Pera Müzesi

4.6 (10 Yorum)

İstanbul’un Tepebaşı semtinde yer alan özel bir müze olarak tabir edilmektedir. 2005 yılında kurulan Pera Müzesi, aynı zamanda da Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından meydana getirilmiştir. Temel amacı da geniş çerçevede kültür sanat faaliyeti olarak ifade edilmektedir.

2003 ile 2005 yılları arasında restoratör mimar Sinan Genim tarafından hazırlanan proje içerisinde Tepebaşı semtinde yer alan tarihi Bristol Oteli’nin cepheleri korunarak, restorasyon çalışmaları gündeme gelmiştir. Modern ve donanımlı bir müze olarak da faaliyet göstermektedir.

Pera Müzesi içerisinde Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait olarak göze çarpan Oryantalist Resim, Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri ile Kütahya Çini ve Seramik koleksiyonları gündeme gelmektedir. Bu koleksiyonların değerleri, sergileri, yayıncılık, sözlü etkinlikler ve bilimsel çalışmalar yer almaktadır. Tüm bu unsurlar halka paylaşılmakta ve herkese de açık halde de yer almaktadır.

Pera Müzesi Koleksiyon Sergileri

Suna ve İnan Kıraç Vakfı bünyesinde yer alan Oryantalist Resim Koleksiyonu, 300 tablo içermektedir. Avrupalı ve Osmanlı ressamlarının eserleri bu koleksiyon içerisinde yer almaktadır. 17 ile 20. Yüzyıl arasındaki pek çok resim bu müze içerisinde yer almaktadır. Öte yandan en fazla dikkat çeken resim ise Osman Hamdi Bey tarafından yapılan Kaplumbağa Terbiyecisi olarak ifade edilmektedir.

Pera Müzesi

Koleksiyon içerisinde var olan sergilerden ilki Haziran 2005 yılında açılışla beraber İmparatorluktan Portreler adı altında varlık göstermekteydi. Bu sergi içerisinde tarihteki önemli isimlerin portreleri yer almaktaydı.

2008 yılında yenilenen ve Düşlerin Kenti İstanbul adını alan bu sergide Osmanlı mekanları ve İstanbul görselleri gündeme gelmiştir. Eylül 2011 tarihinde ise Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar adı altında sergi gündeme gelmiştir. Diplomasi ile bürokrasinin sanatla olan ilişkisi bu süre zarfında ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda da bu süre zarfında Osman Hamdi Bey’e ait özel bir bölüm de kendini göstermiştir. Bu sanatçının tüm eserleri vakfın koleksiyonu içerisinde de yer almaktadır. Herkesin ziyaret edebileceği ve geniş bir tarihi ele alacak olan bu koleksiyonu takip etmeleri de Pera Müzesi içerisinde gerçekleşen konumdadır.

Pera Müzesi Bina Tarihi

Mimar Achille Manoussos’un, dönemin genel mimari karakterine uygun olarak tasarladığı ve Ermeni Katolik Patrikhanesi’nin mülkü olan Bristol Oteli’nin inşası 1893 yılında tamamlanır. Şehrin önemli otelleri arasında sayılan ve üst düzey yabancı konukları misafir eden Bristol Oteli, 1980’li yılların başına kadar hizmette kalır

Tuğla malzeme ile kâgir sistemde inşa edilen ve neoklasik özellikler taşıyan Bristol Oteli’nin geniş bir lobisi, mermer merdivenleri, asansörü, rahat süitleri, salonları ve müstakil masa düzenine sahip ferah bir yemek salonu vardır. Bristol Oteli’nin yıllar içinde Logothetti, Adamapoulos, Ciras ve Hacara gibi meşhur işletmecileri olur, bölgenin değişen demografik yapısını yansıtır biçimde 1930’ların başında binayı satın alan Ömer Lütfi Bengü, oteli işletmeye 1980’lere kadar devam eder. 

Bristol Oteli 1980’li yıllarda yeni otellerle rekabet edemez hale gelir. Otelin son sahibi Ömer Lütfi Bengü’nün 1983’teki vefatından sonra, mirasçılarının satışa çıkardığı binayı önce Yıldız Lastikçilik, ardından Esbank satın alır. Bristol Oteli’ni Esbank’ın genel müdürlük binasına dönüştürmek üzere, mimar Doğan Hasol yapıyı yeniler. 

Otel ile hemen yanındaki beş katlı konut binasının Meşrutiyet Caddesi’ne bakan cepheleri korunur ve iki parsel birleştirilir. Bina 2002 yılına kadar Esbank Genel Müdürlüğü olarak hizmet verir. Manoussos’un orijinal cephesi ve Hasol’un birleştirdiği parseller korunarak, mimar Sinan Genim’in hazırladığı proje doğrultusunda çağdaş ve donanımlı bir müze olarak yeniden tasarlanır.

Pera Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Pera Müzesi İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 10:00 ila 19:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 1 yetişkin için 50 TL 'dir.  

Ücretsiz: Pera Müzesi Dostları, gaziler, şehit ve gazilerin eşleri ve çocukları, engelliler ve her engelliye refakat eden bir kişi, 12 yaş ve altı çocuklar, ICOM kart sahipleri, MMKD üyeleri ve basın mensupları, çarşamba günleri öğrenciler, cuma günleri saat 18.00'dan sonra herkes Pera Müzesi’ni ücretsiz ziyaret edebilir.

Hazır Gelmişken

Pera Müzesi 'ni gezmeye gelmişken İstanbul civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan İstanbul Müzeleri sayfasını ziyaret ederek İstanbul 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Daha fazla göster

Pera Müzesi Kredi Kartı
Pera Müzesi Sigara İçilmez
Pera Müzesi Park Yeri
Pera Müzesi Müze
+(4)

Fiyatlar


Konum

Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:65, 34430 Beyoğlu/İstanbul, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.6 Puan

 • avatar

  Selim Çavuş

  Gidilesi, görülesi yaşanılası mekan.

 • avatar

  Canberk Şahin

  Gerçekten çok klas bir Pera Müzesi çok etkileyici Pera Müzesi hakkında bilgi vereyim. 8 Haziran 2005’te açılan Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın nitelikli ve geniş ölçekli kültür-sanat hizmeti vermek amacıyla kurduğu bir özel müzedir. 2003-2005 döneminde restoratör mimar Sinan Genim’in hazırladığı proje çerçevesinde Tepebaşı'ndaki tarihi Bristol Oteli’nin cephesi korunarak çağdaş ve donanımlı bir müze olarak inşa edilen binasında faaliyet göstermektedir. Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait “Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonlarını ve bu koleksiyonların temsil ettiği değerleri, ; sergiler, yayıncılık ürünleri, sözlü etkinlikler, eğitim etkinlikleri ve bilimsel çalışmalar aracılığıyla kamuyla paylaşmakta, gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlamaktadır. Aralarında Tate Britain, Victoria ve Albert Müzesi, St. Petersburg Rus Devlet Müzesi, JP Morgan Chase Koleksiyonu, New York School of Visual Arts, Maeght Vakfı gibi dünyanın önde gelen müze, koleksiyon ve vakıflarıyla ortak sanat projeleri üreten Pera Müzesi, düzenlediği dönemli sergilerle, “Jean Dubuffet”, “Henri Cartier-Bresson”, “Rembrandt”, “Niko Pirosmani”, “Josef Koudelka” “Joan Miró”, “Akira Kurosawa”, “Marc Chagall”, “Pablo Picasso”, “Fernando Botero”, “Frida Kahlo”, “Diego Rivera”, “Goya” gibi dünyanın usta sanatçılarının yapıtlarını ülkemiz sanatseverleriyle buluşturmuştur

 • avatar

  Emre Aksu

  Çarşamba günü öğrencilere ücretsiz.

 • avatar

  Batuhan Arısoy

  Bizans sergisinin olduğu zamanlarda, 16 Şubat 2022 Çarşamba günü ziyaret ettik. Bir Tarih öğrencisi olarak bu fütüristik tasarımları gerçekten çok beğendiğimi söylemeliyim. Özel bir ilginiz olsun olmasın kesinlikle bu sergiyi gezmenizi tavsiye ediyorum, yüksek ihtimalle oldukça beğeneceksiniz. En üst iki kattaki sergilerin düzenli olarak değiştiğini fakat alt katların da sabit olduğunu öğrendim. Şu an Bizans sergisi hâlen devam etmekte. Alt katlarda ise Osmanlı sefirleri tabloları, edevat sergileri, Osmanlı kahve takımları vb. güzel eserler var. Ayrıca Kaplumbağa Terbiyecisi isimli tablonun da orijinali Pera Müzesi'nde. Tablonun orijinaline bakmak özellikle sanatseverler için çok keyifli olmalı :). Biz öğrenci olduğumuz için ücretsiz girdik (Çarşamba günleri öğrenciler için ücretsiz). Normalde sivil bilet 25 TL, indirimli ise 10 TL. İlginç bir sıra vardı o gün. Normalde bu kadar sıra olmuyormuş. Bir 30-40 dk bekledik girebilmek için. Ayrıca içeride özel eşyalarınızı kilitleyebileceğiniz, müzeyi daha rahat gezmenizi sağlayan dolaplar da var. Güzel bir artıydı. Uzun lafın kısası; kesinlikle geldiğinize pişman etmeyen, oldukça ilgi çekici, şirin bir müze Pera Müzesi. Müzeden oldukça keyif almış şekilde ayrılacaksınız. İyi geziler. :)

 • avatar

  Cevher Mavi

  Pera muzesi ayagimiz altinda istediginde rahatlikla ulasabilirsin iceriisinde cok guzel tablolar ve ciniler yer almakta Pera Müzesi, tasarımı Mimar Achille Manoussos tarafından yapılan Bristol Oteli binasının cephesi korunarak 2005 senesinde hizmet vermeye başlamış. Müzenin kuruluş amacı, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait olan “Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonlarını sergilemek ve düzenlenen etkilerle kamuyla paylaşmak. Şehrin en hareketli bölgesinde konumlanan müze, çağdaş müzecilik anlayışıyla faaliyet gösteriyor. İçerisinde 300’den fazla eserin bulunduğu Oryantalist Resim Koleksiyonu, Pera Müzesi’nde sergileniyor.

 • avatar

  murat atesok

  Gezdiğim özel müzeler içinde konumu itibariyle gezmeyi daha çok tercih ettiğim bir mekan. Özellikle Cuma akşamı gitmek tabi ki de. Tabi ki her defasında farklı bir sergi ile ziyaret ediyor olsam da aslında bu müzeyi benim için ayrı kılan eser 2 nci katta bulunan Osman Hamdi nin Kaplumbağa Terbiyecisi. Her defasında bu tablonun önünde bi beş dk oyalanıyorum. Ve özel müzelerin bir farkındalığı da çalışan personelin size misafir gibi davranması. Tabi ki arada istenmeyen durumlara da rastlayabiliyorsunuz. Düzgün ve saygıyı eksik etmeyen personeli ayrıca tebrik eder onlara teşekkür ederim. Son ziyaretim de Ki neredeyse hep rastladığım bir konu ziyaretçilerin çoğunu hemen hemen her kat da maskesiz foto çekerken görüyorum. Benim de yapmışlığım var. Ve güvenlik birazda göz yumuyor suistimal etmediğiniz sürece. Tabi ki ikaz ediyorlar kibarca. Son ziyaretimde 2 nci kat da görevli olan güvenlik görevlisi de bir misafiri ikaz etti. Ve bugüne kadar gördüğüm en kaba şekli ile. Tamam maske takması lazım ziyaretçilerin ve belkide birahane buraya gelmeyecek o da tablo önünde maskesiz bir poz çekilmek için maskesini indirdi. Ziyaretçi hayali kesinlikle. Fakat görevlinin hayt huyt tavrı bunu ikaz etmekten uzak tehditleri söylemesi devamında misafire seni buradan atarım a gelen söz ve tavrı inanılmaz rahatsız ediciydi. Mudahil olmadan da bu gerginlik yine de uzun sürmeden bitti. Maske evet bu pandemi döneminde olmazsa olmazımızdır kabul ediyorum. Ama o kabalık bana yapılmış olsa diye düşündüğümde diğer misafir kadar anlayışlı olmayacağımı biliyorum. Görev başka. Bunu kabalaşarak yapmak başka. Özel müze de bunu görmek tabi ki hoş değil. Umarım münferit bir durumdur diyerek yine de Beyoğlu nu gezerken ziyaret edilebilecek güzel bir müze olduğu ayrıntısını belirteyim.

 • avatar

  zeynep durdu

  BU MÜZEYİ LİSTENİZE EKLEYİN. Pera Müzesini hafta içi erken saatte ziyaret ettiğim için beklemeden içeri girdim.Girişte güler yüzlü bir karşılamayla içerde olumlu bir hava var. 25 TL ödediğim müze girişinde özel eşyalarınızı koyabileceğiniz dolaplar mevcut.Sergilenen parçalarla ilgili bir bilgilendirme cihazı vermeleri de ayrıca güzel; merak ettiğiniz her parçanın, eşyanın ya da tablonun yanındaki numarayı kodlayarak o konuyla ilgili bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Birinci katta tarihi dönemlerdeki ölçü ve çeşitli tartılar teraziler var ayrıca porselenin Anadolu’daki serüveni anlatılıyor.2. katta yağlı boya tabloları görüyoruz.Diğer katlar yılın belli dönemlerinde değişiyor,farklı parçalar sergileniyor.Osman Hamdi Bey’in Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunu yakından görmek için heyecanla müzeyi gezsem de sergilenen diğer tablolar da oldukça çarpıcı. Işıklandırmaları ve fonda çalan çok hoş müzikleriyle etkileyici bir atmosfer yaratılmış. Bu meşhur tabloyu ressamın gerçekten ne anlatmak istediğini gizemini bir kez daha düşünüp, meraklı gözlerle inceledim.Osman Hamdi Bey’in kendi şövalesi,kullandığı bazı eşyalar da görülecekler arasında.

 • avatar

  ARDA Çırak

  Osman Hamdi Bey’in eserlerinin olduğu 2. Kat ve Neo-Bizantinizm temasının olduğu 5. Kat dışında çok da iyi bir müze olduğunu düşünmüyorum. Bu tarz tarihi dokusu olan müzelerin belirli bir tema üzerinde kimliğinin olması gerektiğine inanıyorum ve Pera Müzesi bu potansiyele ne kadar sahip olsa da bu potansiyelini yerine getirmeyip güncel konulardan da bahsedilen eserlerin bulunduğu bir yer olmuş ve bu bence kendi kimliğini negatif etkiliyor.

 • avatar

  Damla (Luciole)

  Güzel bir müze özellikle 5.kattaki resim sergisi mükemmel. Eğer Viktoryan dönemini ve Osmanlı’yı ilginç ve güzel buluyorsanız beğenirsiniz diye düşünmekteyim. Alt latşara indikçe ağırlık ölçümü, eski paralar, kahve gibi başka müze sergileri var yani 5.kattan zemin kata iniyorsunuz yavaş yavaş harika bir deneyim.

 • avatar

  Emine Uslu

  Müze kart senede bir kez olmak şartıyla geçiyor diye biliyordum lakin bu önceki yıllar için geçerliymiş, kapıdaki tatlı hanım efendi söyledi. Öğrenci olmamız sebebiyle kişi başı 10 tl ücret ödedik, yetişkin 25 tl diye biliyorum, beş katlı müzenin her katı bambaşka konuları hedef almış ve oldukça güzel açıklanmış, anlaşılır metinler yazılmış. Biz müzede yaklaşık üç saat geçirdik ve vaktimiz olsaydı daha da geçirmek isterdik. ancak beş kat olunca haliyle yorulduk, ilgimizi kaybettik. Sonrasında giriş katındaki pera cafede bir şeyler yedik. Pastaları hem çok lezzetli hem çok tazeydi. cafede çalışanlarda çok ilgili ve candandı. güzel bir hafta sonu planıydı teşekkür ederiz.


Çalışma Saatleri

Pazartesi Kapalı
Salı 10:00 - 19:00
Çarşamba 10:00 - 19:00
Perşembe 10:00 - 19:00
Cuma 10:00 - 22:00
Cumartesi 10:00 - 19:00
Pazar 12:00 - 18:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar