Paşabağları Müze ve Ören Yeri

4.6666666666667 (6 Yorum)

Yerel halk tarafından Zelve olarak da bilinen Paşabağları Müze ve Ören Yeri aynı zamanda da Rahipler Vadisi olarak da anılmaktadır. Nevşehir’in ve Anadolu’nun en fazla dikkat çeken turizm noktaları arasında sayılan Kapadokya bölgesi içerisinde Paşabağları Müze ve Ören Yeri yer almaktadır. Peribacaları da bu ören yeri içerisinde etkin bir konumda bulunmaktadır.

Paşabağları Müze ve Ören Yeri içerisinde var olan peribacaları zamanla sel suları ve rüzgardan etkilenerek, uzun bir zaman içerisinde aşınan tüflü katmanların gitmesiyle ortaya çıkan doğal güzelliklerdir. Konik gövdeye sahip olan bu peri bacaları, çatı ya da mantar olarak da adlandırılmaktadır. Çapları da farklılık göstermekte ve 1 ile 15 metre arasında da değişmektedir. Bu kayaların yerli ve yabancı milyonlarca turistin ilgisini çekerek, ziyaretlerini gerçekleştirdiği bir alan olarak da ifade edilmektedir.

Paşabağları Müze ve Ören Yeri

Paşabağları Müze ve Ören Yeri

Paşabağları Müze ve Ören Yeri konumunun girişinde tuvaletler ve hediyelik eşya satışını gerçekleştiren dükkanlar da yer almaktadır. Aynı zamanda da bu ören yerine giriş ücreti 2020 yılına kadar alınmamıştır. Bu yıldan itibaren bölgenin etrafı çevrilerek, giriş kısmına ilaveler sağlanmıştır. Böylelikle ücretli hale getirilen bir alan olarak Paşabağları Müze ve Ören Yeri kendini göstermeye başlamıştır. 6 Aralık 1985 tarihinden itibaren UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi içerisinde yer alan bu ören yerinin daha çok yabancıların ilgisini çektiği bilinmektedir. Aynı zamanda da yeni evlenen çiftlerin bu bölgede yer alan Aşk Vadisi’ne yöneldikleri de bilinen bir konudur.

Göreme Milli Parkı

Paşabağları Müze ve Ören Yeri içerisinde Göreme Milli Parkı da yer almaktadır. Tarihin genelinde Hıristiyan nüfus bu bölgede yaşamıştır. Paşabağları Müze ve Ören Yeri aynı zamanda da Rahipler Vadisi olarak adlandırılmakta ve bu bölgede yapılmış olan Aziz Simeon Şapeli ve inziva bölgesi de dikkat çeken yapılar arasında kendini göstermektedir.

Paşabağları Müze ve Ören Yeri’ni ziyaret etmek 08.00 ile 17:00 arasında mümkün olmaktadır. Haftanın her günü bu saatler içerisinde gezmek mümkün olmaktadır. Giriş ücreti de 15 TL olarak belirlenmiştir.

Daha fazla göster

Paşabağları Müze ve Ören Yeri Kredi Kartı
Paşabağları Müze ve Ören Yeri Sigara İçilmez
Paşabağları Müze ve Ören Yeri Park Yeri
Paşabağları Müze ve Ören Yeri Müze
+(3)

Konum

Zelve Yolu, 50500 Çavuşin/Avanos/Nevşehir, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.6666666666667 Puan

 • avatar

  Armağan Dilmeci

  Gelinler ve damatların bir rüya yeri,bir tesiste bulunan paşabağları müzesini çok beğendik. Tesisin genelinde olduğu gibi hristiyan eski evlerden toplanan malzemeler satılıyor. Çok güzel. Malzemeler anahtarlar,asma kilitler, satılıyor ufak bir gözleme satan kafesi var Peri bacalarının içine girilebiliyor,zaten birkaçı ev çoğu hititlerin zamanında yapılmış kiliseler, hayvan aktivitesi olarak deveye binebilirsiniz. (Zaten bazı insanlar görmüşünüzdür). Yalnız bazı kiliselerin bir ucu uçruma bir ucu ise müsait. Bu yüzden camları control edin bazi yerlerde çok yüksek oluyor bebek,küçük çocuk vb... ile gelirseniz çocuğun elini tutun. Uzun perj bacalı yolda riskli bölgelerde var.uçurumlar,dikenli yollar,yarasalar,üç harfliler olbilir ama bence dikkatli olunması lazım

 • avatar

  Dede Geziyor

  Bölgenin ilginç yerlerinden bir parça. Gezip görülecek onca yeri var. Yönetim bir dönem Her tarafa beton merdivenler ve tabelalar koymuş iyi de olmuş ama daha sonra unutulmuş herhalde, tabelalar okunmuyor merdivenler bir yerde bitiveriyor ama az illerdeki gezilecek yerleri işaret eden tabelalar var. Herhalde şu ana kadar ziyaret edenler etmiş daha fazlasının ziyaretine ihtiyaç yok düşüncesindeler. Giriş için Müze kart yeterli. Personel çok saygılı ve yardımcı teşekkürlerimi iletiyorum. Girişte köy muhtarlığı park parası almadan araçları içeri almıyor. Bir taraftan giriş parası bir taraftan köy muhtarlığı!!!! Diğer taraftan biz ziyaretciler o bölgeyi kirletmek için yarış içindeyiz. Her tarafta su şişeleri yediğimiz yiyeceklerin ambalaj kağıtları gelişi güzel atılmış. Yönetim her yere aslında çöp kutuları koymuş ama bize o işi yapacak kafa akıl koymamış. Yazıklar olsun bize. Saygılarımla

 • avatar

  Engin Korkmaz

  Avanosa çok yakın konumda yer alıyor (zaten kapadokya bölgesinde hemen hemen heryer birbirinin dibindedir). Alan Kültür Bakanlığına bağlı olarak hizmet veriyor. Giriş ücretleri biraz pahalı ancak müzekart satınalırsanız hem burayı hemde tüm kültür bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerini bir defaya mahsus verdiğiniz 60 liraya gezebilirsiniz (müze kart 1 sene geçerlidir) ayrıca 9 yaşından küçük çocuklar ve öğretmenler ücretsiz gezebiliyorlar. Alan küçük bir alan peribaaları ve kaya oyna tarihi yerler mevcut. Alanı gezdikten sonra mutlaka tepeye çıkın manzarası güzeldir. Not: burada söyleyebileceğim tek eksik alanla ilgili açıklamaların çok az olması diyebilirim.

 • avatar

  Ahmet YARİÇİ

  Çok güzel görülmeye değer yerler. Temiz. Giriş ücreti 25 lira.. Öğretmen ve öğrenciler ücretsiz.Yalnız araba park yeri sıkıntılı. Yol kenarında gelen misafirlerin park yeri olarak kullandığı bölüme aracımı koydum belki 15 araç var yan yana. Jandarma trafik dağın başındaki yere gelmiş ve bana park cezası yazmış. Turizm bölgelerindeki özellikle peribacaları bölgesindeki en büyük sorun araç park yeri sorunu.. Özellikle paşa bağları ören yerinde sorun. Bunu bilmelerine rağmen önlem alınmayıp vatandaş cezalandırılıyor.. Ya gitmeyin oralara yada gidince aracınızı içeri kadar sokun ordaki işletme sahipleri çözüm bulsun. Vatandaştan giriş parası 100 tl almasını biliyorlar..

 • avatar

  Birsen Özcan

  Vadi yamaçlarından akan sel sularının ve rüzgârın da şiddetli etkisiyle tüflü yapıların aşınması sonucunda meydana gelen bu oluşumlar konik gövdelere sahipler. Tepe kısımları itibariyle bir çatıyı ya da bir mantarı anımsatan bu yapıtların üst kısımlarında bulunan kaya bloklarının çapları 1 metre ile 15 metre arasında değişiyor. Bu boyutlara uygun olan her oluşum peri bacası iken üst kısımların neden daha az aşındığı ise sizlerin kafalarında soru işaretleri oluşturuyor.  Ancak bu oluşumların alt kısımlarında bulunan malzemeler daha kolay aşınabilme özelliklerine sahipler. Üst kısımlarında bulunan şapka ise daha az aşınan ve şeklini koruyan bir görünümde. Tüflerin geçirimsiz olması sonucunda sürekli aşınarak yüzyıllar içinde bu görünümü alan peri bacalarına en belirgin şekilde Rahipler Vadisi’nde görebilirsiniz. Üzümlerin en güzel yetiştiği topraklar burasıdır. Şarap yapımında kullanılan üzümlerin yetiştiği alan. Ve üzümlerin yetiştirildiği zamanda yani bağ bozumunda buralarda en iyi üzüm yetiştirip yarışmalar düzenlenmektedir.

 • avatar

  Tuncer Altun

  Peribacaları en iyi bir kulometre uzaklıkta bulunan Zelve Ören Yeri'nden görülmektedir. Burada ayrıca Aziz Simeon adına yapılmış şapel ve birçok kaya mekânları bulunmaktadır. Paşabağları'nın daha ilerisinde Göreme-Avanos karayolundan 2 kilometre içerde olan ve 3 vadiden oluşan Zelve Ören Yeri, peribacalarının en yoğun olduğu yerdir. 9 ve 13'üncü yüzyıllarda Hıristiyanların önemli yerleşim ve dini merkezlerinden birisi olmuştur. Balıklı, Üzümlü ve Geyikli kiliseler vadinin en önemli kiliseleri olup ikonoklastik dönem öncesine aittir. 1952 yılına kadar iskân edilmiş vadide manastırlar, kiliseler, yerleşim yerleriyle, tünel, değirmen, cami gibi yapılar bulunmaktadır.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar