Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi : Bir imparatorluğun sona ermesine, bir diğerinin ise yükselmesine neden olan İstanbul’un fethini tüm gerçekliği ve ihtişamı ile ziyaretçilerine aktarmayı amaçlayan Panorama 1453 Tarih Müzesi, bu büyük olaya merak duyanların gezi listelerinin başında bulunması gereken en önemli mekân konumunda.

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Üstelik içerisinde gezerken top sesleriyle, Fatih’in askerlerinin bağırışlarıyla, Mehter Takımı’nın marşlarıyla konuklarına duygu yoğunluğu yaşatan ortamı ile fetih olayını ön plana çıkarsa da müze, ustalıkla yaratılmış ana sergisi sayesinde Türk resim sanatının ne kadar gelişmiş olduğunu gözler önüne seriyor.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında Bilgiler

Projelendirmesi 2003’te, uygulama çalışmaları ise 2005 yılında başlamış olan 5 milyon dolar maliyetli müzenin inşası, 2008 yılında tamamlanmış.

İstanbul’un Osmanlı hâkimiyetine geçmesinin 555. yıl dönümü şerefine 2009 yılında devlet erkânının katıldığı bir törenle açılışı gerçekleştirilen projenin fikir babalığını ve koordinasyonunu ressam Haşim Vatandaş yapmış.

Tasarımını Özkul Eren‘in üstlendiği müzenin ana sergisinin içeriğini ise Mimar Hilmi Şenalp’in danışmanlığında Doç. Dr. Erhan Koyuncu ve Yrd. Doç. Dr. Coşkun Yılmaz birlikte hazırlamış.

Türkiye’nin ilk panoramik müzesi olma özelliğini taşıyan kültürel tesis, eskiden Trakya Otogarı’nın bulunduğu alana inşa edilmiş. Bulunduğu alanın içerisine müzenin binası, girişi fetih sonrasında Osmanlı askerlerinin kente ilk girdikleri yer olan Silivrikapı’ya ve surlarına bakacak şekilde konumlandırılmış.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Dünyanın üzeri kapalı tek panorama müzesi unvanına sahip kültürel tesis, Zeytinburnu İlçesi sınırları içerisinde kalan Topkapı Kültür Parkı’nın değerli bir parçasını oluşturuyor. Merkezi bir noktada bulunması nedeni ile müzeye, bulunduğunuz konuma bağlı olarak ister kara isterseniz de deniz ulaşımını kullanarak kolayca gidebilirsiniz.

Toplu taşımayı tercih edenler için bana göre en keyifli yöntem, Tarihi Yarımada’ya da ulaşımı sağlayan Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı’nı kullanmak.

Müzenin bulunduğu Topkapı’ya ulaşımda en fazla seçeneğe sahip olacağınız toplu taşıma aracı ise bölgeden geçen hatların oldukça fazla nedeniyle otobüs. Kültürel tesise ayrıca metrobüs veya Aksaray metrosu aracılığıyla da ulaşabilirsiniz.

Kentin karşı yakasından Topkapı’ya gelecekseniz, yoğun trafikte zaman harcamak yerine konuklarına eşsiz boğaz manzarası sunan vapurlar seferlerinden yararlanarak bölgeye gitmenizi tavsiye ederim. Kendi arabasıyla bölgeye gidecekler içinse Topkapı ve çevresinde yararlanabilecekleri çok sayıda otopark bulunuyor.
Panorama 1453 Tarih Müzesi’nde Yer Alan Bölümler

Panorama 1453 Tarih Müzesi

O dönemden kalma belgelere bakılarak ve tarih danışmanlarının fikirleri alınarak tasarlanan Panorama 1453, sahip olduğu atmosferle girişinden daimi sergisinin bulunduğu bölüme kadar her noktasında bir çağı kapatıp diğerini açan bu büyük olayı konuklarına adeta yeniden yaşatıyor.

Mekânın kapısından içeri girdikten sonra karşınıza çıkacak bölümde, sizleri fethi anlatan 3 aşamalı haritalar ve döneme ait bilgiler bekliyor. Kalıcı serginin bulunduğu ana salona inilen merdivenlerin duvarlarında, Rumeli ve Anadolu Hisarları’na ait ve gemilerin karadan çekilmesi anını betimleyen kabartmalara yer verilmiş.

Merdivenlerdeki kabartmaların yaratıcıları bu çalışmaları oluştururken vefa borcu olarak müzenin binasının yapımı sırasında vefat eden işçinin yüzünü eserlerine işlemişler. Eğer Fatih’in solunda, elinde kılıç tutan ikinci kişiye odaklanırsanız, işçinin yüzünü kolayca seçebilirsiniz.

Giriş ve merdiven bölümlerini geçtikten sonraysa müzeyi İstanbul gezilecek yerler arasında popüler kılan asıl bölüme gelmiş olacaksınız. Burada bulunan ve müzenin kalbi konumundaki panoramik resim, 8 ressam tarafından 2005-2008 yılları arasında yaratılmış.

10.000 figür çizimden oluşan bu görkemli çalışma, 38 metre çaplı bir yarım kürenin üzerine yapılmış. Kapladığı toplam alan 2350 metrekare olan çalışmanın en büyük özelliği, optik alışkanlıklarla oynayan yapısı sayesinde her defasında farklı bir detayı ziyaretçilerin yakalamasına izin veriyor oluşu.

Sınırlarını ve detaylarını algılamaya çalışırken kısa bir süre şaşkınlık yaşayabileceğiniz çalışmanın etkisi önünde yer alan 3 boyutlu maketlerle daha da arttırılmış. Eğer resmin sahip olduğu ayrıntıları kaçırmak istemiyorsanız, yanınızda mutlaka bir fotoğraf makinesi bulundurun.


 

Daha fazla göster

Panorama 1453 Tarih Müzesi Kredi Kartı
Panorama 1453 Tarih Müzesi Sigara İçilmez
Panorama 1453 Tarih Müzesi Park Yeri
Panorama 1453 Tarih Müzesi Müze
+(4)

Konum

Merkez Efendi Mahallesi, Topkapı Kültür Park İçi Yolu, 34015 Zeytinburnu/İstanbul, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.4 Puan

 • avatar

  Mehmet Reşat YAVUZ

  Tarihi paralar dan mutlaka alın harika bir yer

 • avatar

  Kemal Çağıran

  Farklı bir atmosferi var. Gidilip görülmesi gerek.

 • avatar

  Nefertiti

  İstanbul a gelenlerin mutlaka gitmesi gereken bir yer özellikle çocukları

 • avatar

  ufuk ünal

  Fetih öncesi ve fetih zamanı doğu Roma imparatorluğunun başkent Konstantinapolisi anlamak için ve fetihi yaşamak için istanbul’da Topkapı müzesinden sonra gezilmesi gereken ikinci en önemli müzedir. Hafta sonları ve yazın özellikle öğrenci yerli grupların akınına uğrar bu müze.Kalabalığa denk gelmemek için hafta içi erken saatte gezmenizi öneririm. Birde girişteki sensörlü kapıya aman dikkat.yeni yapıldığı için tutukluk yaptı ve başımı çarptım :) girip çıkmadan önce açılmasını bekleyin:) Müzenin web sitesinden bilgilere göre ; Panaroma 1453 Ziyaret Bilgiai Müzemiz, her gün 8.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Ücretlendirme Tam Bilet: 10 TL Öğrenci, Öğretmen, Askeri Personel : 5 TL Yabancı Ziyaretçi: 20 TL Ödeme Şekli: Kredi kartı ve nakit TL geçerlidir. Döviz kabul edilmemektedir.

 • avatar

  Kaan Aşık

  Güzel ancak yeteri kadar sergilenecek bir şey yok.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar