Kossuth Evi Müzesi

4.5 (8 Yorum)

Kütahya il merkezinde olan Kossuth Evi Müzesi; aynı zamanda da Macar Evi olarak da halk tarafından öne çıkmaktadır. Kütahya il merkezinde 1982 yılından itibaren sergiye açık halde bulunan bu konağın geleneksel Türk evlerinin etkin bir örneği olduğu söylenebilir. Aynı zamanda da bu konağın sahibinin Şeyh Bedreddin Efendi olduğu da bilinmektedir. Öte yandan 1850 ile 1851 yıllarında bu evde yaşamış olan ve Macar Özgürlük Savaşı’nda etkin bir rol oynayan Avukat Lajos Kossuth da burada yaşamıştır. Bu ismin özel eşyalarının yanı sıra Macar kültürü de konak içerisinde ele alınmıştır. Aynı zamanda da Macaristan’ın ilk anayasasının taslağı da bu evde hazırlanmıştır.

Kossuth Evi Müzesi Börekçiler Mahallesi’nde yer almaktadır. Kütahya Ulu Cami ve Arkeoloji Müzesi’ne de son derecede yakın olan Kossuth Evi Müzesi, her zaman ziyaretçilerine açıktır. Osmanlı Devleti himayesinde 1 yıl boyunca ailesiyle beraber Kütahya’da yaşayan Lajos Kossuth, burada bir Türkçe kitabı da kaleme almıştır. Bu kitabın nüshalarına, müzik aletlerine, tütün kıyacağına ve tabaka gibi objelere de denk gelebilmek mümkündür. Macar ile Türk geleneklerini bir arada tutan Kossuth Evi Müzesi; içerisinde Budapeşte’nin eski resimlerini de barındırmaktadır.

Görsel

Kossuth Evi Müzesi

2 katlı ve 7 odaklı olan Kossuth Evi Müzesi; bir bahçe içerisinde yer almaktadır. Bu odaların her birinde geleneksel Türk ve Macar eşyalarına denk gelebilmek mümkündür. Evin her bir detayı düşünülmüş ve etkin bir müze de meydana getirilmiştir.

Tarihçe

1849 yılında Macaristan bağımsız olmasıyla beraber geçici ilk Cumhurbaşkanı Lajos Kossuth olarak tarihe geçmiştir. Macaristan’ın Avusturya’ya karşı savaş kaybetmesi üzerine Kütahya’yı sürgün bölgesi olarak tercih etmiştir. Sonrasında da Amerikalılarla beraber Anadolu’yu terk ederek farklı ülkelerde yaşamaya başlamıştır. Yaklaşık olarak 1 sene kadar bu evde yaşayan Kossuth’un anıları halen daha ziyaretçilerle paylaşılmaktadır. Aynı zamanda da Macar Özgürlük Savaşı hususunda her yıl düzenlenen anma törenleri de bu müzede gerçekleşmektedir. Kütahya’da il merkezinin bilinen bir noktasında yer alan Kossuth Müzesi, halk tarafından Macar evi olarak da bilinen bir noktadır.

Adres: Börekçiler Macar Sok, 43030 Kütahya Merkez/Kütahya
Telefon: (0274) 223 62 14
Web: http://muze.gov.tr/

Daha fazla göster

Kossuth Evi Müzesi Kredi Kartı
Kossuth Evi Müzesi Sigara İçilmez
Kossuth Evi Müzesi Park Yeri
Kossuth Evi Müzesi Müze
+(3)

Konum

Börekçiler Macar Sok, Börekçiler, 43030 Kütahya Merkez/Kütahya, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.5 Puan

 • avatar

  Enver Karaca

  Burası bir macar müzesi müzeleri çok sevdiğim için burayı da ziyaret ettim. Gerçekten çok ilgimi çeken bir yer oldu içindeki eserler olsun heykeller olsun muazzam yapıtlar yapmışlar. Böyle bir müzenin kütahyada olması biz kütahyalılar için ayrı bir avantaj bence.

 • avatar

  İşar Kübra kör

  Gezilmesi gereken bir yer

 • Web sayfasının, yabancı ziyaretçilerin de okuyabileceği şekle getirilmesi gerekiyor. En azından İngilizce dilinde de bu web sayfası yayınlanırsa uluslararası düzeyde bir tanıtım olur.

 • avatar

  ismail Talipoglu

  Kossuth Evi Müzesi: Iki katlı,ahşap karkas bir bina... Büyük bir bahçesi var... Ev ve Bahçe müze hâline getirilmiş... Güzel de olmuş... Türk-Macar dostluğunun simgesi haline gelmiş!... Bahçe peyzajı da güzel... Halk arasında "Macar Evi" olarak biliniyor... Macar Özgürlük Savaşçısı Lajos Kossuth ve Ailesi ile bir grup göçmenin kaldığı Ev... Aslında Ev,19.yy Ahşap karkas bir Türk evi... Iki katlı ve ahşap işçiliği güzel ... Güzel bir bahçesi de var... Ev ve Bahçe bugün Müze olarak hizmet veriyor...

 • avatar

  Che.Freedom

  Macar kahramanı Kossuth' a ne güzel bir jest yapılmış, köşk çoook güzel, sakın gezmeden Kütahya'dan ayrılmayın????????

 • avatar

  fatih kartay

  Hayran kaldım. Çok güzel Kütahya'ya giderseniz mutlaka uğramadan gelmeyin. Dönemin kültürel ve tarihi mimarisini olduğu gibi gösteren bir yapısı var. İçi muhteşem anlatmak anlaşılmaz görülmesi gereken yer. Bahçesi ve manzarası muhteşem. Ulaşım Ulu Cami arka tarafında 300 metre ilerde. Giriş ücretsiz.

 • avatar

  Halit KUŞ

  18.Yüzyıl Türk evidir. Macar evi olarak da bilinir. Macar Özgürlük Savaşı'nın önderlerinden LAJOS KOSSUTH (1802-1894) , ailesiyle birlikte 1850-1851 yılları arasında bu evde misafir edilmiş ve Macaristan Anayasası tasarısını bu evde hazırlamıştır. Bahçe içinde yer alan iki katlı ve 7 odası olan ahşap ev, Kültür ve Turizm Bakanlığınca restore edilerek LAJOS KOSSUTH anısına müze olarak 19 Eylül 1982 tarihinde ziyarete açılmıştır. Müzede LAJOS KOSSUTH'a ait eşyalar ile klasik Türk evine ait etnografik eserler sergilenmektedir. Giriş Ücretsizdir.

 • avatar

  Kadir Kuzey

  Ücretsiz.pazartesi kapalı.güzel


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar