Rahmi Koç Müzesi

4.8 (5 Yorum)

Rahmi Koç Müzesi her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti kendisine çeken bir hazine gibi. İstanbul’da yaşıyor ya da sık ziyaret ediyorsanız, şimdiye kadar bu müzeye gitmemiş olmanız büyük kayıp. Rahmi Koç Müzesi içerisinde sergilenen tüm öğeleriyle bir zaman yolculuğu yaşamanıza olanak sağlıyor.

Rahmi Koç Müzesi

İçerisinde kendinizi bambaşka bir dünyada hissedeceğiniz İstanbul Rahmi Koç Müzesi bu zamana gezdiğim özel müzeler arasında en iyisiydi. En başından bu kadar büyük eser ve değerin tarihten günümüze kadar ulaştırılması çok büyük emek.

Yıllar öncesine ait tekneler, bisikletler, elektronik eşyalar, kişisel miraslar, yabancı otomobiller, traktörler ve yüzlerce farklı eserlerin olduğu müzede objelerin büyük çoğunluğu özel koleksiyondan oluşuyor.

Ödüllü hazine: Rahmi Koç Müzezi

1994 yılında kapılarını açan ve 1996 yılında Avrupa konseyi tarafından “Yılın Müzesi Özel Ödülü” alan müze ülkemiz için de büyük gurur kaynağı. Öyle ki müze Endüstriyel Mirasın Aynası olarak adlandırılıyor.

Müzeye girdiğinizde sizlere sanki zamanda yolculuk yapıyormuş gibi hissettiren salonlar karşılıyor. Bu salonlarda karayolu, havayolu araçları, demiryolu araçları ve deniz araçları bulunuyor.

Rahmi Koç Müzesi’nde Yaşayan Geçmiş

Eczane, dakik saat, Haliç oyuncakçısı ve zeytinyağı fabrikası atölyeler ve dükkanlarda harika canlandırılmalar yapılarak ziyaretçilere dönemin işlevi sunulmuş. Liman kısmındaysa tekneler, denizaltı ve denizcilikle ilgili bir çok taşıtı görebilirsiniz. Müzenin ayrıca nostaljik kafesi o kadar hoş ki, yüzyıllık eserlerin karşısında kahvemi yudumlarken çok mutlu oldum. Ayrıca en keyif aldığım anlardan bir tanesi, teknesiyle dünya turuna katılan rahmetli Sadun Bora’nın teknesi Kısmet yelkenlisi de burada sergileniyor.

Müzeyi Pazartesi günleri hariç her gün saat 10:00 ile 17:00 arasında gezebilirsiniz. 2018 yılındaki giriş ücretleri tam için 16 tl öğrenci içinse 7 tl olup müzeye girişte Müzekart geçmediğini hatırlatmalıyım.

Müzeleri seven nesiller yetiştiren, müze gezmeyi seven kişilere tek söyleyebileceğim İstanbul Rahmi Koç Müzesi kesinlikle bir müzeden daha fazlası. Burada yatan büyük tarihe tanıklık etmek için ailecek, sevgilizle, kankanızla hiç farketmez muhakkak gelmelisiniz. Son olarak müze severlere küçük not, Rahmi Koç Müzeleri Ankara ve Ayvalık’ta da bulunmakta, aklınızda olsun

Keşfetmeniz dileğiyle…

Daha fazla göster

Rahmi Koç Müzesi Kredi Kartı
Rahmi Koç Müzesi Sigara İçilmez
Rahmi Koç Müzesi Park Yeri
Rahmi Koç Müzesi Müze
+(4)

Konum

Piri Paşa, Hasköy Cd. No:5, 34445 Beyoğlu/İstanbul, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.8 Puan

 • avatar

  GÜLDEN P.

  Başta Rahmi Koç olmak üzere tüm Koç ailesine müzeye katkılarından dolayı teşekkür ederim. Pek çok müzeye gittim ancak böyle detaylı,bu kadar çok eserin ve bilginin olduğu bir müze bulmak çok zor. Tüm gününüzü alacak bir yer, ona göre sabahtan girilmesini tavsiye ederim. Daha önce işyerimin bir etkinliği vasıtasıyla gitmiş ve birkaç saat gezmiştim, ancak o zaman karşıdaki Lengerhane binasının da ziyaret edilebildiğini atlamışım. Bu gidişimde o binayı da gezdim. Her iki yapıda ve bahçesinde kara yolu, hava yolu ve deniz yoluna ait çok sayıda aracın tarihsel gelişimine tanıklık ediyorsunuz. İlaveten Arçelik markasının nezdinde teknolojik araç gereçlerin gelişimine ve çalışma prensibini gözlemleme fırsatınız oluyor. Örneğin camla kaplı bir bulaşık makinesinin, çamaşır makinesinin nasıl çalıştığını görmek beni çok etkiledi, artık bulaşıklarımı deli gibi kendim ön yıkama yaparak makineye atmıyorum :) Her yaştan kişinin çok hoşuna gideceğini ve girişte ödedikleri paradan asla pişmanlık duymayacaklarını temin ediyorum. Özellikle ilk ve orta öğretimdeki tüm çocukların bu müzeye gitmelerine fırsat sunulmalı, onların bütüncül bakış açılarının gelişimine çok katkısı olacağını düşünüyorum. ve son olarak; Atatürk köşesi ile beni benden aldı. Atatürk'e ait koca bir alanda çok nadide eserlerin olduğunu görmek çok güzel bir detay oldu. Gidin, görün, pişman olmayacaksınız.

 • avatar

  Yağız GÜZELSOY

  Defalarca yazılmıştır ama ben de gezerken kendi kendime hep şunu dedim : "Ölmeden önce mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yer." Müthiş bir emek, mükemmel bir müze. Yurt içi ve yurt dışı pek çok müze gezen biri olarak, bende en çok hayranlık uyandıran müzeydi. Atatürk'ün hiç görmediğim resimleri, tarihte yer etmiş dünya turu atan tekneler, trenler, uçaklar... Hangi birini yazabilirim ki? Yüzlerce milyar dolarınız olsa bile böyle bir müze nasıl kurarsınız? Nasıl bir araştırmayla ne kadar kuvvetli bağlantılarla oluşturulduğunu hayal bile edemiyorum. Ayrıca öyle bir araziye bir çok insan, şuraya bir yalı,otel,restaurant veya rezidans yapıp para kazanayım diye düşünür muhtemelen ama Rahmi Koç sayesinde bir çok insanın hayatında göremeyeceği sayısız şeyi gözlerinizle yakından görüp detaylarını gayet akıcı ve akılda kalıcı açıklamalarıyla beraber inceleyebiliyorsunuz. Müze gezerken tüm detaylarıyla incelemeyi ve tüm yazılı açıklamaları okumaya önem veren biriyseniz 1 günde tamamen bitirmeniz imkansız. En az 10 güne yayıp bölüm bölüm geniş geniş gezmek isterdim. Müzeye Avrupanın farklı ülkelerinden pek çok turist gelmişti, onlar hayran hayran gezerken, ülkemizde böyle bir müzenin olmasına gurulandım resmen. Başta Rahmi Koç'a ve Koç ailesine , emeği geçenlere çalışanlara çok teşekkürler..

 • avatar

  Ayşe Arabacı

  Müze çok güzel, planatöryum yuvarlak kubbeye bir videonun yansıtıllması şeklinde. Vidonun akışında bazı cisimlerin çarpacak gibi yakınına gelmesi gibi sahneler çok güzel. 20 dk boyunca çocukların dikkatini toplayıp izlemesi biraz güç oluyor. Ancak bu vaktin bir kısmını gökyüzüne yıldız gezegen galaksiler vs. yansıtılarak çoklara gökbilimi aktarımı yapılmış olsa daha güzel olurdu diye düşünüyorum. Yoksa belli dakikadan sonra belgesel izliyor hissine kapılıp sıkılınabiliyor. Gelelim müzenin bebek sergisine Sergide bulunan çeşit çeşit, ülke ülkeler çok güzeller. Ancak çıkış güzergahına konulan çaki ve bilumum korkunç bebekler her yaş grubuna hitap etmiyor ve önüne konulan tablette filmin sahlerinin gösterilmesi sebebiyle küçük yaş grubunda psikolojik sukınyılar meydana getiriyor. Müze yetkililerinin barbiler için yaptıkları odayı bu bebekler ile değiştirmeleri ve yaş grubuna göre buraya girişe izin vermeleri gerekiyor. Ayrıca bizim gittiğimiz saat diliminde bu sergiyle ilgilenen birisi bulunmadığı için bu tarz bir bildilendirme almamış olmamız çok acı. Korkan ve sıkıntı yaşayan çocuklarımız oldu. Ve başkalarının bu sıkıntı yaşaması adına buradan bilgilendirme yapma ihtiyacı hissettim. Umarım müze yetkilileri de zamanla bu hassasiyeti gösterirler.

 • avatar

  Eslem Dinç

  Kara yolu hava yolu vedwniz yolu ile ilgili yaklaşık 200 yıllık koleksiyon

 • avatar

  Onur Mulazim

  Daha önce gitmiştim, bu yıl tekrar gittim. Her gittiğimde Rahmi Bey’e saygım biraz daha artırıyor. Bunun sadece varlıkla alakası yok. Müthiş bir zevk ve uluslararası itibar da lazım. Müzede otopark var. 15 TL karşılığı müze içine otomobilinizi koyabiliyorsunuz. Öğrenci- öğretmen girişleri 12 TL, Nostaljik Haliç turu kişi başı 10 TL. Haliç turunu eski bir tekneyle yapıyorsunuz 30 dakika sürüyor. Teknenin ön tarafına da oturursanız değmeyin keyfinize. Manzara ve rüzgara bırakın kendinizi. Makine müzesi diyince kafanızda sadece fabrika makineleri belirmesin. Ben ilk gitmeden önce öyle zannediyordum. Makineler de var tabi ama arabalar, denizaltı, feribot, tank, bisiklet ve motosiklet vs. Araçlar, maketler, oyuncaklar, heykeller gibi bir sürü şey var.Dünya’yı dolaşan ilk Türk Sadun Boro’nun Kısmet’i, Osman Atasoy’un Uzaklar’ı orada. Sağlam gezeyim diyorsanız yarım gününüzü ayırmalısınız. Müzenin karşı tarafında da merhum Mustafa Koç adına ek bina var. Aynı biletle orayı da gezebilirsiniz. Orada da maketler var.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar