Sadberk Hanım Müzesi

4.8333333333333 (12 Yorum)

Sadberk Hanım Müzesi, İstanbul Sarıyer Büyükdere’de bulunan bir müzedir. 14 Ekim 1980’de Azaryan Yalısı olarak bilinen binada Vehbi Koç’un vefat eden eşi Sadberk Hanım’ın anısını yaşatmak adına Vehbi Koç Vakfı tarafından açılmıştır. Müzede onun kişisel eşyaları yer almaktadır. Müze, Türkiye’deki ilk özel müzedir. Müzede farklı dönemlere ait koleksiyonlar, Türk-İslam eserleri ve Arkeoloji alanında pek çok eser sergilenmektedir. Arkeoloji ve Türk-İslam Eserleri bölümünü iki ayrı bölüm olarak incelediğimizde 20.000’den fazla esere rastlamak mümkün.

Arkeoloji Bölümü

Neolitik, Prehistorik, Geometrik, Frigler, Arkaik, Hellenistik ve Klasik dönemler ve Bizans ile Roma döneminde bulunan eserler yer almaktadır. Sikkeler, süs eşyaları, tabletler, heykeltıraşlık örnekleri, metal ve toprak kaplar da bu bölümde dikkat çeken diğer eserlerdir.

Türk-İslam Eserleri Bölümü

Bu bölümde sergilenen eserler Osmanlı Dönemi ağırlıklıdır. Aynı zamanda Selçuklu, Memluk Eyyubi, Timur ve Safevi devletlerinin dönemlerine ait eserler de mevcuttur. Osmanlı dönemine ait işlemeler ve kıyafetler de bu bölümde yer alır.

Sadberk Hanım Müzesi

İznik Seramik Koleksiyonu

Müzede yer alan İznik seramik koleksiyonu da dünyada sayılı koleksiyonlar arasında yer alır. Oldukça cezbedici bir havası vardır. Müzede 15 ve17.YY’ın ortalarına kadar süren dönemdeki seramik sanatına ait eserler sergilenmektedir.

Kütahya ve Çanakkale seramikleri de Osmanlı seramik sanatını temsil eden önemli örnekler arasındadır. Çin porselenleri koleksiyonu da mutlaka görülmesi gereken eserler arasındadır.

Sadberk Hanım Müzesi Hakkında

 • Müze, çarşamba günleri dışında 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçilerine kapıları açar. Ayrıca dini bayramların ilk günü ve 1 Ocak tarihinde de kapalıdır.
 • Müzeye giriş ücreti yetişkinlere 15 TL, Müzekart+ sahiplerine 15 TL, öğrencilere 3 TL dir.
 • Kokartlı rehberler, öğretmenler, 65 yaş üzeri, 7 yaş altı çocuklar, Koç ailesi üyeleri, Engelli Ziyaretçiler, Sotheby’s Preferred Kart sahiplerine giriş ücretsizdir. (Engelliler, 7 yaş altı çocuklar, Sotheby’s Kart sahiplerinin yanlarında birer adet refakatçi bulundurmaları gerekmektedir.)

Ulaşım

Sarıyer Büyükdere’de bulunan müzeye kara ve deniz ve tren yolu ile pek çok farklı şekilde ulaşım sağlanmaktadır. İETT Belediye Otobüs sefer durakları için İETT Hat ve Durakları, tren yolu için raylı sistemler haritası ve şehir hatları vapurları için İstanbul Şehir Hatları ve Vapur Seferleri sayfalarından mevcut konuma ulaşmak mümkün.

Hazır Gelmişken

Sadberk Hanım Müzesi 'ni gezmeye gelmişken İstanbul civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan İstanbul Müzeleri sayfasını ziyaret ederek İstanbul 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Daha fazla göster

Sadberk Hanım Müzesi Kredi Kartı
Sadberk Hanım Müzesi Sigara İçilmez
Sadberk Hanım Müzesi Park Yeri
Sadberk Hanım Müzesi Müze
+(4)

Fiyatlar


Konum

Büyükdere, Piyasa Cd. No: 25 D:29, 34453 Sarıyer/İstanbul, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.8333333333333 Puan

 • avatar

  Burak

  Sariyerli olarak çok gittim...ama son 3 gidişim kizarimin kayısı adındaki kediyi ziyaret etmeleri çok güzel kayısı... Muza içerisinde görulecek değerler çok güzel bina yapısına da bakmanızı rica ederim çok hoş Iyi gezmeler

 • avatar

  Ilhan Akidil

  Müthiş bir kolleksiyon. Gezince ilgili birkaç kitap bitirmiş gibi hissedeceğiniz özenli sergileri ile, Sarıyer'de deniz kenarındaki tarihi binasında sakince sizi çağlar arası dolaştıracak bir hazine.

 • avatar

  Berfin Uğurlu

  Her ne kadar bana uzak olsa da kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir müze. Onca yolu gitmeme değdi açıkçası. İçerisi de oldukça sakin

 • avatar

  Metin Pelister

  Vehbi Koç Vakfı tarafından hizmete açılan ve merhume Sadberk Koç'un adının yaşatıldığı müze, Türk ve Dünya kültürünün en seçkin eserlerine ev sahipliği yapıyor. Bunun yanında, son derece saygılı, nazik personeli tarafından misafirler ağırlanıyor. Böyle bir müzeye sahip olduğumuz için şahsen çok mutlu oluyorum.

 • avatar

  zerrin ersavaş

  Benim özel müzeler arasında çok beğendiğim bir müzedir. Etnografi bölümünü özellikle çocuklarınızla gezmenizi isterim. Eski adet ve geleneklerimizi biraz olsun tanımaları açısından

 • avatar

  Yusuf Özbek

  1 yıldız kırmanın nedeni evvela müzede rehber olarak kimse yoktu. Sonrasında ise müzede 6. Mehmet Vahdettin yazacağını 4. Mehmet Vahdettin bilgilendirme yazısında yazıyordu. Ve oradaki görevliye sorduğumda uzun süredir bu yazının burada bu şekilde yazdığından bahsetti. Yani ben dikkat etmesem kaldırılmayacak. Ve gelen yabancılar bilgiyi yanlış anlamış olacak. Bu dediklerim dışında müzede herhangi bir sıkıntı yoktu. Müze mükemmeldi. Özellikle Kına gecesi ve bir sünnet olduktan sonraki çocuğu canladırmaları canladırmaları çok güzel olmuş. Aynı zamanda kına gecesini gerçekten çok iyi canlandırmışlar. Çok gerçekçiydi. O sırada tek başıma olduğum için o gerçekçilik hissi beni korkuttu. Müzede 16. yüzyıl ve öncesine ait pek fazla örnek olmaması konusunda verdikleri bilgi gercekten çok iyiydi. 3. Murat'ın değerli hazineleri eritmesinden dolayı müzede yeterli miktarda o yüzyıllardan kalan eşyanın olmadığını öğrenmek gayet iyi oldu. Gelinlik kısmında çok fazla örnek olması bence gelinlik konusunu baya pekiştirdi. O zamanın gelinliklerini gerçekten çok iyi kavratıyor. Aynı zamanda Naime Sultan'ın beyaz gelinlik giymesinden sonra Osmanlı'da beyaz gelinlik modasının başladığı hakkında bize bilgi vermeleri çok iyi olmuş. Baya öğretici bir etkisi oldu. Müzenin içi adeta bir tarih yuvasıydı. Öyle ki müzenin Osmanlı kısmında dolaşırken bazen beynimin içinde Muhteşem Yüzyıl müzikleri çalıyordu. Müzenin Eski Uygarlıklar kısmına gelirsek ise o bölüm gerçektende çok süperdi. Eski uygarlıkların kullandığı eşyaları görmek insanı 9. sınıf tarih konularına adeta götürüyor. Özellikle heykeller çok iyiydi. İnsanların eski inanışlarına göz kırpıyordu. Kullanılan çanak çömlekler ise teknolojinin o zamanlarda yetersiz olduğunu açık ara gösteriyordu. Aynı zamanda altta bu eşyaların hangi medeniyetlere ait olduğunun yazması insana baya bilgi katıyor. Bu kadar iyi bir müzeye bizden çok yabancı insanların uğraması gerçektende bizim kanayan yaramız olmalı. Osmanlı'dan kalma eşyalara bizden çok ilgi gösteriyorlar. Ama bizim insanlar ise müzenin giriş ücretinin bu kadar düşük olmasıma rağmen müzeye ilgi göstermiyorlar. Bu arada öğrencilerin müzeye giriş ücretinin normal bir insana göre 5'te 4 oranında düşük olması müzenin sahiplerinin öğrenciye verdiği değeri göstermekte. Müzeye rehber olabilcek, bilgi verebilecek kişiler alınsa müze çok daha güzel olur. Ama yinede yazan bilgilerde epey aydınlatıcı.

 • avatar

  Cüneyt Fırat

  Mükemmel bir özel müze. Çok müze gezen birisi olarak yazıyorum. Arkeoloji salonu ve Osmanlı salonu olarak iki bölüm. Arkada güzel bir bahçe de var. WC si , müze satış mağazası var ve çok temiz. Giriş 2022 yetişkin 10tl. Müze kartla. Gönül Ülkü finanse etmiş , annesi adına. Saygılarımla

 • avatar

  Emel Okan

  Turkiyenin ilk özel, butik müzesi. Sivil Giriş 15 tl. Koç çalışanına, Koç ailem kart ile ücretsiz, yanındakiler 10 tl. Müzede, çok iyi korunmuş eserler sergileniyor. Tunç çağından, Osmanlı'nın son dönemlerine kadar eserler mevcut.

 • Gerek arkeolojik gerek İslam medeniyetine dair bölümleri görülmeye değer. Müzenin binası tarihi havası ile ayrı bir estetiğe sahip. Eminönü Sarıyer sehirhatlari ile boğaz havası alıp müzeye gezmenizi tavsiye ederim.

 • avatar

  Şeyda Y

  Kapsamlı ve gerçekten başarılı bir müze. Müzenin ana girişinin açıldığı Sevgi Gönül binasında içinde çeşitli dönemlere ait arkeoloji bölümü, Türk islam eserleri bölümü mevcut. Hemen bitişiğindeki Azaryan Yalısı’nı gezmeyi sakın unutmayın. Oldukça harika dizayn edilmiş yalıda, Osmanlı ağırlıklı İslâm eserleri, Osmanlılar için yapılmış Avrupa, Uzak ve Yakın Doğu eserleri ile Osmanlı dönemi dokumaları, kıyafetleri ve işlemeleri sergileniyor. Koleksiyonlar araştırmacılar tarafından araştırılmak istenirse müzeye başvurmaları yeterli. Ayrıca müzede zaman zaman atölye ve etkinlikler de yapılıyor. Resmî tatiller, bayramlar ve çarşamba günleri hariç her gün 10.00-17.00 arası açık bir müze. Tam ücret 15 TL, müze kartla 10 TL ve öğrenci 3 TL. Bazı özel gruplara ücretsiz girişler mevcut. Kaçırmayın! :)

 • avatar

  Meryem Yet

  Tarihi seven, ilgi duyan herkesin gitmesi gereken tam anlamıyla gerçek bir müze. Hakkında hiç bilgim yoktu gitmeden önce basit bir ev müzesi diye düşünmüştüm ancak çok yanılmışım. Müze 2 bölümden oluşuyor; ilk bölümde M.Ö dönemlerin kalıntıları sergileniyor. İkinci bölüm ise Osmanlı Müzesi; içerisinde Osmanlı'da sosyal hayatta kullanılan kıyafet ve eşyalar gibi ürünler sergileniyor. Ayrıca bu bölüm size ufak çapta bir çinicilik tarihi şöleni yaşatıyor. Müzenin ayriyeten sakin ve huzurlu bir şekilde kahvenizi yudumlayabileceğiniz güzel bir bahçe cafesi de var ayrıca bu kısımda hediyelik ürün satışı da yapılıyor.

 • avatar

  Tuba Yazıcı

  Annemle tarihe cok merakimiz oldugu icin biz cok begendik. Çiniler osmanlı zamanı eşyalar ve bir çok şeyler var. Aynı zamanda akdeniz bölümüde vardı. Orayada mutlaka bakın. Daha önce görmediğim bir çok şey vardı. Bahçesinde de oturma yerleri vardı. Dinlenmek için oturup ortancaları seyredebilirsiniz.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 10:00 - 17:00
Salı 10:00 - 17:00
Çarşamba 10:00 - 17:00
Perşembe 10:00 - 17:00
Cuma 10:00 - 17:00
Cumartesi 10:00 - 17:00
Pazar 10:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar