icon
Yükleniyor..

Paşabağları Müze ve Ören Yeri

 • (12 Yorum)

Müzeler

4.8

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Yerel halk tarafından Zelve olarak da bilinen Paşabağları Müze ve Ören Yeri aynı zamanda da Rahipler Vadisi olarak da anılmaktadır. Nevşehir’in ve Anadolu’nun en fazla dikkat çeken turizm noktaları arasında sayılan Kapadokya bölgesi içerisinde Paşabağları Müze ve Ören Yeri yer almaktadır. Peribacaları da bu ören yeri içerisinde etkin bir konumda bulunmaktadır.

Paşabağları Müze ve Ören Yeri içerisinde var olan peribacaları zamanla sel suları ve rüzgardan etkilenerek, uzun bir zaman içerisinde aşınan tüflü katmanların gitmesiyle ortaya çıkan doğal güzelliklerdir. Konik gövdeye sahip olan bu peri bacaları, çatı ya da mantar olarak da adlandırılmaktadır. Çapları da farklılık göstermekte ve 1 ile 15 metre arasında da değişmektedir. Bu kayaların yerli ve yabancı milyonlarca turistin ilgisini çekerek, ziyaretlerini gerçekleştirdiği bir alan olarak da ifade edilmektedir.

Paşabağları Müze ve Ören Yeri

Paşabağları Müze ve Ören Yeri

Paşabağları Müze ve Ören Yeri konumunun girişinde tuvaletler ve hediyelik eşya satışını gerçekleştiren dükkanlar da yer almaktadır. Aynı zamanda da bu ören yerine giriş ücreti 2020 yılına kadar alınmamıştır. Bu yıldan itibaren bölgenin etrafı çevrilerek, giriş kısmına ilaveler sağlanmıştır. Böylelikle ücretli hale getirilen bir alan olarak Paşabağları Müze ve Ören Yeri kendini göstermeye başlamıştır. 6 Aralık 1985 tarihinden itibaren UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi içerisinde yer alan bu ören yerinin daha çok yabancıların ilgisini çektiği bilinmektedir. Aynı zamanda da yeni evlenen çiftlerin bu bölgede yer alan Aşk Vadisi’ne yöneldikleri de bilinen bir konudur.

Göreme Milli Parkı

Paşabağları Müze ve Ören Yeri içerisinde Göreme Milli Parkı da yer almaktadır. Tarihin genelinde Hıristiyan nüfus bu bölgede yaşamıştır. Paşabağları Müze ve Ören Yeri aynı zamanda da Rahipler Vadisi olarak adlandırılmakta ve bu bölgede yapılmış olan Aziz Simeon Şapeli ve inziva bölgesi de dikkat çeken yapılar arasında kendini göstermektedir.

Paşabağları Müze ve Ören Yeri Nerede, Giriş Ücreti ?

Paşabağları Müze ve Ören Yeri Nevşehir ilinin Avonos ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 08:00 ila 19:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 1 yetişkin için 65 TL 'dir. Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Hazır Gelmişken

Paşabağları Müze ve Ören Yeri 'ni gezmeye gelmişken Nevşehir civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Nevşehir Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Nevşehir 'de gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Özellikler

Paşabağları Müze ve Ören YeriKredi Kartı
Paşabağları Müze ve Ören YeriSigara İçilmez
Paşabağları Müze ve Ören YeriPark Yeri
Paşabağları Müze ve Ören YeriMüze
Paşabağları Müze ve Ören YeriRezervasyon
Paşabağları Müze ve Ören YeriTarihi Yer
Paşabağları Müze ve Ören YeriMüze Kart Geçerli
Paşabağları Müze ve Ören YeriAçık Hava
Paşabağları Müze ve Ören YeriGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.8
Puanlama :


 • avatar

  @gokhankirmizigu9946

  Otoparkı ücretsiz. Tuvaleti var. Müzekart ile giriliyor. Çocuklardan ücret alınmıyor. Avanos’a 5 km, Paşabağları’na 1 km. uzaklıktaki Zelve, Aktepe’nin dik ve kuzey yamaçlarında kurulmuştur. Üç vadiden oluşan Zelve Örenyeri, peribacalarının en yoğun olduğu yerdir. Üç vadiden oluşan Zelve örenyeri, Kapadokya bölgesinde peribacalarının en yoğun olduğu yer. Doğanın yarattığı güzelliklerden biri olan bu alan IX. ve XIII. yüzyıllarda Hıristiyanların önemli yerleşim ve dini merkezlerinden birisi oldu, papazlara verilen ilk dini seminerler bu yörede gerçekleşti. Vadideki en önemli kiliseler olan Balıklı, Üzümlü ve Geyikli kiliseleri İkonoklastik dönem (728-842) öncesine tarihleniyorlar. Burada ayrıca Aziz Simeon adına yapılmış şapel ve birçok kaya mekânı bulunuyor. 1952 yılına kadar iskân edilmiş vadide manastırlar, kiliseler, yerleşim yerlerinin yanı sıra tünel, değirmen, cam gibi yapılar görülebilir.

 • avatar

  @samelkalkan

  Enfes ötesi bir oluşuma yer verilmiş mükemmel bir yer. Lakin çok sıcak havalarda yanınızda içeceksiz giriş yapmayın ve koyu renk kıyafet giymekten kaçının tüm güneş enerjisini üzerinizde hissetmek inanın çokta hoş olmuyor. Ben şapka, gözlük ve 6 adet içecek le açık renk kıyafetimle çok güzel zaman geçirdim. Rahatlıkla fotoğraf çekip doğanın güzelliklerini sindire sindire inceledim . Çevremdeki bir çok kişi oflayip yandım kavruldum nidaları atıp şikayetlendi. Ben aklımı kullandım siz gezi severlerde deneyimlerimden yola çıkmadan temkinli olup yararlanın isterim. Tüm gezi severlere güzel günler dilerim.

 • avatar

  @melihaatik2122

  Eskiden yol üstünde bulunup ücretsiz gezilen bu yer, artık ören yeri olarak tanımlanmış ve müze kart ile giriş yapılıyor. Bana göre bu uygulama güzel olmuş. Son giriş 18. 30 da alınıyor kapanış 19.00 du. Güzel ve rahat bir şekilde gezdik. Girişteki jandarma noktasına ayrı özendim .. Hemen yanındaki kayısı ağacından kayısı toplayıp güzelce gezdik. İsmi ile münhasır olan bu yerde gittiğinizde göreceksiniz ki bağlar ve bol kayısı ağacı var. Ve yediğimiz en lezzetli kayısılar idi. Temmuz ayında gidecekler sakın yemeden gelmeyin derim. Zelve den hemen önce olan bu yere ufak Zelve de diyebiliriz. Eğer çok vaktim yok ama peribacasıda görmek istiyorum gezmek istiyorum diyen biri için çok ideal bir yer. Ama daha önce hiç gitmediyseniz bu bölgeye kesinlikle Zelve ve Göreme tavsiye olunur. Fazla beklemeden girdik içeri. Girişte ufak bir çarşı var. Alışveriş yapabileceğiniz ufak bir mekan. Gişe memurları çok yardımcı oluyor. Daha önceden bildiğimiz, yanından gelip gecerken girdiğimiz bu mekanın ören yeri olarak değerlendirilmesini çok takdir ettim.

 • avatar

  @elifcakir4517

  Merhaba 19mayis Atatürk u anma gençlik ve Spor bayramımız kutlu olsun öncelikle ?? biz turla geziye çıktık.hava biraz bozuktu ancak keyifli bir gezi geçirdik.oncelikle alan çok büyük. Muzekartla giriş yapılıyor.2022 19mayis güncel fiyat 60 TL öğrenci 30 TL ,18 yaş altı ve 65 yaş üstü ücretsiz.muzekart için online de sahip olabiliyorsunuz ve karekod okutarak içeri girebiliyorsunuz. Biz daha batıdan Çanakkale den geldik.bizim için tabi iç Anadolu biraz hatta çok şaşırtıcı.peribacalarinin oluşumu içinin oyulup ev gibi kullanılması çok farklı geldi bize. Canim Türkiye'm de ne zorluklarla hayat mücadelesi verilmiş insanın aklı almıyor.Dunyada tek olan bu oluşumları görmenizi isterim.

 • avatar

  @angelofbead871

  Buyuk bir alanda, farkli peribacalari görebileceginiz, guzel fotograflar cekebileceginiz bir yer. Otopark alanı ve hediyelik eşya wc mevcut. Arazi çok geniş tırmanış serbest. Giriş ücretli biz müze kart ile ücretsiz turnikelerden girdik. Müze kart 2022 de 60 tl. Çocuk ücretsizdi 9 yaş bizimki. Turnike geçişinde çocuğa free bileti veriyorlar. İçerisi çok büyük bir alan açık hava müzesi şeklinde yine. Daha iyi manzara için tırmanmanızı öneririm.otopark ücretli 5lira sanırım.

 • avatar

  @birsenozcan2116

  Vadi yamaçlarından akan sel sularının ve rüzgârın da şiddetli etkisiyle tüflü yapıların aşınması sonucunda meydana gelen bu oluşumlar konik gövdelere sahipler. Tepe kısımları itibariyle bir çatıyı ya da bir mantarı anımsatan bu yapıtların üst kısımlarında bulunan kaya bloklarının çapları 1 metre ile 15 metre arasında değişiyor. Bu boyutlara uygun olan her oluşum peri bacası iken üst kısımların neden daha az aşındığı ise sizlerin kafalarında soru işaretleri oluşturuyor.  Ancak bu oluşumların alt kısımlarında bulunan malzemeler daha kolay aşınabilme özelliklerine sahipler. Üst kısımlarında bulunan şapka ise daha az aşınan ve şeklini koruyan bir görünümde. Tüflerin geçirimsiz olması sonucunda sürekli aşınarak yüzyıllar içinde bu görünümü alan peri bacalarına en belirgin şekilde Rahipler Vadisi’nde görebilirsiniz. Üzümlerin en güzel yetiştiği topraklar burasıdır. Şarap yapımında kullanılan üzümlerin yetiştiği alan. Ve üzümlerin yetiştirildiği zamanda yani bağ bozumunda buralarda en iyi üzüm yetiştirip yarışmalar düzenlenmektedir.

 • avatar

  @ahmetgelegen4175

  Ürgüp gezi listemizde uğradığımız yer güzel bir gezilecek yer. Tur rehberi veya bir bilen ile gezmek daha faydalı olur düşüncesindeyim Aksi hâlde taşlara felan bakıyorsunuz, evet etkileyici ama her birinin bir hikayesi olduğunu bilmek daha güzelleştiriyor Taşların, doğanın oluşum süreci çok özenle görülebiliyor gezmek için büyük bir alan ve eğlenceli Eski çağda insanların kaldıkları ufacık yerleri görmek hayret verici Cidden de düşündüğünüz de bu ufacık taş yerlerde kapı yok pencere yok ısınma yok nasıl kalabilmişler? Doğa ile, çetin soğuk ile, vahşi yaşam ile nasıl mücadele etmişler.. Hayretler içinde kaldık ve düşündük Müze kart ile ücretsiz girebilirsiniz

 • avatar

  @tunceraltun5388

  Peribacaları en iyi bir kulometre uzaklıkta bulunan Zelve Ören Yeri'nden görülmektedir. Burada ayrıca Aziz Simeon adına yapılmış şapel ve birçok kaya mekânları bulunmaktadır. Paşabağları'nın daha ilerisinde Göreme-Avanos karayolundan 2 kilometre içerde olan ve 3 vadiden oluşan Zelve Ören Yeri, peribacalarının en yoğun olduğu yerdir. 9 ve 13'üncü yüzyıllarda Hıristiyanların önemli yerleşim ve dini merkezlerinden birisi olmuştur. Balıklı, Üzümlü ve Geyikli kiliseler vadinin en önemli kiliseleri olup ikonoklastik dönem öncesine aittir. 1952 yılına kadar iskân edilmiş vadide manastırlar, kiliseler, yerleşim yerleriyle, tünel, değirmen, cami gibi yapılar bulunmaktadır.

 • avatar

  @dedegeziyor

  Bölgenin ilginç yerlerinden bir parça. Gezip görülecek onca yeri var. Yönetim bir dönem Her tarafa beton merdivenler ve tabelalar koymuş iyi de olmuş ama daha sonra unutulmuş herhalde, tabelalar okunmuyor merdivenler bir yerde bitiveriyor ama az illerdeki gezilecek yerleri işaret eden tabelalar var. Herhalde şu ana kadar ziyaret edenler etmiş daha fazlasının ziyaretine ihtiyaç yok düşüncesindeler. Giriş için Müze kart yeterli. Personel çok saygılı ve yardımcı teşekkürlerimi iletiyorum. Girişte köy muhtarlığı park parası almadan araçları içeri almıyor. Bir taraftan giriş parası bir taraftan köy muhtarlığı!!!! Diğer taraftan biz ziyaretciler o bölgeyi kirletmek için yarış içindeyiz. Her tarafta su şişeleri yediğimiz yiyeceklerin ambalaj kağıtları gelişi güzel atılmış. Yönetim her yere aslında çöp kutuları koymuş ama bize o işi yapacak kafa akıl koymamış. Yazıklar olsun bize. Saygılarımla

 • avatar

  @ahmetyarici

  Çok güzel görülmeye değer yerler. Temiz. Giriş ücreti 25 lira.. Öğretmen ve öğrenciler ücretsiz.Yalnız araba park yeri sıkıntılı. Yol kenarında gelen misafirlerin park yeri olarak kullandığı bölüme aracımı koydum belki 15 araç var yan yana. Jandarma trafik dağın başındaki yere gelmiş ve bana park cezası yazmış. Turizm bölgelerindeki özellikle peribacaları bölgesindeki en büyük sorun araç park yeri sorunu.. Özellikle paşa bağları ören yerinde sorun. Bunu bilmelerine rağmen önlem alınmayıp vatandaş cezalandırılıyor.. Ya gitmeyin oralara yada gidince aracınızı içeri kadar sokun ordaki işletme sahipleri çözüm bulsun. Vatandaştan giriş parası 100 tl almasını biliyorlar..

 • avatar

  @enginkorkmaz4364

  Avanosa çok yakın konumda yer alıyor (zaten kapadokya bölgesinde hemen hemen heryer birbirinin dibindedir). Alan Kültür Bakanlığına bağlı olarak hizmet veriyor. Giriş ücretleri biraz pahalı ancak müzekart satınalırsanız hem burayı hemde tüm kültür bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerini bir defaya mahsus verdiğiniz 60 liraya gezebilirsiniz (müze kart 1 sene geçerlidir) ayrıca 9 yaşından küçük çocuklar ve öğretmenler ücretsiz gezebiliyorlar. Alan küçük bir alan peribaaları ve kaya oyna tarihi yerler mevcut. Alanı gezdikten sonra mutlaka tepeye çıkın manzarası güzeldir. Not: burada söyleyebileceğim tek eksik alanla ilgili açıklamaların çok az olması diyebilirim.

 • avatar

  @armagandilmeci

  Gelinler ve damatların bir rüya yeri,bir tesiste bulunan paşabağları müzesini çok beğendik. Tesisin genelinde olduğu gibi hristiyan eski evlerden toplanan malzemeler satılıyor. Çok güzel. Malzemeler anahtarlar,asma kilitler, satılıyor ufak bir gözleme satan kafesi var Peri bacalarının içine girilebiliyor,zaten birkaçı ev çoğu hititlerin zamanında yapılmış kiliseler, hayvan aktivitesi olarak deveye binebilirsiniz. (Zaten bazı insanlar görmüşünüzdür). Yalnız bazı kiliselerin bir ucu uçruma bir ucu ise müsait. Bu yüzden camları control edin bazi yerlerde çok yüksek oluyor bebek,küçük çocuk vb... ile gelirseniz çocuğun elini tutun. Uzun perj bacalı yolda riskli bölgelerde var.uçurumlar,dikenli yollar,yarasalar,üç harfliler olbilir ama bence dikkatli olunması lazım


 • Künye

  ✅ Müzeler : Paşabağları Müze ve Ören Yeri
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 12 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.8/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 08:00 - 19:00
  Salı 08:00 - 19:00
  Çarşamba 08:00 - 19:00
  Perşembe 08:00 - 19:00
  Cuma 08:00 - 19:00
  Cumartesi 08:00 - 19:00
  Pazar 08:00 - 19:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Paşabağları Müze ve Ören Yeri Paşabağları Müze ve Ören Yeri +90Yok Zelve Yolu, 50500 Çavuşin/Avanos/Nevşehir, Türkiye Paşabağları Müze ve Ören Yeri Paşabağları Müze ve Ören Yeri hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Paşabağları Müze ve Ören Yeri Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 38.6771901 34.85304 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.8/5 12