Rahmi Koç Müzesi

4.8 (10 Yorum)

Rahmi Koç Müzesi her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti kendisine çeken bir hazine gibi. İstanbul’da yaşıyor ya da sık ziyaret ediyorsanız, şimdiye kadar bu müzeye gitmemiş olmanız büyük kayıp. Rahmi Koç Müzesi içerisinde sergilenen tüm öğeleriyle bir zaman yolculuğu yaşamanıza olanak sağlıyor.

Rahmi Koç Müzesi

İçerisinde kendinizi bambaşka bir dünyada hissedeceğiniz İstanbul Rahmi Koç Müzesi bu zamana gezdiğim özel müzeler arasında en iyisiydi. En başından bu kadar büyük eser ve değerin tarihten günümüze kadar ulaştırılması çok büyük emek.

Yıllar öncesine ait tekneler, bisikletler, elektronik eşyalar, kişisel miraslar, yabancı otomobiller, traktörler ve yüzlerce farklı eserlerin olduğu müzede objelerin büyük çoğunluğu özel koleksiyondan oluşuyor.

Ödüllü hazine: Rahmi Koç Müzezi

1994 yılında kapılarını açan ve 1996 yılında Avrupa konseyi tarafından “Yılın Müzesi Özel Ödülü” alan müze ülkemiz için de büyük gurur kaynağı. Öyle ki müze Endüstriyel Mirasın Aynası olarak adlandırılıyor.

Müzeye girdiğinizde sizlere sanki zamanda yolculuk yapıyormuş gibi hissettiren salonlar karşılıyor. Bu salonlarda karayolu, havayolu araçları, demiryolu araçları ve deniz araçları bulunuyor.

Rahmi Koç Müzesi’nde Yaşayan Geçmiş

Eczane, dakik saat, Haliç oyuncakçısı ve zeytinyağı fabrikası atölyeler ve dükkanlarda harika canlandırılmalar yapılarak ziyaretçilere dönemin işlevi sunulmuş. Liman kısmındaysa tekneler, denizaltı ve denizcilikle ilgili bir çok taşıtı görebilirsiniz. Müzenin ayrıca nostaljik kafesi o kadar hoş ki, yüzyıllık eserlerin karşısında kahvemi yudumlarken çok mutlu oldum. Ayrıca en keyif aldığım anlardan bir tanesi, teknesiyle dünya turuna katılan rahmetli Sadun Bora’nın teknesi Kısmet yelkenlisi de burada sergileniyor.

Müzeyi Pazartesi günleri hariç her gün saat 10:00 ile 17:00 arasında gezebilirsiniz. 2018 yılındaki giriş ücretleri tam için 16 tl öğrenci içinse 7 tl olup müzeye girişte Müzekart geçmediğini hatırlatmalıyım.

Müzeleri seven nesiller yetiştiren, müze gezmeyi seven kişilere tek söyleyebileceğim İstanbul Rahmi Koç Müzesi kesinlikle bir müzeden daha fazlası. Burada yatan büyük tarihe tanıklık etmek için ailecek, sevgilizle, kankanızla hiç farketmez muhakkak gelmelisiniz. Son olarak müze severlere küçük not, Rahmi Koç Müzeleri Ankara ve Ayvalık’ta da bulunmakta, aklınızda olsun

Keşfetmeniz dileğiyle…

Daha fazla göster

Rahmi Koç Müzesi Kredi Kartı
Rahmi Koç Müzesi Sigara İçilmez
Rahmi Koç Müzesi Park Yeri
Rahmi Koç Müzesi Müze
+(4)

Konum

Piri Paşa, Hasköy Cd. No:5, 34445 Beyoğlu/İstanbul, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.8 Puan

 • avatar

  GÜLDEN P.

  Başta Rahmi Koç olmak üzere tüm Koç ailesine müzeye katkılarından dolayı teşekkür ederim. Pek çok müzeye gittim ancak böyle detaylı,bu kadar çok eserin ve bilginin olduğu bir müze bulmak çok zor. Tüm gününüzü alacak bir yer, ona göre sabahtan girilmesini tavsiye ederim. Daha önce işyerimin bir etkinliği vasıtasıyla gitmiş ve birkaç saat gezmiştim, ancak o zaman karşıdaki Lengerhane binasının da ziyaret edilebildiğini atlamışım. Bu gidişimde o binayı da gezdim. Her iki yapıda ve bahçesinde kara yolu, hava yolu ve deniz yoluna ait çok sayıda aracın tarihsel gelişimine tanıklık ediyorsunuz. İlaveten Arçelik markasının nezdinde teknolojik araç gereçlerin gelişimine ve çalışma prensibini gözlemleme fırsatınız oluyor. Örneğin camla kaplı bir bulaşık makinesinin, çamaşır makinesinin nasıl çalıştığını görmek beni çok etkiledi, artık bulaşıklarımı deli gibi kendim ön yıkama yaparak makineye atmıyorum :) Her yaştan kişinin çok hoşuna gideceğini ve girişte ödedikleri paradan asla pişmanlık duymayacaklarını temin ediyorum. Özellikle ilk ve orta öğretimdeki tüm çocukların bu müzeye gitmelerine fırsat sunulmalı, onların bütüncül bakış açılarının gelişimine çok katkısı olacağını düşünüyorum. ve son olarak; Atatürk köşesi ile beni benden aldı. Atatürk'e ait koca bir alanda çok nadide eserlerin olduğunu görmek çok güzel bir detay oldu. Gidin, görün, pişman olmayacaksınız.

 • avatar

  Yağız GÜZELSOY

  Defalarca yazılmıştır ama ben de gezerken kendi kendime hep şunu dedim : "Ölmeden önce mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yer." Müthiş bir emek, mükemmel bir müze. Yurt içi ve yurt dışı pek çok müze gezen biri olarak, bende en çok hayranlık uyandıran müzeydi. Atatürk'ün hiç görmediğim resimleri, tarihte yer etmiş dünya turu atan tekneler, trenler, uçaklar... Hangi birini yazabilirim ki? Yüzlerce milyar dolarınız olsa bile böyle bir müze nasıl kurarsınız? Nasıl bir araştırmayla ne kadar kuvvetli bağlantılarla oluşturulduğunu hayal bile edemiyorum. Ayrıca öyle bir araziye bir çok insan, şuraya bir yalı,otel,restaurant veya rezidans yapıp para kazanayım diye düşünür muhtemelen ama Rahmi Koç sayesinde bir çok insanın hayatında göremeyeceği sayısız şeyi gözlerinizle yakından görüp detaylarını gayet akıcı ve akılda kalıcı açıklamalarıyla beraber inceleyebiliyorsunuz. Müze gezerken tüm detaylarıyla incelemeyi ve tüm yazılı açıklamaları okumaya önem veren biriyseniz 1 günde tamamen bitirmeniz imkansız. En az 10 güne yayıp bölüm bölüm geniş geniş gezmek isterdim. Müzeye Avrupanın farklı ülkelerinden pek çok turist gelmişti, onlar hayran hayran gezerken, ülkemizde böyle bir müzenin olmasına gurulandım resmen. Başta Rahmi Koç'a ve Koç ailesine , emeği geçenlere çalışanlara çok teşekkürler..

 • avatar

  Ayşe Arabacı

  Müze çok güzel, planatöryum yuvarlak kubbeye bir videonun yansıtıllması şeklinde. Vidonun akışında bazı cisimlerin çarpacak gibi yakınına gelmesi gibi sahneler çok güzel. 20 dk boyunca çocukların dikkatini toplayıp izlemesi biraz güç oluyor. Ancak bu vaktin bir kısmını gökyüzüne yıldız gezegen galaksiler vs. yansıtılarak çoklara gökbilimi aktarımı yapılmış olsa daha güzel olurdu diye düşünüyorum. Yoksa belli dakikadan sonra belgesel izliyor hissine kapılıp sıkılınabiliyor. Gelelim müzenin bebek sergisine Sergide bulunan çeşit çeşit, ülke ülkeler çok güzeller. Ancak çıkış güzergahına konulan çaki ve bilumum korkunç bebekler her yaş grubuna hitap etmiyor ve önüne konulan tablette filmin sahlerinin gösterilmesi sebebiyle küçük yaş grubunda psikolojik sukınyılar meydana getiriyor. Müze yetkililerinin barbiler için yaptıkları odayı bu bebekler ile değiştirmeleri ve yaş grubuna göre buraya girişe izin vermeleri gerekiyor. Ayrıca bizim gittiğimiz saat diliminde bu sergiyle ilgilenen birisi bulunmadığı için bu tarz bir bildilendirme almamış olmamız çok acı. Korkan ve sıkıntı yaşayan çocuklarımız oldu. Ve başkalarının bu sıkıntı yaşaması adına buradan bilgilendirme yapma ihtiyacı hissettim. Umarım müze yetkilileri de zamanla bu hassasiyeti gösterirler.

 • avatar

  Eslem Dinç

  Kara yolu hava yolu vedwniz yolu ile ilgili yaklaşık 200 yıllık koleksiyon

 • avatar

  Onur Mulazim

  Daha önce gitmiştim, bu yıl tekrar gittim. Her gittiğimde Rahmi Bey’e saygım biraz daha artırıyor. Bunun sadece varlıkla alakası yok. Müthiş bir zevk ve uluslararası itibar da lazım. Müzede otopark var. 15 TL karşılığı müze içine otomobilinizi koyabiliyorsunuz. Öğrenci- öğretmen girişleri 12 TL, Nostaljik Haliç turu kişi başı 10 TL. Haliç turunu eski bir tekneyle yapıyorsunuz 30 dakika sürüyor. Teknenin ön tarafına da oturursanız değmeyin keyfinize. Manzara ve rüzgara bırakın kendinizi. Makine müzesi diyince kafanızda sadece fabrika makineleri belirmesin. Ben ilk gitmeden önce öyle zannediyordum. Makineler de var tabi ama arabalar, denizaltı, feribot, tank, bisiklet ve motosiklet vs. Araçlar, maketler, oyuncaklar, heykeller gibi bir sürü şey var.Dünya’yı dolaşan ilk Türk Sadun Boro’nun Kısmet’i, Osman Atasoy’un Uzaklar’ı orada. Sağlam gezeyim diyorsanız yarım gününüzü ayırmalısınız. Müzenin karşı tarafında da merhum Mustafa Koç adına ek bina var. Aynı biletle orayı da gezebilirsiniz. Orada da maketler var.

 • avatar

  Soner Hosoglu

  Müze tek kelime ile harika. İnsan geçmişe gidiyor ve eskiden daha mutlu olduğunu anlıyor. Eskiden sahip olduğum oyuncakları orada görmek çok mutluluk verici. Çocuklar çok sevdi ve bir daha gitmek istedi. Uçak ve Denizaltı gezisi kapalı bence açabilirler. Pandemi den dolayı kapalı diyorlar ama müze içinde zaten herkes iç içe ne gerek var açmamaya. Kızım dedesinin görev yaptığı Denizaltı gemisini görmek için 1 senedir yalvardı biz götürdük ama sadece dışarıdan görebildik. Müze tek kelime ile harika. Bu imkanı bizlere sağladığı için Koç Ailesine teşekkür ederiz.

 • avatar

  ELİF

  Mutlaka gidip görülmesi gereken bir müze olduğunu düşünüyorum giriş ücretli, müzekart vs. gibi kartlar burada kullanılmıyor maalesef ki. İçinde bir çok güzel ve özel tarihi eser barındırıyor. Girip oldu bittiye getirmeyin saatlerce gezebilirsiniz bence 1 saat asla yetmez her bölüm tek tek incelemelisiniz. Hemen hemen bir çok eserin önünde veya yanında bilgilendirme ve Tarihi notlar bulunuyor. Müzenin açık ve kapalı alanları ayrı ayrı. Açık alandaki eski model araçlarda oldukça ilgi çekici. Bu kadar bir alana binlerce eser nasıl sığdırılmış şaşırıyor insan :) Müzede su altı bölümü var idi kesinlik ile oraya da bakın müthiş diyebilirim. Şimdiden herkese iyi gezmeler vakit geçirmeler.

 • avatar

  Ömer Deniz

  Kendi yorumum: Ben pazar günün gittim bir arkadaşımla. Fazla yoğunluk yoktu pazar olmasına rağmen. Giriş ücreti yetişkin 50 TL , öğrenci 25 TL çocuk için para almıyorlar. Fazla çocuk yok ama bana sorarsanız çocuklu aile için gidilecek biryer değil. Birşeylerin çocuğunuzun elinde kalma ihtimali yüksek. Dikkat ettiğiniz takdirde bir sorun yaşanmaz. Çocuklar için bölümler mevcut. Güzel bir yer tavsiye ederim. Müze saatleri: Salı cuma 10.00-17.30 saatleri arası Cumartesi pazar ve bayram günleri 10.00-18.00 arası açık. Yeme içme: İçeride birşeyler iceceginiz cafe var. Gezilecek birçok yer var en az 2-3 saatinizi ayırmanız gerekir. Yani başında yemek için cafe var ama çok pahalı. Müze deki arabalar gemiler trenler uçaklar çok özel parçalar. Gerçekten giden pişman oldum diyemez. Ulaşım: Halıcıoğlu durağında inip 5-10 dk yürüme mesafesinde. Giriş ücreti : Yetişkin 50 TL öğrenci 25 TL çocuklardan para almıyorlar.

 • avatar

  Dilek Turan

  Müze Haliç kıyısında, otoparkı var. Oldukça büyük bir alana sahip. Giriş ücretli, öğretmen- öğrenci indirimi mevcut (20TL). Toplu taşıma ile de gidilebilir, yakınında otobüs durağı var. Dinlenerek gezmek gerekiyor çünkü müze alanı çok geniş. Sergilenen parçalar öyle güzel ki özellikle arabaların olduğu yerde oldukça vakit geçiriliyor. Gişede denizde tekne turu istediğinizi belirtmek gerekiyormuş. Ayrıca bilet almak gerekiyor. Tur her saat başında yapılıyor. İçinde ve dışında cafeler var. İç kısmı bitirince dışarıda da görülmesi gereken yerler var. Keyifli bir müze gezisi sizi bekliyor...

 • avatar

  Cem Kahraman

  Güzel bir hafta sonu için tercih edebilirsiniz. Yetişkin 40₺, öğrenci 20₺. Salı-Cuma 10.00-17.30, Cumartesi-Pazar 10.00-19.00 çalışıyor. Pazartesi kapalı. Çocuğunuz ile gelip bütün gün gezebilirsiniz. Çok büyük, bütün gününüzü geçirebilirsiniz. Lavaboları tertemiz, içerisi pırıl pırıl. Koçailem üyelerine ve yanında gelecek 1 misafirine giriş ücretsiz. Ulaşım Eminönünden 47E otobüsüyle 20 dakika falan sürüyor, inince 1 dakika yürüyüp ulaşabilirsiniz. Yanında Hasköy iskelesi var, Balat-Fener-Kasımpaşa-Üsküdar'a kolayca gidebilirsiniz. İskele 4-5 dakikalık mesafede. Şiddetle tavsiye ediyorum. Gez gez bitmiyor, doyamazsınız. Ben hızlı gezmeme rağmen 3-4 saatimi aldı. İçerisinde kafe ve restoranda mevcut. İyi gezmeler, afiyet olsun.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar