Kariye Müzesi

3.7142857142857 (7 Yorum)

Kariye Müzesi

İstanbul, Bizans anıtlarının en çok bulunduğu şehirdir, ancak birkaç mozaik ve kilisede olduğu gibi bırakılmıştır. Theodosius II'nin anıtsal kara duvarlarının ve şimdi bir müzenin gölgesinde yer alan Kariye Müzesi, ünlü Aya Sofya camiye oldukça yakındır. Ancak Bizans sanatına eşit derecede büyüleyici bilgiler sunan ziyaretçi sayısının bir kısmını burayı ziyaret eder. Kilise birkaç yıl içinde yenileme çalışmaları için kapatılmıştır; nelerin açık olduğunu öğrenmek için web sitesine bakabilirsiniz.

Giriş

Şehrin bu kısmına ulaşmanın en iyi yolu, Karaköy'den Ayvansaray'a Haliç vapurunu yakalamak ve Dervişzade Sokak boyunca tepeye çıkmak, sağa Eğrikapı Mumhane Caddesi'ne dönüp hemen hemen Şişhane Caddesi'ne gitmek. Buradan, Konstantin Porphyrogenitus Sarayı'nı geçerek Theodosius II'nin kara duvarlarının kalıntılarını takip edebilirsiniz. Hoca Çakır Caddesi'nden, duvarın surlarına çıkan dik merdivenlere ulaşmadan hemen önce Vaiz Sokak'a gittikten sonra keskin bir şekilde sola dönerek Kariye Sokak'a dönün ve müzeye göreceksiniz. Bina ilk olarak Surların Dışında Kutsal Kurtarıcı Kilisesi olarak biliniyordu (Chora tam anlamıyla 'ülke' anlamına geliyor). İlk inşa edildiğinde Büyük Konstantin tarafından inşa edilen orijinal şehir duvarlarının dışında yer almıştır. Bugün gördüğünüz orijinal kilise değildir. Kariye Kilesesi 11., 12. ve 14. yüzyıllarda en az beş kez yeniden inşa edildi. Neredeyse tüm iç dekorasyon - ünlü mozaikler ve daha az ünlü ama aynı derecede çarpıcı freskler - 1320'den kalma ve İmparator altında Bizans hazinesinden bir şair ve harf olan Theodore Metochites tarafından finanse edildi. Andronikos II (1282-1328). Müzenin iç kapısının üstünde bulunan en harika mozaiklerinden biri, Theodore'un kiliseyi Mesih'e teklif ettiğini tasvir ediyor.

Günümüzde

Bugün Chora beş ana mimari birimden oluşuyor: Nef, kuzeye eklenen iki katlı yapı (ek), iç ve dış narteksler ve güneydeki mezarlar (parecclesion) için şapel. 2013 yılında ikinci büyük restorasyon başladı. Bu devam eden süreç aşamalı olarak gerçekleşmektedir ve müzenin bazı bölümlerinin kapatılmasını içermektedir; binanın kuzey tarafındaki nef, iki katlı ekler ve iç narteksin çoğu tamamlanmış ve araştırma sırasında dış narteks ve parecclesion çalışmaları devam etmiştir.

Daha fazla göster

Kariye Müzesi Kredi Kartı
Kariye Müzesi Müze
Kariye Müzesi Rezervasyon
Kariye Müzesi Online Gez
+(2)

Konum

Dervişali, Kariye Cami Sk. No:18, 34087 Fatih/İstanbul, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 3.7142857142857 Puan

 • avatar

  Aylin Teksöz

  Kariye Cami, Doğu Roma İmparatorluğu döneminde büyük bir yapı kompleksi olan Khora Manastırı’nın merkezini oluşturan ve İsa’ya adanmış bir kilise yapısıdır. İstanbul (Konstantinos) surlarının dışında kalması nedeniyle binaya Grekçe kent dışı, kırsal alan anlamana gelen Khora ismi uygun görülmüştür. Kariye bu ismin Türkçeleştirilmiş halidir. Yapının inşa tarihi kesin olarak tahmin edilememekle birlikte 6’ncı yüzyılda İmparator Justiniaus tarafından (527-565) şehir dışında harabe şeklindeki bir şapelin yerine yeniden inşa ettirildiği bilinmektedir. Kommenoslar Dönemi’nde Blackhernal Sarayı’nın yakınında olduğu için kilise önemli dini merasimlerde saray şepali olarak kullanılmıştır.

 • avatar

  Erkan ÖZEN

  Kariye camii İstanbul, Fatih'te bulunan kiliseden çevrilmiş olan bir camidir. İstanbul, Fatih'te ve tarih kokan muazzam ve maneviyatı yüksek olan güzel bir cami. İstanbul'da bu şekilde yüzyıllarca ayakta duran camiler maalesef yok artık. Bu camileri bu zamana kadar ayakta tutan ve çalışanlardan Allah razı olsun. Bunun gibi kiliseden çevrilmiş tarihi camiler sayesinde tarihimize iz katmıştır.. Bu gibi eserleri ayakta tutanlardan Allah razı olsun ve mekanlarını cennet eylesin. İnsanlar bu gibi yapıları gördükçe teihini tanıycaktır inşallah.

 • avatar

  Elif Kılıç

  Halı hazırda hala tadilat devam ediyor.ancak o sokağa kadar geldiyseniz geri dönmeden arka sokağında bir çay içilecek yer var mutlaka bir soluklamak ve mekanın tadını çıkartmak lazim

 • avatar

  gokhan ozer

  İstanbul'da cami kıtlığı mi var da Kariye müzesi gibi içi fresklerle dolu yeri cami yapiyorlar anlamadim ki. ayasofya'da o kadar çok resim yok o nedenle birkaç perde ile işi geçiştirebildiler ama kariye resim galerisi gibi, duvarların baştan aşağı örtülmesi gerekiyor ,çok yazık oldu

 • avatar

  Mahmut TOZKOPARAN

  Mozaikler ve freskler görülmeye değer harika sanat eserleri olmaları yanında Hristiyanlık tarihi hakkında da önemli kesitler sunuyor. Restorasyon büyük ölçüde bitmiş gibi, yani Naos denen ana kubbenin olduğu yer tamamen açık.

 • avatar

  Ali ÇElik

  Kariye de Portreler, Eski Ahit, Yeni Ahit ve Apokrif İncillerden alınmış sahneler içeren mozaik ve resimler ile bezelidir. Yapı, sanat tarihçileri tarafından içindeki bezemeler bakımından genellikle İtalya'nın Padova kentindeki Arena Şapeli'nde aşağı yukarı aynı tarihlerde Rönesans resminin öncüsü Giotto tarafından yapılan Arena Şapeli ile karşılaştırılır. İkisinde de Meryem Ana'nın annesi Anna, babası Yohakim, Meryem'in kendisi ve İsa'nın yaşamından birçok sahne yer alır.

 • avatar

  Prof.

  Kariye Kilisesi veya Kareya Müzesi (Türkçe: Kariye Müzesi), birkaç çağdan geçmiş en güzel Bizans anıtlarından biri olarak kabul edilen İstanbul'daki bir Bizans kilisesidir[1]. Hangi Al-Fateh belediyesinin batı kesiminde yer almaktadır. Müzeye Kutsal Kurtarıcı Kilisesi adı verildi. Bizans kilisesinden on altıncı yüzyılda camiye, 1948'de Qaariya Müzesi adıyla müzeye dönüştürülmüştür. Daha sonra 2020'de camiye dönüştürülmüştür.[2] İçerisinde çok sayıda resim ve mozaik bulunan müzede yapı, giriş holü veya nef, kilisenin ana gövdesi ve yan şapel olmak üzere üç ana bölüme ayrılmış olup, yapı 6 kubbelidir.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar