Muğla Müzesi

4.125 (8 Yorum)

Müştakbey Mahallesinde yer alan Konakaltı Kültür Merkezinin hemen yanında, eski cezaevi binasıdır. Müze kapalı alanında sergilenen arkeolojik buluntuların büyük bölümü Yatağan ilçesindeki Stratonikeia antik kenti kazılarından getirilmiştir. Ayrıca Yatağan’da ki Lagina ve Sedir Adasındaki antik Cedrae şehirlerinin buluntuları da suarada sergilenmektedir.

Tarihi

1992 yılı sonlarında Özlüce Köyü Kaklıcatepe’de yapılan kazılar sonucunda birçok hayvan ve bitki fosili çıkarılmıştır. Bu kazılarda çıkarılan fosillerin 1994’te sergilenmeye başlamasıyla müze ziyarete açılmıştır. Müzeye antik kalıntılarla, heykellerle dolu avludan etrafında toplanmış 3 ana bölümden ve 1 adet sanat galerisinden oluşmaktadır. Türkiye’deki ilk Doğa Tarihi Müzesi burada bulunmaktadır.

Muğla Müzesi’nde sergilenen fosiller günümüzden 5-9 milyon yıl önce yaşamış olan canlılara aittir. Bu canlılar, Doğu Asya’dan İspanya’ya kadar uzanan geniş bir alanda yaşamış ve yok olmuş canlılardır. Bu dönem canlılarına ait fosiller ilk defa İspanya’nın Tervel Havzası’nda bulunduğundan, bu döneme Turolian denilmektedir.

Kazılarda zürafagiller, boynuzlugiller, gergedangiller, hortumlu memeliler, domuzgiller, atgiller ve etçilere ait fosiller ile çok sayıda bitki fosilleri bulunmuştur. Bunların bir kısmı müzenin doğa tarihi bölümünde sergilenmektedir. Muğla Müzesi’nde, ziyarete açık olan bir başka bölüm de etnografya seksiyonudur. Muğla’nın çeşitli yörelerinden giyim kuşam ve günlük kullanım eşyaları bu bölümde sergilenmektedir.

Daha fazla göster

Muğla Müzesi Kredi Kartı
Muğla Müzesi Park Yeri
Muğla Müzesi Müze
Muğla Müzesi Rezervasyon
+(3)

Konum

Müştakbey, Eski Postane Cad., 48000 Muğla Merkez/Muğla, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.125 Puan

 • avatar

  mesut kocak

  "Muğla Müzesi, Müştakbey Mahallesinde yer alan Konakaltı Kültür Merkezinin hemen yanında, eski cezaevi binasıdır. Müze kapalı alanında sergilenen arkeolojik buluntuların büyük bölümü Yatağan ilçesindeki Stratonikeia antik kenti kazılarından getirilmiştir. Ayrıca Yatağan’da ki Lagina ve Sedir Adasındaki antik Cedrae şehirlerinin buluntuları da burada sergilenmektedir. 1992 yılı sonlarında Özlüce Köyü Kaklıcatepe'de yapılan kazılar sonucunda birçok hayvan ve bitki fosili çıkarılmıştır. Bu kazılarda çıkarılan fosillerin 1994'te sergilenmeye başlamasıyla müze ziyarete açılmıştır. Müzeye antik kalıntılarla, heykellerle dolu avludan etrafında toplanmış 3 ana bölümden ve 1 adet sanat galerisinden oluşmaktadır. Türkiye'deki ilk Doğa Tarihi Müzesi burada bulunmaktadır. Muğla Müzesi'nde sergilenen fosiller günümüzden 5-9 milyon yıl önce yaşamış olan canlılara aittir. Bu canlılar, Doğu Asya'dan İspanya'ya kadar uzanan geniş bir alanda yaşamış ve yok olmuş canlılardır. Bu dönem canlılarına ait fosiller ilk defa İspanya'nın Tervel Havzası'nda bulunduğundan, bu döneme Turolian denilmektedir."

 • avatar

  EylülBaharaktas .d

  Heykeller vs. dışarda yağmurda çürümeye terkedilmiş insan bi çatı bir şey yapar üste o kadar umurlarında değil ki sorsan bunlardan entel'i yok.

 • avatar

  Murat Kemerli

  Mükemmel bir yer olmuş müdüre hanımın ellerine sağlık ????????????‍♂️

 • avatar

  sadık Ak

  Mugla muzesi guzel giris ucretsiz gwzilecek 3 bolum var mimari ve dokusu guzel buyuksehir belediye yani tavsiye olunur

 • avatar

  mehmet çakır

  Bu kadar tarihi zenginliğin olduğu bölgede zayıf bir müze, mesayi saatlerinde uyuyan ilgisiz çalışanlar

 • avatar

  Ahmet Akkuş

  Orta ölçekli,bakılmsız bir müze. Eserlerde açıklama yok. 3 salon ve bir açık alan var. Muhteşem küçük heykeller var ama teşhir yetersiz.

 • avatar

  msku_360

  Müze; yarım saat içerisinde gezilebilecek, şehir merkezine oldukça yakın ve Gladyatör Odası ile diğer müzelerden farklılaşan gittiğinize değen bir yer. Ayrıca görevlilerin tavrı ziyareti fazlasıyla değiştiriyor. Özellikle 360° çekim yapmak için son uğradığımda (street view özelliğini açarak inceleyebilirsiniz) kadın bir görevlinin bir önceki ziyaretimde kapalı olan iki farklı odayı göstermesi çok hoştu. Belki küçük bir detay gibi görünebilir ama müzeyi iyi bilen birinin sizi yönlendirmesi ziyareti daha anlamlı kılıyor, özellikle ilk defa gidiyorsanız.

 • avatar

  Faruk Oğuz Dere

  Giriş ücretsiz. İlgi çekici bölümleri var. Bütün müzeyi, her eserin tarihini okuyarak ve fotoğrafını çekerek 1.5-2 saatte bitirebilirsiniz. Geldiyseniz uğramadan geçmeyin.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar