Likya Uygarlıkları Müzesi

4.7142857142857 (7 Yorum)
Likya Uygarlıkları Müzesi: Demre bölgesinde bulunan popüler Müzelerden 'den biridir. Bu sayfa Likya Uygarlıkları Müzesi hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Likya Uygarlıkları Müzesi hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Likya Uygarlıkları Müzesi düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Demre Bölgesinde daha fazla müze keşfetmek için Demre sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfayı düzenlemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsiniz.
Daha fazla göster

Likya Uygarlıkları Müzesi Sigara İçilmez
Likya Uygarlıkları Müzesi Müze
Likya Uygarlıkları Müzesi Tarihi Yer
Likya Uygarlıkları Müzesi Müze Kart Geçerli
+(2)

Konum

Büyükkum, 07570 Demre/Antalya, Turkey Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.7142857142857 Puan

 • İlk girişinde güzel çiçekli bölüm var tam fotoğraflık???? sonra eski yapılara ilerleyince biraz üzüldük çünkü yerlerde çöpler vardı. Burası tarihi bir yer birde yani bizim tarihimiz sahip çıkmamız gerekiyor. Topladık tabi çöpleri ve yetkililere söyledik umarım dikkat ederler. Tarihi birçok yapıyı inceledik eski motifler ve yazılar duruyordu kenarlarında köşelerinde.Sonra müzenin önüne geldik. Daha ilerisinde de kalıntılar vardi ama kazı çalışması varmış o yüzden bakamadık. Müzeye girdik ve muhteşem eserler muhteşem tarih ile karşılaştık. Tabi müzenin eksik yanları ışıklandırma az ve flaş ışık vs. yasak. Yani o zaman ışıklandırmayı düzgün yapın. Yani kısacası biraz bu sıkıntılıydı. Ama cidden görmeniz gereken bir müze eseleri fotoğraflarımda paylaştım. Aynı zamanda burası kuş cenneti olarakta geçiyor gezerken çok güzel kuş ???? ötüşleri duyup mest olabilirsiniz ????✨

 • avatar

  Tamer G

  Çok güzel planlanmış, tertemiz ve her şeyin yerli yerinde konumlandırıldığı güzel bir müze. Otopark mevcut ve ücretsiz. Tuvaletler temiz, ancak havlu kağıt yerine el kurutma makinesi sıcak hava üflüyor. Tabi 32 derecelik hava sıcaklığı varken bu hoş olmuyor. İçerisinde bir de kafesi var. Ancak fiyatlar biraz yüksek, çay 16 ₺, Türk kahvesi 30 ₺ (Haziran/2022) Yaklaşık 500 metrelik bir açık hava müzesi yürüyüşü ile kapalı alandaki 6 bölümden oluşan müze bölümü serin ve kolay gezilebilecek şekilde konumlandırılmış…

 • avatar

  cem baba

  Likya Uygarlıkları Müzesi 2015 yılında ziyarete açılmıştır. MS II. Yüzyılda yapılmış olan Granarium ( Tahıl Ambarı ) günümüze kadar büyük ölçüde ayakta kalabilmesinin avantajı ile müze olarak düzenlenmiştir. Tarihte ilk demokratik uygulamaların hayata geçirildiği “ Işıklar Ülkesi “ olarak bilinen Likya Birliği hakkında bilgi veren bu müzede 1476 eser bulunmaktadır. Likya Halkının dini inançları, ekonomik ve sosyal yaşamları hakkında ipuçları veren eserler, ziyaretçileri adeta bir tarihi yolculuğa çıkarıyor. Müzede Likyalılara ait eserlerin yanında, bu bölgede hüküm süren Romalıların, Bizanslıların ve Osmanlılar’ın izlerini de buluyoruz. Müzede emeği geçen başta Sayın Nevzat Çevik hocaya, Müze müdürü Sayın Nilüfer Sezgin Hanımefendiye ve tüm çalışanlara bu vesile ile şükranlarımı sunuyorum. ( daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler, GeziCEM GörüCEM YouTube kanalındaki ilgili videoyu seyredebilir )

 • avatar

  Burak PEKŞEN

  Andriake Antik Kenti'nin sonunda yer alan müze. Bence buraya biraz fazla zaman ayırmalısınız. Likya Uygarlıklarının tarihini anlattığı için öyle kısa zamanda bakılıp geçilmesi gereken bir yer değil. Olympos, Patara, Myra vs. tek tek 7-8 tane antik kentin ayrı ayrı anlatıldığı ve o bölgelere ait eserlerin yer aldığı müze. Hatta bana göre Likya'yla ilgili bütün antik kentleri gezdikten sonra bu müzeyi gezmek daha doyurucu olur.

 • avatar

  Merve Canlı

  Müze kart geçiyor Müzeyi çok begendim. Güzel dizayn edilmiş.Kafetaryası da mevcut. Andriake Liman Kenti güney yerleşiminde yer alan agora / plakoma, sarnıç, granarium yapısı, hamamlar, kiliseler, sinagog vb. liman yapıları ile onurlandırma anıtlarının restorasyonu tamamlanarak 2015 yılı Haziran ayında ziyarete açılmıştır. Bu yapı günümüze kadar sağlam, ayakta kalabilmiş niteliği nedeniyle Likya kentlerine ait eserler ile Likya uygarlığının tanıtımının yapıldığı bir müze olarak düzenlenmiştir. Müzenin içinde bulunduğu Andriake kentinin MS 7. yüzyıla kadar işlevselliğini koruyan limanı bugün bataklık haline gelmiş ve deniz ile ulaşımı kesilmiş durumdadır. Ticari gemiler için korunaklı bir liman olmasının yanı sıra lojistik destek sağlayan tesisleri ile gemicilerin vazgeçilmez uğrak noktası olan Andriake'nin bugün kullanılmayan rıhtımında, içinde amphoralarla zeytin yağı, şarap gibi sıvı malzemenin taşınmasını gösteren Antik Dönem Ticaret Gemisi canlandırması yer alır.

 • avatar

  neşe can

  Muze kartla ücretsiz 18yas altına ücretsiz. Guzel düzenleme ve açıklamalar olan yeni 2015de düzenlenmiş bir müze. Ören yerinin girişinde ücretsiz otopark tertemiz wcler ve alışveriş hediyelik mağazası ve Cafe mevcut. Bahçede tavuz kuşları dolaşıyor. Açık alanda yürüyeceğiniz için şapka güneş kremi ve su yanınızda olmalı... çay kenarına kurulmuş bir yaşam alaniymis. hamamlar kiliseler şu sarniclari mevcut... muze içinde ayrıntılı video görseller ve ayrıntılı tablolarda anlatımlar var... m.ö. dönem ve erken Hristiyanlık dönemi eserleri var...

 • avatar

  Ahmet Benek

  Antik Dönemde ayrı bir kent olmaktan çok, Myra’nın dış mahallesi ve limanı konumunda olan Andriake, Akdeniz’de doğu batı güzergahında seyreden ticaret gemileri için korunaklı bir limanın olması yanı sıra lojistik destek sağlayan tesisleriyle gemicilerin vazgeçilmez bir uğrak noktası olmuştur. Klasik Dönemden itibaren yoğun olarak kullanılan liman, Helenistik, Roma ve Doğu Roma (Bizans) Dönemleri boyunca bölgenin merkezi bir limanı olmayı sürdürmüştür. 2300 m2 ’yi bulan ölçüsü ve çatısına kadar ayakta kalmış niteliği ile çok özel bir yapı olan ve Likya Uygarlıkları Müzesi olarak düzenlenen Granarium (Horrea Hadriani/İmparatorluk Silosu) yapısı ve hemen doğu bitişiğindeki Ticari Agora /Plakoma yapıları İmparator Hadrianus döneminde (MS 129-¬130) inşa edilmiştir. Antalya ile Fehiye Körfezleri arasında Akdeniz’e uzanan bugünün Teke Yarımadası, Antik coğrafyada Likya bölgesi olarak adlandırılmaktadır. Müzede yöresel gelenekleri ve kendine özgü mezar mimarileri ile zengin Likya Uygarlığından günümüze ulaşmış arkeolojik eserler interaktif sunumlarla destekli olarak konularına göre sergilenmektedir. Geçmişin İmparatorluk Silosu günümüzün Likya Uygarlıkları Müzesi sekiz salondan oluşur. Müze salonlarına Likya Birliğinde üç oy hakkına sahip altı büyük kentin ve önemli bir Likya kenti olan Arykanda ile liman kenti Antiphellos’un adı verilmiştir. Salonlarda Likya Tarihi ve Coğrafyası, Epigrafisi, Sikke, Ekonomi ve Sosyal Yaşamı ile Din Kültürü, tarihsel gelişimi içinde eserlerle, salonların içeriklerine uygun bilgi panoları, canlandırma ve interaktif sunumlarla desteklenerek tanıtılmaktadır. Yedinci salonda bir Likya liman kentinin canlandırmasının yapıldığı gemi simülasyonu yer alır. Likya Bölgesinin, Myra kentini de içinde barındıran Orta Likya bölgesi ile Batı Likya’nın, Eşen çayının sınırladığı Ksanthos kentine kadar olan bölümü Likya Uygarlıkları Müzesi sorumluluk alanında kalmaktadır. Müze koleksiyonun çoğunluğunu Likya bölgesinde yapılan kazılardan elde edilen eserler oluşturmaktadır.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar