Pamukkale Travertenleri (Hierapolis)

4.2 (5 Yorum)

Denizli İlinin 18 km kuzeyinde yer alan Hierapolis Antik Kenti Bergama Krallarından II. Eumenes tarafından İ.Ö. 2 yy’da kurulmuş olup, Bergamanın efsanevi kurucusu Telephos’un karısı Hiera’dan dolayı Hierapolis adını aldığı söylenebilir.

Su ve İnancın Kenti Hierapolis

Pamukkale Travertenleri, Kent bir deprem bölgesinde bulunmasından dolayı meydana gelen depremlerle sürekli yıkılıp yeniden inşa edilmiştir. Ancak bugün ayakta olan yapılar ise İ.S. 60 yıllarında olan büyük depremden sonra inşa edilmiş olup kent bundan sonra tüm Helenistik niteliğini kaybetmiş tipik bir Roma kenti görünümünü alarak ızgara planlı inşa edilmiştir. Hierapolis, Roma Döneminden sonra Bizans Döneminde de çok önemli bir merkez olmuştur.

İ.S. 4 yy.dan itibaren Hristiyanlık merkezi olması, İ.S 80 yıllarında Hz.İsa’nın havarilerinden olan Aziz Philip’in burada öldürülmesi nedeniyledir. Kent İ.S. 4 yyda Bizanslıların eline geçince Aziz Philip adına Martyrıum olarak adlandırılan sekizgen kilise inşa edilmiştir. Bundan dolayı kentin ünvanı artar ve Metropolis ünvanını alır. Kent İ.S. 7 yydaki büyük depremle tahrip olmuş ve kent kimliğini kaybetmiştir. 12. yy da küçük bir kasaba haline gelmiş, İ.S. 13. yyda Selçukluların egemenliğine geçmiş ve 14 yy daki depremden sonra tamamen terkedilmiştir.

Kent 2 anıtsal kapısı, ana caddeye paralel ve dik gelen cadde ve sokakların oluşturduğu ızgara planlıdır. Yaklaşık 1 km uzunluğundaki ana cadde kenti ikiye böler ve bu caddenin her iki tarafında revaklar, kamu binaları dükkan ve atölyeler bulunur.

Kent surlarının dışında ve kentin kuzey, güney ve doğu yönünde bulunan nekropol alanları Güneybatı Anadolu’nun en büyük nekropolüdür.

Görseller

Pamukkale Travertenleri 1

Bunun dışında kentin başlıca yapıları; Hamam-Bazilika, Latrina, Tiyatro, Plutonıum, Apollon Tapınağı, Su Kanalları ve Nymphaeumlar, Kiliseler (Aziz Phılıp Martyriumu, Aziz Phılıp Kilisesi..) Büyük Hamam Kompleksi’dir.

Kalıntıların büyük bölümü Roma döneminden olan Hierapolis (Pamukkale) antik kenti, tüm görkemiyle yanında durduğu Pamukkale Travertenleri’yle beraber 1988 yılında hem kültürel, hem doğal miras olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Ayrıca tarihin her döneminde önemli bir şifa ve inanç merkezi olmuştur.

Hazır Gelmişken

Doğa harikası bembeyaz travertenleri görmeden dönmeyin. Bu teraslı termal havuzlar Roma Dönemi’nden beri güzellik ve sağlık arayışındakileri cezbediyor.


 

Daha fazla göster

Pamukkale Travertenleri (Hierapolis) Park Yeri
Pamukkale Travertenleri (Hierapolis) Müze
Pamukkale Travertenleri (Hierapolis) Rezervasyon
Pamukkale Travertenleri (Hierapolis) Online Gez
+(2)

Konum

Merkez, 20190 Pamukkale/Denizli, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.2 Puan

 • avatar

  Korhan Yapici

  Yıllar önce gittiğimde her yer bembeyazdı, her taraftan sular akıyordu. Şimdi ise çoğu yer gri olmuş. Su otellere aktarıldığı için sanırım, çok azalmış. Dolayısı ile travertenlerin göz alıcı beyazlığından eser kalmamış. Daha önce gitmediyseniz, iyice yok olmadan bir görün. Bembeyaz halini gördüyseniz, gitmeyin. Bırakın, o hali ile aklınızda kalsın. Yukarıdaki yorumumu 2019 Ramazan Bayramı'nın 1. Günü itibari ile güncellemek zorundayım. Çevre düzenlemesi çok güzel olmuş. Giriş eskiden olduğu gibi yukarıdan değil aşağıdan yapılıyor. Ziyaretçiler için yukarı doğru bir güzergah yapılmıs. Teavertenlerden yürüyor, havuzlara girebiliyorsunuz. Mutlaka gidin derim. Bu esnada 2 uyarım var. 1 - Atıştıracaklarınızı yanınızda götürün ve mutlaka yeteri kadar su alın. İçerideki büfeler çok pahalı. 1 küçük su 6TL, bir hamburger menü 75-80TL. 2 - 12 yaş altı çocuklara ve 65 yaş üstüne giriş ücretsiz. Gittiğinizde kuyruk varsa bile bu grupların sıra beklemesine gerek yok. Yetişkin giriş ücreti 50TL. Bunun yerine müze kart alın derim (70TL). Gişeden alabilirsiniz.

 • avatar

  Muharrem Talay

  Travertenler Özellikle kaplıcalar tarafından biriken bir kalker biçimidir. Genellikle lifli veya konsantrik bir görünüme sahiptir. Beyaz, ten rengi, krem rengi ve hatta paslı çeşitlerinde bulunur. Genellikle bir kaplıca ağzında veya kireçtaşı mağarasında kalsiyum karbonatın hızlı çökeltilmesi işlemiyle oluşur. Çökelme dolayısıyla traverten oluşumu yer yüzeyinde olabileceği gibi yer altında, mağara ve galeri gibi doğal boşluklarda da olabilir. Çökelme hızı travertenlerin fiziksel özellikleri üzerinde etkili olur. Çökelmenin yavaş olması travertenlerin kristalli, yoğun, sert ve dayanıklı, hızlı olması ise yumuşak, sünger gibi gözenekli, nispeten hafif ve dayanaksız olmalarına yol açar. Dünyadaki en güzel traverten örneklerinden birisi Denizli-Pamukkale travertenleridir. Bunun dışında, Antalya çevresinde de traverten taraçlarına rastlanır. Travertenler aynı zamanda mermerle birlikte kullanılan bir yapı malzemesidir. Türkiye'nin Denizli, Bucak-Burdur, Mut-Mersin, Sivas gibi birçok bölgesinde traverten ocakları işletilmektedir. Üretilen malzeme blok, moloz olarak veya fabrikalarda işlenerek ebatlı honlu - cilalı traverten gibi mamuller halinde iç piyasada kullanılmakta veya büyük oranda yurtdışına ihraç edilmektedir.

 • avatar

  İPEK ASYA

  Mükemmel bir yer. Ulaşım için yola çıktığınızda daha iyi bir tabelandırma sistemi olabilir. İçeri girdikten sonra da çok daha bilgilendirici levhalar konulabilir girişe de. Giriş 7 yaş altı çocuklar ve öğretmen için ücretsiz. Yetişkinler için müze kart alarak girmek daha mantıklı olur. Giriş normal fiyat 110tl,müze kart 60 tl.(gitmeden önce güncel fiyatları kontrol etmenizi öneririm) Müzekart ı daha sonra birçok müzede de kullanabilirsiniz. Yaya olarak girilebilecek ve taşıtlarla girilebilecek kapıları var. Buraya kadar gelmişken sadece travertenleri gezmek yetmez bence. Mutlaka antik havuza girin.(Kleopatra havuzu) Suyu sodalı ve termal su,dipte de tarihi kalıntılar var. Antik havuz girişi ekstra ücrete tabi. Müze kartınız varsa 50tl,normal giriş 100tl,7 yaş altı çocuklarınız için ücretsiz,çocuğunuzun nüfus cüzdanı ibrazı zorunlu.Havuza girişte emanet kutusu da kiralayabilirsiniz. Havuzdan çıkışta wc, duş, kabin mevcut. Bir de gelmişken Hierapolis antik kenti gezilebilir. Biz hava çok sıcak olduğu için çocuklarla gezmeyi göze alamadık. Sabah güneş çok yakmadan veya akşam üstü gezmek daha mantıklı olabilir.

 • avatar

  Motorcu Muallim

  Ülkemizin Denizli şehrinde bulunan Pamukkale Travertenleri, jeolojik olaylar sonucu oluşmuş fay hatlarından gelen termal sıcak su kaynaklarının buradaki kayaçlar üzerine dökülmesiyle ortaya çıkan bir yapıdır. Tamamen doğal yollarla oluşmuş olan Pamukkale travertenleri şifa kaynağı olan 17 adet sıcak su alanı içermektedir. Sadece ülkemizde değil, dünya genelinde tanınan travertenler yoğun bir şekilde turist ve ziyaretçi akınına uğramaktadır. Ayrıca travertenlerden çıkan sular, sağlık turizmi için de bölgeyi zenginleştirmiştir. Özellikle romatizmaya iyi geldiği belirtilen bu sulara girerek şifa bulmak isteyen hastalar, hem Türkiye’nin hem de dünyanın dört bir yanında bölgeye akın etmektedir. ( Alıntıdır)Bazı kaynaklardan çıkan suların, insan vücudunu yakan sıcaklıkta olması sebebiyle, bu kaynak suları kullanarak sağlık hizmeti veren oteller, çıkan suları öncelikle geniş bir alanda uzun saatler boyunca bekletmektedir. İnsan vücudunu yakmayacak seviyeye eriştiği zaman ise, turistlerin girdiği sağlık havuzuna aktarmaktadır.(alıntıdır)

 • Su kalmamış travertenler kurumuş hiç öyle internetteki gibi bir görüntü beklemeyin. Antik kent deyip durdular broşürlerde şurada şu var burada bu var binalar bişeyler.. gerçekte hiçbiri yok, fersahlarca alan yol yok iz yok yürü babam yürü antik şehir görücem diye sonra 3 tane taşla karşılaş. Bir tek tiyatro sağlam kalmış hakkını vereyim. Kleopatra havuzundaki işletmeyi ve havuza girmenin 100 lira olmasını sağlayan arkadaşı tebrik etmek istiyorum, yılın ticari girişimi olabilir. Aman aç susuz gitmeyin içerde fena öpüyorlar. Büfeler de havuzcu arkadaşa özenmiş herhalde. Son olarak pamukkaleyi boşverin. karahayıt ta 2 termale girin merkezde nihat Usta'dan pide yeyin Bağlı da kokoreç yeyin daha mutlu olursunuz. Bir dünya harikasını daha rezil etmeyi başarmışız.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar