icon

Mozaik Müzesi

 • (12 Yorum)

Müzeler

4.0

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

İstanbul geçmişte Doğu Roma İmparatorluğu’na başkentlik yaptığı dönemden birçok farklı eser ve yapı barındırır. Doğu Roma Büyük Sarayı da bu harika yapılardan bir tanesi. Saray günümüze kadar ulaşmayı başaramamış olsa da hala sarayın kalıntılarına ulaşılabiliyor.

Mozaik Müzesi

1935 senesinde sarayın bulunduğu bölgede yapılan kazılar muhteşem mozaiklerin ortaya çıkmasını sağladı. Ortaya çıkan mozaiklerin sanatsal açıdan ve sahnelerin betimlenmesi açısından çok değerli olduğunu söylememiz gerekli.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’nde sergilenmeye başlayan bu mozaikler M.S. 450-550 senelerini kapsıyor. Genellikle geçmiş dönemlere ait mozaikler dini konuları kapsarken bu sarayda keşfedilen mozaikler bu yönüyle de biraz ayrılmakta. Mozaiklerde günlük yaşam, mitoloji ve doğadan alınan tasvirlere yer verilmiş.

Müzenin konumu da oldukça önemli. Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Sultanahmet Camii’nin külliyesinde yer alan Arasta Pazarı’nın içerisinde bulunuyor. Müze alanı oluşturulurken Doğu Roma Dönemi’nden olan Büyük Saray’ın revaklı avlusunun kuzeydoğu kısmında sağlam kalmayı başaran mozaik taban döşemesini içermesine dikkat edildi. Mozaikli olan kısmın yalnızca 180 metrekarelik bir kısmı günümüze kadar ulaşmış durumda.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi takvimler 1953 senesini gösterirken Arkeoloji Müzesi’ne bağlandı. 1979 senesinden itibaren ise Ayasofya Müzesi Müdürlüğü’ne bağlı olan bir birim haline geldi. 1982 senesinde müzenin restorasyon işlemlerine başlandı. Bu işlemler Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Avusturya Bilimler Akademisi ortak çalışması olarak hayata geçirildi. Restorasyon çalışmaları yaklaşık olarak 15 yıl sürdü ve 1997 senesinde tamamlandı.

Detaylı bilgi için https://www.yerelnet.org.tr/kesfet/muze/buyuk-saray-mozaikleri-muzesi bağlantısını ziyaret edin.

Özellikler

Mozaik MüzesiSigara İçilmez
Mozaik MüzesiMüze
Mozaik MüzesiTarihi Yer
Mozaik MüzesiMüze Kart Geçerli
Mozaik MüzesiAçık Hava
Mozaik MüzesiGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.0
Puanlama :


 • avatar

  @Gezgin35

  Çocuklara hitap ettiği kadar biz yetişkinlerin de bir hayli merakını uyandırıyor.Görevliler çok ilgili,çalışmalar muazzam. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

 • avatar

  @onurbal

  Çocuklara hitap ettiği kadar biz yetişkinlerin de bir hayli merakını uyandırıyor.Görevliler çok ilgili,çalışmalar muazzam. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

 • avatar

  @erdemyesil

  Daha çok çocuklar için ama serbest gezme ımkanı sunmaması çok kötü bir grupla geziyorsunuz rehber çok acele ediyor ve zaten kalabalık grupla gittiğiniz için bir standdı tam göremeden inceleyeneden ayrılıyorsunuz içeride sunum çok kötü sunum kötü içerinin hiç beklemeden gezılemenesi çok kötü bide içerde sundukları bilimsel aletlerin coğu çok yüzeysel tek beğendiğim trex maketi

 • avatar

  @cagilsoyler7079

  Bir çok Bilim merkezi gezmiş biri olarak burada uygulanan konsepti hiç beğenmedim (hızlıca konuşan bir rehber eşliğinde koştur koştur yapılan bir gezi). Bilim merkezini iki kategoriye ayırmışlar "Bilim Tarihi - Endüstri Nasıl Çalışır - Havacılık" ve "Jeoloji - Paleontoloji - Yeryüzü Uzay Enerji" ve aynı anda sadece bir seçeneği gezebiliyorsunuz (pardon gezdiriliyorsunuz). İlk seçenek için saatler 10:00 - 12:00 - 16:00, ikinci seçenek için ise 13:00 - 15:00 - 17:00, yani bizim gibi 13:50 de giderseniz 14:00 de bir seans yok. Programa göre saat 11:00 ve 14:00 de her nedense gezi programı yok. Normal şartlarda sadece gezerek bile bir bilim merkezinde 3-4 saat geçirebiliyoruz çocuklarımıza ancak gezi programının süresi sadece 45dk ki bizim tur 35dakika bitti. Evet rehber eşliğinde gezmek güzel, deney düzeneklerini anlatıyor ancak bu konsepte ek olarak serbest gezi imkanı da olmalı ki çocuklarımız deneyimleyerek öğrensinler. En üzüldüğüm kısım ise bir çok deney düzeneğinin bu Bilim merkezi yeni açılmış olmasına rağmen çalışmıyor olması hatta dış mekan deney düzeneklerini hiç sormayın tamamen atıl durumda kalmış. Bazı deney düzeneklerindeki (roket deneyi gibi) kırılmış parçaları kendilerince üç boyutlu yazısıyla basmışlar ama malesef bu da çözüm olmamış onlarda kırılmış. Ortam geniş ve ferah ayrıca yaz sıcağında buz dolabı hissi yaşayabileceğiniz soğuklukta. İçeride bir Cafe, kitapçı ve astronomi mağazası bulunmakta, ayrıca yerel yaşayanlar için hafta içi kayıtlı yapılan etkinliklerde bulunmakta. Gişe görevlileri ise malesef sadece bilet kesebiliyorlar, burası büyük bir parkın içinde bulunuyor (gezerek kendimiz öğrendik) yani aynı alanda oyuncak müzesi, araba müzesi (sadece cuma,cumartesi ve pazar açık), açık hava müzesi, modern sanatlar galerisi, çocuk kütüphanesi ve kitapçılar var. Keşke bir saatten fazla beklememiz gereken durumda bize alternatif yapabileceklerimizi söyleselerdi gişe görevlilerini o zaman daha samimi bulurdum.

 • avatar

  @meftunakkoc3125

  Bir haftalık yapay zeka uzay bilimi biyomimikri gibi gelişim atölyeleri var ben kızımı gönderdim faydalı bir etkinlik çocuklar için herkese tavsiye ederim. Ayrıca Kepez belediyesine boyle bir merkezi Antalya ya kazandırdığı için özelliklerde başkanımız Hakan Tütüncü ye teşekkür ederim. Umarım Antalya da diğer belediyelerde biraz halk için Kepez belediyesini Örnek alır...

 • avatar

  @mehmetardic

  Çocuklar veya büyükler farketmez; bütün bilim severler için çok güzel bir yer. Rehber eşliğinde ziyaret imkanı mevcut. Biraz da serbest ziyarete imkan olursa harika! Ziyaret Ücretleri: ₺ 0 • 65 yaş üstü ve okulöncesi ücretsiz ₺ 5 • Öğrenci ₺ 8 • Tam

 • avatar

  @sebahatnureryig

  İl dışından geliyoruz ve gezmemize izin vermediler çünkü 16.00 ve 17.00 saatleri arasında rehber eşliğinde gezi oluyormuş. Bazı bölümlerde sadece salı günü açıkmış. Hayatımda gördüğüm en saçma planlamaydi. İl dışından geldik ve sırf orayı kizlarimla görmek için antalyanin bi ucundan oraya yol geldik ki mazot fiyatlari malum ona rağmen ama elimiz boş döndük.

 • avatar

  @yenihayat6743

  Antalya’da olması gerçekten büyük bir şans , çalışmaların sıcak ilgisi ve yardımseverliği ile merkez oldukça başarılı. Tanıtımının daha fazla yapılması gerekiyor.

 • avatar

  @onuremreurek

  konferans salonu çk dar I couldn't breathe

 • avatar

  @erdemduru

  Güzel deneyler, merak uyandırıcı simülasyonlar, ilgi çekici

 • avatar

  @fatmakatarnamal9332

  Çocuklarla velilerin ortak yapabileceği bir aktivite. Teleskopla gezegenlere bakıp bilgi alabiliyorsunuz. Çok harika bir deneymdi. Ayın yüzeyini görüp sörf yapabiliyorsunuz. Randevu bölümündeki Arzum hanım olmak üzere, Cihat bey, Hakan beye çok teşekkür ediyoruz. Verdikleri bilgiler için. İçeride çay,meyvesuyu,su ve kurupasta ikramları için çok teşekkür ederiz. Giriş 10 yaşa kadar ücretsiz. Tek veli için ücret alıyorlar oda 30 TL. Sadece tek eksiği her gezegene bakmak için kuyruk bekliyoruz. Ama sonuçta değer?

 • avatar

  @meriumdeckku

  Güzel .Emek verilmiş bir yer. Fırsat eşitliği sağlanıp imkanı olmayanlarda kullanabilirse amacına ulaşabilir.


 • Künye

  ✅ Müzeler : Mozaik Müzesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 12 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.0/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 22:00
  Salı 09:00 - 22:00
  Çarşamba 09:00 - 22:00
  Perşembe 09:00 - 22:00
  Cuma 09:00 - 22:00
  Cumartesi 09:00 - 22:00
  Pazar 09:00 - 22:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Mozaik Müzesi Mozaik Müzesi +902125181205 Fabrikalar Mahallesi, Dokumapark İçi, Namık Kemal Blv., 07090 Kepez/Antalya, Turkey Mozaik Müzesi Mozaik Müzesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Mozaik Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 36.9118305 30.674782 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.0/5 12