Muğla Müzesi

4.3076923076923 (13 Yorum)

Müştakbey Mahallesinde yer alan Konakaltı Kültür Merkezinin hemen yanında, eski cezaevi binasıdır. Müze kapalı alanında sergilenen arkeolojik buluntuların büyük bölümü Yatağan ilçesindeki Stratonikeia antik kenti kazılarından getirilmiştir. Ayrıca Yatağan’da ki Lagina ve Sedir Adasındaki antik Cedrae şehirlerinin buluntuları da suarada sergilenmektedir.

Tarihi

1992 yılı sonlarında Özlüce Köyü Kaklıcatepe’de yapılan kazılar sonucunda birçok hayvan ve bitki fosili çıkarılmıştır. Bu kazılarda çıkarılan fosillerin 1994’te sergilenmeye başlamasıyla müze ziyarete açılmıştır. Müzeye antik kalıntılarla, heykellerle dolu avludan etrafında toplanmış 3 ana bölümden ve 1 adet sanat galerisinden oluşmaktadır. Türkiye’deki ilk Doğa Tarihi Müzesi burada bulunmaktadır.

Muğla Müzesi’nde sergilenen fosiller günümüzden 5-9 milyon yıl önce yaşamış olan canlılara aittir. Bu canlılar, Doğu Asya’dan İspanya’ya kadar uzanan geniş bir alanda yaşamış ve yok olmuş canlılardır. Bu dönem canlılarına ait fosiller ilk defa İspanya’nın Tervel Havzası’nda bulunduğundan, bu döneme Turolian denilmektedir.

Kazılarda zürafagiller, boynuzlugiller, gergedangiller, hortumlu memeliler, domuzgiller, atgiller ve etçilere ait fosiller ile çok sayıda bitki fosilleri bulunmuştur. Bunların bir kısmı müzenin doğa tarihi bölümünde sergilenmektedir. Muğla Müzesi’nde, ziyarete açık olan bir başka bölüm de etnografya seksiyonudur. Muğla’nın çeşitli yörelerinden giyim kuşam ve günlük kullanım eşyaları bu bölümde sergilenmektedir.

Muğla Müzesi Nerede ?

Muğla Müzesi veya diğer adıyla Muğla Arkeoloji Müzesi Muğla ilinin Menteşe ilçesinde bulunmaktadır. İl merkezinden yürüme mesafesinde olan müzeyi Pazartesi hariç her gün 08:30 ila 17:30 arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Hazır Gelmişken

Muğla Müzesini gezmeye gelmişken Muğla civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Muğla Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Muğla 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Daha fazla göster

Muğla Müzesi Kredi Kartı
Muğla Müzesi Sigara İçilmez
Muğla Müzesi Park Yeri
Muğla Müzesi Müze
+(5)

Fiyatlar


Konum

Müştakbey, Eski Postane Cad., 48000 Muğla Merkez/Muğla, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.3076923076923 Puan

 • avatar

  mesut kocak

  "Muğla Müzesi, Müştakbey Mahallesinde yer alan Konakaltı Kültür Merkezinin hemen yanında, eski cezaevi binasıdır. Müze kapalı alanında sergilenen arkeolojik buluntuların büyük bölümü Yatağan ilçesindeki Stratonikeia antik kenti kazılarından getirilmiştir. Ayrıca Yatağan’da ki Lagina ve Sedir Adasındaki antik Cedrae şehirlerinin buluntuları da burada sergilenmektedir. 1992 yılı sonlarında Özlüce Köyü Kaklıcatepe'de yapılan kazılar sonucunda birçok hayvan ve bitki fosili çıkarılmıştır. Bu kazılarda çıkarılan fosillerin 1994'te sergilenmeye başlamasıyla müze ziyarete açılmıştır. Müzeye antik kalıntılarla, heykellerle dolu avludan etrafında toplanmış 3 ana bölümden ve 1 adet sanat galerisinden oluşmaktadır. Türkiye'deki ilk Doğa Tarihi Müzesi burada bulunmaktadır. Muğla Müzesi'nde sergilenen fosiller günümüzden 5-9 milyon yıl önce yaşamış olan canlılara aittir. Bu canlılar, Doğu Asya'dan İspanya'ya kadar uzanan geniş bir alanda yaşamış ve yok olmuş canlılardır. Bu dönem canlılarına ait fosiller ilk defa İspanya'nın Tervel Havzası'nda bulunduğundan, bu döneme Turolian denilmektedir."

 • avatar

  EylülBaharaktas .d

  Heykeller vs. dışarda yağmurda çürümeye terkedilmiş insan bi çatı bir şey yapar üste o kadar umurlarında değil ki sorsan bunlardan entel'i yok.

 • avatar

  Murat Kemerli

  Mükemmel bir yer olmuş müdüre hanımın ellerine sağlık ????????????‍♂️

 • avatar

  sadık Ak

  Mugla muzesi guzel giris ucretsiz gwzilecek 3 bolum var mimari ve dokusu guzel buyuksehir belediye yani tavsiye olunur

 • avatar

  mehmet çakır

  Bu kadar tarihi zenginliğin olduğu bölgede zayıf bir müze, mesayi saatlerinde uyuyan ilgisiz çalışanlar

 • avatar

  Ahmet Akkuş

  Orta ölçekli,bakılmsız bir müze. Eserlerde açıklama yok. 3 salon ve bir açık alan var. Muhteşem küçük heykeller var ama teşhir yetersiz.

 • avatar

  msku_360

  Müze; yarım saat içerisinde gezilebilecek, şehir merkezine oldukça yakın ve Gladyatör Odası ile diğer müzelerden farklılaşan gittiğinize değen bir yer. Ayrıca görevlilerin tavrı ziyareti fazlasıyla değiştiriyor. Özellikle 360° çekim yapmak için son uğradığımda (street view özelliğini açarak inceleyebilirsiniz) kadın bir görevlinin bir önceki ziyaretimde kapalı olan iki farklı odayı göstermesi çok hoştu. Belki küçük bir detay gibi görünebilir ama müzeyi iyi bilen birinin sizi yönlendirmesi ziyareti daha anlamlı kılıyor, özellikle ilk defa gidiyorsanız.

 • avatar

  Faruk Oğuz Dere

  Giriş ücretsiz. İlgi çekici bölümleri var. Bütün müzeyi, her eserin tarihini okuyarak ve fotoğrafını çekerek 1.5-2 saatte bitirebilirsiniz. Geldiyseniz uğramadan geçmeyin.

 • avatar

  F Z

  Kesinlikle gezilmesi gerek. İyi düzenlenmiş ve eserler cok guzel. Gladyatörler, tıp tarihi gibi cok ilginç kısımlar var. Giris ucretsiz. başta cocuklar olmak uzere herkesin ilgisini cekebilecek bir müze

 • avatar

  Nalan Kavsklı

  Müzenin binası organize edilmesi gayet guzel.Eserler cok kıymetli.Ama odalarda veya etrafta gezinen tek bir görevli bile yok.Oysa özel olarak korunması gerekiyor.Ara koridorlar dar ve bina küçük.Carpmadan gezmek özellikle kalabalık olursa mümkün değil hattabes altı kişi bile olsa.disardaki ürünlerde koruma ve herhangi bir bilgi yok.Tasarim ve iç bilgilendirmeler güzel.Odalarda televizyon var ve sanirim bilgilendirme amaçlı.Ama çalışmıyor..Cok daha iyi ve geniş kontrollü bir müze yakışır Muglaya ve ülkeme.

 • avatar

  Cahit Kayaer

  Çok güzel bir bina tek sorun otopark yok arabayı epey uzağa bırakmak zorunda kaldım. Mutlaka görmenizi tavsiye ederim özellikle gladyatör salonu görülmeye değer. Gerçi arkeoloji ve tabiat salonları da çok güzel. Açıkçası bu kadar dolu bir müze beklemiyordum.

 • avatar

  Elif

  Muğla merkezdeyseniz zaten gezilebilecek nadir yerlerden ama uzaktaysanız çok gelmeye değecek bir yer değil bence. Çoğu eserde açıklama yoktu. Gladyatör sergi odasını oldukça beğendim. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk Doğa ve Tarih müzesi olarak da bilinen bir müze.

 • avatar

  Unsal Ozguler

  Gladyatör konulu sergi odası ve son derece zengin Roma heykelcik koleksiyonu ile öne çıkan müzenin, fosil koleksiyonu da oldukça ilginç. Gezmekten keyf alacağınız müzenin bahçesindeki eserler de müthiş.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 08:30 - 17:30
Salı 08:30 - 17:30
Çarşamba 08:30 - 17:30
Perşembe 08:30 - 17:30
Cuma 08:30 - 17:30
Cumartesi 08:30 - 17:30
Pazar 08:30 - 17:30

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar