Perge Antik Kenti

4.7692307692308 (13 Yorum)

Antalya’nın 18 km uzağında ve Aksu ilçesi sınırları içerisinde yer alan Perge; döneminde Pamfilya bölgesinde başkent olarak görev yapan bir kenttir. Bu şehrin yerleşim merkezi olarak seçilmesinin Tunç Çağı’na kadar dayandığı da ifade edilmektedir. Aynı zamanda da Perge antik kentinin Helenistik dönem boyunca zenginliği ve güzelliğiyle öncü olan bir kent olduğu da belirtilmektedir.

Perge Antik Kenti

Perge kentinde üç ana bölümden oluşan antik bir tiyatro bulunmaktadır. Döneminin izlerini taşıyan bu antik tiyatronun 13 bin kapasiteye sahip olduğu da görülebilmektedir. Sahne binasıyla da dikkat çeken bu tiyatronun içerisinde Dionysos’un hayatını anlatan kabartmalara da yer verilmektedir. Ancak hasar görmesine rağmen halen daha anlaşılabilecek türde olan kabartmalar olarak tabir edilmektedir.

Günümüzde halen daha ayakta olan antik stadyumlardan bir tanesi de Perge antik kenti içerisinde yer almaktadır. Oldukça kapsamlı ve mimari açıdan yeterli olarak görülen bu stadyumun içerisinde bilgi içeren kabartmalara da yer verilmektedir. Bu stadyumun MS 1. Yüzyılda inşasının tamamlandığı da ifade edilmektedir. Yaklaşık olarak 12 bin kapasiteyi de içerisinde barındırmaktadır.

Agora da şehrin en fazla dikkat çeken alanları arasında yer almaktadır. Burada yer alan dükkanlardan halen daha ayakta olduğu söylenebilmektedir. Agoranın çevrelendiği yollar da sokakları meydana getirmiştir. Son derecede ilgi çeken bir antik kent olarak kendini gösteren Perge antik kenti agora kısmıyla da beğeni toplayan bir halde bulunmaktadır.

Helenistikkapı da Perge antik kentinin en etkin seçenekleri arasında yer almaktadır. Bu şehrin üç farklı kapısı bulunmaktadır. MÖ 2. Yüzyılda inşa edilen bu kapıların anıtsal bir özelliği de bulunmaktadır. renkli mermerlerden imal edilen ve MS 121 yılında da bir dizi değişikliklere tabi tutulan bu kapılar; şehrin kurucularını simgelemektedir.

Perge antik kentinin en iyi korunmuş eseri de Güney Hamamı olarak adlandırılmaktadır. Halen daha gezilip görülebilecek olan bu hamamın MS 1 ile 5. Yüzyıllar arasında da farklı değişikliklere gittiği de görülebilecektir. Bunun dışında nekropol, surlar, gymnasium, anıtsal çeşme ve kapılar da görülebilecek olan alanlar olarak da dikkat çekmektedir.

Perge Antik Kenti Nerede, Giriş Ücreti ?

Perge Antik Kenti veya diğer adıyla Perge Örenyeri Antaya ilinin Aksu ilçesinde bulunmaktadır. Antik Kenti haftanın her günü 08:00 ila 20:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Antik Kente giriş ücreti 1 yetişkin için 100 TL 'dir. Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Hazır Gelmişken

Perge Antik Kenti 'ni gezmeye gelmişken Antalya civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Antalya Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Antalya 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Daha fazla göster

Perge Antik Kenti Kredi Kartı
Perge Antik Kenti Sigara İçilmez
Perge Antik Kenti Park Yeri
Perge Antik Kenti Müze
+(3)

Fiyatlar


Konum

Barbaros, Perge Yolu, 07112 Aksu/Antalya, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.7692307692308 Puan

 • avatar

  REMZİ BALAY

  Dünyanın tüm medeniyetlerinin buluştuğu Anadolu toprakların da bulunan onlarca antik kentler içinde bulunan muhteşem Perge antik kenti, Roma kentleri içinde en plânlı en düzenli kent. Antik Kentte dolaştığım da bu şehrin plânlı bir şekil de yapıldığını görüyorsunuz. Şehrin koruma duvarları olmaması, halkın uzun yıllar barış içinde yaşadığının göstergesi. Yani savaşçı bir yönetim yok. Kentin yüksek kuleleri ihtişamı sergilemekte. Bergama - Side arasındaki antik yol üzerinde bulunan Perge gelişimini Aksu Çayına borçlu. Kent astronomi, geometri, matematikte çok başarılı olmuş, ünlü bilginler yerleştirmiş. Perge'de ki ziyaretimde tiyatro, stadyum, agora, anıtsal çeşmeler ve hamamlar halen tüm güzelliği ile ayakta. 2009 yılında UNESCO geçici listesine kaydedilen Perge, 1946 yılından beri İstanbul Üniversitesi Arkoloji bölümü tarafından kazıları yapılmaktadır.

 • avatar

  serkan Pehlivan

  Antalya'ya 17 km uzakta olan tarihi MÖ 5000 başlayan bu eşsiz kent hakkında ne yazılsa anlamsız.Yapman gereken hakkında yazılan bir kitapla beraber şehri keşfetmek için kapı açılış saatinde hazır ve nazır kapının önünde olmak ve şehri keşfetmek için yola koyulmak.Keşfetmeye öncelikle Stadyum dan başlayarak sırasıyla Roma Kapısı,Septimus Severus Çeşmesi,Güney Roma Hamamı,Helenistik Kuleler kulelerin önünde Hadrian Takısı,Hadrian Takısının sağında Macellum(et ve balık ürünlerinin ve pahalı objelerin satıldığı yer/Agora,Sütunlu Cadde devamında Doğu caddesi ve Batı Caddesine ulaşaksınız.Doğu caddesinin başında Demetrius Takısı ve Perge Limana ulaşıyorsunuz,Batı caddesinde Gymnasium,Palestra,Kuzey Hamamı ve Caracalla Çeşmesine ve kentin batı kapısına ulaşacaksınız.Git ve keşfet

 • Muhtesem bir antik kent, cok buyuk ve bana buyuleyici geldi. Ancak gereken onem verilmiyor diye dusunuyorum, gittigimde wc ye girmek istedim ancak butun hepsi asiri pisti ve gelen ziyaretciler de giremediler. Asiri pis derken abartmiyorum hepsinde insan b... lari ustunde duruyordu????????‍♀️ kente donersek eger antik kent gezmeyi seviyorsaniz buraya kesin ugrayin, Antalya muzesinde de burdan cikartilan cok guzel heykel ve lahitleri bulabilirsiniz. Iyi eglenceler =))

 • avatar

  Eda Ergenekon

  Antalya merkeze 17km, yaklaşık 20dk'da gidiliyor.. Kurşunlu şelalesine de 10dk mesafede.. Gezi yolları çok güzel, antik kentin girişiyle, amfi tiyatronun girisi ayrı, tiyatro girişi yolun karşı tarafından.. Gişeden müze kart çıkartabiliyorsunuz.. Antik kentin kedileri var, müze çalışanları bakıyorlar çocuklara, bilseydim yanımda yaş mama da getirirdim onlara..(Hayvansever gezginlerin bilgisine).. Müze mağazasında çalışan hanımefendi son derece ilgili ve yardım sever.. Kısa bir sohbetle bize kentin yerleşim planını anlattı sagolsun. Kendisine de ayrıca çok teşekkür ederiz..

 • avatar

  Azad Yalçın

  Perge antik kenti Antalyanin aksu ilçesinde yer alır.Aksu merkeze 5-10dk uzaklıktadir.Antalya merkezden Expo yönünde giden tramvayla ulaşım sağlanabilir.Aksu durağında inip pergeye 15 dk yürüme mesafesiyle gidilebilir.Oto park ücretlidir.Girisler 18 yaş altı ücretsiz.Ögrenci müze kartı 30 TL .Tam 60 TL alacağınız müze kartları Türkiye'nin her yerinde 1 yıl boyunca geçerlidir.Tek sefere mahsus müze kartiya her müzeye ücretsiz girebilirsiniz.Fakat öğrenci müze kartıyla aynı müzeye en fazla 2 kez girebilirsiniz .Tam kart ile sinirsiz girebilirsiniz . Öğrenci müze kartı tekrar söylüyorum aynı müze için 2 hak var onun dışında Türkiye'deki tum müzelerde ücretsiz giriş hakkı var .Perge kesinlikle görülmeli .Tahmin ettiğimden daha büyük bir kent.Kentte müze market var gerekli ihtiyaçları ordan temin edebilirsiniz fakat biraz pahalı öğrenci bütçesine göre tabi.O yüzden önceden tedbir alabilirsiniz . ☺️☺️☺️

 • avatar

  Hasan ÜNAL

  Bu şehir mutlaka görülmeli. Mermer sütunlar, çok katlı kuleler, mermer kaplı hamam duvarları, aşırı bir refah varmış 5-6 bin yıl önce bu topraklarda. Market yerinde parfüm satılıyor, marketin çevresi yine mermer sütunlarla çevrili, müthiş taş içşçiliği, burayı gezerken hayallere kapılıp gidiyorsunuz, bilgilendirici tabelalar gayet açıklayıcı, üstün körü değil ayrıntılı bahsediyor herşeyden. Müzekart+ alırsanız hem daha uyguna geliyor hem de başka yerlerde de geçerli biletiniz oluyor. Müzekart asgari ücretin 1000 de 14'ü. Normalde giriş 1000'de 17si. İçeride mescit wc vs bulunmakta. Bir yaşında oğlumla gittim. Gayet rahat gezdik. Alan genelde düzlük.

 • avatar

  Hülya A.

  Güzel antik eserler var. Zamanında büyük ve büyüleyici bir kentmiş, hiç şüphesiz. Ancak şu an içerideki her şey dağınık durumda ve insan çoğu zaman neye baktığını anlayamıyor bile. Çünkü doğru düzgün açıklama veya uyulması gereken bir gezi rotası yok. Antik tiyatro yolun karşı kısmında kaldığı için ören yerinden çıkıp tekrar bilet alarak girmek gerekiyor. Bu da ayrı bir saçmalık. Neyse ki müzekart geçerli. Gezmek için en az 1 buçuk 2 saat harcanıyor. Yol üzerindeyse uğranabilir. Özellikle yol değiştirilecek kadar iyi bir antik kent değil.

 • avatar

  Halil Başarslan

  Perge Antik Kenti şu ana kadar gördüğüm alan bakımından en büyük Antik Kentlerden birisi ancak bu kadar büyük olmasının bazı dezavantajları var bunlardan en önemlisi şehrin ayağa kaldırılması bir hayli uzun sürüyor hala dahi şehrin önemli yerlerinde çalışmaları görmek mümkün aynı zamanda şehrin etrafında bulunan tarlaların içindede şehirden kaldığı belli olan yapılar göze çarpıyor bunlarında yetkililer tarafından ören yerine katılması gerekiyor eğer ki Perge Antik Kentine gidecekseniz günün geç saatlerine bırakmanızı tavsiye ederim Antalyanın sıcağıyla beraber şehrin büyüklüğü sizi bir hayli yorabilir.

 • avatar

  serhat serhat

  Şehir merkezine yakın. Müze kart ile giriş yapabilirsiniz. Müze kart gişeden verilmiyor Türkiye' nin müzeleri uygulamasını telefonunuza indirerek uygulama üzerinden üyelik işlemlerinizi halledebilirsiniz. Üyelik işlemleri için banka kartı veya kredikartı istiyor yetişkinler için. Öğrencilerde ödemeyi gişeden alıyorlar. 18 yaş altı öğrenciler ücretsiz. Öğrenci 30tl , indirimsiz 60tl. Turnikeden geçmeden önce telefonunuzun bluetooth u açık olmadı uygulamadan anlık ve süreli karekod oluşturup geçebiliyorsunuz. Çok geniş bir alana yayılmış muheteşem bir yer. Zaman yetmedi gezmeye saat 20:00 de kapanıyor. Antik tiyatroya giremedik o yüzden. Antik tiyatroya girişi biraz tersde kalıyor otopark çıkışının karşısından giriliyor antik kentin içinden direk geçiş yok. Muazzam bir alan en az 3 saat gibi bir zaman ayırmanızı tavsiye ederim.

 • avatar

  Kaan Kamacı

  Ben Antik kent gezmeye bayılan bir insanım sanırım 20 üstü antik kent görmüşümdür. Hem düzenli yapısı, hem ulaşım kolaylığı, hem büyüklüğü gerçekten harika bir yer. 5-6 saat detaylı gezmek isteyenlere yetmiyor bile. Ücretsiz hafta sonu aktivitesi. Tepe üstünden şehri çevreleyen surlara kadar yürüme yolu ve seyir terası da mevcut. Google aramalarında Türkiyedeki en iyi 10 Antik Kent içinde gözükmemesi gerçekten çok saçma. Bence Khinidos Antik kentinden sonra Türkiyedeki en iyi Antik Kent. Antalya şehir merkezine 15 km. Hava alanına 5-6 km. Lara-Kundu-Belek gibi Turizm merkezlerine oldukça yakın. Anfi Tiyatrosu, muhteşem. Harika bir akustik var. Stadyum yine öyle. Herkesin görmesi gereken bir yer.

 • avatar

  A. Faruk UNAL

  Gezdiğim en büyük antik kentti. İçindeki yapılar güzel korunmuş veya onarılmış, her yapının önünde yeterli bilgilendirmeler vardı. Çok keyifli bir gezi oldu. Müzekart ile giriş yapabilirsiniz, akşam 17.00'den sonra girişler kapanıyor. The largest ancient city I've ever seen. The buildings were preserved well, and there are many many informative labels. It's highly recommended ????????

 • avatar

  Birsen Özcan

  Güzel bir antik kent. Termosa çayınızı alıp gidip hem alanı gezip hem çayınızı içebilirsiniz. Alanda bazı yerlerde yürüyüş için yol var bazı yerlerde yok. Biraz daha restore edilse güzel olabilir. Kapalı olan bölümler vardı. Hızlandırılıp güzel bir reklam yapılırsa dahada turistik çekici bir hale gelebilir ????️ Tarihimize sahip çıkalım lütfen. Kapanış saati 17.00-17.30 arası. Ister bilet alıp giriyorsunuz ister Müzekart ile giriş yapılıyor. Güneşli havada gidilmesi tercih edilir. Her taraf tarih kokuyor..

 • avatar

  Talha Özüdoğru

  Antalya’nın Aksu sınırları içerisinde kalan, gezilecek alanı oldukça fazla olan, çok iyi korunmuş ve iyi restore edilmiş bir antik kent. Kurşunlu Şelalesine oldukça yakın. Tiyatrosu, stadyumu, sütünlu caddeleri, hamamı, çeşmeleri, kapıları ve takları ile görülmeye değer çokça yapı var. Antik kent gezmeyi sevenler için pas geçilmemesi gereken bir yer; hakkını vererek gezmek 2,5 - 3 saatinizi alabilir. Bu yüzden sıcak aylarda, öğle vakitlerinde gitmenizi tavsiye etmem. Tiyatro girişi ayrı, aynı bilet veya müze kart ile oraya da girebilirsiniz. Önce tüm antik kenti gezip en son tiyatro ile bitirmek daha akıllıca olabilir.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 08:00 - 20:00
Salı 08:00 - 20:00
Çarşamba 08:00 - 20:00
Perşembe 08:00 - 20:00
Cuma 08:00 - 20:00
Cumartesi 08:00 - 20:00
Pazar 08:00 - 20:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar