Pera Müzesi

4.6666666666667 (6 Yorum)

İstanbul’un Tepebaşı semtinde yer alan özel bir müze olarak tabir edilmektedir. 2005 yılında kurulan Pera Müzesi, aynı zamanda da Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından meydana getirilmiştir. Temel amacı da geniş çerçevede kültür sanat faaliyeti olarak ifade edilmektedir.

2003 ile 2005 yılları arasında restoratör mimar Sinan Genim tarafından hazırlanan proje içerisinde Tepebaşı semtinde yer alan tarihi Bristol Oteli’nin cepheleri korunarak, restorasyon çalışmaları gündeme gelmiştir. Modern ve donanımlı bir müze olarak da faaliyet göstermektedir.

Pera Müzesi içerisinde Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait olarak göze çarpan Oryantalist Resim, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri ile Kütahya Çini ve Seramik koleksiyonları gündeme gelmektedir. Bu koleksiyonların değerleri, sergileri, yayıncılık, sözlü etkinlikler ve bilimsel çalışmalar yer almaktadır. Tüm bu unsurlar halka paylaşılmakta ve herkese de açık halde de yer almaktadır.

Pera Müzesi Koleksiyon Sergileri

Suna ve İnan Kıraç Vakfı bünyesinde yer alan Oryantalist Resim Koleksiyonu, 300 tablo içermektedir. Avrupalı ve Osmanlı ressamlarının eserleri bu koleksiyon içerisinde yer almaktadır. 17 ile 20. Yüzyıl arasındaki pek çok resim bu müze içerisinde yer almaktadır. Öte yandan en fazla dikkat çeken resim ise Osman Hamdi Bey tarafından yapılan Kaplumbağa Terbiyecisi olarak ifade edilmektedir.

Pera Müzesi

Koleksiyon içerisinde var olan sergilerden ilki Haziran 2005 yılında açılışla beraber İmparatorluktan Portreler adı altında varlık göstermekteydi. Bu sergi içerisinde tarihteki önemli isimlerin portreleri yer almaktaydı.

2008 yılında yenilenen ve Düşlerin Kenti İstanbul adını alan bu sergide Osmanlı mekanları ve İstanbul görselleri gündeme gelmiştir. Eylül 2011 tarihinde ise Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar adı altında sergi gündeme gelmiştir. Diplomasi ile bürokrasinin sanatla olan ilişkisi bu süre zarfında ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda da bu süre zarfında Osman Hamdi Bey’e ait özel bir bölüm de kendini göstermiştir. Bu sanatçının tüm eserleri vakfın koleksiyonu içerisinde de yer almaktadır. Herkesin ziyaret edebileceği ve geniş bir tarihi ele alacak olan bu koleksiyonu takip etmeleri de Pera Müzesi içerisinde gerçekleşen konumdadır.

Daha fazla göster

Pera Müzesi Kredi Kartı
Pera Müzesi Sigara İçilmez
Pera Müzesi Park Yeri
Pera Müzesi Müze
+(3)

Konum

Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:65, 34430 Beyoğlu/İstanbul, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.6666666666667 Puan

 • avatar

  Selim Çavuş

  Gidilesi, görülesi yaşanılası mekan.

 • avatar

  Canberk Şahin

  Gerçekten çok klas bir Pera Müzesi çok etkileyici Pera Müzesi hakkında bilgi vereyim. 8 Haziran 2005’te açılan Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın nitelikli ve geniş ölçekli kültür-sanat hizmeti vermek amacıyla kurduğu bir özel müzedir. 2003-2005 döneminde restoratör mimar Sinan Genim’in hazırladığı proje çerçevesinde Tepebaşı'ndaki tarihi Bristol Oteli’nin cephesi korunarak çağdaş ve donanımlı bir müze olarak inşa edilen binasında faaliyet göstermektedir. Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait “Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonlarını ve bu koleksiyonların temsil ettiği değerleri, ; sergiler, yayıncılık ürünleri, sözlü etkinlikler, eğitim etkinlikleri ve bilimsel çalışmalar aracılığıyla kamuyla paylaşmakta, gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlamaktadır. Aralarında Tate Britain, Victoria ve Albert Müzesi, St. Petersburg Rus Devlet Müzesi, JP Morgan Chase Koleksiyonu, New York School of Visual Arts, Maeght Vakfı gibi dünyanın önde gelen müze, koleksiyon ve vakıflarıyla ortak sanat projeleri üreten Pera Müzesi, düzenlediği dönemli sergilerle, “Jean Dubuffet”, “Henri Cartier-Bresson”, “Rembrandt”, “Niko Pirosmani”, “Josef Koudelka” “Joan Miró”, “Akira Kurosawa”, “Marc Chagall”, “Pablo Picasso”, “Fernando Botero”, “Frida Kahlo”, “Diego Rivera”, “Goya” gibi dünyanın usta sanatçılarının yapıtlarını ülkemiz sanatseverleriyle buluşturmuştur

 • avatar

  Emre Aksu

  Çarşamba günü öğrencilere ücretsiz.

 • avatar

  Batuhan Arısoy

  Bizans sergisinin olduğu zamanlarda, 16 Şubat 2022 Çarşamba günü ziyaret ettik. Bir Tarih öğrencisi olarak bu fütüristik tasarımları gerçekten çok beğendiğimi söylemeliyim. Özel bir ilginiz olsun olmasın kesinlikle bu sergiyi gezmenizi tavsiye ediyorum, yüksek ihtimalle oldukça beğeneceksiniz. En üst iki kattaki sergilerin düzenli olarak değiştiğini fakat alt katların da sabit olduğunu öğrendim. Şu an Bizans sergisi hâlen devam etmekte. Alt katlarda ise Osmanlı sefirleri tabloları, edevat sergileri, Osmanlı kahve takımları vb. güzel eserler var. Ayrıca Kaplumbağa Terbiyecisi isimli tablonun da orijinali Pera Müzesi'nde. Tablonun orijinaline bakmak özellikle sanatseverler için çok keyifli olmalı :). Biz öğrenci olduğumuz için ücretsiz girdik (Çarşamba günleri öğrenciler için ücretsiz). Normalde sivil bilet 25 TL, indirimli ise 10 TL. İlginç bir sıra vardı o gün. Normalde bu kadar sıra olmuyormuş. Bir 30-40 dk bekledik girebilmek için. Ayrıca içeride özel eşyalarınızı kilitleyebileceğiniz, müzeyi daha rahat gezmenizi sağlayan dolaplar da var. Güzel bir artıydı. Uzun lafın kısası; kesinlikle geldiğinize pişman etmeyen, oldukça ilgi çekici, şirin bir müze Pera Müzesi. Müzeden oldukça keyif almış şekilde ayrılacaksınız. İyi geziler. :)

 • avatar

  Cevher Mavi

  Pera muzesi ayagimiz altinda istediginde rahatlikla ulasabilirsin iceriisinde cok guzel tablolar ve ciniler yer almakta Pera Müzesi, tasarımı Mimar Achille Manoussos tarafından yapılan Bristol Oteli binasının cephesi korunarak 2005 senesinde hizmet vermeye başlamış. Müzenin kuruluş amacı, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait olan “Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonlarını sergilemek ve düzenlenen etkilerle kamuyla paylaşmak. Şehrin en hareketli bölgesinde konumlanan müze, çağdaş müzecilik anlayışıyla faaliyet gösteriyor. İçerisinde 300’den fazla eserin bulunduğu Oryantalist Resim Koleksiyonu, Pera Müzesi’nde sergileniyor.

 • avatar

  murat atesok

  Gezdiğim özel müzeler içinde konumu itibariyle gezmeyi daha çok tercih ettiğim bir mekan. Özellikle Cuma akşamı gitmek tabi ki de. Tabi ki her defasında farklı bir sergi ile ziyaret ediyor olsam da aslında bu müzeyi benim için ayrı kılan eser 2 nci katta bulunan Osman Hamdi nin Kaplumbağa Terbiyecisi. Her defasında bu tablonun önünde bi beş dk oyalanıyorum. Ve özel müzelerin bir farkındalığı da çalışan personelin size misafir gibi davranması. Tabi ki arada istenmeyen durumlara da rastlayabiliyorsunuz. Düzgün ve saygıyı eksik etmeyen personeli ayrıca tebrik eder onlara teşekkür ederim. Son ziyaretim de Ki neredeyse hep rastladığım bir konu ziyaretçilerin çoğunu hemen hemen her kat da maskesiz foto çekerken görüyorum. Benim de yapmışlığım var. Ve güvenlik birazda göz yumuyor suistimal etmediğiniz sürece. Tabi ki ikaz ediyorlar kibarca. Son ziyaretimde 2 nci kat da görevli olan güvenlik görevlisi de bir misafiri ikaz etti. Ve bugüne kadar gördüğüm en kaba şekli ile. Tamam maske takması lazım ziyaretçilerin ve belkide birahane buraya gelmeyecek o da tablo önünde maskesiz bir poz çekilmek için maskesini indirdi. Ziyaretçi hayali kesinlikle. Fakat görevlinin hayt huyt tavrı bunu ikaz etmekten uzak tehditleri söylemesi devamında misafire seni buradan atarım a gelen söz ve tavrı inanılmaz rahatsız ediciydi. Mudahil olmadan da bu gerginlik yine de uzun sürmeden bitti. Maske evet bu pandemi döneminde olmazsa olmazımızdır kabul ediyorum. Ama o kabalık bana yapılmış olsa diye düşündüğümde diğer misafir kadar anlayışlı olmayacağımı biliyorum. Görev başka. Bunu kabalaşarak yapmak başka. Özel müze de bunu görmek tabi ki hoş değil. Umarım münferit bir durumdur diyerek yine de Beyoğlu nu gezerken ziyaret edilebilecek güzel bir müze olduğu ayrıntısını belirteyim.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar