Pergamon Antik Kenti

3.8 (5 Yorum)

İzmir ilinin kuzeyinde yer alan Bergama ilçesinin merkezi üzerine kurulu olan antik kent Pergamon olarak bilinmektedir. Antik medeniyetler arasında yer alan Misya’nın en önemli şehirlerinden bir tanesi olarak Pergamon öne çıkmaktadır. Aynı zamanda da MÖ 282 ile 133 yılları arasında bölgede hakim olan Pergamon Krallığı’nın da başkenti olarak görülmektedir. Pergamon adının döneminin en büyük kahramanları arasında bulunan Pergamos’tan geldiği de ifade edilmektedir.

Tarihçe

Pergamon şehrinden ilk olarak MÖ 4. Yüzyılda söz edilmektedir. Yazılı belgelerde söz edilen bu şehrin son derecede köklü olduğu ifade edilmektedir. Pergamon Krallığı’nın başkenti olduğu süre zarfında saray, tapınak, tiyatro gibi yapılar kente eklenerek; daha da büyümesi sağlanmıştır. Sonrasında Pergamon Krallığı’nın Roma İmparatorluğu’na dahik olmasıyla beraber Ege Bölgesi’nin en büyük kentlerinden biri olarak kalmaya devam ettiği ifade edilmektedir.

Pergamon antik kentine dair ilk çalışmalar 1870 yılında Batı Anadolu demiryolu projelerini gerçekleştiren Alman mühendis Carl Humann tarafından gerçekleştirildi. Sonrasında gerekli araştırmalar 1878 yılında devam ederek; günümüze kadar geldi. Pergamon antik kentinin 2011 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edildiği söylenir. Bu antik kentin 2014 yılında ise UNESCO Dünya Mirası olarak tescil işlemi tamamlandı.

Görsel

Pergamon

Pergamon antik kenti bir tepe üzerine kurulmuştur. Kentteki bu oluşum zorunluluktan ötürü ortaya çıksa da o dönemde tek olarak ifade edilmektedir. Doğal bir düzlüğün bu bölgede olmamasından ötürü en uygun yerleşim yerinin bulunacağı tepeye odaklanarak; antik kentin buraya kurulduğu ifade edilmiştir.

Pergamon antik kentinin koruyucusu olarak akıl tanrıçası Athena öne çıkar. Kent içerisinde Athena Tapınağı da yer alarak; bu şehrin en önemli binalarından bir tanesidir. Tiyatronun üzerine yapılan bu tapınağın Dor düzenine uygun olarak meydana getirildiği de ifade edilmektedir. Ancak Athena Tapınağı’nın birçok parçası Berlin Medeniyet Müzesi’ne götürüldüğü bilinmektedir. Bu tapınağın sadece temelleri Pergamon antik kentinde kaldığı ifade edilmektedir. Helenistik döneme ait diğer bir Pergamon eseri ise dört salonlu kütüphane olarak söylenmektedir. Döneminde burada 200 bin kitabın olduğu ifade edilmekte ve birçok önemli devlet adımının ilgisini çekmektedir.

Daha fazla göster

Pergamon Antik Kenti Kredi Kartı
Pergamon Antik Kenti Sigara İçilmez
Pergamon Antik Kenti Park Yeri
Pergamon Antik Kenti Müze
+(3)

Konum

Hamzalısüleymaniye, 35700 Bergama/İzmir, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 3.8 Puan

 • avatar

  E Z

  Bergama antik tiyatrosunun dünyanın en dik antik tiyatrosu olduğu yazılıp çizilmekte. 'en' olmasa bile, çok dik olduğu kesin. Bergama'dan tarihi olarak iik kez mö. 400 senesinde, Xenophon tarafından On binlerin göçü -'Anabasis' kapsamında bahsedilir. . On binlerin göçünde Xenophon , seferden geri dönen askerlerin bir kısmı olan 5000 yunan askerinni Bergama'da Thibron adında bir başka komutana devredilmesinden bahseder. Anabasis, antik Yunan yazar Xenophon'un MÖ 370 civarında yazılmış en ünlü tarihi eseridir. Esas olarak, Ahameniş-Pers prensi Genç Cyrus'un işe aldığı ve ağabeyi II. Artaxerxes'e karşı (nihayetinde başarısız olan) isyan için Mezopotamya'ya götürdüğü Yunan paralı askerlerinin geri çekilmesi olan “On Bin Yürüyüşü” ile ilgilenir. Eserin başlığı, Yunanlıların Asya'ya bu "yükselişi"nden (eski Yunanca Anabasis') türetilmiştir.(alıntı)

 • avatar

  Esra Yildirim

  Mutlaka gezilip görülmesi gereken muazzam bir yer. Yalnız sadece tarihi puanlayacak olsaydı 5 puan verirdim Ama ne var ki her şey insanları teleferiğe yönlendirmek için 4 dakikalık teleferik ücreti 60₺ mekana giriş 60₺ 120₺ tek kişi için ödemek zorunda kalıyorsunuz . Araç ile 2 yol var 1. Si dağa tırmanmaya başladığınızda hiç bir tabirle olmadan dağın ortasında Demir bir kapı karşınıza çıkıyor dönüş alamadığınız için geri geri dağdan araç ile inmek zorunda kalıyorsunuz görevliye başka bir yol varmı diye sorduk yok dedi teleferiğe yönlendirmek için dönüşte yürüyerek inmek istedik sonra araçların gidebileceği 2.yola rastladık ve görevliye çok kızdık bu kadar paranın kölesi olmayın ayıptır günahtır

 • avatar

  hurat celebi

  Enfes bir tarih ama o kadar yönerge eksikliği var ki, Zeus Sunağı'nı kaptırdıkları mantık hala aynı. Tavsiyem girince sağ taraftan dönerek once kestel gölü manzarası, donerek antik kalıntilar, yer altı geçidi, kutsal alan, kütüphane alanı, tiyatro, ve kaçırılan Sunak yeri görülerek gezi bitirilebilir. Ama bilgilendirme eksik olduğunu için önce şehir müzesi gezilmeli. Giriş 60 lira. Ama hizmet 6 kuruş, neyse ki müze kart var. Tarihten para kazanmayı öğrenmemiz gerek. Bergama şehir merkezi de aynı herkesin üstüne ölü toprağı serpilmiş, kendi hallerinde. Bu antik kent başka ülkelerde olsa dünyanın bir numaralı turist çeken yerlerinden biri olur

 • avatar

  miss CEREN

  Eskiden müzeler ve tarihi yerler için Türkler'e indirimli yada ücretsiz ziyaret hakkı tanınırdı. Türkler rahatça kendi tarihini bilsin görsün diye. 60 + 60 = 120 tl iki kişi için oldukça uçuk bir rakam. İçeride gerçekden bu rakama değecek eser yok bana göre. Yurt dışında gördüklerimin yanında çok zayıf eserler. Olimpos bile daha dolu.. Yabancılarla aynı parayı vermek zaten tamamen ayrı bir saçmalık. Ülkemizde en değerli eserlerin dışarıya satıldığını, çoğunun çalındığını da gayet iyi biliyoruz. Tüm benzeri yerlerde Kırık dökük kalıntılara dünya kadar para almak nedir. Vatikan Aziz Petrus Bazilikasını bile bedava gezdim içerisi emeklerin ötesinde eserler barındırıyor

 • avatar

  Mehmet ÇAKIR

  Antik kentteki buluntular iki farklı bölüm oluşturmuş. Ören yerine giriş kapısına göre sağda, yokuş aşağıda kalan bölüm ziyaretçiler tarafından çoğunlukla fark edilmiyor. Oysa bu kısım da girişten hemen sonra gezilebilen alan kadar büyük ve önemli. Varmak için yokuş aşağı 10 dk kadar yürümeniz gereken bu kısımda başlıca Z Binası, Gymnasium ve Demeter Kutsal Alanı bulunuyor. Özellikle Z Binası, Bergama merkezden göründüğü halde kaleden bakıldığında yamacın alt tarafında kaldığı için gözden kaçıyor. Ören yerindeki yönlendirmeler de yetersiz. Gişe görevlisi, günlük ziyaretçilerin ancak yüzde birinin aşağıdaki alanı gezdiği bilgisini verdi. O alanı gezmeden dönmemenizi öneririm.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar