icon

Konuralp Müzesi

 • (15 Yorum)

Müzeler

4.0

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Prusias ad Hypium (Konuralp) Antik Kenti’nin zengin kültürel mirasını yaşatmak üzere kurulan Düzce Konuralp Müzesi, 2003 yılında ziyarete açılmıştır. Üç teşhir salonu, bir laboratuvar, iki depo, bir konferans salonu ve idari bölümlerden oluşur. Müzede bin 848 arkeolojik, 491 etnografik ve 3 bin 898 sikke olmak üzere toplam 6 bin 237 eser bulunmaktadır.

Müzenin arkeoloji salonunda, Tunç Çağı’ndan (MÖ.3000-2000) Doğu Roma’ya (MS.395-1453) kadar çeşitli dönemlere ait eserler, pişmiş toprak ve mermer heykelcikler, metal eserler, takılar, cam kaplar ve mezar hediyeleri olan bölümler kronolojik olarak sergilenmektedir.

Konuralp Antik Kenti

Konuralp Antik Kenti’nde bulunan birçok heykel çok önceden il dışına götürülmüş ve gittiği müzelerde sergilenmektedir. Bunlardan en önemlisi mülajı arkeoloji salonunda sergilenen aslı İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde bulunan Tykhe Heykeli’dir. Orijinali MÖ. IV. yüzyıla ait olan bir eserin Roma Dönemi’nde MS II. yüzyılda yapılmış bir kopyasıdır. Zengin bir süslemeye sahip kader, şans ve başarı tanrıçası Tykhe’nin başının üzerinde zeytin yapraklarıyla süslü şehir surunu temsil eden bir taç vardır. Sol kolunda çeşitli meyvelerle dolu bir bereket boynuzu ile zenginliğin simgesi olan Plutos isminde bir çocuk taşımaktadır. Tykhe Okeanos’un kızlarından biridir. Kader, şans, başarı tanrıçasıdır. Her kentin bir Tykhe’si vardır. Tykhe’ler kentlerin koruyucu tanrıçaları olup, başlarında şehir suru şeklinde bir taçla gösterilirler.

Taş Eserler Salonu’nda Orpheus Mozaiği dikkat çekmektedir. Orpheus konulu mozaik, Roma Dönemi bir taşınmaza ait zemin döşemesidir. Yaklaşık 45 metrekare olan mozaiğin tamamının konservasyonu yapılmış ve sergilenmektedir. Mozaiğin merkezinde Orpheus lirini çalar şeklinde, çevresinde ise mevsimler betimlenmiştir. Orpheus çaldığı müzikle ağaçları, kayaları harekete geçirdiği ve canavarları yatıştırdığına inanılan bir mitolojik kahramandır. Mozaiğin çevresinde aslan, kaplan, tavus kuşu gibi hayvan figürleri ve dört köşesinde, dört mevsim tasvirli kadın başı figürleri yer almaktadır. Salondaki diğer önemli eser ise Tanrı Janus Heykeli’dir. Bir yüzü sağa, bir yüzü sola bakan iki yüzlü Roma Tanrısı diğer taş eserler gibi bu salonda sergilenmektedir. Bu Tanrının resmine Roma paralarında rastlanır. Janus’a ait olan yüzlerden biri kentten içeri girenlere, diğeri ise kentten çıkanlara bakar. Böylece kentin güvenlik içinde yaşamını sürdürdüğüne inanılırdı.

Geleneksel kültüre ait eserlerin sergilendiği etnografya salonunda, el işlemeleri, yöresel kıyafetler, süs eşyaları, mutfak kapları, aydınlatma gereçleri, tartı aletleri, kişisel eşyalar, kılıçlar, tüfekler vb. sergilenmektedir.

Müze bahçesinde ise Konuralp (Prusias ad Hypium) Antik Kenti’nden çıkan büyük mimari parçalar, sütunlar, bomoslar (adak yazıtları), ostothekler (ölü küllerinin konduğu küçük taş lahitler), şehir yasası yazıtları, pythoslar (büyük depolama küpleri), mezar stelleri (mezar taşları), çeşme parçaları, islami mezar taşları vb. sergilenmektedir.

Konuralp’in batısındaki nekropolde 1937 yılında bulunan MS.1’inci yüzyıla ait Lahit mezar dikkat çeker. Lahitin uzun yüzünde kabartma olarak öküz başlarının taşıdığı çelenkler işlenmiştir. Bunların ortasında yazıtsız bir tabulaansata görülür. Lahitin alt kısmında çeşitli hayvan resimleri resmedilmiştir.

Konuralp Müzesi Nerede ?

Müze Düzce ilinin merkez ilçesinde bulunmaktadır. Haftanın hergünü 08:30 ila 17:30 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye girişler tamamen ücretsizdir. Açık Adresi : Şehit Kemal Işıldak, Cumhuriyet Cd. No:50, 81620 Düzce Merkez/Düzce

Hazır Gelmişken

Konuralp Müzesini gezmeye gelmişken Düzce civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Düzce Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Düzce 'de gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Özellikler

Konuralp MüzesiKredi Kartı
Konuralp MüzesiSigara İçilmez
Konuralp MüzesiPark Yeri
Konuralp MüzesiMüze
Konuralp MüzesiRezervasyon
Konuralp MüzesiOnline Gez
Konuralp MüzesiÜcretsiz
Konuralp MüzesiTarihi Yer
Konuralp MüzesiMüze Kart Geçerli
Konuralp MüzesiAçık Hava

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.0
Puanlama :


 • avatar

  @maltndl

  Kocaman bir tarih, imparatorluklar vs. bu kadar kötü tanıtılır… Eski bina, düzensiz planlama, engelli ve yaşlılara uygun olmayan giriş. Acilen yenilenip, modern bir görüntüye kavuşması lazım. Düzce’ye daha fazla müze istiyoruz!

 • avatar

  @aysenurb956

  Akçakoca dönüşü uğradığımız müzede güzel eserler bulunmakta. Kapanma saatine yakın gittiğimiz için fazla vakit geçiremedik. Ancak hızlı bir tur yapmamıza rağmen beğendik.

 • avatar

  @savascanresulog

  Tarihî tam anlamıyla kullanmak bu yerde olabilir medeniyet tiyatro var, üniversitesi de var, ama bir tek tıp fakültesi Hastanesi'ne destek şart acillen.....

 • avatar

  @gamzeakdeniz1166

  Çalışanları güleryüzlü. Müze küçük ama bölge hakkında bilgi alınabilecek çok hoş bir yapıda. Bahçesi dolu, çevirilerin yapıldığı anıt sütunlarının tek tek koruma altında olması hoş bir detay.

 • avatar

  @hasanyildiz7554

  Konuralp Çok zengin bir kültürel mirasa sahip olmasına rağmen müze içeriği çok zayıf kalmış...

 • avatar

  @arzutasci

  Müze küçük olsa da mitoaka görülmesi gereken bir yer, değerli buluntular mevcut.. Ulaşım da kolay.. Çalışanlar da nazik

 • Ankara'dan Bolu Düzce Ereğli yolculuğu sırasında harika bir dinlenme, bilgilenme ve mutluluk durağı olarak düşünülebilir. Mutlaka uğrayın. Yol üzerinde ve çok güzel hikayesi olan bir yer.

 • avatar

  @ahmetyalcin3817

  Müze güzeldi. Dışarıdaki eserleri çok beğendim. Temizdi gayet. Görevliler çok kibardı. Merkeze 15 dakika uzaklıkta yer alıyor. Ama biraz dağınık bir yapı vardı. Eserlerin konumlandırılması daha farklı olabilirdi. Ve antik kent kısmıyla daha bütünsel bir tasarım yapılabilir eserler konusunda. (Müzeyi gezmek ücretsiz)

 • avatar

  @Rehber

  Müze güzeldi. Dışarıdaki eserleri çok beğendim. Temizdi gayet. Görevliler çok kibardı. Merkeze 15 dakika uzaklıkta yer alıyor. Ama biraz dağınık bir yapı vardı. Eserlerin konumlandırılması daha farklı olabilirdi. Ve antik kent kısmıyla daha bütünsel bir tasarım yapılabilir eserler konusunda. (Müzeyi gezmek ücretsiz)

 • avatar

  @seymasat2778

  Bi müze olarak biraz yetersiz ama yerleşim yerine göre normal düzeyde bi müze. Daha da geliştirilebilir gezmesi zevkli fakat küçük olduğu için çabuk bitiyo

 • avatar

  @nevimsevilmis3984

  Düzce düzenli yeni modern bir şehir fakat ruhu yok Konuralp küçük bir köy misali fakat ruhu var , Düzce yi kuş bakışı görebilirsiniz ve sıralı Köroğlu Elmalı dağlarını . Konuralp içinde yaşayan bir antik tiyatroya sahip müzeden 2 km kadar yukarı çıkarsanız çok güzel bir köyü görebilirsiniz. Tavsiye ederim

 • avatar

  @berkeali

  Düzce Konuralp Müzesi Düzce müzelerinden biri olan Konuralp Müzesi, Konuralp beldesindeki arkeolojik eserlerin sergilenmesi amacıyla kurulmuştur. Beldede bulunan Prusias Ad Hypium isimli Roma kentinden çıkartılan eserler, 1994 yılında hizmete giren bu müzede sergilenmeye başlanmıştır. Düzce Konuralp Müzesi içerisinde toplam 6081 tane eser bulunmaktadır. Bu eserlerin 1788 tanesi arkeoloji, 456 tanesi etnografi ve 3837 tanesi sikke kategorisindedir. Müzedeki eserler; 3 teşhir salonunda sergilenmektedir. Bununla birlikte müze bünyesinde 1 laboratuvar, 2 depo, 1 konferans salonu, idari kısım ve hizmet odası yer almaktadır. Tyche Heykeli Düzce Konuralp Müzesi’nin en dikkat çekici eserlerinin başında, Tyche Heykeli gelmektedir. 1931 yılında Konuralp beldesindeki kazı çalışmalarında bulunarak İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne götürülen ve oradan sergilenen Tyche Heykeli’nin bir kopyası yapılarak Konuralp Müzesi’nin Arkeolojik Eserler Salonu’nda sergilenmeye başlanmıştır. Orijinali M.Ö. 4.yüzyıla ait olan heykelin M.S. 2.yüzyılda, Roma Dönemi’nde bir kopya olarak yeniden yapılmıştır. Zengin süslemeleriyle dikkat çeken eserde Tanrıça Tykhe görünmektedir. Zeytin yapraklarından oluşan bir taç takan Tykhe’nin sol kolunda çeşitli meyvelerin bulunduğu bereket boynuzu ve zenginlik simgesi olan Plutos adındaki çocuğu bulunmaktadır. Orpheus Mozaiği Tyche Heykeli ile birlikte müzenin bir başka kıymetli eseri de Orpheus Mozaiği’dir. Konuralp beldesindeki Prusias ad Hypium isimli antik kentte yapılan kazılarda 1998 yılında çıkartılan mozaik, Roma Dönemi’ne ait bir taban mozaiğidir. 2012 yılında incelenmesi tamamlanan Orpheus Mozaiği, Konuralp Müzesi’nin Taş Eserleri Salonu’nda sergilenmeye başlamıştır. Bu mozaik ile birlikte aynı kazıda çıkartılan, Yunan Mitolojisi’nden Akilleus ve annesi Thetis’in sahnelendiği diğer mozaik de aynı salonda sergilenmektedir. Konuralp Müzesi Bahçesi Müzenin teşhir salonlarında olduğu kadar bahçe kısmında da görülmeye değer çok sayıda eser bulunmaktadır. Prusias ad Hypium Antik Kenti’nde yapılan kazılarda ortaya çıkartılan büyük mimari parçalar, sütunlar, lahitler, mezar taşları ve yazıtlar gibi birçok eser müzenin bahçe kısmında sergilenmektedir. Konuralp Müzesi’nin bahçesindeki en dikkat çekici eserlerden biri, M.S. 2.yüzyıla ait olan Gorgo isimli mitolojik yaratığın figürüdür.

 • avatar

  @birazmizahbiraz

  Müze içerisindeki eserler muhakkaki sonderece güzel ve özel lakin müze olarak gittiğimiz yer beklentilerimi karşılamadı yetersiz bir ilgi ve yeterli bilgi alabileceğimiz bir kartela göremedim düzenlenmesi ve göze hitap eden bir müessese haline gelmesi ni temenni ediyorum

 • avatar

  @tubaevren1145

  Şirin, küçük ama kaliteli örneklerle dolu bir müze. Yakındaki antik kent kalıntıları arasındaki tiyatro da müzeye bağlı, girişler ücretsiz. Hatta görevli, ihtiyacınız olursa tuvaletimiz de var diyecek kadar nazik. Sokaktan bir kat merdiven çıkarak ulaşıyorsunuz müze girişine, sağda arkeoloji salonu var, solda etnoğrafya. İnilmeyen alt katta, civardan bulunmuş olan Roma mozaiği tabanı var ve burayı, ustten görebiliyorsunuz.

 • avatar

  @iliabelvazquez

  Sade olmasına karşın, yinede ilgi çekici, dikkat çekici çok eser vardı, çalışanların samimiyeti ve güler yüzü, içerde bişey olmasa da, yinede bir kısa tur attırmak istiyor...


 • Künye

  ✅ Müzeler : Konuralp Müzesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 15 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.0/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 08:30 - 17:30
  Salı 08:30 - 17:30
  Çarşamba 08:30 - 17:30
  Perşembe 08:30 - 17:30
  Cuma 08:30 - 17:30
  Cumartesi 08:30 - 17:30
  Pazar 08:30 - 17:30

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Konuralp Müzesi Konuralp Müzesi +903805413770 Şehit Kemal Işıldak, Cumhuriyet Cd. No:50, 81620 Düzce Merkez/Düzce, Türkiye Konuralp Müzesi Konuralp Müzesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Konuralp Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 40.9036847 31.1536328 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.0/5 15