icon
Yükleniyor..

Patara Antik Kenti

 • (13 Yorum)

Müzeler

4.6

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Antalya’nın Kaş ilçesinde yer alan Patara; Likya şehir medeniyetlerinden bir tanesi olarak görülmektedir. Aynı zamanda da bu kentin Likya Birliği başkentliğini üstlendiği de ifade edilmektedir. Likya Birliği toplantıları da bu kentte yer alan birliğe ait meclis binasında gerçekleşmekteydi.

Patara Tarihi

MÖ 8. Yüzyıldan itibaren tarihte yerini gösteren Patara; arkeolojik kazılar sonrasında bu kadar köklü bir geçmişe sahip olduğu ve Hitit Medeniyeti’ne dayandığı söylenebilmektedir. Patara’nın aynı zamanda da Roma döneminde de oldukça önemli bir yerde olduğu ve Ege eyaletlerinin liderliğini yürüttüğü ifade edilmektedir. Ticari açıdan da önemli bir yer tutan Patara antik kenti; liman, gıda deposuyla son derecede ideal bir halde yer almaktaydı. Bizans döneminde de gelişme göstererek; uzun yıllar boyunca insanların yerleşim yeri halinde bulundu.

Patara limanının zaman içerisinde kumlarla kaplanmasından ötürü burada yer alan tüm kalıntılar etkin bir şekilde çıkarıldığı görülebilmektedir. Ancak döneminde bu gelişmenin yaşanması kentin giderek önem kaybetmesinin temel nedeni olarak ifade edilmektedir.

Patara

Kent merkezinde yer alan meclis binasının yakınlarında Anadolu genelinde ilk iletişim noktası da yer almaktadır. Osmanlı döneminde de iletişim merkezi olarak 7 yıl boyunca görev alan Patara antik kenti 1911 yılında ise İtalyan donanması tarafından saldırıya uğrayarak harabe haline gelmiştir.

Patara Antik Kenti hakkında var olan ilk söylemler ise MÖ 13. Yüzyıla kadar dayanır. Hitit metinlerinde Patara adı geçmesi de arkeoloji çalışmaları sonrasında ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda da kent civarında yer alan seramikler de Tunç Çağı’nda da bu kentin yerleşim merkezi olduğunu göstermektedir.

Patara antik kenti her ne kadar Antalya’da yer alsa da bazı kısımlar Muğla sınırları içerisinde de bulunmaktadır. Gelemiş Köyü sınırlarında en görkemli kalıntılar arasında yer alan Roma Zafer Takı yer almaktadır. MS 1. Yüzyılda yaptırılan bu eserin yanı sıra bazilika ve kutsal alanlar da kendini göstermektedir. Anıt mezarlar ve eski liman da Muğla sınırlarında yer almaktadır. Patara antik kentinin coğrafi açıdan iki kentin tam da merkezinde olduğu söylenebilmekte ve bu durum gündeme gelmektedir.

Günümüzde

Şehre günümüz kalıntılarına giriş, görkemli ve çok iyi korunmuş Roma Zafer Takı’ndan yapılmaktadır. İ.S. 100 yıllarında bölge valisi adına inşa edildiği, kitabelerinden anlaşılmaktadır. Tak’ın batısındaki tepenin yamaçlarında, Likya tipi lahitlerin bulunduğu mezarlık alanı uzanır. Kentin en güney ucunda Kurşunlu Tepe’ye yaslanmış olan tiyatronun depremden sonra İ.S. 147 yılında yeniden inşa edildiği yazıtlardan anlaşılmaktadır.

Tiyatronun yaslandığı Kurşunlu Tepe şehrin genel görünümünün seyredildiği en güzel köşedir. Buradan şehrin diğer kalıntıları; Vespasian Hamamı, Korinth Tapınağı, ana cadde, liman ve tahıl ambarı rahatlıkla izlenebilir. Tepenin kuzeybatısındaki bataklığın arkasındaki tahıl ambarı (granarium), Patara’nın günümüzde kalmış anıtsal yapılarından biri olup, İmparator Hadrian ve eşi Sabina tarafından İ.S. 2.y.y.’da yaptırılmıştır. Tiyatronun kuzeyinde Likya Birliğinin başkenti olan Patara’nın, toplantılara ev sahipliği yaptığı Parlamento Binası yer almaktadır. Şehrin suyu yaklaşık 20 kilometre kuzeydoğusundaki İslamlar Köyü yakınlarında, Kızıltepe yamacındaki kayalıktan getirilmiştir. Kaynakla şehir arasında, Fırnaz iskelesinin kuzeyindeki; mahallen “Delik Kemer” olarak adlandırılan bölüm ise su yollarının en anıtsal bölümüdür.

Patara Antik Kenti Nerede, Giriş Ücreti ?

Patara Antik Kenti veya diğer adıyla Patara Örenyeri Antalya ilinin Kaş ilçesinde bulunmaktadır. Antik Kenti haftanın her günü 08:00 ila 20:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Antik Kente giriş ücreti 1 yetişkin için 90 TL 'dir. Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Hazır Gelmişken

Patara Antik Kenti 'ni gezmeye gelmişken Antalya civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Antalya Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Antalya 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Özellikler

Patara Antik KentiKredi Kartı
Patara Antik KentiSigara İçilmez
Patara Antik KentiPark Yeri
Patara Antik KentiMüze
Patara Antik KentiRezervasyon
Patara Antik KentiTarihi Yer
Patara Antik KentiMüze Kart Geçerli
Patara Antik KentiAçık Hava
Patara Antik KentiGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.6
Puanlama :


 • avatar

  @osmanozdemir8289

  Giriş ücretli müze kartınız varsa ücret ödemiyorsunuz. Likya meclisi ve büyük tiyatro alanı restore edilmiş geri kalan kısmı eski haliyle duruyor. Parada sahiline yakın. Giriş sırasını baya bekledik…

 • avatar

  @turkishitravel4763

  Müze kart geçerli girişi kaçırıp sahile doğru gitmeyin otopark var oraya dönmeniz gerekiyor güzel bir cafe tarzı alan yapmışlar diğer müzelerde pek rastlamadım . Mimarisi de güzel görünüyordu . WC var temiz. Antik kent zaten çok güzel tiyatrosu kent kapısı beni büyüledi özellikle kent kapısı müze kartın üzerindeki eser..

 • avatar

  @melikeak

  Kaş otogardan belli saatlerde kalkan minibüslerle yaklaşık kişi başı 33 tl fiyatla gidiyorsunuz. 1saat kadar sürüyor biz ilk minibüsle 08.05 hareket ettik. Aşırı sıcak öğlene kalmayın, tabi biz sadece antik kent gezisi yaptık, denize girmedik. Sahilde cafede su 10 tl, soda 15 tl. Seyyar limonatacı limonata 60 tl dedi. İnsanları mahrumiyet bölgesi diye sömürüyorlar tek puanı bu yüzden kırıyorum . Antik kente girişte müzekart geçerli.. Dönüşümüz biraz çile oldu minibüs saatleri arası çok fazla, fazla bekledik. Onun dışında antik kent kesinlikle görülmeli. Tersanesi, hurma ağaçları, meclisi ve tiyatrosu şahane.

 • avatar

  @erinctuncay1627

  Fethiye kaş karayolu üzerinde kalan bu antik kent kesinlikle zamab ayırıp uğranması gereken bir durak. Zamanında Likya Birliğine başkent olmuş bu antik kentte eyaletlerin temsilcilerinin toplandığı meclis binasını, anfi tiyatroyu ve liman yolunu mutlaka gezmenizi tavsiye ederim. İstwrseniz anfi tiyatronun yanındaki toprak yolu tırmanarak seyir tepesine de çıkıp manzaraya yukarıdan bakabilirsiniz. gezerken belli yerlerde hala daha kazı çalışmaları devam ediyordu. Kalıntılar arasına tahta yürüyüş yolu yapılarak geziyi kolay hale getirmişler. Nereye gidicem nerden başlamalıyım derdini ortadan kaldırmışlar. Antik kenti gezdikten sonra sahil tarafına geçip otoparka arabanızı bırakıp sahile geçip kum tepelerini görebilir, orada fotoğraf çekilebilir ve plajından faydalanıp denize girebilirsiniz. Aynı anda birden fazla etkinliği içinde barındıran bir mekan. Müze kartınız var ise herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor ve içeri girdiğinizde otoparklar ücretsiz. Öğretmen kartınız varsa yanınızda getirmenizi tavsiye ederim diğer ören yerleri gibi ücretsiz geçiş şansı oluyor.

 • avatar

  @arzutasci

  Mekan muhteşem ama işletme çok başarısız. Belki doğa dostu bir çözüm olarak broşür ve kişisel harita kaldırılmış olabilir ama en azından digital çözümler üretilebilir. Herkes telefonundan takip edebilir nereyi gezdiğini. Bilgilendirme çok yetersiz, boş boş geziyorsunuz. Türkiye’de gelişmeyen müzecilik anlayışı burada da kendini gösteriyor. 2020 yılı patara yılı ilan edilecek kadar önemseniyor ama enteresan şekilde turist bilgilendirme alanları (ziyaretçi karşılama merkezi demeyi tercih etmişler) depo olarak kullanılıyor. Bu kadar kıymetli bir alanı buranın işletmesi maalesef çok başarısız şekilde temsil ediyor. Ayrıca İngilizce tabela kullanımı da çok yetersiz. Sadece Türkler mi ziyaret etsin burayı? Hem Türkiye turizm vizyonu hem de kapsayıcılık bakımından özellikle turist bilgilendirme ofisindeki tabelalara İngilizce de eklenmeli diye düşünüyorum.

 • avatar

  @_sureeporn_

  Antik kent geniş bir alana yayılmış durumda. Hatta içerisinde şahıslara ait evler ve tarlalar var. Tarihi bir gezinti yaparken aynı zamanda tarlasını süren bir çiftçiyi de izleyebilirsiniz. Turizm bakanlığı burada çok iyi bir iş çıkarmış. Çevre düzeni, temizlik ve bilgilendirme tabelaları gayet iyi. Size tavsiyem buraya giderken akşam üzeri saatlerine doğru gitmemiz ve gün batımına doğru kum tepesine giderek güneşin batışına şahitlik etmenizdir. Bu arada Patara Plajı dünyanın en büyük 3. Plajıymış. Toplam uzunluğu 18 KM… Yolunuz kalkana düşerse mutlaka uğrayın derim..

 • avatar

  @barisazak6458

  Bir Myra değil ama yinede görülmesi gereken yerlerden birisi. Zaten Kaş-Fethiye yolundan 3 kilometre kadar içeri girince varıyorsunuz. Müze kart geçerli. Antik tiyatro bir kısmı çökmüş. Ufak bir tiyatrosu daha var artık tiyatro mu bilmiyorum ama sapasağlam ve yepyeni görünüyor. Bizimkiler yine restore edelim derken evlerinin odalarını yeniliyormuş gibi yapmışlar. Yinede atmosferi harika Patara'nın. Gözümüzün yetmediği uzunlukta bir plajı da mevcut. Sonradan baktım da 18 kilometre uzunluğundaymış. Adamlar nereye şehir kuracaklarını iyi biliyorlar. Antik kent çevresi öyle güzel esiyor ki. Tavsiye edilir.

 • avatar

  @esrakantarci6690

  Patara plajına girişin müze kart ile alınmasının sebebi içindeki bu antik kent. Likya birliğinin başkenti. Bu sebeple içinde heybetli bir tiyatro ve harika bir meclis binası var. Hatta bu meclis binası, türkiye büyük millet meclisi tarafından restore ettirilmiş. Şu inceliğe bakın ya. Likya birliği şehir devletlerinden oluşan en eski ve güzel cumhuriyet tiplerinden. Buranın yanındaki Xanthos ve Tlos haricinde Olympos, Pinara, Myra(Demre) de büyükşehirlerdendi. Oraları da gezmenizi öneririm. Bu antik kent büyük depremden hasar görmüş, limanı yıkılmış. Liman kısmı bir tık bataklık halinde idi biz gittiğimizde. Ama güzel bayağı. Bu likyalı erkekler biraz işgüzarmış, büyük depremler ve fırtınalar olunca demişler ki poseidon çok kızgın, kurban falan işe yaramıyor. Tüm kadınlarımızı alalım, sahile dolduralım. Soyunsunlar (?). Bu arada patara sahili de ülkenin en uzun sahili. Gerçekten bunu yapmışlar ve poseidon utanmış, kasırgayı kesmiş. Öyle diyorlar. Enteresan. Burayı gördükten sonra xanthos ve letoona da gitmenizi tavsiye ederim. Letoon özellikle şahane.

 • avatar

  @turgaykaranfil

  Karşılama merkezi olmaması gerektiği kadar modern ve göz alıcı. Kültür bakanlığı ne zaman öğrenecek tarihi doku ile uyumlu yapı inşa etmesini? Yönlendirme tabelaları çok yetersiz. Otopark alanı oldukça güzel ve geniş. Peysajı çok güzel. Meclis binası olduğu iddiası ile restore edilen yapı oldukça tartışmalı ve iddia oldukça cüretkar. Restore edip tarihteki ilk meclis binası demek ne kadar mesnetli acaba? Stadiasmus restorasyonu çok daha öncelikliyken neden burası seçilmiş anlayamadım. Dünyada çok daha büyük ses getirdi halbu ki. Zararı var mı bilinmez ama bu hayvan otlatma işi çok mu lüzumlu? O kadar sabotajın gerçekleştiği bir kazı alanında bu rahatlık neden?

 • avatar

  @muhammednuriozt

  Müze kart var ise plaj dahil ücretsiz. Patara çok geniş bir alana yayılan bir alan yalnızca şehrin merkez kısmında dolanma imkanı sağlıyorsunuz. Nero feneri henüz restorasyon aşamasında ve bu aşamanın sununda çok güzel bir eser daha kazanılacağı aşikar. Şehir merkezindeki yapılar çok iyi korunmuş durumda. Parlamento binasının restorasyonu gayet başarılı sessiz ve sakin bir dönemde gidebilirsiniz. Kumsalı inanılmaz 20 km bir plaj kendinizi ufak bir kartaldan baktığınızda çölde hissedebilirsiniz. Denizinde yüzmek kadar kumsalında yürümek de gayet güzel. Lütfen karetta kaplumbağalarının üremesi için yazan uyarılara harfiyen uyunuz.

 • avatar

  @duyansecil5606

  Müze kartınız varsa ücretsiz ,diğer türlü haftalık giriş ya da günlük bedeli ödeyip giriş yapabilmektesiniz. Likya birliği ne başkentlik yapmış olan Patara , tarihinde ilk meclis binasına sahip olmakla bilinir. Döneminde limana sahipken bugün denizin taşıdığı alüvyonlarla liman eski görünüme sahip değildir. Kent Hristiyan topluluklarınca da önemlidir çünkü Noel babanın burada doğduğu bilinir. Son dönemlerde yapılan kazılarda Anadolu'nun ilk telsiz istasyonunun burada kurulduğu ortaya çıkmıştır. En heyecan verici özelliklerinden biri de antik dönemden itibaren ayakta kalmayı başarabilen Deniz Feneri 'nin bulunmasıdır. Sahilde yüzmek isterseniz zaman zaman plaj dalgalı olabilmektedir o sebeple dikkatli olun. Carettaların yumurtlama alanlarından biri de Patara plajıdır. Antik kente girişte otopark bulunmaktadır. Yaz aylarında özellikle bayramda çok yoğun bir bölge, giriş te uzun bir araç kuyruğu oluşabiliyor o sebeple daha sakin zamanlarda mutlaka gezilip görülmeli. Müzenin kafeteryasında çalışanlarımız da güleryüzlü ve ilgililer.

 • avatar

  @yigitsengul

  Antik kente giriş müze kart ile ucretsiz görülmeye değer her bir taşına emek verilerek orta çıkmış yapılar muhteşem. Deniz feneri, Agora, Meclisbinası ve Tiyatro muhteşem. Müze girişinde Patara kentine bakarak kahve çay içebileceğiniz cafesi mevcut. Bu bilgilerin yanı sıra kenti gezerken aklınızda olsun diye kısa bir kaç yazı da eklemek istedim. Ayrıca Letoonun Apollonu doğurduğu kutsal hurma ağacı ve göl olduğu da biliniyor. Kent Likya birliğinin başkenti ve kökenleri luvilere kadar girmektedir. Caretta carettaların dünyaya gözlerini açtığı ve adımını attığı bereketli topraklar. Ayrıca 2020 Patara yılı olarak ilan edilmiştir. Kazı Başkanı Prof. Havva İskan Işık’tır. 32 yıldır emekle bu güzel kentin adeta kurtarıcı tanrıçası…

 • avatar

  @yd7101

  Güzel tarihi bir yer, o bölgeye gitmişseniz genel olarak gidilip görülmesi gereken yerlerden. Tüm detaylar yazıya dökülmüş tanıtımlarda,Girişte plaj ve antik kent için kişi başı 40 tl aldılar. Plajın ve antik kentin Girişleri ayrı yerlerden ama bilet kontrolü yoktu biz gittiğimizde (18 temmuz 2021). doğal olarak açık hava olması ve ziyaret tarihimiz kaynaklı baya sıcak oluyor. Alan çok geniş çoğu yere yürüyerek ulaşıldığı için mesafeler uzun. Yürüme platformu var rahat yürünüyor. Yanınıza bolca su alın. Kendinizi ve Çocuklarınızı şapkasız bırakmayın. İyi tatiller


 • Künye

  ✅ Müzeler : Patara Antik Kenti
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 13 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.6/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 08:00 - 20:00
  Salı 08:00 - 20:00
  Çarşamba 08:00 - 20:00
  Perşembe 08:00 - 20:00
  Cuma 08:00 - 20:00
  Cumartesi 08:00 - 20:00
  Pazar 08:00 - 20:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Patara Antik Kenti Patara Antik Kenti +902428716001 Kalkan, 07960 Kaş/Antalya, Türkiye Patara Antik Kenti Patara Antik Kenti hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Patara Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 36.2614096 29.3154847 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.6/5 13