icon
Yükleniyor..

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi Hitit’lerin son zamanlarında inşa edilen ve dönemin hükümdarı tarafından dış saldırılara karşı bir koruma olarak yapılan yerdir. Yaklaşık milattan önce 8. Yüzyıla denk gelen ve Asativata tarafından yaptırılan müzenin, 1946 yılında yapılan kazı çalışmaları sonucunda temelinde taşların kullanıldığı üst kısmının ise kerpiçten ve burçlardan yapılmış olduğuna ulaşılır. Daha önce saldırılar nedeniyle yıkılmıştır. En önemli özelliklerinden bir tanesi de hiyeroglif yazılarının tamamının okunabildiği ve en uzun çift dilli yazıların bulunduğu ve okunduğu yerdir.

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi Ziyareti

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi, Osmaniye sınırları içerisinde bulunan çok geniş bir Milli Park içerisinde bulunur. Yaklaşık olarak 4341 hektarlık bir Milli Parkın içerisinde bulunması ve tarihi özellik göstermesi nedeniyle de pek çok kişi tarafından merak edilen ve ziyaret edilen bir müze haline gelmiştir. 2007 yılı itibari ile Kültür ve Turizm Bakanlığı kararı ile Karatepe’de kapalı müze olarak da hizmete açılmıştır. Dünyanın her yerinden ziyaretçilerin akın akın geldiği müze özellikle yabancılar tarafından çok beğenilen ve dikkat çeken bir müzedir. Türkiye’nin en büyük açık hava müzesi olmasının yanı sıra aynı zamanda da Türkiye’nin ilk açık hava müzesi olma özelliğini de elinde bulundurur.

KARATEPE ASLANTAŞ AÇIK HAVA MÜZESİ

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi'nde Yapılacaklar

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi, birçok kişi tarafından dikkat çeken ve merak uyandıran bir müzedir. Aynı zamanda bulunduğu konum dolayısıyla da çok avantajlıdır. 4341 hektarlık çok geniş bir milli parkın içerisinde bulunması ve merkeze çok uzak olmaması nedeniyle de ziyaretçilerin çok fazla tercih ettiği bir müzedir. Aslantaş Barajı Gölü kıyısında bulunması ziyarete gelen kişilerin doğal güzelliklerle zaman geçirmesine de vesile olur. Kamp kurulumu ve piknik yapımı için de oldukça elverişli olan bir yerde bulunmasından dolayı doğal yaşam ve ender güzelliği ile de dikkat çekmektedir. Tüm bu özellikleri sayesinde Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi çok dikkat çekiyor ve ziyaretçiler tarafından beğenilen bir yer haline geliyor.

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi Osmaniye ilinin Kadirli ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 10:00 ila 18:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 1 yetişkin için 15 TL 'dir. 

Hazır Gelmişken

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi 'ni gezmeye gelmişken Osmaniye civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Osmaniye Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Osmaniye 'de gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Devamını Göster

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi Kredi Kartı
Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi Sigara İçilmez
Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi Park Yeri
Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi Müze
+(5)

Fiyatlar


Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4.8333333333333 Puan

 • avatar

  @nihatkarabiber

  Türkiye’nin ilk açık hava müzesi, Unesco dünya mirası geçici listesinde, hititlilerden kalma muhteşem eserler barındırıyor, müzekart geçerli

 • avatar

  @abdullahaltinsoy

  Osmaniyeye gelirseniz mutlaka uğrayın castabal antik kenti ile birbirine yakın bir Hitit yerleşkesi yazıtlar çok güzel doğa çok güzel çıkışta müze ve kazı alanınınıda gezebiliyorsunuz

 • avatar

  @yunusazgeldi

  Bakir doğası ve tarihiyle çok güzel yer. Hitit başkenti Hattuşa da bile kale duvarı kabartmaları bu kadar net ve sağlam değildi. Buradakiler mükemmele yakın. Tarih ve doğa meraklıları mutlaka gelmeli.

 • avatar

  @sahinekinci

  Tasvirler muhteşem keşke taşların üzerinde merak uyandıran yazıların Türkçesini de okuma imkanımız olsaydı.. Türkiye'nin ilk açık hava müzesini kesinlikle görmenizi tavsiye ederim...

 • avatar

  @mustafaemiremir

  Mutlaka ziyaret edin güzel bir göl-orman piknik alanı.

 • avatar

  @zahidkara

  Kesinlikle gidilip görülmesi gereken antik bi açık hava müzesi ve doğa harikası

 • avatar

  @malikararmaz

  Sık sık gittiğim yer. Bahar havasında gidilmeli. Yazları çok sıcak oluyor. İki bölümden oluşuyor. Açık hava müzesi ve piknik alanı. Açık hava müzesi 30-60 dk arasında gezilip bitirilebilir. Giriş kişi başı 15 TL. Piknik alanı için fazlasıyla kamelya, bank vs. mevcut. Tuvalet ve lavabolar(engelli dahil) temiz. Ormanlık mis gibi bir alan. Daha ne olsun efendim gidin tadını çıkarın.

 • avatar

  @erenyaycioglu

  Kadirli ilçesinden yaklaşık 20 km asfalt yolda ilerledikten sonra ulaşabileceğiniz Karatepe'de 2 odalı müze binası bulunmakta. Eserlerin önemli kısmı açık havada sergilenmekte olup kabartmalar iyi korunmuş durumda. Çay kahve içip tahtadan oyma eserler alabileceğiniz küçük bir tesis mevcut.

 • avatar

  @fatihkaragul

  2000’de tanışma imkanı bulduğum Prof.Dr. Hallet Çambel bakanlığında yürütülen kazılar sonucu ortaya çıkan eseler (taş rölyefler özellikle plastik anlamda çok değerli) sayesinde tanıma fırsatı bulduğum geç Hitit kentlerinden biri. Luvice ve Fenike diliyle yazılmış kitabeler, mekanın genel atmosferi insanda gerçekten tuhaf duygular hissettiriyor. Onca emek ve zaman antik insanların inançları uğruna neleri başarabildiğimiz ortaya koyuyor. Eskiden ulaşım kötü yolları nedeniyle zahmetli ve uzundu,şimdilerde geliştiğini düşünüyorum. Tarih, sanat, arkeoloji ve mitoloji meraklılarının mutlaka görmesi gerekir düşüncesindeyim. Wikipedia Türkçe maddesi bile halen yazılmamış durumda, üzücü. Zamanında kameram olmadığından fotoğraf koyamasam da 8 mm.videolar koyacağım.

 • avatar

  @farukozkar

  Kadirli'den kalkan köy otobüsü müzeye kadar bırakıyor. Müze gayet güzeldi. Mutlaka gidilip görülmeli. Türkiye'nin ilk açık hava müzesi.

 • avatar

  @aysegulcihangir

  Açık havada olması ve müze olması başlı başına artılar zaten benim için. Öğretmenlere giriş ücretsiz. Kesinlikle yakın çevrede bulunan okulların gezi düzenlemesi gereken bir yer. Kızım hoplayıp zıplayarak, arı yuvaları bularak, yerdeki kökleri birseylere benzeterek antik kalıntıları görebildiği için şanslıyız.

 • avatar

  @cebotunc

  Hitit kalıntıları var. Barajın yanında orman içinde güzel bir yer. Müze kart geçerli. Giriş 12.5 tl. Gayet temiz ve bakımlı.


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 10:00 - 18:00
Salı 10:00 - 18:00
Çarşamba 10:00 - 18:00
Perşembe 10:00 - 18:00
Cuma 10:00 - 18:00
Cumartesi 10:00 - 18:00
Pazar 10:00 - 18:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar