Patara Antik Kenti

4.5 (8 Yorum)

Antalya’nın Kaş ilçesinde yer alan Patara; Likya şehir medeniyetlerinden bir tanesi olarak görülmektedir. Aynı zamanda da bu kentin Likya Birliği başkentliğini üstlendiği de ifade edilmektedir. Likya Birliği toplantıları da bu kentte yer alan birliğe ait meclis binasında gerçekleşmekteydi.

Tarihçe

MÖ 8. Yüzyıldan itibaren tarihte yerini gösteren Patara; arkeolojik kazılar sonrasında bu kadar köklü bir geçmişe sahip olduğu ve Hitit Medeniyeti’ne dayandığı söylenebilmektedir. Patara’nın aynı zamanda da Roma döneminde de oldukça önemli bir yerde olduğu ve Ege eyaletlerinin liderliğini yürüttüğü ifade edilmektedir. Ticari açıdan da önemli bir yer tutan Patara antik kenti; liman, gıda deposuyla son derecede ideal bir halde yer almaktaydı. Bizans döneminde de gelişme göstererek; uzun yıllar boyunca insanların yerleşim yeri halinde bulundu.

Patara limanının zaman içerisinde kumlarla kaplanmasından ötürü burada yer alan tüm kalıntılar etkin bir şekilde çıkarıldığı görülebilmektedir. Ancak döneminde bu gelişmenin yaşanması kentin giderek önem kaybetmesinin temel nedeni olarak ifade edilmektedir.

Görsel

Patara

Kent merkezinde yer alan meclis binasının yakınlarında Anadolu genelinde ilk iletişim noktası da yer almaktadır. Osmanlı döneminde de iletişim merkezi olarak 7 yıl boyunca görev alan Patara antik kenti 1911 yılında ise İtalyan donanması tarafından saldırıya uğrayarak harabe haline gelmiştir.

Patara Antik Kenti hakkında var olan ilk söylemler ise MÖ 13. Yüzyıla kadar dayanır. Hitit metinlerinde Patara adı geçmesi de arkeoloji çalışmaları sonrasında ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda da kent civarında yer alan seramikler de Tunç Çağı’nda da bu kentin yerleşim merkezi olduğunu göstermektedir.

Patara antik kenti her ne kadar Antalya’da yer alsa da bazı kısımlar Muğla sınırları içerisinde de bulunmaktadır. Gelemiş Köyü sınırlarında en görkemli kalıntılar arasında yer alan Roma Zafer Takı yer almaktadır. MS 1. Yüzyılda yaptırılan bu eserin yanı sıra bazilika ve kutsal alanlar da kendini göstermektedir. Anıt mezarlar ve eski liman da Muğla sınırlarında yer almaktadır. Patara antik kentinin coğrafi açıdan iki kentin tam da merkezinde olduğu söylenebilmekte ve bu durum gündeme gelmektedir.

Günümüzde

Şehre günümüz kalıntılarına giriş, görkemli ve çok iyi korunmuş Roma Zafer Takı’ndan yapılmaktadır. İ.S. 100 yıllarında bölge valisi adına inşa edildiği, kitabelerinden anlaşılmaktadır. Tak’ın batısındaki tepenin yamaçlarında, Likya tipi lahitlerin bulunduğu mezarlık alanı uzanır. Kentin en güney ucunda Kurşunlu Tepe’ye yaslanmış olan tiyatronun depremden sonra İ.S. 147 yılında yeniden inşa edildiği yazıtlardan anlaşılmaktadır.

Tiyatronun yaslandığı Kurşunlu Tepe şehrin genel görünümünün seyredildiği en güzel köşedir. Buradan şehrin diğer kalıntıları; Vespasian Hamamı, Korinth Tapınağı, ana cadde, liman ve tahıl ambarı rahatlıkla izlenebilir. Tepenin kuzeybatısındaki bataklığın arkasındaki tahıl ambarı (granarium), Patara’nın günümüzde kalmış anıtsal yapılarından biri olup, İmparator Hadrian ve eşi Sabina tarafından İ.S. 2.y.y.’da yaptırılmıştır. Tiyatronun kuzeyinde Likya Birliğinin başkenti olan Patara’nın, toplantılara ev sahipliği yaptığı Parlamento Binası yer almaktadır. Şehrin suyu yaklaşık 20 kilometre kuzeydoğusundaki İslamlar Köyü yakınlarında, Kızıltepe yamacındaki kayalıktan getirilmiştir. Kaynakla şehir arasında, Fırnaz iskelesinin kuzeyindeki; mahallen “Delik Kemer” olarak adlandırılan bölüm ise su yollarının en anıtsal bölümüdür.

Patara’ya Nasıl Gidilir?

Kaş’tan ve Kalkan’dan Patara dolmuşları ile ulaşılabilir.

Kaynak: Antalya Müzesi Müdürlüğü Web Sitesi, Antalya

Daha fazla göster

Patara Antik Kenti Kredi Kartı
Patara Antik Kenti Sigara İçilmez
Patara Antik Kenti Park Yeri
Patara Antik Kenti Müze
+(3)

Konum

Kalkan, 07960 Kaş/Antalya, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.5 Puan

 • avatar

  Funda Atak

  Antik kente giriş müze kart ile ucretsiz görülmeye değer her bir taşına emek verilerek orta çıkmış yapılar muhteşem. Deniz feneri, Agora, Meclisbinası ve Tiyatro muhteşem. Müze girişinde Patara kentine bakarak kahve çay içebileceğiniz cafesi mevcut. Bu bilgilerin yanı sıra kenti gezerken aklınızda olsun diye kısa bir kaç yazı da eklemek istedim. Ayrıca Letoonun Apollonu doğurduğu kutsal hurma ağacı ve göl olduğu da biliniyor. Kent Likya birliğinin başkenti ve kökenleri luvilere kadar girmektedir. Caretta carettaların dünyaya gözlerini açtığı ve adımını attığı bereketli topraklar. Ayrıca 2020 Patara yılı olarak ilan edilmiştir. Kazı Başkanı Prof. Havva İskan Işık’tır. 32 yıldır emekle bu güzel kentin adeta kurtarıcı tanrıçası…

 • avatar

  Aykut Ozyigit

  Karşılama merkezi olmaması gerektiği kadar modern ve göz alıcı. Kültür bakanlığı ne zaman öğrenecek tarihi doku ile uyumlu yapı inşa etmesini? Yönlendirme tabelaları çok yetersiz. Otopark alanı oldukça güzel ve geniş. Peysajı çok güzel. Meclis binası olduğu iddiası ile restore edilen yapı oldukça tartışmalı ve iddia oldukça cüretkar. Restore edip tarihteki ilk meclis binası demek ne kadar mesnetli acaba? Stadiasmus restorasyonu çok daha öncelikliyken neden burası seçilmiş anlayamadım. Dünyada çok daha büyük ses getirdi halbu ki. Zararı var mı bilinmez ama bu hayvan otlatma işi çok mu lüzumlu? O kadar sabotajın gerçekleştiği bir kazı alanında bu rahatlık neden?

 • avatar

  Esra Kantarcı

  Patara plajına girişin müze kart ile alınmasının sebebi içindeki bu antik kent. Likya birliğinin başkenti. Bu sebeple içinde heybetli bir tiyatro ve harika bir meclis binası var. Hatta bu meclis binası, türkiye büyük millet meclisi tarafından restore ettirilmiş. Şu inceliğe bakın ya. Likya birliği şehir devletlerinden oluşan en eski ve güzel cumhuriyet tiplerinden. Buranın yanındaki Xanthos ve Tlos haricinde Olympos, Pinara, Myra(Demre) de büyükşehirlerdendi. Oraları da gezmenizi öneririm. Bu antik kent büyük depremden hasar görmüş, limanı yıkılmış. Liman kısmı bir tık bataklık halinde idi biz gittiğimizde. Ama güzel bayağı. Bu likyalı erkekler biraz işgüzarmış, büyük depremler ve fırtınalar olunca demişler ki poseidon çok kızgın, kurban falan işe yaramıyor. Tüm kadınlarımızı alalım, sahile dolduralım. Soyunsunlar (?). Bu arada patara sahili de ülkenin en uzun sahili. Gerçekten bunu yapmışlar ve poseidon utanmış, kasırgayı kesmiş. Öyle diyorlar. Enteresan. Burayı gördükten sonra xanthos ve letoona da gitmenizi tavsiye ederim. Letoon özellikle şahane.

 • Müze kart var ise plaj dahil ücretsiz. Patara çok geniş bir alana yayılan bir alan yalnızca şehrin merkez kısmında dolanma imkanı sağlıyorsunuz. Nero feneri henüz restorasyon aşamasında ve bu aşamanın sununda çok güzel bir eser daha kazanılacağı aşikar. Şehir merkezindeki yapılar çok iyi korunmuş durumda. Parlamento binasının restorasyonu gayet başarılı sessiz ve sakin bir dönemde gidebilirsiniz. Kumsalı inanılmaz 20 km bir plaj kendinizi ufak bir kartaldan baktığınızda çölde hissedebilirsiniz. Denizinde yüzmek kadar kumsalında yürümek de gayet güzel. Lütfen karetta kaplumbağalarının üremesi için yazan uyarılara harfiyen uyunuz.

 • avatar

  barış azak

  Bir Myra değil ama yinede görülmesi gereken yerlerden birisi. Zaten Kaş-Fethiye yolundan 3 kilometre kadar içeri girince varıyorsunuz. Müze kart geçerli. Antik tiyatro bir kısmı çökmüş. Ufak bir tiyatrosu daha var artık tiyatro mu bilmiyorum ama sapasağlam ve yepyeni görünüyor. Bizimkiler yine restore edelim derken evlerinin odalarını yeniliyormuş gibi yapmışlar. Yinede atmosferi harika Patara'nın. Gözümüzün yetmediği uzunlukta bir plajı da mevcut. Sonradan baktım da 18 kilometre uzunluğundaymış. Adamlar nereye şehir kuracaklarını iyi biliyorlar. Antik kent çevresi öyle güzel esiyor ki. Tavsiye edilir.

 • avatar

  Emirhan KORLAR

  Antik kent geniş bir alana yayılmış durumda. Hatta içerisinde şahıslara ait evler ve tarlalar var. Tarihi bir gezinti yaparken aynı zamanda tarlasını süren bir çiftçiyi de izleyebilirsiniz. Turizm bakanlığı burada çok iyi bir iş çıkarmış. Çevre düzeni, temizlik ve bilgilendirme tabelaları gayet iyi. Size tavsiyem buraya giderken akşam üzeri saatlerine doğru gitmemiz ve gün batımına doğru kum tepesine giderek güneşin batışına şahitlik etmenizdir. Bu arada Patara Plajı dünyanın en büyük 3. Plajıymış. Toplam uzunluğu 18 KM… Yolunuz kalkana düşerse mutlaka uğrayın derim..

 • avatar

  Y. D.

  Güzel tarihi bir yer, o bölgeye gitmişseniz genel olarak gidilip görülmesi gereken yerlerden. Tüm detaylar yazıya dökülmüş tanıtımlarda,Girişte plaj ve antik kent için kişi başı 40 tl aldılar. Plajın ve antik kentin Girişleri ayrı yerlerden ama bilet kontrolü yoktu biz gittiğimizde (18 temmuz 2021). doğal olarak açık hava olması ve ziyaret tarihimiz kaynaklı baya sıcak oluyor. Alan çok geniş çoğu yere yürüyerek ulaşıldığı için mesafeler uzun. Yürüme platformu var rahat yürünüyor. Yanınıza bolca su alın. Kendinizi ve Çocuklarınızı şapkasız bırakmayın. İyi tatiller

 • avatar

  halime

  Mekan muhteşem ama işletme çok başarısız. Belki doğa dostu bir çözüm olarak broşür ve kişisel harita kaldırılmış olabilir ama en azından digital çözümler üretilebilir. Herkes telefonundan takip edebilir nereyi gezdiğini. Bilgilendirme çok yetersiz, boş boş geziyorsunuz. Türkiye’de gelişmeyen müzecilik anlayışı burada da kendini gösteriyor. 2020 yılı patara yılı ilan edilecek kadar önemseniyor ama enteresan şekilde turist bilgilendirme alanları (ziyaretçi karşılama merkezi demeyi tercih etmişler) depo olarak kullanılıyor. Bu kadar kıymetli bir alanı buranın işletmesi maalesef çok başarısız şekilde temsil ediyor. Ayrıca İngilizce tabela kullanımı da çok yetersiz. Sadece Türkler mi ziyaret etsin burayı? Hem Türkiye turizm vizyonu hem de kapsayıcılık bakımından özellikle turist bilgilendirme ofisindeki tabelalara İngilizce de eklenmeli diye düşünüyorum.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar