geçmişi çok fazla olan illerimizden bir tanesi de Kahramanmaraş’tır. Kahramanmaraş ilimizde birçok farklı tarihi müze yer almaktadır. Yurt içinden ve yurt dışından birçok ziyaretçinin beğeni ile gezdiğim müzelerden bir tanesi Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi dir. Kahramanmaraş’ın modern olarak yapılmış ilk müzesidir. 1929 yılında kurulmuştur ve ilk koleksiyonu ise bazı Hitit heykelleri ve stelleri olmuştur. Bu müze pek çok farklı değerli heykellere içerisinde barındırır. Kahramanmaraş’a yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken tarihi yerlerden bir tanesidir.

Bu müze 1929 yılında kurulmuştur ancak 1947 yılında Taş Medrese’ye taşınmıştır. Uzun yıllar boyunca burada faaliyet gösterdikten sonra günümüzde bulunan yerine taşınmıştır. 4 sene süren bu çalışmalar sonucunda birçok farklı taş eserlerin sergilendiği bir müze olmuştur. Bu müzeye gelen kişiler hem eserleri görebiliyor hem de deneyimleyebiliyor. Bu sayede ülkemizdeki çok önemli modern müzelerden bir tanesi olarak faaliyete açılmıştır. Açıldığı günden bu yana ziyaretçiler tarafından çok fazla ilgi görmüştür ve hala görmeye devam etmektedir.

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi Bölümleri

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi bölümleri bakımından oldukça fazla çeşitliliğe sahiptir. İçerisinde çok eski dönemlerden kalan heykeller ve steller yer alır. Bunlara örnek olarak ilk akla gelen heykellerden bir tanesi Maraş filidir. Müzeye girdiğiniz anda bir tanesi cam bölme de diğeri ise ayakta olarak duran iki tane fil iskeleti görebilirsiniz. Müzenin en çok dikkat çeken bölümlerinden bir tanesini bu filler oluşturur. Yaklaşık olarak 2500 yıl önce yaşadığı bilinen bu filler kemikleri Gavur Gölünden çıkarılarak yeniden Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmiştir.

Müzeye girdiğinizde bir diğer dikkatinizi çekecek olan bölüm ise taş eserler salonu olacaktır. Birçok taş eser 19. Yüzyılın sonlarında kaçırılmış olsa da geriye kalanlar bu müzede koleksiyon olarak sergilenmektedir. Koleksiyonlar çok değerli olarak görülür ve 1886 yılından beri İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde güvenli bir şekilde saklanır. 2013 yılından itibaren de Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye devam eder. Müzede daha pek çok kıymetli bölüm bulunur. Kahramanmaraş’a yolunuz düşerse bu müzeyi mutlaka gezmenizi tavsiye ederiz.

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 08:00 ila 19:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 1 yetişkin için 15 TL 'dir. Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Hazır Gelmişken

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi 'ni gezmeye gelmişken Kahramanmaraş civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Kahramanmaraş Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Kahramanmaraş 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Devamını Göster

Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi Kredi Kartı
Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi Sigara İçilmez
Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi Park Yeri
Kahramanmaraş Arkeoloji Müzesi Müze
+(3)

Fiyatlar


Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4.6111111111111 Puan

 • avatar

  @yerelrehber

  Bilet ücreti 20 TL ancak "Müze kart" ile ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz. Ayrıca dışarıda girişin sağ tarafında küçük bir müze mağazası mevcut. Bakabilirsiniz..

 • avatar

  @gamze

  Çok keyifli bir müze özellikle esyalarin tarihi sıralamaya göre sergilenmesi çok güzel

 • avatar

  @gulcinarslan

  Şehrin tarihine göre biraz küçük ve zayif kalmis, girişte muze muduru hanimefendi ile karşılaştik, germenicia antik kenti ve diger calismalar hakkinda bilgi aldik, gayet guler yuzlu ve ilgiliydi

 • avatar

  @harundurak

  Kahramanmaraş gezimizde uğradık. Çok şaşırdım. Gerçekten gezdigim müzelerin en ilginçlerinden. Özellikle Maraş fili. Maraş aslanı heykeli ve bölgede yaşayan eski uygarlıklara ait kalıntılar. Ancak en ilgi çekici olanı Maraş diline ait olan iskelet kalıntıları. Maraş gezisinde mutlaka listeye alınması gereken yer. Müzekart geçiyor. Biz pazar günü gittik açıktı.

 • avatar

  @bilincvebilim

  Öğrencilere ücretsiz olması ayrı güzel. Gerçekten iç kısmı çok güzel dizayn edilmiş, mukemmele yakın bir müze.

 • avatar

  @sumerbulut

  Tarihe, özellikle arkeolojiye ilgi duyuyorsanız mutlaka gezmeniz gereken bir müze. Görevliler ve memurlar da güler yüzlü.

 • avatar

  @ademdincli

  Güzel bir müze lakin kent halkı gereken ilgiyi göstermiyor çoğu gitmemiş önünde otobüs durağı sayesinde ancak adı biliniyor (müze durağı)

 • avatar

  @burakcevik

  Maksimum 30 dakikada gezebilirsiniz, Maraş fili çok heybetli gözüküyor. Onun dışında bölgede bulunan kültür zenginliğinden kesitler sunuyor,

 • avatar

  @eneshasanoglu

  Kahramanmaraş'a gidiyorsanız ve vaktiniz varsa gidebilirsiniz müzeyi 1 saat vakit ayırmanız yeterli . Giriş için müze kartı geçerli . Otopark yok

 • avatar

  @simgehalman

  Küçük ama donanımlı bir müze, Maraş fili kalıntıları inanılmaz heybetli , kalıntılardan sonra mağara sizi karşılıyor Maraş yaşamı tarihi ve kapı kitabeleri mozaik , yakın Roma eserleri ve bir çok sikkeleri görebilirsiniz çalışan personeller güler yüzlü ve yardımsever müze kartımız okunmamasına rağmen bizi bekletmediler gezmemize izin verdiler İstanbul arkeoloji göre - , mersin arkeoloji + da olan bir müze görmenizi tavsiye ederim.

 • avatar

  @musaozcelik

  Çok az eser var. Bir ile yakışan büyüklükte bir müze değil. Ankara antep adana gibi illerdeki arkeoloji müzelerini gezdiyseniz burayı gezmeniz size birşey katmaz. Tek farkı bir fil iskeleti var.

 • avatar

  @yasargunlu

  BİRÇOK UYGARLIKLARA EV SAHİPLİĞİ YAPMIŞ K.MARAŞ BÖLGE OLARAK TARİHİ ÖNEM SAHİP BİRÇOK KALINTILARI BU ŞEHIR MÜZESİNDE GÖREMEK MÜMKÜNDÜR.

 • avatar

  @kubragucluer

  Konum olarak kolay ulaşılabilir merkezi bir yerde. Önünde yaya geçişi var bebek arabası tekerlekli sandalye için rampa mevcut ve gayet kullanışlı dik değil. Gezilmesi gereken yerler arasında müzeler en başta gelmeli arkeoloji muzeden onlardan biri

 • avatar

  @ahmethakan

  Küçük bir müze olmasına rağmen eserlerin sergilenmesi ve sergi alanların temizliği çok iyiydi. Tek sıkıntısı mozaik sergi alanının ışıklandırması olabilir

 • avatar

  @mehmetkuzu

  Yanı açık casi benbukadar geriye.donuk 1000 yıllık 500 yıllık değerli kalıntı ve buluntu tarih beklemiyor dum sasirdim hem ufak tefek şeyler diye tahmin edip düşünürdüm oysa çok büyük gerçek ten muazzam harika eserler ve tarihler varmış gelip gezmeye görmeye değer birkere ziyaret etti mi bida ziyaret etmek isteyecek siniz merak ettiği niz ilginizi çeken şeyler aklınızda kalacak sizi tekrar oralara götürecek

 • avatar

  @alperince

  Müze neden ücretsiz değil. Gençlere geçmişinizi tarihinizi araştırın bilin öğrenin deniliyor ama tarihi yere girerken para ödettiriliyor.

 • avatar

  @eminaciker

  Güzel mekan fotoğraf çekimi için ideal özel günlerinizde izin çerçevesinde güzel bir konsept olabilir.

 • avatar

  @medetozdemir

  Gidip görülmesi gereken şehir için İnci gibi öneme sahip çok güzel bir yer :) Geçmişten günümüze güzel bir gezi olacak söz;)


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 08:00 - 19:00
Salı 08:00 - 19:00
Çarşamba 08:00 - 19:00
Perşembe 08:00 - 19:00
Cuma 08:00 - 19:00
Cumartesi 08:00 - 19:00
Pazar 08:00 - 19:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar