icon

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı

 • (10 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.7

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Antalya’ya gelmişken, görülmesi gereken en güzel yerlerden biri olan Kurşunlu Şelaleleri, yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan bu şelaleler, büyüleyici güzelliğiyle tüm ziyaretçileri büyülemektedir.

Nerede?

Kurşunlu Şelaleleri, Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunmaktadır. Şelaleler, Sarısu kasabasının 12 km kuzeyinde yer almaktadır.

Nasıl Gidilir?

Kurşunlu Şelaleleri’ne ulaşmak, çok kolaydır. Antalya’dan araba kiralayarak veya kamu taşıtlarıyla ulaşım sağlanabilmektedir. Antalya’dan Alanya’ya giden otobüsler, haftanın her günü hareket etmektedir. Alanya’ya vardığınızda, Sarısu kasabasına giden araçları bekleyebilirsiniz. Sarısu’ya ulaştığınızda, Kurşunlu Şelaleleri’ne doğru yürüyüşe başlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Kurşunlu Şelaleleri, gezilecek pek çok alana ev sahipliği yapmaktadır. İlk olarak, şelalelerin kendisi olan Güllük Mağarası’nı ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Güllük Mağarası, özellikle güneşli günlerde ziyaretçileri büyüleyecek güzel bir manzara eşliğinde, ırmağın kaynadığı yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca, Kızılkum Taşlığı, Çamurluk Mağarası, Kestel Mağarası ve Köprülü Şelale’yi de ziyaret edebilirsiniz.

Kurşunlu Şelaleleri’ni gezmek için en uygun zaman, mayıs-eylül ayları arasındır. Bu aylar, doğal güzelliklerin tam zamanıdır. Böylece, sizler de Antalya’nın en güzel yerlerinden biri olan Kurşunlu Şelaleleri’ni daha iyi gezebilirsiniz.

Özellikler

Kurşunlu Şelalesi Tabiat ParkıSigara İçilmez
Kurşunlu Şelalesi Tabiat ParkıPark Yeri
Kurşunlu Şelalesi Tabiat ParkıÜcretsiz
Kurşunlu Şelalesi Tabiat ParkıAçık Hava
Kurşunlu Şelalesi Tabiat ParkıGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.7
Puanlama :


 • avatar

  @cerencelik2582

  Büyük bir gezi alanı ve bol bol fotoğraf çekilesi manzaralar... Şelaleden bahsetmeye gerek yok, göründüğü gibi muhteşem. İçerisinde piknik alanı ve çocuk parkı bulunan bolca merdiven inip çıkılan bir yer. En alta inip şelalenin bir kısmını üzerinize döküldüğü yerden kaynak suyunun tadına bakabilirsiniz. Ayrıca içerisinde mescit ve WC bulundurması benden ayrıca bir puan aldı. Tabiki de susayanları da unutmayıp içine bir cafe de kondurmuşlar.

 • avatar

  @cengizhanyirtic

  Antalya-Mersin karayolunun 15'nci kilometresinden sola dönülerek 7 kilometre daha gidince zengin florası olan, 33 hektar alana sahip, 18 metre yükseklikten dökülen, Kurşunlu Şelalesi'ne ulaşılır. Yedi adet küçük göletin küçük şelaleciklerle birbirine bağlandığı 2 kilometrelik bir kanyon içindeki şelale 1986 yılında ziyarete açılmıştır. Çevresindeki zengin flora ve fauna, burayı doğa yürüyüşü, bitki ve hayvanları gözlemleme gibi eko turizm faaliyetleri açısından öncelikli konumlardan biri haline getirmiştir. Tabiat parkı içinde yürüyüş yaparken tavşan, sincap, ağaçkakan, kaplumbağa ve diğer küçük hayvanlarla karşılaşmak mümkündür. Temiz havası ve büyüleyici manzarasıyla tabiat parkı, birçok ziyaretçiyi günübirlik dinlenme ve piknik için cezbeder. Ziyaretçiler için seyir terasları, oyun alanları, araç parkı ve diğer imkanlar da mevcuttur.

 • avatar

  @mehmetefetekiz4110

  Çok güzel bir yürüyüş yoluna sahip olan Kurşunlu Şelalesi parkı, küçük çocuklu aileler için ideal bir alan. Kahvaltı yapabilirsiniz, deveye binebilirsiniz, spor yapabilirsiniz, balıkları,doğayı inceleyebilirsiniz. Girişi ücreti: Öğrenci (6-18 yaş) 8 TL Yetişkin 16 TL Bir handikapı akarsuyun üstünde biriken yağlı tabaka. Mevsimlik bir durum mudur bilmem ama hoş görünmediği kesin. Araba parkı alanı yeterince var (haftaiçi). Ücretsiz park alanı. Öncelikle Perge Ören Yerine gidenlerin sonrasında uğramısını kesinlikle tavsiye ederim. İnsan serinliyor mutlaka.

 • avatar

  @serkankar2417

  Toplam 2 kilometrelik bir kanyon içindeki şelale 1986 yılında ziyarete açılmış. Su, kaya ve zengin bitki örtüsünün eşsiz güzellikte birleştiği park fotoğraf meraklıları için mükemmel bir fon oluşturuyor. Seyir terasları, kafe ve dinlenme alanlarını içerisinde barındıran parkta yürüyüş yaparken tavşan, sincap, ağaçkakan, kaplumbağa ve diğer küçük hayvanlarla karşılaşmak da mümkün. Patika yollardan yapılacak yürüyüş yaşlı veya hastalar için uygun olmaması nedeniyle görülen ilk şelale ve göletten sonra ileri noktalara gitmemeleri tavsiye edilir.

 • avatar

  @erdemcetindt9979

  Küçükken antalya ziyaretlerimizde de uğrardık ve çok severdim. O zamanlar içinde şimdi Osmanlı kahvesi olan yer cumhurbaşkanlığı köşkü idi. şehre yakın bir konumda Aksu civarında Isparta yolu üzerinde bir vaha Hala aynı ama su biraz azalmış. Yemyeşil bir yer üstelik daha serin Çocuklar gezerken çok eğleniyor. Mesire yeri olarak da kullanılan bir alanı var. Deve ve Midilli ile gezebiliyorsunuz ve çok kibarlar Giriş ücreti 1 yetişkin 16 TL öğrenci ise 8 TL Park yeri sorunu yaşamak istemezseniz erken gelin öğleden sonra kalabalıklaşıyor Antalya şelaleler şehriydi buraları korumak ve temiz tutmak lazım

 • avatar

  @mustafasalali

  Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı doğayla iç içe olunacak gezi ve piknik alanıyla mükemmel bir yer. Yeşil bir ortamda yürüyüş keyfi ve manzara. Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı Antalya'nın Aksu İlçesi sınırları içinde yer alan doğal güzelliği ile ziyaretçilerinin kendine hayran bıraktıran bir yerdir. D685 Antalya-Isparta Devlet Karayolunun üzerinden ulaşılır. Kurşunlu Şelalesi Antalya şehir merkezine 20 km. uzaklıktadır. Özel araç ile yolculuk yaklaşık 25 dakika sürmektedir. Kurşunlu Şelalesine toplu ulaşım araçları ilede ulaşım vardır. Diğer tabiat parkları gibi buraya girişde ücretlidir. Kurşunlu Şelalesinin bütün çevresini kaplayan patika yol yaklaşık yarım saatlik veya 45 dakikalık bir yürüyüşle gezilebilir. Şelale ziyaretinizde dinlenerek de olsa bu geziyi yapmayı unutmayınız. Dönüşte biraz tırmanış gerekiyor, ama yol üzerinde dinlenme alanları mevcut. Park içinde yer alan gölcüklerde çok sayıda balık yaşamaktadır ve bunlar gezenler tarafından rahatlıkla izlenmektedir. Aynı zamanda park zengin faunası ile dikkat çeker. Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı içinde yeme içme mekanları, büfe, hediyelik eşya dükkanları, fotoğraf makinesi pili, kitap, harita alabileceğiniz dükkanlar ve tuvalet bulunmaktadır. Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı yöreye adını veren irili ufaklı şelalelerin bulunması maki formasyonlarının güzel örneklerini içermesi, flora, fauna ve özellikle nilüferli gölüyle olağanüstü bir peyzaj güzelliği sergilemektedir. Kızılçam, Doğu Çınarı, Defne, Yabani Zeytin, Sakız ağacı, Alıç Zakkum başlıca bitki örtüsünü oluşturur. Boz ördek, Yeşilbaş Ördek, Sakarmeke, Saz Tavuğu, Karabatak,İspinoz, Su Çulluğu, Domuz, Tilki, Tavşan, Sansar yörede yaşayan başlıca yaban hayvanlarıdır.

 • avatar

  @dfatv

  Herşeyden önce burası bir tabiat parkı. Ancak bir ticarethaneye dönüştürülmüş. Daha girişte bir "deve turu" sizi karşılıyor. Daha sonra hem şelale bölgesine inerken hem de ortada bir noktada kafeteryalarda oturan, yiyip, içen insanların arasından yada yanından geçiyorsunuz. Yani deneyiminiz bir tabiat parkı deneyiminden ziyade, sıradan bir yeme-içme merkezinin içinde dolaşıyor deneyimine dönüşüyor. Tabii arada bir ağaca bağlanmış bir ip salıncak ve o salıncakta fotoğrafınızı çekerek para kazanma derdinde olan bir anlayış. Sanki ağacı oraya o dikmiş. Şimdi bu yoruma çok fazla savunma cevabı gelebilir. Savunma yapmak yerine insanların geçişlerde zorlandıkları yerlerin kaygan yüzeyleri düzeltilse ve daha önceleri parka ait olup, zamanla kırılmış yada kullanılmayan bankları ağaçların içinden çıkarıp, oraları insanların bıraktığı atıklardan temizlense daha iyi olmaz mı?

 • avatar

  @melekozdemir

  Cok guzell, tam bir doğa harikası..giris ucretli tam 9, ogrenci 4,5 ve 0-6 yaş ucretsiz..ilk girişte cafe tarzi bir mekan var ufak tefek seyler yenilebilecek,. Şelale hemen ilk merdivenlerden inince cok hos bir atmosferi var,altina girip islanabilirsiniz .. yuruyus yollari olarak devam ediyor,doga yürüyüşü sevenler icin tam bir cennet bence ama cocukla biraz zor. Bebek arabasi zaten kullanilamiyor, biz giriste biraktik arabamizi cocugu kucaklayip devam ettik.Ama kayma riski var ve yorucu parkurlar inisli çıkışlı..mumkun olan en kestirmeleri kullandik. Cocuk olmasaydi diger yerlere dr tirmanip ya da inip kesfetmek isterdik.. parkurun ortalarinda ismabli kahvecisi diye ufak bir cafe var, tam suyun istune kurulu yani basinizda baliklar ve kaplumbagalar yüzüyor.. orda soluklanip devam ettik. Eger bu taraflara gelirseniz kesinlikle görmelisiniz

 • avatar

  @an7803

  Antalya’nın en güzel gezilecek yerlerinden biri olan ve eşsiz manzarası, subtropikal doğası ile ortaya çıkan Kurşunlu Şelalesi, Antalya Merkez İlçesi’nde, Antalya-Serik-Alanya karayolunun kuzeyinden 12 km. Doğu noktasında ayrılan 7 km’lik bir yolun sonunda yer almaktadır. Kurşunlu Şelalesi, Antalya’da yaşanan bir yaz gününün tozundan, güneşinden, sıcağından ve kalabalığından uzaklaşmak isteyen bireyler için hoş bir doğa sığınağıdır. 1991 yılında yoğun ormanlık alan Tabiat Parkına dönüştürülmüş ve Kurşunlu Şelalesi’nde ilginç su ve kaya oluşumları ile birleşen zengin bitki yaşamı eşsiz bir doğa manzarası yaratmıştır. Bölge 1986 yılından beri ziyarete açıktır. Şelale ve piknik alanı yaklaşık 33 hektarlık bir alanı kaplıyor. Bu şelale, yedi göleti birbirine bağlayan bir çağlayanın, yeşil bir doğa fonunda 18 metrelik bir yüksekliğe düştüğü eşsiz bir yerdir. Bitki örtüsünden dolayı bu bölge Bitki Tüneli olarak adlandırılır ve ziyaretçileri cezbeder.

 • avatar

  @ayar

  Çocukluğumdan beri sevdiğim bir doğal parktır.Yurtdışında yaşamaya başladıktan sonra en son 17 yıl önce gitmiştim.Yıllar sonra bu sene tekrar gittiğimizde birçok olumlu ve olumsuz değişiklikler gördüm.Giriş ücretli olmuş meselâ.İçeri girince çay,kahve içilebilen tesisler var ve ziyaretçi sayısı eskiye nazaran artmış.Bunlar olumlu sayılabilecek özellikler.Olumsuz olan tek şey ise gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin temizlik konusunda hassasiyet göstermemeleri.O güzelim doğal göllerin içine pet şişeler,peçete,poşet gibi şeylerin atılması Kurşunlu Şelâlesinin güzelliğine gölge düşürüyor maalesef.İçeride resmi görevlilerin olması ya da kameralı güvenlik sistemi olması ve parka zarar verenleri tesbit edip ceza kesilmesi şart.Aynı durum "Kapuz Kanyonu" ve bunlar gibi bütün doğal parklar için zorunlu.Çevreye zarar verenler durdurulmadığı sürece parklarımızın geleceği pek parlak görünmüyor.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 10 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.7/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı +908500000000 Kursunlu Şelalesi, 07119 Aksu/Antalya, Türkiye Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı Antalya’ya gelmişken, görülmesi gereken en güzel yerlerden biri olan Kurşunlu Şelaleleri, yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Antalya’nın Alanya ilçesinde bulunan bu şelaleler, büyüleyici güzelliğiyle tüm ziyaretçileri büyülemektedir. ₺₺ TR 37.0029594 30.8217787 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.7/5 10