Knidos Antik Kenti

5 (10 Yorum)

Knidos Antik Kenti; bugün Muğla sınırları içerisindeki Datça’nın 1.5 km uzağında yer alıyor. Burgaz mevkisinde yer alan bu antik kent; Karya dönemine ait antik bir yerleşim alanı olarak adlandırılıyor. MÖ 4. Yüzyıla dayanan tarihiyle beraber; buradaki kalıntıların halen daha netlik kazanmadığı da ifade edilmektedir. Bulunulan noktadaki tüm kalıntıların neden burada olduğu ya da yerleşim merkezinin hangi sebeple bu noktada yer aldığı konusunda bilgi bulunmamaktadır. Denizi gören bir noktada yer almasından ötürü de gözlemci noktası ya da deniz ticaretinin kontrol yerlerinden bir tanesi olduğu konusunda da yaygın görüşlerin olduğu ifade edilebilmektedir. Knidos Antik Kenti bu yönden halen daha arkeologların cevap aradığı bir yerde bulunmaktadır.

Giriş

Knidos hakkında gelen ilk veriler bu noktanın Helenistik ve Roma dönemlerinde inşa edildiğini göstermektedir. Aynı zamanda da Akropol antik kentiyle alakalı olduğu da ifade ediliyor. M.Ö 4. Yüzyıla kadar kesintisiz olarak insanların yerleşim yeri olduğundan da belirtiliyor. Şehrin surlarının dışında yaklaşık olarak 4 km boyunca yerleşim alanına sahip olduğu ifade ediliyor. Oldukça geniş olan bu antik kentin aynı zamanda da bilim, mimari ve sanat konusunda da ilerleyen bir kent olduğu ifade edilmektedir. Döneminin önemli bilim adamlarının da burada yaşadığına dair kanıtlar arkeolojik kazılar sonrasında da ortaya çıkan bir konu olarak görülebiliyor.

Görsel

Knidos

Knidos antik kenti içerisinde kendi döneminin en büyük tıp okullarından bir tanesi de yer alıyordu. Bunun yanında da Knidos antik kentinin geniş bir tiyatro olduğıu da ifade edilmektedir. Giderek yükselen ve yerleşim yerlerinin son derecede düzenli olduğu ifade edilmektedir. 4 ana cadde halinde yerleşim alanları belirli bir plan doğrultusunda kendini göstermektedir. 4 km boyunca bu durum aynı şekilde de kendini göstermektedir.

Aynı zamanda da bu antik kentin etrafı surlarla çevrilidir. Askeri limanının yanı sıra güney kısmında ticari liman da yer almaktadır. Öte yandan dolgu alanları da yaratılmış ve deniz ticaretinin etkili bir şekilde işlemesi de amaçlanmıştır. Gemilerin kontrollerini sağlamak için gözlemci noktalar da bu antik kent içerisinde bulunmaktadır.

Knidos Limanı

Adres: Yazı, Yazı Köyü Tekirburun Mevkii, 48900 Datça/Muğla

Bölge: Karya

Asya Eyaleti (Roma İmp.)

Daha fazla göster

Knidos Antik Kenti Kredi Kartı
Knidos Antik Kenti Sigara İçilmez
Knidos Antik Kenti Park Yeri
Knidos Antik Kenti Müze
+(3)

Konum

Yazı, Muğla Datça Çevre Yolu, 48900 Marmaris/Datça/Muğla, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 5 Puan

 • avatar

  Hande Ulukan

  Eşimle 3 Mayıs'ta Söğüt köyünden ziyarete geldiğimiz harikulade yer. Ulaşmamız 2,5 saat sürdü. Yolun bazen gidiş, bazen de dönüş şeridi çukurlu ve pürüzlü olduğu için pür dikkat araba kullanmalısınız. Dalgınlık kabul edecek bir yol değil. Bazı noktalarda da yan yana iki araba zor geçiyor ve aşağısı uçurum tabii. Bu sebeplerden, yola dinlenmiş şekilde çıkılmalı. Yine ve yeniden antik zamanın insanları en güzel yerleri biliyormuş dedirtti. Döneminin hissini yaşatan, çok heyecan verici bir yer. Manzarasıyla, deniziyle, kentin coğrafyaya konumlanışıyla bir film atmosferinde hissettirdi. Gün batımı mükemmel. Ufuktaki deniz feneri de ortama harika bir hava katıyor. Unutulmayacak bir gün geçirdik. Kesinlikle zaman ayırıp gidilmeli.

 • avatar

  Kemal Turanli

  Knidos Antik Kenti Türkiye'nin en önemli tarihi, antik yerlerinden biri. Coğrafi konumu nedeniyle de muhteşem bir bölge. Kalıntıların ve tiyatronun bulunduğu alana giriş; 65 yaş üstü için ücretsiz, normal fiyat kişi başı 17 ₺. Ücretsiz ama yetersiz bir park yeri var. Ayrıca, güzel bir yat marinası var. Marina yanındaki tek restaurant oldukça iyi, ancak fiyatlar çok yüksek. Sanırım fiyatlar yabancılara göre ayarlanmış !! Tarih ve doğa tutkunlarının bu güzel bölgeyi mutlaka ziyaret etmelerini öneririm. (Eylül 2021)

 • avatar

  Jay Okudan

  Knidos antık kenti roma antik kenti kadar degerli bir yapılasma ne yazıkkı turizm degeri ve potansiyeli kullanılamıyor ve uluslararası platformda tanıtımı yapılamıyor.restorasyon calısmaları acemice bilgisizce cahilce yapılan özensiz ve dehset verici kötü uygulamalar..antik kemt arazisindeki calı cırpı ve bodur bitkiler temizlenerek gizli kalmiş diğer kent kalıntıları konturları ortaya cıkarılmalı..kultur ve turizm bakanlığının bu tarih mirasının degerinden haberi yok. Restorasyon prof!!! Ları avrupayı dolaşıp doğru işin nasıl yapıldıgını öğrenmeleri gerekiyor..buradaki selcuk universitesi yan gel yat dinlenme ve tesisi de tatil yeri olmaktan cıkarılmalı..ege sahillerimiz boyle ve benzer tarih degerleri ile dolu ama cehalet onların da yakasını bırakmıyor..ben kimmiyim dunyada 69 ulke dolaşmıs yurt içinde yapı bilimi masteri..yurt dişinda iç tasarım masteri yapmış bir akademisyen yuksek mimarım.

 • avatar

  İbrahim Naci

  Datça ilçesinde bulunan bir antik kent, bilime, sanata önem vermesi ve bu alanda önemli insanlar yetiştirmesi açısından önemli. Astronomi ve matematik alanında ünlü bilim insanı Eudoksus, tıp bilim insanı Euryphon, ressam Polygnotos ve dünyanın yedi harikasından biri olan İskenderiye Feneri’nin mimarı Sostratos’ın Knidoslu olduğu düşünülüyor. Ayrıca şehir yönetimi Pers’lerin istilasından korktukları için yarım adayı tamamen ada haline getirmek isteyip başarısızlıkla sonuçlanan bir projeye kalkışmıştı. Günümüzde bu antik kentte görülecek yapılar arasında, yuvarlak tapınak, Dionysos Stoası ve Tapınağı, Apollon tapınağı, Bolukrates Çeşmesi ve yaklaşık 5.000 kapasiteli küçük tiyatrosu yer alıyor.

 • avatar

  Hülya Baki

  Denize sıfır konumda bir antik kent. Manzara harika ama Datça 'ya uzak bir mesafede ve yolu çok dar çok virajlı. İki araç yanyana geçemeyecek kadar dar. Fakat yol boyu manzara ve Knidos Antik kenti manzarası muazzam. Gün batımı izlemek için süper bir konumdaymış fakat biz göremedik çünkü hava bulutlu olduğu için güneş yoktu. Kent çok büyük değil. Bir tane restoran var denize nazır.El değmemiş bozulmamış bir yer. Datça 'ya gitmişken gidin görün. Uzak dedim ama aslında yol virajlı ve dar olduğu için bana öyle de geldi sanırım.

 • avatar

  Yusuf Örün

  2022 Nisan sonu itibari ile Datçadan knidosa doğru devam eden yolda kış çıkışı olduğu için çalışma mevcuttu. Bir şeritin asfaltı kazılmış tek şerit üzerinden gidiş geliş devam ediyordu. Yolda biraz çileli olduğunu düşünsek de çok güzel bir antik kentti görür görmez bu yola değer olduğunu anladık. Harika doğasıyla yaşanmışlık sizi büyüleyecek. Mutlaka uğramanız gereken bir nokta. Büyük bir antik kent. Gün batımı manzarası mükemmel.

 • avatar

  behice dagci

  Daha araştırılmamış o kadar çok yeri var ki. Denizi pırıl pırıl, gün batımı harika. Fenere çıkamadık, zamanımız kalmadı. Ancak nasıl bir medeniyet yaşamış onu gözlemledik. Bu yola değer mi evet değer. Ancak çocuklu ailelerde mide bulantısı noktasında uyarıda bulunmam gerekecek. Burada bir restoran var, müze ürünlerinin satıldığı bir mağaza var. Giriş 20 tl. Öğretmen ücretsiz, kimliğinizi gösterince. Şuan yolda boru döşendiği için oldukça yavaş gitmek durumunda kaldık. Yolu bozuk, bunu da ilave edelim. Ne zaman düzelir bi fikrim yok.

 • avatar

  Hakan SAĞLAM

  Ege ile akdenizin kesişim noktasında bir liman kenti. Tarih ve antik kent severler için gezilecek geniş ve zorlu bir alana sahip. Eğer palamutbüküne kadar geldiyseniz uğramanızı tavsiye ederim. Saat 11-14 arası çok sıcak olabilir, pek gölgelik yok. Yanınıza mutlaka su alın. Yol asfalt ancak bazı kısımları tek şeritten daha dar ve karşıdan geleni göremeyeceğiniz kıvrımları var, dikkatli ve yavaş ilerlemelisiniz. Kente girmeden önce solda dinlenebileceğiniz bir cafe var. Giriş 20 tl, otopark ücretsiz, wc var. Müzekart geçerli. Özellikle yamaç kısımlarındaki yapılar yıkık durumda ancak tepeden manzarayı görmek için bile çıkılır. Görebildiğimiz sağlam yapılar; Küçük tiyatro, heron ve çeşme. Bazı sütunlar ve merdivenler de ayakta durmaya çalışıyor.

 • avatar

  Esat Bektaş

  Mutlaka ziyaret edilmesi gereken çok eşsiz bir antik kent burası. Henüz tamamen ortaya çıkarılmamış olsa da kendine has pek çok özelliği var. Yakınlarda 20-25 dklık patikayla ulaşılabilecek deniz fenerinin manzarası da muazzam. Yoluysa tam bir eziyet. Neredeyse Datça’dan itibaren yolun bir şeridi toprak şeklinde kazılı vaziyette. Herkesin yorumlarında bahsettiği tek arabanın geçebileceği son kısım şu anki ilk kısma göre cennet, en azından asfalt. Şoförlüğüne güvenmeyenlerin kesinlikle gitmemesi gereken bir yol. Gece de ekstra riskli olabilir, günbatımı için gideceklerin bunu da dikkate alması faydalı olur.

 • avatar

  Uğur BEKTAŞ

  Datça merkezde bulunan Toker Peynircilik'ten peynir tabağı yapılır, Datça Vineyard'tan şarap alınır ve düşülür yola.. Türkiye'nin en güzel gün batımlarından biri belki de en iyisi Knidos'ta izlenir zira Ege ve Akdeniz'in buluşma noktasıdır aynı zamanda. Datça-Knidos arası yol biraz bozuk dikkatli olmak lazım ancak öyle korkulacak bir durum yok. Gün batımından en az 3 saat önce gelmeli sindire sindire gezilmeli ve güneşi batırmak en için güzel bir nokta seçilmeli. Datça'ya gelirseniz mutlaka gidin, görün, gezin..


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar