Myra Antik Kenti

Antalya ilinin Demre ilçesinde yer alan bölgedeki Myra antik kenti aynı zamanda da Likya döneminden kalma bir şehir olarak ifade edilmektedir. Bu kentin Alacadağ ile Demre Çayı arasına kurulmuş olduğu belirtilmektedir. Arada kalan bölgenin son derecede verimli topraklardan oluşan ova olmasından ötürü burada yerleşim alanının oluşturulması tercih edilmiştir.

Giriş

Myra antik kentine dair arkeolojik çalışmaları 2009 yılından itibaren başlamış ve halen daha devam etmektedir. Erken adı Muri olan bu antik kentin; Likya Birliği tarafından oluşturulduğu da ifade edilmektedir. Likya medeniyetinin en büyük şehirleri arasında yer almaktadır. En büyük kentlerden olmasıyla beraber kalan harabeleri çıkarmaya dair işlemler de sürdürülmektedir.

Bu antik kent içerisinde Yunan tanrılarına dair imgelere de yer verilmektedir. Zeus, Athena, Artemis ve Tike gibi tanrılara dair bulgulara denk getirilmiştir. Burada yer alan kalıntılar halen daha çıkarılma aşamasında yer almaktadır. Var olan tortuların altında kalan eserlerin; zaman içerisinde ziyaretçilere sunulacağı da ifade edilmektedir. Öte yandan antik tiyatro da büyük bir hasara uğramıştır. Tiyatro yanında yer alan hamam ve bazilika hakkında da geç döneme ait olduklarına dair bilgiler verilmiştir. Bu iki eser de önceden yıkılmış olmasına rağmen tekrardan yapıldığı ifade edilmektedir.

Görsel

Myra

Myra antik kenti içerisinde iki tane Likya nekropolü yer almaktadır. Tiyatronun üzerinde yer alan kısımda var olan bu iki nekropolün yanı sıra kaya mezarları da mevcuttur. Kaya mezarlarının bir çoğu da tapınak biçiminde ve son derecede geniş alanlarda meydana getirilmiştir.

Nehir nekropolü içerisinde ise sadece mezarlara yer verilmektedir. Bu mezarların üzerindeki kabartmalar ve yazılar halen daha okunaklı olarak tabir edilmektedir. Aynı zamanda da 11 insan figürü de fazlasıyla dikkat çeken bir ayrıntı olarak ifade edilmektedir.


Myra yakınında yer alan diğer bir liman kenti de Andriake olarak bilinmektedir. Antik dönemlerde bu kentin Myra’ya bağlı olduğu ifade edilmektedir. Her zaman korsan baskınlarına karşı kalkan görevi gördüğü ve sonradan büyüyerek; ayrı bir şehir olma yolu izlediği ifade edilmektedir. MÖ 42 yılında bu girişim ortaya çıkmıştır.

Daha fazla göster

Myra Antik Kenti Kredi Kartı
Myra Antik Kenti Sigara İçilmez
Myra Antik Kenti Park Yeri
Myra Antik Kenti Müze
+(4)

Konum

Alakent, Myra Örenyeri, 07570 Demre/Antalya, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 5 Puan

 • avatar

  Merve Canlı

  Bugünkü Demre ilçe merkezi ve civarında yer alan Myra Antik Kenti, aynı adı taşıyan ova üzerinde kurulmuştur. Myros Nehri'nin (Demre Çayı) batısındaki ulaşıma elverişli kanal ile şehrin denizle bağlantısı sağlanmaktaydı. Kanalın diğer yanında yer alan Andriake (Çayağzı) Limanı'ndan da bölgenin deniz ulaşımı ve ticareti yürütülmekteydi. Myra Antik Kenti özellikle Likya Dönemi kaya mezarları, Roma Dönemi tiyatrosu ve Bizans Dönemi Aziz Nikolaos Kilisesi (Noel Baba) ile ünlüdür. Likyalıların ahşap ev mimarisinin kaya mezarlarına en iyi uyarlanmış örnekleri olan Myra mezarlarının içinde, ölüyü ve yakınlarını betimleyen kabartmalı mezar, en ilginç örneklerden biridir. Ayrıca yine kabartmalı veya kitabeli birçok kaya mezarı, kayalığın güneye bakan yüzünde üst üste veya yan yana sıralanmaktadır. Tiyatro yakınındaki şehir merkezine giderken yolun solundaki hamam kalıntıları ise Roma Dönemi tuğla mimarisinin erken ve ilginç örneklerini oluştururlar. Not: Muze kart geciyor.

 • avatar

  REMZİ BALAY

  LİKYA'NIN BAŞŞEHRİ M.S 5.yy da kurulan Likya Devletinin Başşehri olan Myra'da zamanın muhteşem uygarlığının izlerini görüyoruz. Myra Antik Kent'teki muhteşem anfi tiyatro ve yamaçlara oyularak yapılmış olağanüstü Kaya Mezarları Likya'nın refah düzeyini göstermektedir. Bu antik kentte yerleşim birimleri ile ilgili hiç birşey göremedim. Dar bir alanda sadece gördüğümüz bunlar. Fakat Myra'nın önemli bir kent olmasında en büyük payı olan ve buraya 2 km mesafedeki Aziz Nikolaos Kilisesi, Piskopos Nikolaos ünü sayesinde Hıristiyan Ortodoksların dini merkezi olmuş. Aynı zaman da Noel Baba olarakta bilinmekte. Mutlaka görün.

 • avatar

  cem baba

  Myra antik kenti, Antalya’nın Demre ilçesi sınırları içersindedir. Demre’ye girdikten sonra tabelaları takip ederseniz kolayca bulursunuz. Myra bir çok sebeple bölgenin en önemli, en görülmesi gereken yerlerinden birisidir. Helenistik Dönem’de kurulan Likya Birliği üyesidir ve 6 büyük kentten biri olduğu için 3 oy hakkına sahiptir. İçinde barındırdığı Andriake limanı ve Kekova sahillerindeki sayısız liman ve iskelerle antik çağ denizciliğinde önemli bir yer tutmuştur. Helenistik dönemde bölgenin baş darphanesi olmuştur. MS 1. Yüzyılda Aziz Paul’un iki kere ziyaret ettiği ve Aziz Nikolas’ın öğretisini geliştirdiği ve ününü yayarak yaşamını tamamladığı yerdir. Bu özellikleri ile hiristiyanlığın başlangıcından itibaren Likya’nın en ünlü ve önemli kenti olmuştur. MS 5. Yüzyılda Likya’nın başkenti olmuştur. Kaya mezarları ve tiyatrosu ile diğer Likya şehirlerinden görsel olarak da ayrılır. İşgaller, depremler, sel baskınları ve veba salgınlarıyla yüzlerce yıl mücadele etmiştir. Adeta açık hava müzesi olan güzel yurdumun en görülmesi gereken yerlerinden biridir. Tavsiye olunur.

 • avatar

  Funda Atak

  Demre de Myra antik kentine uğrayıp çıkın kalmak için yakında Finikeye gitmenizi ya da Kaş'a geçmenizi öneririm. En başta yazmamın sebebi kötü tecrübeler. Myra antik kenti likya bölgesinin eğlence merkezi izlenimi yaratıyor bende...ölüm ve eğlence bir yerde mezarlar diğer yerde büyük bir tiyatro. Tiyatronun kalıntıarını Antalya müzesinde görebilirsiniz. Eskiden bahçesndeydi. Şimdi özl sergileme alanı açılmış. Antik kente girdiğinizde gezip bir türk kahvesini içerken tarihin arasında olma eylemi çok etkileyici. KEsinlikle gezin görün gidin fakat kalmayın. Birde arabanızı ilçe meydanına bırakmayın park cezası yabancı araçlar için diyebilirim.

 • avatar

  hüseyin adana

  Myra Kazıları 2009 yılında Nevzat Çevik başkanlığında başlamış ve devam etmektedir. 2010 yılında, kazı ekibi tarafından kapsamlı bir kitap yayınlanmıştır. Çevik'e göre Myra'nın erken adı Muri'dir. Bazı araştırmacılar Myra'nın Arzawa'nın Mira'sı ile aynı yerleşim yeri olduğunu düşünse de kanıtlanmış böyle bir bağlantı yok. Myra Likya ittifakının (MÖ 168 – 43) bir üyesi olmadan önce Myra ile ilgili ele geçirilmişdem yazılı bir kaynak yoktur; Strabo'ya (14:665) göre ittifakın en büyük kentlerinden biriydi. Yunan halk kentin koruyucu tanrıçası olan Artemis Eleutheria'ya tapmışlardır. Zeus, Athena ve Tike'ye de tapılmıştır

 • avatar

  Burak PEKŞEN

  Geziye açık bölümü beklendiğimden daha küçük bir alanı kapsayan antik kent. Gönül kaya mezarlarını uzaktan izlemek değil de bizzat içlerini görerek gezmek istiyor ancak güvenlik nedeniyle sanırım bu mümkün değil. O dağın yamacına nasıl bu kaya mezarları yapılmış diye hayret etmemek mümkün değil. Ayrıca burada dikkatimi çeken en önemli olay kayaların üstüne yazılan/çizilen figürler. Bu kadar net ifadeler çok az rastlanır. Yapıldığı dönemi düşününce mest oluyorsunuz. Demre'yi kültür gezisi anlamında çok beğendiğimi söyleyebilirim.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar