icon
Yükleniyor..

Kuruköprü Anıt Müzesi ve Geleneksel Adana Evi

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

Bölgenin arkeolojik zenginliklerini sergilemek amacıyla, 1924 yılında, Adana Eski Eserler Müzesi’nin kurulmasına karar verilmiş ve müze müdürlüğü için “Alyanak” lakabıyla tanınan Halil Kamil Bey görevlendirilmiştir. Müze binası için, ilk olarak Taş köprü’nün yakınlarında bulunan Cafer Ağa Medresesi uygun görülmüştür.

Bir süre hizmet verildikten sonra kullanılamayacak durumda olan yapının yıkılmasının ardından, Rum Kilisesi’ne taşınmıştır. 1937 yılında, Müze Müdürü A. Rıza Yalgan’ın, Çukurova’nın Etnografyasını anlatmak amacıyla müzeye yeni bir bölüm eklemesiyle birlikte ,“Adana Arkeoloji Müzesi’nin” yanı sıra “Etnografya Müzesi” adını da almıştır. A.R.Yalgan böylece, yurdumuzda ilk açık hava müzesini kurmuş oluyordu.

Adana Evi

1950 yılından itibaren Adana Müzesi olarak hizmet veren bina, 1972 yılında Arkeoloji Müzesi’nin açılıp birçok eserin yeni müzeye taşınmasıyla müze deposu olarak işlev görmüştür. 1983 yılındaki restorasyon çalışmasıyla Etnografya Müzesi adı ile tekrar Müze işlevi kazandırılmıştır. 2008 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığınca binada restorasyon çalışmalarının başlatılmasından dolayı Etnografik eserler, mevcut Arkeoloji Müzesine taşınarak 2013 yılında başlayan restorasyon çalışmaları, 2015 yılında tamamlanarak Sayın Cumhurbaşkanımızın 07.04.2017 tarihinde Adana da yapmış olduğu toplu açılış töreninde açılarak Adana Kuruköprü Anıt Müzesi ve Geleneksel Adana Evi olarak hizmete girmiştir.

Bereketli toprakları ve elverişli coğrafi konumu itibariyle Çukurova ve çevresi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 1839 yılında ilan edilen Tanzimat Fermanı, Gayrimüslimlere kendilerini yönetebilme, okul ve ibadet yerleri inşa edebilme olanağı sağlamıştır. Bu dönemde, Anadolu kentlerinde dikkat çekici ölçüde kilise inşa edilmiştir.

Adana Rum Kilisesi

Adana Rum Kilisesi, bu süreçte inşa edilen dini yapılardan biridir. Adana ve çevresindeki kiliselerinin çoğu, İstanbul Rum kiliseleri ve Anadolu’nun büyük bölümündeki Osmanlı dönemi kiliseleri gibi üç nefli bazilika planlı olarak inşa edilmişlerdir. Dıştan doğu-batı doğrultusunda dikdörtgen planlı yapı, içten üç nefli bazilika plan tipine sahiptir. 

Yapı alanı içine, güneybatı yönündeki dikdörtgen formlu bir kapıdan girilmektedir. Girişin üstündeki üçgen alınlığın iç kısmında güneş (aydınlık)simgesi yer almaktadır. Demir, çift kanatlı kapı yüzeyi, dikdörtgen ve kare alanlara bölünmüş ve ortalarına birer bitkisel bezeme yerleştirilmiştir. Kapı ile üstteki büyük kemer arasında, ortadaki küçük kaş kemerin birleştiği sütun başlığı biçimli süsleme ögeleri yer almaktadır. Yapının, batıdaki kapı üstünde, mermer levha üzerindeki Rumca dokuz satırlık kitabeye göre yapı,1845 yılında Rum cemaati tarafından yaptırılmıştır.

Adana Evi Nerede ?

Kuruköprü Anıt Müzesi ve Geleneksel Adana Evi Şehir merkezinde bulunmaktadır. Merkez Park 'dan Tarihi Küçük Saat istikametine yürüyerek ulaşabilirsiniz. Açık Adresi : Kuruköprü, Ziyapaşa Blv. No:118, 01060 Seyhan/Adana

Adana Evi Giriş Ücreti

Müze haftanın her günü açıktır ve saat 09:00 ila 19:00 arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Hazır Gelmişken

Adana Evi'ni gezmeye gelmişken Adana civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Adana Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Adana 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Devamını Göster

Konum


Özellikler

Kuruköprü Anıt Müzesi ve Geleneksel Adana Evi Park Yeri
Kuruköprü Anıt Müzesi ve Geleneksel Adana Evi Müze
Kuruköprü Anıt Müzesi ve Geleneksel Adana Evi Ücretsiz
Kuruköprü Anıt Müzesi ve Geleneksel Adana Evi Tarihi Yer
+(2)

Fiyatlar


Sıkça Sorulan Sorular


Yorumlar 4.6428571428571 Puan

 • avatar

  @misafir

  Güzeldi ama kilise mi yoksa konuşma salonu mu anlamadım müze yazıyordu kapıda fakat baya sandalye vardı diğer şeylerin arkeoloji müzesine taşındığı yazıyordu ışıklandırması hoşumuza gitti mimari olarak gayet güzel bir yapı yalnız nedense hep turistik yerlerde 2. Kat üst salon gibi yerlerin girişi kapatılmış eksi geldi gözümüze asıl o üst kata da girebilmeli gelenler

 • avatar

  @nurefsan

  Güzeldi ama kilise mi yoksa konuşma salonu mu anlamadım müze yazıyordu kapıda fakat baya sandalye vardı diğer şeylerin arkeoloji müzesine taşındığı yazıyordu ışıklandırması hoşumuza gitti mimari olarak gayet güzel bir yapı yalnız nedense hep turistik yerlerde 2. Kat üst salon gibi yerlerin girişi kapatılmış eksi geldi gözümüze asıl o üst kata da girebilmeli gelenler

 • avatar

  @melekerden

  O kadar önünden geçmem rağmen hiç girmeyi düşünmemiştim ama fırsatı bulabildim. Bizim şansımıza cafeteryası kapalıydı ama bu hiçbir sorun yaratmadı. Mimarisi hayran olunacak cinsten. Sizi bilgilendiren yazılar müzenin tarihini anlatan kısımlar çok açıklayıcı, bunun yanında müzenin güvenliğiyle konuşma şansına eriştik. Çok cana yakın ve işiyle çok ilgili ve bu bizi çok mutlu etti. Okuduklarımızdan edindiğimiz bilgi haricinde bize güzel açıklamalarda bulundu. Bir yıldızı odaların rutubet kokusundan dolayı kırdım. Bence bu kadar güzel bir yere bu koku ve toz yakışmıyor ona özen gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum.

 • avatar

  @cabbartasdemir

  Müze bölümünü gezmedim ama zemindeki ev yemekleri yapan restoran çok iyi. Lezzeti harikaydı. Ayrıca fiyatlarda gerçekten uygun. Emek verenlerin ellerine sağlık.

 • avatar

  @conquerordark

  Git gör adana merkezde

 • avatar

  @okuryazar

  Cok kucuk bir muze 3 odali ama merkezi bir konumda onunden gecerken ufacik da bilgi almak icin girilebilir hemen alt kisminda yemekhane var menu gunluk degisiyor

 • avatar

  @sehercengiz

  Adana da yapılacaklar listesinde kesinle buraya gidip güvenlik görevlisi Murat abiyle sohbet etmek bulunmalı.

 • avatar

  @resityildiz

  Müze şehir merkezinde ulaşımı çok rahat. Özel araçla gidilirse çevredeki otoparklardan birine park edilip yürüyerek de gidilebilir. Toplu ulaşımla da rahatça gidebilirsiniz. Etnografya müzesi ile yanyana. Müze içerisinde yemek servisi yapılan bir bölüm bulunuyor. Servisin yapıldığı bölüm çok daha iyi dizayn edilebilir.

 • avatar

  @ismailseriner

  ADANA KURUKÖPRÜ ANIT MÜZESİ VE GELENEKSEL ADANA EVLERİ MÜZESİ GÜZEL BİR MÜZE. BURADA ÖNCELİKLE RUM ORTADOKS KİLİSESİ VAR. AYRICA GELENEKSEL ADANA EVLERİNDEN ÖRNEK OLARAK GELİN ODASI BAŞ ODA GÜNLÜK ODA VE İÇİNDEKİ KİŞİLER MUMYALARLA TEMSİLEN DİZAYN EDİLMİŞ VE O ZAMAN Kİ EŞYALARDAN KONULMUŞTUR. BİNANIN ALT KISMI İSE AÇIK ALANDA MASALARDA OTURULACAK ŞEKİLDE BÜFE BULUNMAKTADIR. MÜZE KARTI OLANLARA ÜCRETSİZ. OLMAYANLARA ÜCRETLİDİR. TEKERLEKLİ SANDALYE GİRİŞİ VE PARK YERİ MEVCUT. BURASI TC.KÜLTÜR BKN. 'NA BAĞLIDIR.

 • avatar

  @selinozmen

  1845 yilinda hataydan gelen papazla acilisi yapilan rum ortodoks kilisesi ve fakat 1924ten beri muze. Avlusunun diger tarafindaki alani (evi) adana lokal yasam motifleriyle doldurmuslar fena olmamis. Giris ucretsiz. Aslinda guvenlik olmasina ragmen tarih sevgisi ve tum sicakligiyla Murat bey ile hem eski kiliseyi hem Adana tipi evi gezebilirsiniz. Ilgisine bir tesekkur olarak fotografini biraktim. Bir de evin altindaki, mudavimleriyle dolu ufak lokantada taze yemek yiyebilirsiniz. Et yemeyenler icin dolma ve zeytinyagli secenekleri var. ozetle sehrin tam merkezinde bu kadar etkileyici bir yeri kimse gormeden gecmemeli.

 • avatar

  @mustafay

  Ulkemizde epey yayginlasan bal mumu heykellerle canlandirma yapan bir evdir. Bazi bilgilendorme yazilari da vardi ama keske videolsr ile yapilanlar canlandirilsaydi. Antakyanin kucucuk sehir muzesini ornek alabilirler.

 • avatar

  @selontour

  Adana kültürü ve tarihine öz mimari yapısı, giyim/kuşam, yemek kültürünü konu alan bir yapı. Adana da bulunursanız mutlaka ziyaret edin! Aynı zamanda ücretsiz. Alt katta bir kafesi var orda oturup çay içip veya yemek te yiyebilirsiniz. Yanında eski bir Ermeni kilisesisi olan bir yapı da var. Böyle sanata ve eski yapı binaları restore edip yapmaları gerçekten taktir verici???? Gerçekten teşekkürler. Son olarak orda bulunan genç rehber abimize de çok çok teşekkür ederim, zaman ayırıp herşeyi güzel anlattı @Selontour

 • avatar

  @ipektolak

  Yanında etnografya müzesi bulunuyor. Ama çok küçük bir yer. Müze lokantasını bir aile işletiyor. Çok kibar ve misafirperver insanlar

 • avatar

  @ibrahimderinsu

  Öncelikle burada güvenlik görevlisi olarak çalışan (yaşı 50-55 civarında) ismini unuttum bizi bağışlasın harika bir insanla tanıştık. Bize müzede mihmandarlık yaptı. Çok güzel sohbeti olan harika bir insan. Tekrar teşekkür ederiz. Resmi görsellerde mevcuttur. Bölgenin arkeolojik zenginliklerini sergilemek amacıyla, 1924 yılında, Adana Eski Eserler Müzesi’nin kurulmasına karar verilmiş ve müze müdürlüğü için “Alyanak” lakabıyla tanınan Halil Kamil Bey görevlendirilmiştir. Müze binası için, ilk olarak Taş Köprü’nün yakınlarında bulunan Cafer Ağa Medresesi uygun görülmüştür. Bir süre hizmet verildikten sonra kullanılamayacak durumda olan yapının yıkılmasının ardından, Rum Kilisesi’ne taşınmıştır. 1937 yılında, Müze Müdürü A. Rıza Yalgan’ın, Çukurova’nın Etnografyasını anlatmak amacıyla müzeye yeni bir bölüm eklemesiyle birlikte ,“Adana Arkeoloji Müzesi’nin” yanı sıra “Etnografya Müzesi” adını da almıştır. A.R.Yalgan böylece, yurdumuzda ilk açık hava müzesini kurmuş oluyordu. 1950 yılından itibaren Adana Müzesi olarak hizmet veren bina, 1972 yılında Arkeoloji Müzesi’nin açılıp birçok eserin yeni müzeye taşınmasıyla müze deposu olarak işlev görmüştür. 1983 yılındaki yenileme çalışmasıyla Etnografya Müzesi adı ile tekrar Müze işlevi kazandırılmıştır. 2008 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığınca binada yenileme çalışmalarının başlatılmasından dolayı Etnografik eserler, mevcut Arkeoloji Müzesine taşınarak 2013 yılında başlayan restorasyon çalışmaları, 2015 yılında tamamlanarak Sayın Cumhurbaşkanımızın 07.04.2017 tarihinde Adana da yapmış olduğu toplu açılış töreninde açılarak Adana Kuruköprü Anıt Müzesi ve Geleneksel Adana Evi olarak hizmete girmiştir. Bereketli toprakları ve elverişli coğrafi konumu itibariyle Çukurova ve çevresi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. 1839 yılında ilan edilen Tanzimat Fermanı, Gayrimüslimlere kendilerini yönetebilme, okul ve ibadet yerleri inşa edebilme olanağı sağlamıştır. Bu dönemde, Anadolu kentlerinde dikkat çekici ölçüde kilise inşa edilmiştir. Adana Rum Kilisesi, bu süreçte inşa edilen dini yapılardan biridir. Adana ve çevresindeki kiliselerinin çoğu, İstanbul Rum kiliseleri ve Anadolu’nun büyük bölümündeki Osmanlı dönemi kiliseleri gibi üç nefli bazilika planlı olarak inşa edilmişlerdir. Dıştan doğu-batı doğrultusunda dikdörtgen planlı yapı, içten üç nefli bazilika plan tipine sahiptir. Yapı alanı içine, güneybatı yönündeki dikdörtgen formlu bir kapıdan girilmektedir. Girişin üstündeki üçgen alınlığın iç kısmında güneş (aydınlık)simgesi yer almaktadır. Demir, çift kanatlı kapı yüzeyi, dikdörtgen ve kare alanlara bölünmüş ve ortalarına birer bitkisel bezeme yerleştirilmiştir. Kapı ile üstteki büyük kemer arasında, ortadaki küçük kaş kemerin birleştiği sütun başlığı biçimli süsleme ögeleri yer almaktadır. Yapının, batıdaki kapı üstünde, mermer levha üzerindeki Rumca dokuz satırlık kitabeye göre yapı,1845 yılında Rum cemaati tarafından yaptırılmıştır.


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 19:00
Salı 09:00 - 19:00
Çarşamba 09:00 - 19:00
Perşembe 09:00 - 19:00
Cuma 09:00 - 19:00
Cumartesi 09:00 - 19:00
Pazar 09:00 - 19:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar