icon
Yükleniyor..

Panorama 1453 Tarih Müzesi

 • (12 Yorum)

Müzeler

4.3

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Panorama 1453 Tarih Müzesi : Bir imparatorluğun sona ermesine, bir diğerinin ise yükselmesine neden olan İstanbul’un fethini tüm gerçekliği ve ihtişamı ile ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan Panorama 1453 Tarih Müzesi, bu büyük olaya merak duyanların gezi listelerinin başında bulunması gereken en önemli mekân konumunda.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Üstelik içerisinde gezerken top sesleriyle, Fatih’in askerlerinin bağırışlarıyla, Mehter Takımı’nın marşlarıyla konuklarına duygu yoğunluğu yaşatan ortamı ile fetih olayını ön plana çıkarsa da müze, ustalıkla yaratılmış ana sergisi sayesinde Türk resim sanatının ne kadar gelişmiş olduğunu gözler önüne seriyor.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında Bilgiler

Projelendirmesi 2003’te, uygulama çalışmaları ise 2005 yılında başlamış olan 5 milyon dolar maliyetli müzenin inşası, 2008 yılında tamamlanmış.

İstanbul’un Osmanlı hâkimiyetine geçmesinin 555. yıl dönümü şerefine 2009 yılında devlet erkânının katıldığı bir törenle açılışı gerçekleştirilen projenin fikir babalığını ve koordinasyonunu ressam Haşim Vatandaş yapmış.

Tasarımını Özkul Eren‘in üstlendiği müzenin ana sergisinin içeriğini ise Mimar Hilmi Şenalp’in danışmanlığında Doç. Dr. Erhan Koyuncu ve Yrd. Doç. Dr. Coşkun Yılmaz birlikte hazırlamış.

Türkiye’nin ilk panoramik müzesi olma özelliğini taşıyan kültürel tesis, eskiden Trakya Otogarı’nın bulunduğu alana inşa edilmiş. Bulunduğu alanın içerisine müzenin binası, girişi fetih sonrasında Osmanlı askerlerinin kente ilk girdikleri yer olan Silivrikapı’ya ve surlarına bakacak şekilde konumlandırılmış.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Dünyanın üzeri kapalı tek panorama müzesi unvanına sahip kültürel tesis, Zeytinburnu İlçesi sınırları içerisinde kalan Topkapı Kültür Parkı’nın değerli bir parçasını oluşturuyor. Merkezi bir noktada bulunması nedeni ile müzeye, bulunduğunuz konuma bağlı olarak ister kara isterseniz de deniz ulaşımını kullanarak kolayca gidebilirsiniz.

Toplu taşımayı tercih edenler için bana göre en keyifli yöntem, Tarihi Yarımada’ya da ulaşımı sağlayan Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı’nı kullanmak.

Müzenin bulunduğu Topkapı’ya ulaşımda en fazla seçeneğe sahip olacağınız toplu taşıma aracı ise bölgeden geçen hatların oldukça fazla nedeniyle otobüs. Kültürel tesise ayrıca metrobüs veya Aksaray metrosu aracılığıyla da ulaşabilirsiniz.

Kentin karşı yakasından Topkapı’ya gelecekseniz, yoğun trafikte zaman harcamak yerine konuklarına eşsiz boğaz manzarası sunan vapurlar seferlerinden yararlanarak bölgeye gitmenizi tavsiye ederim. Kendi arabasıyla bölgeye gidecekler içinse Topkapı ve çevresinde yararlanabilecekleri çok sayıda otopark bulunuyor.
Panorama 1453 Tarih Müzesi’nde Yer Alan Bölümler

Panorama 1453 Tarih Müzesi

O dönemden kalma belgelere bakılarak ve tarih danışmanlarının fikirleri alınarak tasarlanan Panorama 1453, sahip olduğu atmosferle girişinden daimi sergisinin bulunduğu bölüme kadar her noktasında bir çağı kapatıp diğerini açan bu büyük olayı konuklarına adeta yeniden yaşatıyor.

Mekânın kapısından içeri girdikten sonra karşınıza çıkacak bölümde, sizleri fethi anlatan 3 aşamalı haritalar ve döneme ait bilgiler bekliyor. Kalıcı serginin bulunduğu ana salona inilen merdivenlerin duvarlarında, Rumeli ve Anadolu Hisarları’na ait ve gemilerin karadan çekilmesi anını betimleyen kabartmalara yer verilmiş.

Merdivenlerdeki kabartmaların yaratıcıları bu çalışmaları oluştururken vefa borcu olarak müzenin binasının yapımı sırasında vefat eden işçinin yüzünü eserlerine işlemişler. Eğer Fatih’in solunda, elinde kılıç tutan ikinci kişiye odaklanırsanız, işçinin yüzünü kolayca seçebilirsiniz.

Giriş ve merdiven bölümlerini geçtikten sonraysa müzeyi İstanbul gezilecek yerler arasında popüler kılan asıl bölüme gelmiş olacaksınız. Burada bulunan ve müzenin kalbi konumundaki panoramik resim, 8 ressam tarafından 2005-2008 yılları arasında yaratılmış.

10.000 figür çizimden oluşan bu görkemli çalışma, 38 metre çaplı bir yarım kürenin üzerine yapılmış. Kapladığı toplam alan 2350 metrekare olan çalışmanın en büyük özelliği, optik alışkanlıklarla oynayan yapısı sayesinde her defasında farklı bir detayı ziyaretçilerin yakalamasına izin veriyor oluşu.

Sınırlarını ve detaylarını algılamaya çalışırken kısa bir süre şaşkınlık yaşayabileceğiniz çalışmanın etkisi önünde yer alan 3 boyutlu maketlerle daha da arttırılmış. Eğer resmin sahip olduğu ayrıntıları kaçırmak istemiyorsanız, yanınızda mutlaka bir fotoğraf makinesi bulundurun.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Panorama 1453 Tarih Müzesi İstanbul ilinin Zeytinburnu ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi hafta içi hergün 08:30 ila 18:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.  Müzeye giriş ücreti 1 yetişkin için 30 TL, Öğrenciler için 20 TL ve Yabancı Ziyaretçi 'ler için 80 TL 'dir. 

Hazır Gelmişken

Panorama 1453 Tarih Müzesi'ni gezmeye gelmişken İstanbul civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan İstanbul Müzeleri sayfasını ziyaret ederek İstanbul 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

 

Özellikler

Panorama 1453 Tarih MüzesiKredi Kartı
Panorama 1453 Tarih MüzesiSigara İçilmez
Panorama 1453 Tarih MüzesiPark Yeri
Panorama 1453 Tarih MüzesiMüze
Panorama 1453 Tarih MüzesiRezervasyon
Panorama 1453 Tarih MüzesiOnline Gez
Panorama 1453 Tarih MüzesiTarihi Yer
Panorama 1453 Tarih MüzesiMüze Kart Geçerli
Panorama 1453 Tarih MüzesiGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.3
Puanlama :


 • avatar

  @serdar9054

  Çevre düzenlemesi ve düşünce güzel. Fakat müzeye girdikten sonra bol bol powerpoint yazısı okuyorsunuz. Müze bölümü denen yer ise badana boyası 360derece yapılmış, 3-5 eski top konulmuş basit bir salon. Galiba birisi müze yapın demiş, diğerleri de yapmış olalım diye böyle bir işe girişmişler. Ücretsiz olsa bile vakit kaybı olacağından tekrar gitmeyi kesinlikle düşünmem. Its wall is full of powerpoint slides. Inside the museum, it is not possible to see anything extraordinary. Large and well painted saloon. I don't recommend this place to visit.

 • avatar

  @kubrayeni

  Çevre düzenlemesi ve düşünce güzel. Fakat müzeye girdikten sonra bol bol powerpoint yazısı okuyorsunuz. Müze bölümü denen yer ise badana boyası 360derece yapılmış, 3-5 eski top konulmuş basit bir salon. Galiba birisi müze yapın demiş, diğerleri de yapmış olalım diye böyle bir işe girişmişler. Ücretsiz olsa bile vakit kaybı olacağından tekrar gitmeyi kesinlikle düşünmem. Its wall is full of powerpoint slides. Inside the museum, it is not possible to see anything extraordinary. Large and well painted saloon. I don't recommend this place to visit.

 • avatar

  @dileksayar

  Fatih Sultan Mehmet 'in İstanbul' u fethinin anlatıldığı bir müze. İlk kat eserlerden oluşuyor. Üst katta etkileyiciliği yüksek panaromik ve sesli bir fetih anlatımı bulunuyor. Özellikle bu kısım çok güzel sanki o anı yaşıyorsunuz görmenizi tavsiye ederim.

 • avatar

  @gulguncakmak

  Fatih Sultan Mehmet 'in İstanbul' u fethinin anlatıldığı bir müze. İlk kat eserlerden oluşuyor. Üst katta etkileyiciliği yüksek panaromik ve sesli bir fetih anlatımı bulunuyor. Özellikle bu kısım çok güzel.Görülmesini tavsiye ederim.

 • avatar

  @myra947

  Öğrenci : 20 tl Tam : 30 tl İsterseniz İstanbul kartlada geçebilirsiniz. İçerde bay bayan ayrı wc var. Personelleri çok ilgili, güler yüzlü. İlgi ve alakalarından dolayı teşekkür ederim. Herkesin mutlaka 1 kere gelmesi gereken bir yer. Hayatımda 2kere geldim. İlkokulda 1 bugun 2 ❤️??

 • avatar

  @haciemincelebi

  Görülmesi gezilmesi gerek bir yer. Görevli kişilerin anlatımı ile zenginleştirilebilir. Tarihini bilmeyen milletler yok olmaya mahkumdur.M.Kemal ATATÜRK ??

 • avatar

  @fatmayildirimtu3704

  Muhteşem di o anı yaşadım sanki atalarımızın ruhları şad olsun? çocuklarımızın mutlaka getirilmesi anlatilmasi lazım.. giriş fiyatına da yüzde yüz zam yapmışlar İBB ye yazıklar OLSUN ? Ben tarihi yerlerin paralı olmasına karşıyım.Vatandasina ücretsiz olmalı...

 • avatar

  @ufukunal3246

  Fetih öncesi ve fetih zamanı doğu Roma imparatorluğunun başkent Konstantinapolisi anlamak için ve fetihi yaşamak için istanbul’da Topkapı müzesinden sonra gezilmesi gereken ikinci en önemli müzedir. Hafta sonları ve yazın özellikle öğrenci yerli grupların akınına uğrar bu müze.Kalabalığa denk gelmemek için hafta içi erken saatte gezmenizi öneririm. Birde girişteki sensörlü kapıya aman dikkat.yeni yapıldığı için tutukluk yaptı ve başımı çarptım :) girip çıkmadan önce açılmasını bekleyin:) Müzenin web sitesinden bilgilere göre ; Panaroma 1453 Ziyaret Bilgiai Müzemiz, her gün 8.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Ücretlendirme Tam Bilet: 10 TL Öğrenci, Öğretmen, Askeri Personel : 5 TL Yabancı Ziyaretçi: 20 TL Ödeme Şekli: Kredi kartı ve nakit TL geçerlidir. Döviz kabul edilmemektedir.

 • avatar

  @mehmetresatyavu

  Tarihi paralar dan mutlaka alın harika bir yer

 • avatar

  @kemalcagiran

  Farklı bir atmosferi var. Gidilip görülmesi gerek.

 • avatar

  @nefertiti1105

  İstanbul a gelenlerin mutlaka gitmesi gereken bir yer özellikle çocukları

 • avatar

  @kaanasik

  Güzel ancak yeteri kadar sergilenecek bir şey yok.


 • Künye

  ✅ Müzeler : Panorama 1453 Tarih Müzesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 12 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.3/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 19:00
  Salı 09:00 - 19:00
  Çarşamba 09:00 - 19:00
  Perşembe 09:00 - 19:00
  Cuma 09:00 - 19:00
  Cumartesi 09:00 - 19:00
  Pazar 09:00 - 19:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Panorama 1453 Tarih Müzesi Panorama 1453 Tarih Müzesi +902124151453 Merkez Efendi Mahallesi, Topkapı Kültür Park İçi Yolu, 34015 Zeytinburnu/İstanbul, Türkiye Panorama 1453 Tarih Müzesi Panorama 1453 Tarih Müzesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Panorama 1453 Tarih Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 41.0182772 28.920391 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.3/5 12