Knidos Antik Kenti

4.8888888888889 (18 Yorum)

Knidos Antik Kenti; bugün Muğla sınırları içerisindeki Datça’nın 1.5 km uzağında yer alıyor. Burgaz mevkisinde yer alan bu antik kent; Karya dönemine ait antik bir yerleşim alanı olarak adlandırılıyor. MÖ 4. Yüzyıla dayanan tarihiyle beraber; buradaki kalıntıların halen daha netlik kazanmadığı da ifade edilmektedir. Bulunulan noktadaki tüm kalıntıların neden burada olduğu ya da yerleşim merkezinin hangi sebeple bu noktada yer aldığı konusunda bilgi bulunmamaktadır. Denizi gören bir noktada yer almasından ötürü de gözlemci noktası ya da deniz ticaretinin kontrol yerlerinden bir tanesi olduğu konusunda da yaygın görüşlerin olduğu ifade edilebilmektedir. Knidos Antik Kenti bu yönden halen daha arkeologların cevap aradığı bir yerde bulunmaktadır.

Knidos Antik Kenti Tarihi

Knidos hakkında gelen ilk veriler bu noktanın Helenistik ve Roma dönemlerinde inşa edildiğini göstermektedir. Aynı zamanda da Akropol antik kentiyle alakalı olduğu da ifade ediliyor. M.Ö 4. Yüzyıla kadar kesintisiz olarak insanların yerleşim yeri olduğundan da belirtiliyor. Şehrin surlarının dışında yaklaşık olarak 4 km boyunca yerleşim alanına sahip olduğu ifade ediliyor. Oldukça geniş olan bu antik kentin aynı zamanda da bilim, mimari ve sanat konusunda da ilerleyen bir kent olduğu ifade edilmektedir. Döneminin önemli bilim adamlarının da burada yaşadığına dair kanıtlar arkeolojik kazılar sonrasında da ortaya çıkan bir konu olarak görülebiliyor.

Knidos antik kenti içerisinde kendi döneminin en büyük tıp okullarından bir tanesi de yer alıyordu. Bunun yanında da Knidos antik kentinin geniş bir tiyatro olduğıu da ifade edilmektedir. Giderek yükselen ve yerleşim yerlerinin son derecede düzenli olduğu ifade edilmektedir. 4 ana cadde halinde yerleşim alanları belirli bir plan doğrultusunda kendini göstermektedir. 4 km boyunca bu durum aynı şekilde de kendini göstermektedir.

Aynı zamanda da bu antik kentin etrafı surlarla çevrilidir. Askeri limanının yanı sıra güney kısmında ticari liman da yer almaktadır. Öte yandan dolgu alanları da yaratılmış ve deniz ticaretinin etkili bir şekilde işlemesi de amaçlanmıştır. Gemilerin kontrollerini sağlamak için gözlemci noktalar da bu antik kent içerisinde bulunmaktadır.

Kinodos Antik Kenti Nerede, Giriş Ücreti ?

Kinodos Antik Kenti, Muğla'nın Datça ilçesinde, Reşadiye Yarımadası'nın en uç kısmında, Akdeniz ve Ege'nin birleştiği noktadaki Tekir Burun üzerinde yer almaktadır. Antik Kenti ‘ni hafta içi hergün 08:30 ila 19:30 arasında ziyaret edebilirsiniz.  Antik Kente giriş ücreti 1 yetişkin için 25 TL 'dir. Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Hazır Gelmişken

Datça Kinodos Antik Kenti 'ne gezmeye gelmişken Muğla civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Muğla Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Muğla 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Daha fazla göster

Knidos Antik Kenti Kredi Kartı
Knidos Antik Kenti Sigara İçilmez
Knidos Antik Kenti Park Yeri
Knidos Antik Kenti Müze
+(4)

Fiyatlar


Konum

Yazı, Muğla Datça Çevre Yolu, 48900 Marmaris/Datça/Muğla, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.8888888888889 Puan

 • avatar

  Hande Ulukan

  Eşimle 3 Mayıs'ta Söğüt köyünden ziyarete geldiğimiz harikulade yer. Ulaşmamız 2,5 saat sürdü. Yolun bazen gidiş, bazen de dönüş şeridi çukurlu ve pürüzlü olduğu için pür dikkat araba kullanmalısınız. Dalgınlık kabul edecek bir yol değil. Bazı noktalarda da yan yana iki araba zor geçiyor ve aşağısı uçurum tabii. Bu sebeplerden, yola dinlenmiş şekilde çıkılmalı. Yine ve yeniden antik zamanın insanları en güzel yerleri biliyormuş dedirtti. Döneminin hissini yaşatan, çok heyecan verici bir yer. Manzarasıyla, deniziyle, kentin coğrafyaya konumlanışıyla bir film atmosferinde hissettirdi. Gün batımı mükemmel. Ufuktaki deniz feneri de ortama harika bir hava katıyor. Unutulmayacak bir gün geçirdik. Kesinlikle zaman ayırıp gidilmeli.

 • avatar

  Kemal Turanli

  Knidos Antik Kenti Türkiye'nin en önemli tarihi, antik yerlerinden biri. Coğrafi konumu nedeniyle de muhteşem bir bölge. Kalıntıların ve tiyatronun bulunduğu alana giriş; 65 yaş üstü için ücretsiz, normal fiyat kişi başı 17 ₺. Ücretsiz ama yetersiz bir park yeri var. Ayrıca, güzel bir yat marinası var. Marina yanındaki tek restaurant oldukça iyi, ancak fiyatlar çok yüksek. Sanırım fiyatlar yabancılara göre ayarlanmış !! Tarih ve doğa tutkunlarının bu güzel bölgeyi mutlaka ziyaret etmelerini öneririm. (Eylül 2021)

 • avatar

  Jay Okudan

  Knidos antık kenti roma antik kenti kadar degerli bir yapılasma ne yazıkkı turizm degeri ve potansiyeli kullanılamıyor ve uluslararası platformda tanıtımı yapılamıyor.restorasyon calısmaları acemice bilgisizce cahilce yapılan özensiz ve dehset verici kötü uygulamalar..antik kemt arazisindeki calı cırpı ve bodur bitkiler temizlenerek gizli kalmiş diğer kent kalıntıları konturları ortaya cıkarılmalı..kultur ve turizm bakanlığının bu tarih mirasının degerinden haberi yok. Restorasyon prof!!! Ları avrupayı dolaşıp doğru işin nasıl yapıldıgını öğrenmeleri gerekiyor..buradaki selcuk universitesi yan gel yat dinlenme ve tesisi de tatil yeri olmaktan cıkarılmalı..ege sahillerimiz boyle ve benzer tarih degerleri ile dolu ama cehalet onların da yakasını bırakmıyor..ben kimmiyim dunyada 69 ulke dolaşmıs yurt içinde yapı bilimi masteri..yurt dişinda iç tasarım masteri yapmış bir akademisyen yuksek mimarım.

 • avatar

  İbrahim Naci

  Datça ilçesinde bulunan bir antik kent, bilime, sanata önem vermesi ve bu alanda önemli insanlar yetiştirmesi açısından önemli. Astronomi ve matematik alanında ünlü bilim insanı Eudoksus, tıp bilim insanı Euryphon, ressam Polygnotos ve dünyanın yedi harikasından biri olan İskenderiye Feneri’nin mimarı Sostratos’ın Knidoslu olduğu düşünülüyor. Ayrıca şehir yönetimi Pers’lerin istilasından korktukları için yarım adayı tamamen ada haline getirmek isteyip başarısızlıkla sonuçlanan bir projeye kalkışmıştı. Günümüzde bu antik kentte görülecek yapılar arasında, yuvarlak tapınak, Dionysos Stoası ve Tapınağı, Apollon tapınağı, Bolukrates Çeşmesi ve yaklaşık 5.000 kapasiteli küçük tiyatrosu yer alıyor.

 • avatar

  Hülya Baki

  Denize sıfır konumda bir antik kent. Manzara harika ama Datça 'ya uzak bir mesafede ve yolu çok dar çok virajlı. İki araç yanyana geçemeyecek kadar dar. Fakat yol boyu manzara ve Knidos Antik kenti manzarası muazzam. Gün batımı izlemek için süper bir konumdaymış fakat biz göremedik çünkü hava bulutlu olduğu için güneş yoktu. Kent çok büyük değil. Bir tane restoran var denize nazır.El değmemiş bozulmamış bir yer. Datça 'ya gitmişken gidin görün. Uzak dedim ama aslında yol virajlı ve dar olduğu için bana öyle de geldi sanırım.

 • avatar

  Yusuf Örün

  2022 Nisan sonu itibari ile Datçadan knidosa doğru devam eden yolda kış çıkışı olduğu için çalışma mevcuttu. Bir şeritin asfaltı kazılmış tek şerit üzerinden gidiş geliş devam ediyordu. Yolda biraz çileli olduğunu düşünsek de çok güzel bir antik kentti görür görmez bu yola değer olduğunu anladık. Harika doğasıyla yaşanmışlık sizi büyüleyecek. Mutlaka uğramanız gereken bir nokta. Büyük bir antik kent. Gün batımı manzarası mükemmel.

 • avatar

  behice dagci

  Daha araştırılmamış o kadar çok yeri var ki. Denizi pırıl pırıl, gün batımı harika. Fenere çıkamadık, zamanımız kalmadı. Ancak nasıl bir medeniyet yaşamış onu gözlemledik. Bu yola değer mi evet değer. Ancak çocuklu ailelerde mide bulantısı noktasında uyarıda bulunmam gerekecek. Burada bir restoran var, müze ürünlerinin satıldığı bir mağaza var. Giriş 20 tl. Öğretmen ücretsiz, kimliğinizi gösterince. Şuan yolda boru döşendiği için oldukça yavaş gitmek durumunda kaldık. Yolu bozuk, bunu da ilave edelim. Ne zaman düzelir bi fikrim yok.

 • avatar

  Hakan SAĞLAM

  Ege ile akdenizin kesişim noktasında bir liman kenti. Tarih ve antik kent severler için gezilecek geniş ve zorlu bir alana sahip. Eğer palamutbüküne kadar geldiyseniz uğramanızı tavsiye ederim. Saat 11-14 arası çok sıcak olabilir, pek gölgelik yok. Yanınıza mutlaka su alın. Yol asfalt ancak bazı kısımları tek şeritten daha dar ve karşıdan geleni göremeyeceğiniz kıvrımları var, dikkatli ve yavaş ilerlemelisiniz. Kente girmeden önce solda dinlenebileceğiniz bir cafe var. Giriş 20 tl, otopark ücretsiz, wc var. Müzekart geçerli. Özellikle yamaç kısımlarındaki yapılar yıkık durumda ancak tepeden manzarayı görmek için bile çıkılır. Görebildiğimiz sağlam yapılar; Küçük tiyatro, heron ve çeşme. Bazı sütunlar ve merdivenler de ayakta durmaya çalışıyor.

 • avatar

  Esat Bektaş

  Mutlaka ziyaret edilmesi gereken çok eşsiz bir antik kent burası. Henüz tamamen ortaya çıkarılmamış olsa da kendine has pek çok özelliği var. Yakınlarda 20-25 dklık patikayla ulaşılabilecek deniz fenerinin manzarası da muazzam. Yoluysa tam bir eziyet. Neredeyse Datça’dan itibaren yolun bir şeridi toprak şeklinde kazılı vaziyette. Herkesin yorumlarında bahsettiği tek arabanın geçebileceği son kısım şu anki ilk kısma göre cennet, en azından asfalt. Şoförlüğüne güvenmeyenlerin kesinlikle gitmemesi gereken bir yol. Gece de ekstra riskli olabilir, günbatımı için gideceklerin bunu da dikkate alması faydalı olur.

 • avatar

  Uğur BEKTAŞ

  Datça merkezde bulunan Toker Peynircilik'ten peynir tabağı yapılır, Datça Vineyard'tan şarap alınır ve düşülür yola.. Türkiye'nin en güzel gün batımlarından biri belki de en iyisi Knidos'ta izlenir zira Ege ve Akdeniz'in buluşma noktasıdır aynı zamanda. Datça-Knidos arası yol biraz bozuk dikkatli olmak lazım ancak öyle korkulacak bir durum yok. Gün batımından en az 3 saat önce gelmeli sindire sindire gezilmeli ve güneşi batırmak en için güzel bir nokta seçilmeli. Datça'ya gelirseniz mutlaka gidin, görün, gezin..

 • avatar

  Seval şentürk

  Ive visited dozens of ancient cities but knidos became the number one for me. It is so close to sea, technically by the sea and at the corner of aegean and mediteranean seas! And the sunset from here is so different from the rest of the world. The sun appears just in front of you and the sea below has a curved shape which reminds you of the earth we are standing on! Almost an astronomical view. I am completely impressed by this ancient city now. Muhteşem bir yer muhakkak ziyaret etmelisiniz. Müze kart ile giriş ücretsiz. Özellikle gün batımı burada tepeden izlenmeli o yüzden gün batımından 1.5 saat önce bu antik kente giriş yapmış olun. Etraf kum ve taşlı, basamaklı, merdivenli, yokuşlu; o yüzden spor ayakkabı giyilmeli. Kadın arkadaşlarıma sesleniyorum, terlikle gitmeyin. Ayrıca çok aşırı rüzgar alan bir yer, yanınıza bir gömlek falan alabilirsiniz. Çok antik kent gezdim ama knidos beni hayretler içinde bıraktı gerçekten şahane bir yer. Güneş öyle bir batıyor ki, inanamazsınız, önündeki deniz de bombeli bir görüntüye sahip gerçekten nasıl mümkün bu anlamadım ama resmen daire biçimindeki bir gezegenin üzerinde dikiliyor olduğumuzu gözlerinizle görüyorsunuz adeta. Mutlaka gitmelisiniz buraya. Keşke kültür bakanlığı biraz da tesise özen gösterse biraz bakımsız kalmış müze olarak.

 • avatar

  Mahmut gevrekoglu

  Knidosa akşam 5den önce gitmenizi tavsiye etmem çok sıcak. Gündüz palamutbükünde vakit geçirip saat 5 gibi knidos için yola çıkarsanız önce knidosu gezip sonra güneşi batirabilirsiniz. Deniz fenerine ulaşmak zor biz yarisina kadar gittik devam edemedik. Yorumlarda herkes yolun berbat olduğundan bahsetmişti ama beklediğim kadar kötü bir yol değildi otoban bekliyorlar sanırım. Antik kente giriş 20tl muzekartlilara ucretsiz 18 yaş altı da ücretsiz. Antikkente girmeden deniz fenerine vs gidilmiyor antikkente girmeniz şart kısaca.

 • avatar

  Alkan Demir

  Restorasyonlar berbat. Saçma sapan tabelalar yerine, Antik şehrin maketi olsa çok daha mantıklı bir gezi rehberi olur. Gün batımı güzel. Çocuklarla gitmeyin derim. Sevgiliniz veya eşinizle sessiz sakin gün batımını izleyin. Millet cep telefonundan gıy gıy klasik müzik eşliğinde şarap içmeler, romantik ortam yaratma peşinde. Yapmayın kardeşim böyle şeyler ya. Adam tam sevgilisine yumulacak, ben çıkıveriyorum kan ter içinde elimde termosla bir anda ortaya. Ne yapacağımı şaşırıyorum, çömelip kalıyorum sonra. Tuvaletlerin hali ise içler acısı. Kim ilgileniyorsa bi zahmet el atıversin bu ne rezalet yahu. Turist geliyor ihtiyaç giderecek, hadi Türkleri geçtim onlar ikinci sınıf vatandaş; Avrupalı, Suriyeli, Afgan, Afrikalı gelir bari onlar temiz temiz kullansın. Giriş ücreti 25 ₺ olmuş. 0-12 yaş Çocukların girişi ücretsiz. Değer mi diye sorarsanız... kimsenin olmadığı bir noktaya gidip meditasyon yapar gibi gün batımını seyreder, dalgaların müzik sesi ile ruhunuzu doldurursanız değer kardeşim. Al termosuna kahveni geç sevdiceğinle sakin sakin gün batımını seyret bol bol anı biriktir.

 • avatar

  İbrahim Yılmaz

  Knidos antik kenti Datça merkezden özel araçla yaklaşık 1 saat, dolmuş ile 1.5 saatte gidebileceğiniz Türkiye'nin en batısındaki antik kenttir. Giriş ücreti şuan için tam bilette 25 TL. Yolları virajlı ve ne yazık ki belediyenin su çıkarmak için yaptığı kazılar sonucu epey kötü o yüzden yavaş gitmenizi tavsiye ederim. Özel araçla gidenlerin araçlarının altını vurmaması ve gece dönerken dikkat etmesi iyi olur. Dolmuş ile gidecekler ise Datça merkezden palamutbükü aracına binerek 1.5 saatte Knidos'a varabilir. Dolmuş ücreti tam/kişi başı 60 lira. Datça merkezden 11.00 ve 16.00 saatlerinde kalkan araçlar Knidos'tan 14.20 ve 20.30'da dönüyor. Ören yerinde alışveriş yapabileceğiniz bir yer göremedim o yüzden su ve benzeri şeyleri yanınızda götürmeniz iyi olur. Antik kent girişinde wc bulunuyor. Antik kent ile ilgili bazı bilgiler vermek gerekirse, gerçekten geldiğimiz yola değen bir tarihi dokusu ve doğal güzelliği var. Gün batımı için harika bir yer. Akdeniz ve Ege denizinin birleştiği, rüzgarın sürekli teninizi okşadığı mabetlerin mahremi bir yer. Antik kenti iki veya üç saat ayırarak gezebilirsiniz. Yönlendirme tabelalarını takip ederek tiyatroları, tapınakları ve diğer kısımları görebilirsiniz. Fener'e ulaşmak için girişten sonra yaklaşık yarım saat yürümeniz gerekiyor. Buradaki manzara da harika. Gitmeyi düşünenlerin dikkatli ve bahsettiğim hususları göz önünde bulundurarak mutlaka gitmesini tavsiye ederim.

 • Akdeniz'le Ege'nin birleştiği yerde bulunan doğası ve manzaraları harika bir yer gün batımını izlemek için gelen çok kişi vardı gerçekten gelinen yola değiyor özel araçla yada datcadan kalkan dolmuşlarla gelebilirsiniz ama yol baya kötü yol üzerinde çok güzel manzaralar ve koylar vardı antik kenti gezmek yaklaşık 2 saat sürüyor akşam üzeri gelmenizi ve gün batımını izleyip öyle dönmenizi tavsiye ederim yanınızda yiyecek ve içecek getirmeniz gerek işletme bulunmuyor terlik yada sandaletle gelmezseniz iyi olur biz gezerken baya zorlandık giriş ücreti 25 lira içeride wc bulunuyor ancak çok pisti

 • avatar

  Nezih Kalaycıoğlu

  Ilk once sunu soyliyim Knidos gerçekten uzak karanın bittiği yerdesiniz turkiyenin en sol alt köşesi : ) hemen karşınızda kos adası (Yunanistan) var. Burası 2 bin yıl önce bir balıkçı kasabasının kalıntılarının dolu tabi zamanla gelişmiş önemli tarihi bir yer. Kendi e ait 2 büyük köyü var denize sıfır bir yer. Çok tarihi bir kalıntı olmasada anfi tiyatroyu iyi korumuslar. Giriş 2022 temmuz ayı 25 lira tabi bizde müze kart olduğu için ücretsiz ;) ileride güzel bir fener var ama biz oraya kadar yürümeye cesaret edemedik hem yokuş hem uzak ama manzarası fotoğrafçılar için değer tabi.. içeride yine resturanti var ama fiyatlar bizi aşar dedik girmedik... 2 kişi en az 400 lirayı gözden çıkarmak gerek hemen önünde iskelesi var ve yatlarla dolu.. knidosa giderken pekcik koy var ve hepside cennet datcaya en az 3 gün ayırmak gerek ki koylarin çoğuna girebilirsiniz bazıları arabayla denize kadar i menize olanak veriyor ama bazılarına yürümek gerek hepside akvaryum gibi mutlaka deniz maskesi alın yoksa o güzellikleri kaçırırsınız

 • avatar

  Murat İşci

  Knidosa araç ile gidiyorsanız Marmaristen yaklaşık 1-1.5 saat sürüyor Antik Kent kısmına gelmeden araç ile gidiyorsanız yollar bir kısmı çok iyi ama bir kısmı da çok berbat yolun yarısı asfalt yarısı toprak çıkıntılar var bozuk biraz dikkatli olmanızı öneririm. Knidos Antik kentine girişte sol kısımda deniz palmiyeler ve İskele gemiler yatlar çok güzel manzara karşılıyor daha girmeden. Müzekartım olduğu için ücretsiz giriş yaptım. Gittiğim antik kentler arasında manzarasını en çok sevdiğim yer burasıydı şimdiye kadar. Hem Tarih ve arkeolojiye meraklılar için hem de gezmeyi fotoğraf çekinmeyi anı yaşamayı sevenler için muhteşem yer. Tiyatro,agora,apollon kutsal alanı, fener,askeri liman gibi yerler mevcut fakat sağ tarafta yukarı kısımlara da gidin derim asıl manzaralar yukarılardan çok hoş gözüküyor. Yuvarlak tapınak terası kısmına çıkın mutlaka üşenmeyin göreceksiniz ki bu fotodaki deniz manzaraları o bölgede önünün ve arkanızda deniz mevcut ve mavinin tonları .. Ha bu arada en uç bölgelerde bazı operatörlerde yunan adasına yakın olduğu için yurtdışına çıkmış gibi algılıyor roaming açılıyor mesaj geliyor ama turkcellde sıkıntı yok o konuda. Mutlaka marmarise geldiyseniz ya da datçaya knidos u görmenizi tavsiye ederim.Pişman olmayacaksınız.

 • avatar

  Hüseyin Kazankaya

  Datça merkezden özel aracımızla ortalama 1 saatte dağın eteğinden uçurumun kenarından ulaştığımız muazzam bir antik kent. Datça ya gittiğimizde özellikle burada gün batımını izlememiz söylendi, antik kenti güzelce gezdik tek sıkıntısı yolları çalışmadan dolayı epeyce bozuk, uçurum kenarından gidildiği içinde şoförlüğü iyi olan arkadaşların gitmesi mantıklı çünkü gün batımını izlemeye kaldıktan sonra dönüşte sıkıntı yaşanabilir. Efes kadar önem verilmediğini düşünüyorum çünkü aydınlatıcı bilgiler yer almıyor. Bazı restorasyonları gerçekten çok amatörce ama güneş batımına en tepeden mükkemmel bir şekilde saniye saniye izleyebiliyorsunuz çok romantik. Masanızı şarabınızı alıp romantik bir gün batımı yaşanabilir.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 08:30 - 19:30
Salı 08:30 - 19:30
Çarşamba 08:30 - 19:30
Perşembe 08:30 - 19:30
Cuma 08:30 - 19:30
Cumartesi 08:30 - 19:30
Pazar 08:30 - 19:30

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar