icon

Kossuth Evi Müzesi

 • (11 Yorum)

Müzeler

4.2

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Kütahya il merkezinde olan Kossuth Evi Müzesi; aynı zamanda da Macar Evi olarak da halk tarafından öne çıkmaktadır. Kütahya il merkezinde 1982 yılından itibaren sergiye açık halde bulunan bu konağın geleneksel Türk evlerinin etkin bir örneği olduğu söylenebilir. Aynı zamanda da bu konağın sahibinin Şeyh Bedreddin Efendi olduğu da bilinmektedir. Öte yandan 1850 ile 1851 yıllarında bu evde yaşamış olan ve Macar Özgürlük Savaşı’nda etkin bir rol oynayan Avukat Lajos Kossuth da burada yaşamıştır. Bu ismin özel eşyalarının yanı sıra Macar kültürü de konak içerisinde ele alınmıştır. Aynı zamanda da Macaristan’ın ilk anayasasının taslağı da bu evde hazırlanmıştır.

Kossuth Evi Müzesi Börekçiler Mahallesi’nde yer almaktadır. Kütahya Ulu Cami ve Arkeoloji Müzesi’ne de son derecede yakın olan Kossuth Evi Müzesi, her zaman ziyaretçilerine açıktır. Osmanlı Devleti himayesinde 1 yıl boyunca ailesiyle beraber Kütahya’da yaşayan Lajos Kossuth, burada bir Türkçe kitabı da kaleme almıştır. Bu kitabın nüshalarına, müzik aletlerine, tütün kıyacağına ve tabaka gibi objelere de denk gelebilmek mümkündür. Macar ile Türk geleneklerini bir arada tutan Kossuth Evi Müzesi; içerisinde Budapeşte’nin eski resimlerini de barındırmaktadır.

Kossuth Evi Müzesi

2 katlı ve 7 odaklı olan Kossuth Evi Müzesi; bir bahçe içerisinde yer almaktadır. Bu odaların her birinde geleneksel Türk ve Macar eşyalarına denk gelebilmek mümkündür. Evin her bir detayı düşünülmüş ve etkin bir müze de meydana getirilmiştir.

Kossuth Evi Tarihi

1849 yılında Macaristan bağımsız olmasıyla beraber geçici ilk Cumhurbaşkanı Lajos Kossuth olarak tarihe geçmiştir. Macaristan’ın Avusturya’ya karşı savaş kaybetmesi üzerine Kütahya’yı sürgün bölgesi olarak tercih etmiştir. Sonrasında da Amerikalılarla beraber Anadolu’yu terk ederek farklı ülkelerde yaşamaya başlamıştır. Yaklaşık olarak 1 sene kadar bu evde yaşayan Kossuth’un anıları halen daha ziyaretçilerle paylaşılmaktadır. Aynı zamanda da Macar Özgürlük Savaşı hususunda her yıl düzenlenen anma törenleri de bu müzede gerçekleşmektedir. Kütahya’da il merkezinin bilinen bir noktasında yer alan Kossuth Müzesi, halk tarafından Macar evi olarak da bilinen bir noktadır.

Kossuth Evi Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Kossuth Evi Müzesi Kütahya ilinin Merkez ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 08:30 ila 17:30 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye girişler ücretsizdir.

Hazır Gelmişken

Kossuth Evi Müzesi 'ni gezmeye gelmişken Kütahya civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Kütahya Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Kütahya 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Özellikler

Kossuth Evi MüzesiKredi Kartı
Kossuth Evi MüzesiSigara İçilmez
Kossuth Evi MüzesiPark Yeri
Kossuth Evi MüzesiMüze
Kossuth Evi MüzesiRezervasyon
Kossuth Evi MüzesiÜcretsiz
Kossuth Evi MüzesiTarihi Yer
Kossuth Evi MüzesiMüze Kart Geçerli
Kossuth Evi MüzesiGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.2
Puanlama :


 • avatar

  @kadirkuzey2498

  Ücretsiz.pazartesi kapalı.güzel

 • avatar

  @halitkus

  18.Yüzyıl Türk evidir. Macar evi olarak da bilinir. Macar Özgürlük Savaşı'nın önderlerinden LAJOS KOSSUTH (1802-1894) , ailesiyle birlikte 1850-1851 yılları arasında bu evde misafir edilmiş ve Macaristan Anayasası tasarısını bu evde hazırlamıştır. Bahçe içinde yer alan iki katlı ve 7 odası olan ahşap ev, Kültür ve Turizm Bakanlığınca restore edilerek LAJOS KOSSUTH anısına müze olarak 19 Eylül 1982 tarihinde ziyarete açılmıştır. Müzede LAJOS KOSSUTH'a ait eşyalar ile klasik Türk evine ait etnografik eserler sergilenmektedir. Giriş Ücretsizdir.

 • avatar

  @fatihkartay1389

  Hayran kaldım. Çok güzel Kütahya'ya giderseniz mutlaka uğramadan gelmeyin. Dönemin kültürel ve tarihi mimarisini olduğu gibi gösteren bir yapısı var. İçi muhteşem anlatmak anlaşılmaz görülmesi gereken yer. Bahçesi ve manzarası muhteşem. Ulaşım Ulu Cami arka tarafında 300 metre ilerde. Giriş ücretsiz.

 • avatar

  @isarkubrakor

  Gezilmesi gereken bir yer

 • avatar

  @enverkaraca

  Burası bir macar müzesi müzeleri çok sevdiğim için burayı da ziyaret ettim. Gerçekten çok ilgimi çeken bir yer oldu içindeki eserler olsun heykeller olsun muazzam yapıtlar yapmışlar. Böyle bir müzenin kütahyada olması biz kütahyalılar için ayrı bir avantaj bence.

 • avatar

  @sinanpravadalio

  Web sayfasının, yabancı ziyaretçilerin de okuyabileceği şekle getirilmesi gerekiyor. En azından İngilizce dilinde de bu web sayfası yayınlanırsa uluslararası düzeyde bir tanıtım olur.

 • avatar

  @chefreedom2100

  Macar kahramanı Kossuth' a ne güzel bir jest yapılmış, köşk çoook güzel, sakın gezmeden Kütahya'dan ayrılmayın

 • avatar

  @ismailtalipoglu5787

  Kossuth Evi Müzesi: Iki katlı,ahşap karkas bir bina... Büyük bir bahçesi var... Ev ve Bahçe müze hâline getirilmiş... Güzel de olmuş... Türk-Macar dostluğunun simgesi haline gelmiş!... Bahçe peyzajı da güzel... Halk arasında "Macar Evi" olarak biliniyor... Macar Özgürlük Savaşçısı Lajos Kossuth ve Ailesi ile bir grup göçmenin kaldığı Ev... Aslında Ev,19.yy Ahşap karkas bir Türk evi... Iki katlı ve ahşap işçiliği güzel ... Güzel bir bahçesi de var... Ev ve Bahçe bugün Müze olarak hizmet veriyor...

 • avatar

  @Sevara

  macar evi olarak da bilinir burdaki eşyalar ve konak geçmişten günümüze ziyaretçilere gösterilmektedir.eşyaları ve bahçesini görerek keyifli vakit geçirebilirsiniz

 • avatar

  @ea4866

  macar evi olarak da bilinir burdaki eşyalar ve konak geçmişten günümüze ziyaretçilere gösterilmektedir.eşyaları ve bahçesini görerek keyifli vakit geçirebilirsiniz

 • avatar

  @huseyinyazici2083

  Macar Sokak'ta bulunan 18 yüzyıl Türk evidir. Macar Evi olarak da bilinir. Macar özgürlük savaşının önderlerinden Lajos Kossuth (1802-1894), ailesiyle ve 56 mülteci ile birlikte 1850-1851 yılları arasında bu evde misafir edilmiş ve Macaristan Anayasası tasarısını bu evde hazırlamıştır.


 • Künye

  ✅ Müzeler : Kossuth Evi Müzesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 11 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.2/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 08:30 - 17:30
  Salı 08:30 - 17:30
  Çarşamba 08:30 - 17:30
  Perşembe 08:30 - 17:30
  Cuma 08:30 - 17:30
  Cumartesi 08:30 - 17:30
  Pazar 08:30 - 17:30

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Kossuth Evi Müzesi Kossuth Evi Müzesi +902742236214 Börekçiler Macar Sok, Börekçiler, 43030 Kütahya Merkez/Kütahya, Türkiye Kossuth Evi Müzesi Kossuth Evi Müzesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Kossuth Evi Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 39.4166736 29.9735154 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.2/5 11