Kapadokya Karanlık Kilise

3.625 (8 Yorum)

Nevşehir yaklaşık beş bin yıllık bir tarihe sahiptir ve en eski yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Yer altı şehirleri, peri bacaları ve daha önce yaşamış olan Hristiyan halkı nedeni ile de ek çok kiliseye ev sahipliği yapmaktadır. Örneğin Göreme’de Açık Hava Müzesi başta bir manastır olarak tasarlanmış ve kayaların oyulması ile oluşan bir yerleşim yeri haline gelmiştir. Karalık Kilise de Göreme Açık Hava Müzesi’nin içinde yer almaktadır. Nevşehir’e geldiyseniz ve değişik kültürlerin tarihlerine meraklıysanız Karanlık Kilise mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında yer almalıdır.

Günümüzde Karanlık Kilise

Bugün açık hava müzesi olarak hizmet veren bölgede pek çok kilise, şapel, yerleşim yeri ve yemekhaneler bulunmaktadır. Manastır sisteminin ilk olarak başladığı yer olarak kabul edilen bu bölgede özellikle kiliselerin içinde bulunan ve oldukça eski tarihlere dayan süsleme ve resimler dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra müzesi kültürel ve doğal bir varlık niteliği ile UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de kendine yer bulmuş durumdadır.

Göreme Açık Hava Müzesi’nin içinde Kızlar ve Erkekler Manastırı, Barbara Kilisesi, Aziz Basileus Kilisesi, Yılanlı Kilise, Elmalı Kilise, Tokalı Kilise ve Elmalı Kilise gibi gezip görülmesi gereken pek çok tarihi mekan yer almaktadır. Ancak şüphesiz ki kiliseler arasında en fazla dikkat çekeni Karanlık Kilise olacaktır.

Günümüze kadar yapısı bozulmadan hayatta kalabilmiş olan Karanlık Kilise, güvercinlik için kullanılması nedeni ile güvercinlere ev sahipliği yapmış ve güvercin gübreleri sayesinde oldukça uzun bir süre orijinal görüntüsünü korumayı başarmıştır. Sonrasında ise yenileme çalışmaları ile temizlenerek koruma altına alınmıştır. Bunların yanı sıra kilisede çok küçük bir pencere vardır ve bu nedenle kiliseye çok az ışık girmektedir. Kilisenin ismi de buradan geliyor diyebiliriz.

Karanlık Kilise

Karanlık Kilise’de neler var ?

Kilisenin az ışık alması içeride yıllardır var olan resimlerin de canlılığını korumasını sağlamıştır ve bu görsel şölen varlığını koruyabilmiştir. Resimler her ne kadar canlılığını korumuş olsa da kilise dört milletten 12 kişi tarafından yenilenmiştir.

Kilisenin önceki giriş noktası olan narteks şu anda kullanıma açık durumda değildir. Yukarıya ulaşım ise hemen alt kısımda yer alan tünellerden ahşap merdiven kullanılarak sağlanmaktadır. İç kısmı kubbe ve sütunlardan meydana gelen kilisenin duvarlarında Hristiyanlık için önemli olan pek çok olay resmedilmiş durumdadır.

Üstte bulunan kubbede baba, oğul ve kutsal ruh üçlemesinin sembolü olan Hz. İsa’nın resmi yer almaktadır. Sütunlardaki işaretler ise Hz. İsa’nın isimlerini sembolize etmektedir. Bunların yanı sıra Tevrat’tan alınan pek çok olay da kilisede resmedilmiş durumdadır. Ancak tüm bu tarihi sanat eserlerinin zarar görmemesi amacı ile kilisede fotoğraf çekimi yasaklanmıştır.

Karanlık Kilise ziyaret saatleri ve giriş fiyatı

Göreme Açık Hava Müzesi yaz mevsiminde 08:00-19:00, kış mevsiminde ise 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaretçilere açık durumdadır. Müzenin giriş ücreti 30 TL’dir ve aynı zamanda Müze Kart ile giriş yapmak da mümkündür. Bu giriş ücretinin diğer kiliselerin giriş ücretlerinden fazla olmasının nedeni ise yoğunluğu azaltarak kilisenin daha az tahrip olmasını sağlamaktır.

Karanlık Kilise’ye nasıl gidilir?

Göreme’ye 2 km uzaklıkta konumlanmış olan Karanlık Kilise Nevşehir’den de araç ile 20 dakika uzaklıktadır. Dilerseniz sabah 8’den akşam 7’ye kadar her saat başı kalkan Göreme otobüslerini kullanarak Karanlık Kilise’yi ziyaret edebilirsiniz. Şüphesiz ki yaptığınız bu yolculuk, Kapadokya bölgesinin en önemli kiliselerinden bir tanesi olan Karanlık Kilise’de gördüğünüz her şeye değecektir.

Daha fazla göster

Kapadokya Karanlık Kilise Kredi Kartı
Kapadokya Karanlık Kilise Sigara İçilmez
Kapadokya Karanlık Kilise Park Yeri
Kapadokya Karanlık Kilise Müze
+(4)

Konum

50180 Göreme/Nevşehir Merkez/Nevşehir, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 3.625 Puan

 • avatar

  Fatih Bozkurt

  Puanım Kultur bakanlığına. Söyle ki girişi Muze kartla bedava olan ya da öğrencilere ücretsiz olan koca açık hava müzesinde, bir göz odadan müteşekkil bu kilise mihrabı icin 40 TL ayrıca bilet kesiliyor. Çünkü buradaki figürler hıristiyanlık alemi için mühim eserler.. Özel sektör yapsa “fırsatçı” dersiniz Sayın bakan konuya el atmalı

 • avatar

  Orhan

  Göreme Açıkhava Müzesi muhteşem bir atmosfere sahip olan, etkileyici bir müze. Karanlık Kilise ise müzenin en önemli şaheseri. Açıkhava Müzesine Müzekart ile giriş mümkün iken Karanlık Kilise için 30 TL ekstra bir ücret vermeniz gerekiyor ancak Karanlık Kilise ekstra ücreti kesinlikle hak ediyor. Saatlerce incelemek isteyeceğiniz, zamana meydan okuyan duvar resimlerine ev sahipliği yapan Karanlık Kilise, Haç planına sahip olup, İncil ve Tevrat kaynaklı duvar resimlerini bulunduruyor.

 • avatar

  Fatih Özdemir

  Göreme açık hava müzesi içerisinde yer alan ve çok iyi korunmuş bir kilise. Resimler çok canlı. Müzeye müze kart ile girilebiliyor fakat karanlık kilise için ekstra ücret ödemeniz gerekiyor.

 • avatar

  Köksal Arslanmirza

  Göreme açık hava müzesinin içinde ayrı bir ücret ile girilen müze kart geçmeyen yer

 • avatar

  Cazi Oner

  Açık hava müzesinin içinde bu kilise fakat müze kart geçerli degil 30 lira giriş ücreti var

 • avatar

  Kürşat Karabulut

  İlave para vermeye gerek yok, 5dk bile kalmadan çıktık.

 • avatar

  Kapadokya Konaklama

  Boşa para vermeyin insan soyuyorlar hem girişte para ödüyoruz hemde kiliseye girmek için ekstra bir para daha ödüyoruz ayrıca iç dekarasyonu orjinal gibide değil boşa paranızı çöpe atmayın.

 • avatar

  amatör sosyolog

  Kiliseye zam gelmiş 40 liraya girdik. Hayır ekmeği suyu anlarım da kiliseye neden zam geliyor anlamıyorum. Mazot fiyatlarındaki artışlar kilise girişinin alakası nedir? Bölgedeki içi en korunmuş kilise ama 40 liraya değer mi deseniz girmiş bir kişi olarak gerçekten bu alanlara meraklı biri iseniz değer derim. Mesela tüm kadınların başı örtülüydü bu benim dikkatimi çekti. Şeytan için çok değişik bir yüz ve burun tasarlamışlar bu da çarpıcıydı. Değişik düşündüren freskler vardı ben keyif aldım izlemekten ama ilgisi olmayan çok insan şöyle bir bakıp çıktı.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar