Myra Örenyeri

4.75 (8 Yorum)

Bir dönem Likya Uygarlığı’nın başkenti olmuş Myra’nın kabartmalı mezarlarıyla başlayan hikayesi, Andriake Limanı’yla denize kavuşuyor. Burası aynı zamanda Tanrıça Kybele’nin Artemis olduğu yer olarak da biliniyor.

Başkentlik’de Yaptı

Kaş-Finike arasındaki Myra, Aziz Nikolas’ın piskoposluğu sayesinde ününü Ortaçağ boyunca sürdürdü. Likya Konfederasyonu’nun üç oy hakkına sahip altı önemli şehri arasındaki Myra, ismini kurulduğu Myros Nehri’nden (Demre Çayı) aldı. Şehrin su ihtiyacı, Demre’nin kenarında kayalara oyulmuş kanal sistemiyle sağlandı.

Şehre hayat veren Demre Çayı, pek çok antik kentte olduğu gibi, zamanla getirdiği alüvyonlarla kentin sonunu hazırladı.

Myra M.S. 7. yüzyıldan M.S. 9. yüzyıla kadar süren Arap akınları sonunda 809’da zapt edilerek önemini yitirdi. En parlak zamanınıysa M.S. 408-450 arasında 2. Theodosius zamanında yaşadı. Bu dönemde Likya’nın “metropolis”i yani başkenti oldu ve Çayağzı bölgesindeki Andriake liman kentiyle denize uzanarak ticaretle öne çıktı.

Nekropoldeki Mezarlar Görülmeye Değer

Likya Konfederasyonu’na ait sikkeler arasında Myra adına basılanlar da bulundu. “Yüce Ana Tanrıça’nın yeri” anlamına da gelen Myra’nın sakinleri ana tanrıça Artemis’e inanıyordu. Sikkelerde Artemis, Anadolu’nun en eski tanrıçası Kybele formunda temsil ediliyor.

Yukarıda kaya mezarları üstüne kurulan şehrin antik tiyatrosu, aşağıya doğru genişliyor. İki yanındaki ve nehir nekropolündeki mezarlar üstündeki kabartmaları görülmeye değer. Roma dönemine ait bu görkemli tiyatro, günümüze sağlam ulaşan az sayıdaki antik tiyatrolardan biri olma özelliğini taşır.

Görseller

myra 1

 

myra 2

 

myra 3

Hazır Gelmişken

Çayağzı Limanı ile Andriake Antik Kenti arasında kalan Kuş Cenneti, hem menderes manzarası hem de 149 farklı kuş türüyle, uğranılması gereken bir adres. Kuş cennetini oluşturan menderesin denizle buluştuğu noktadaki kükürtlü sular, kuşlar için beslenme alanı oluşturmasının yanında, şifa verme özelliğine de sahip.

Daha fazla göster

Myra Örenyeri Kredi Kartı
Myra Örenyeri Müze
Myra Örenyeri Online Gez
Myra Örenyeri Tarihi Yer
+(1)

Konum

Alakent, Cengiz Sk. No:13, 07570 Demre/Antalya, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.75 Puan

 • Kentin epik kaya mezarları bulunmakta. Aynı zamanda da Likya coğrafyasındaki en büyük ve en etkileyici tiyatrosu burda. Kazılardan kent seviyesinin ne kadar aşağıda olduğunu anlayabilirsiniz. Hemen antik kentin solundan devam ederek bir evin bahçesinden çıkmış çok küçük ama çok etkileyici bir bazilika görmeniz mümkün.

 • avatar

  Ali BALIM

  Etkileyici !!

 • avatar

  Beste Celep

  Oldukça güzel tarihi bir yer müze kartın geçerli olduğu ancak müze kartı olmayanlar içinde giriş 35 TL. Girdiğinizde sizi muhteşem portakal çiçeği kokusu karşılıyor. Mezarlar ve tiyatro kısmı gerçekten görülmeye değer bir mimariye sahip

 • avatar

  Hüsamettin Arga

  Bu kadar zengin ören yerlerine sahip olmamıza rağmen onları koruma ve turizme pazarlamada inanın sınıfta kalırız. Myra nın on metre arkasındaki çevrede seraları görünce şok olacaksınız. Bu tür kıymetli yerlerin çevresindeki mağaza ve işletmeler ise rezalet. Bu yerler İngiliz veya Almanların topraklarında olsa inanın sadece turizm den geçinirlerdi.

 • avatar

  Mehmet Bulut

  Görülmesi gereken tarihi ve güzel bir yer. Çok begendim

 • avatar

  Ayşe Yalçınkaya

  Tarih ve doğa iç içe.. Restorasyonu çalışmalarrı devam ediyor. Tiyatro oldukça büyük .. Kalabalık yoktu,sakince gezebildik. Giriş 70 lira..

 • avatar

  İrfan Yüksel

  Yüzüklerin efendisi filminden çıkmış gibi . Mutlaka ziyaret edilmesi gerekir. Yılbaşı gecesi beklediğimiz gelmeyen hediyenin hesabını da sormayı ihmal etmeyin.

 • avatar

  Emrah Demir

  Ören Yeri, büyük bir tiyatro ve kaya mezarları ile kaplı bir kayalık yüzeyden oluşuyor. Her iki alanın da çok etkileyici olduğunu söyleyebilirim ancak bölgeyi daha iyi anlayabilmek için Andriake ve Likya Uygarlıkları Müzesi'ni de birlikte gezmek gerekiyor.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar