icon
Yükleniyor..

Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti (Sagalassos Örenyeri), Burdur ilinin Ağlasun ilçesinin 7 km uzaklığında yer alan bir antik kent olarak tabir edilmektedir. Aynı zamanda da 1700 metre rakımda bulunan Sagalassos Antik Kenti; Akdağ yamaçlarına kurulmuştur. Pisidia Bölgesi’nde bulunan bu antik kent özellikle Bizans dönemi içerisinde oldukça önem arz eden bir kent olarak ifade edilmektedir. Ancak şehir genelinde var olan kalıntıların çoğunun Roma dönemi içerisinde yapıldığı da belirtilmektedir. Sagalassos Antik Kenti içerisinde çok sayıda kalıntı günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Şehrin hemen girişte konutlar yer almaktadır. İlerleyen kısımlarında da hamamlar, fırınlar, agora yer almaktadır. Diğer kısımlarda ise tiyatro, Neon Kütüphanesi, Helenistik dönemden kalma çeşme, seramik atölyesi yer almaktadır. Şehir merkezinde de Meclis binası, kilise, Heroon, tapınak ve Cladius Tapınağı da bulunmaktadır.

Sagalassoslar, MÖ 3000 yıllarına kadar uzanan Anadolu halklarından bir tanesidir. Batı Anadolu’da ikamet eden Luvi kabilelerinden bir tanesi olarak ifade edilmektedir. Sagalassos Antik Kenti bu yerel halktan sonra Seleukos ve Attalos hakimiyeti altında da yer almıştır. Sonrasında da Roma İmparatorluğu bünyesine katılmıştır. MS. 6. Yüzyılda daha da gelişme göstermiş ve ekonomik açıdan altın çağını yaşamıştır. MS 13. Yüzyılda ise Anadolu Selçukluların akınlarına kadar bölgedeki son Bizans toprağı olmaya da devam etmiştir.

Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti

Sagalassos Antik Kenti içerisinde en fazla dikkat çeken yapı Antoninler Çeşmesi olarak bilinmektedir. Roma İmparatoru Hadrianus tarafından MS. 2. Yüzyıl içerisinde yaptırılmıştır.

Sagalassos Antik Kenti, Anadolu genelinde en korunaklı yerleşim alanlarından bir tanesi olarak ifade edilmektedir. UNESCO tarafından da Dünya Mirası Listesi içerisinde kendine yer bulmayı başarmış olan bir antik yerleşim alanıdır. Aynı zamanda da bu bölgede yapılan çalışmalar sonrasında ortaya çıkarılan ve boyu 5.5 metre olan Roma İmparatoru Marcus Aurelius’a ait olduğu düşünülen heykel de bulunmuştur. Bu heykel ve diğer Sagalassos Antik Kenti içerisinden çıkarılan kalıntılar günümüzde Burdur Müzesi’nde sergilenmektedir. Hem Sagalassos Antik Kenti hem de Burdur Müzesi içerisinde bu yerleşim yerine dair detayları rahatlıkla görebilmek ve hakkında bilgi sahibi olmak oldukça kolay olarak ifade edilmektedir.

Sagalassos Antik Kenti Nerede, Giriş Ücreti ?

Sagalassos Antik Kenti veya diğer adıyla Sagalassos Örenyeri Burdur ilinin Ağlasun ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 08:00 ila 20:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 1 yetişkin için 25 TL 'dir. Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Hazır Gelmişken

Sagalassos Antik Kenti 'ni gezmeye gelmişken Burdur civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Burdur Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Burdur 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Devamını Göster

Sagalassos Antik Kenti Kredi Kartı
Sagalassos Antik Kenti Sigara İçilmez
Sagalassos Antik Kenti Park Yeri
Sagalassos Antik Kenti Müze
+(4)

Fiyatlar


Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4.6666666666667 Puan

 • avatar

  @harunmehdidurmaz

  Burdur'un Ağlasun ilçesinden yaklaşık yarım saat dağların zirvesine doğru tırmaniyorsunuz. Giriş ücretli, Müzekart geçerli. Müzekartiniz yok ise giriş ücreti 25 tl. Biz Kasım ayında geldik, yol sisli idi ama sonbahar manzarası harikaydi. Sadece etrafı seyretmek için bile gidilir. Antikkent in giriş kısmında Otopark mevcut, WC vs gayet temiz ve ortam düzenli. Tiyatro, Kütüphane ,Hamam ve çeşmesi, kapıları ile mutlaka görülmesi gereken bir antik kent. Biz sonbahar da geldiğimiz için daha bi güzel göründü tabi. En azından bir kez dahi olsa görülmesi gereken bir yer. İyi yolculuklar :)

 • avatar

  @aslihanaslanbal

  Antalya tatilimizden Ankara'ya dönüşte uğradık. Pek bakımlı bir antik kent değil. Çok geniş bir alaba yayılmış ancak düzenlenmemiş. Çok fazla taş bulunmuş ama hep bir kenara yığmışlar, düzenleme az. Su akan büyük çeşme kısmı dışında pek bir esprisi yok. Bizim yolumuzu cok uzattı. Sırf bu antik kente gittik diye dönüş yolumuzda 200 km tek şeritli yollardan gitmemiz gerekti. Giriş ücreti yetişkin kişi başı 25 tl. Girmeden ucretsiz tuvalet mevcut. Otopark ücretsiz.

 • avatar

  @zafersahinsonme

  Sagalassos Antik Kenti diğer antik kentlere göre bir tepenin yamacına kurulmuş, antik tiyatrosu farklı bir bölgede, antoninler çeşmesi farklı, hamam farklı bir bölgede. Zaten kent aşağı kent ve yukarı kent olarak ayrılıyor. Antik eserleri tanıtıcı yazılar yok denilecek seviyede, çok az. Antik kentin cazibe merkezi ve deklanşörlere sınırsızca basıldığı yer antoninler çeşmesi zaten bu antik kente ziyaretin asıl sebebi bu nokta. Başında belirttiğim gibi eserler bir yamaçta farklı bölgelerde olduğu için gün ortasında sıcak havada gelmemeniz tavsiyemdir. Aksi durumda antoninler çeşmesini görüp geziyiz yeterli görebilirsiniz. Yol benim için çok önemli bir kriter; yol iki aracın yavaşlayarak geçebileceği, virajlarla, tamamı rampa ve bir tarafı şarampol şeklinde, zemini güzel ve düzgün bir asfalt var. Görüş mesafesi olmayan özellikle virajlı bölgelerde hızınızı 20 km/h ye kadar düşürün, yavaş gidin hiç bir sorun olmaz Allah’ın izniyle. Park yeri mevcut, manzaraya bakan kafeterya ve temiz ücretsiz wc ler mevcut. Gidilesi bir mekan.

 • avatar

  @alimnailbilici

  Burdur-Ağlasun arası yol dar ve bazı bölümlerinde asfalt erimiş durumda, Isparta-Ağlasun yolu daha geniş ve güzel ziyaret etmek isteyenlerin aklında bulunsun. Antik kent, Ağlasun'un kuzeyinde ilçeye hakim bir tepe üzerinde yer almakta. Müze Kart geçerli, kartınız yoksa giriş ücreti Ağustos 2022 tarihinde 25 TL, nakit ödeme alınıyor kredi kartı geçerli değil. Gişeden geçtikten sonra yolun sol tarafında İskender Tepesi, Roma Hamamı, Aşağı Agora, kült alanı, sütunlu cadde gibi yapılar yer almakta. Düz devam ederseniz kaya mezarları, stadyum ve şehitler bazilikası var ancak günümüze kadar korunagelmiş değil. Sağ tarafta ise Yukarı Agora, kentin simgesi haline gelmiş olan Antoninler Çeşmesi, Meclis Binası, Dor Stili Tapınak gibi yapılar yer almakta. Kentin doğu kısmına doğru devam ettiğinizde Neon Kütüphanesi, Dor Çeşmesi (çeşmenin suyu içebilir), Tiyatro yapıları yer almakta. Ayrıca kütüphane yapısının üst tarafında da kaya mezarları yer almakla birlikte yol yapılmamış. Tiyatronun üst kısmından bütün antik kenti görme imkanınız var. Tüm antik kenti gezmek isterseniz yaklaşık olarak üç buçuk, dört saatinizi almakta.

 • avatar

  @gokhankement

  Öncelikle Sagalassos'un yolundan bahsetmek istiyorum. Ağlasun yolu fena değil ama özellikle Sagalassos'a varmadan önceki köy yolu tam bir rezalet. Bu antik kente kesinlikle yakışmıyor. Sagalassos'un kendi orijinal yolları bile daha iyi bu köyün yollarından. Yine girişte araç park yeri son derece yetersiz. Mutlaka genişletilmesi veya farklı bir çözüm bulunması lazım. Sabah erken vakitte gelmemize rağmen zor yer bulduk. Antik kente gelirsek kazı çalışmaları hummalı bir şekilde devam ediyor ve zamanla çok daha fazla eser gün yüzüne çıkacaktır. Burayı gezdikten sonra Burdur Arkeoloji müzesine giderek buradan çıkan kıymetli buluntuları görebilirsiniz. Antoninler Çeşmesinin suyu asıl kaynaktan gelmiyor. Asıl kaynağın suyu daha yukarıda. Aşk talih vb için sudan içmeyin boşuna pek tavsiye etmem ???? Yaz aylarında öğle sıcağına kalmadan gelin.

 • avatar

  @ercinsahin

  Antalya Burdur yolundan Ağlasun ilçesine doğru sapılarak ulaşılıyor, sonlara doğru biraz virajlı bir dağ yolundan geçmek gerekiyor. Müze kart geçiyor, kart yoksa giriş 20 TL'ydi, ancak 1 temmuzda 25 TL olacak demişti görevli. Alan çok büyük, tamamını gezmek 3 saat sürer, biz kısa sürede en popüler alan olan çeşmeyi görüp biraz dolaşıp ayrıldık. Manzara muhteşem. Sıcakta gidilecekse muhakkak su alınmalı. Küçük çocukla tamamını gezmek zor. Girişinde yiyecek içecek alınabilecek küçük bir yer vardı. Ayrıca wc ve mescit de var. Yol üstünde de bir iki restoran dikkat çekti. Ağlasun ilçesini de görmüş olduk bu vesileyle. Belediye kilit taş döşemek yerine asfalta dönmeli bence Yolu o bölgeye düşen herkese öneririm.

 • avatar

  @ez

  Sagalassos Antik Kenti, Burdur İli Ağlasun ilçesinin 7 km kuzeyinde, Akdağ yamaçlarında denizden 1500-1700 metre yükseklikte kurulmuş mutlaka görmeniz gereken arkeolojik bir alandır. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesi adaylarındandır. Antik Kent oldukça geniş bir alanda yer almaktadır. O yüzden burayı gezmek için en az 2-3 saatinizi ayırmanız gerekmektedir. Sagalassos halkına gelince, M.Ö. 3.bin yılın sonlarında Batı ve Güney Anadolu'da yaşayan Luvi kabilelerinin bir kolu olan Pisidia halklarındandır. Büyük İskender M.Ö. 333 yılında şehri ele geçirmiştir. Şehirde yapıların çoğunluğu Roma Dönemi'ne aittir. Alanda Roma İmparatorluk Hamamları, Agora, agora çeşmesi, Apollo Klarios tapınağı, Hadrian çeşmesini görebilirsiniz. Buz gibi çağıl çağıl akan adeta kendinizi Roma döneminde hissedeceğiniz Antoninler Çeşmesi ise efsane. Agoranın dört köşesinden onursal sütunlar yükselir. Belediye binası, kent konseyi binası, kilise ve dans eden kızlar kabartmaları ile tanınan Heroon görebilirsiniz. Antik kütüphane ve antik tiyatroyu da gezmeyi unutmayın.

 • avatar

  @gamzeturk

  Pisidyanın başkenti olan sagalassos Burdur’a bağlı ağlasun ilçesine 7 km mesafede. Kente gidiş yolu virajlı ve dik bir yamaçta olduğu İçin çıkmak biraz zahmetli ve korkutucu olabiliyor. Biz tatil bitimi yorgun şekilde uğramaya karar verdik ve çok sıkıntılı bir çıkış serüveni yaşadık ama kesinlikle değer. Antoninler çeşmesi zaten kentin baş taçı. M.S 161-180 yy arasında roma imparatoru Marcus AURELİUS zamanında yapılmış ve hala günümüzde suları ile antik şehre hayat vermeye devam ediyor.

 • avatar

  @pnrise

  Buraya daha önce nasıl uğramamışim kızdım kendime.gorkemli çeşmelerin şehrine mutlaka gidin.gercekten şehir.gezmek için 3 saat anca yeterli gelir.turla 1 saat ZAMAN diliminde koşturarak gezdik ama tiyatrosuna da gittiğimiz için çünkü uzaktaydi merkeze. İlk yerleşimi MÖ 6500 yılına ait olan 'kutsal doruk' anlamında Antik Yunan da Pisidya ya başkentlik yapmış Sagalassos, dünyanın en yüksek rakımlı(1600 mt) tiyatrosuna sahip ve zamanında Roma nın en önemli Seramik üretim merkezlerinden de birtanesi..Yukarı Agora daki Heroon u ve frizindeki dansçı kadın kabartmaları, 2000 yıldır akan Antoninler çeşmesi ,2016 da ondanda eski kazılar sonucu bulunan çeşmesi, Başmelek Mikail bazilikası, Kütüphanesi, İki katlı Roma Hamamı, Kent meydanı ve daha da fazlası her antikkentte olduğu gibi döneminin yapılarıyla kendisine hayran bıraktırıyor✌????????İçinde meyve ağaçları bile var????

 • avatar

  @emrahdemir

  Gezdiğim en etkileyici antik şehirlerden biri denebilir. Öncelikle sizi yol boyunca doyuran pitoresk görüntülerden oluşan vadilerden geçiyorsunuz. Yolun sonunda ise İskender Tepesi'nin yamacında sizi Sagalassos bekliyor. Her yere hakim bir konumda zengin bir kent. Zenginliği ise bugün bizleri de doyuruyor. Binlerce yıldır akan suları ile çeşmeleri size geçmiş ile bağ kurdurup eşsiz bir deneyim sunuyor; başka bir kentte kolay kolay rastlayamayacağınız. Biz gezerken karlı bir hava vardı. Buna üzülmemek gerekiyor çünkü burası defalarca her halini görmek için gelinebilecek bir kent.

 • avatar

  @denizyilmaz

  Görülmesi gereken antik kentlerden. 26 Ağustos öğle saatlerinde gezip giriş kısmında Ray-Ban 2140 model gözlüğümü çeşmeden yüzümü yikamadan üstüne koydum unutmuşum. 10 dakika sonra geldiğimde bir arkadaş alıp gitmiş. Ben müzeleri kültürlü ve bilinçli insanların gezdiğini düşünürdüm. Yanılmışım Bulduğun gözlüğü 10 mete ilerde gişeye birakma yerine alıp götürmüş. 10 dakika sonra farkına varıp Ağlasun dan döndüm geldim ama maalesef sağolasıca arkadaşlar hazine bulduğunu sanıp gitmiş yazık yeminle.

 • avatar

  @korayerdal

  Müzekart+ ile ücretsiz girebileceğiniz, sonunda değmesini istiyorsanız 2-3 saatinizi vermeniz gereken ve öncesinde temel bilgilere sahip olmanız gereken bir antik kent. Giriş kısmıyla birlikte, yapılmış olan alanların günümüze kadar bu şekilde gelebilmesi müthiş. Pazar alanı ve çeşmesi çok etkileyici. Oradaki çoğu heykel ve buluntu Burdur Müzesi'ne taşındığı için, hemen ardından Burdur Müzesi'ne gitmenizi öneririm. Çeşme uzaktan ve yakından çok harika gözükmesine rağmen; çeşmenin dağlardan geliyor olduğunu ve yüzlerce senedir bu şekilde aktığını hayal ediyor ve keyif alıyorsunuz. Sonra bir bakıyorsunuz, çeşmeye doğru giden, herkesin görebileceği hortumlar kaldırım kenarlarından ilerliyor. Gerçekten yazık. Antik Tiyatro oldukça harap halde ama oraya giderken bir çeşme daha var; çeşmenin aktığı durgun su yerine, hemen aktığı yerden suyunu doldurmanızı öneririm, temiz olduğuna emin olabilirsiniz.

 • avatar

  @kadirsencan

  Çoğu kişiye ters geldiği için gitmeye üşeniyor. Yapmayın mutlaka gidin. 2. Efesin doğuşuna şahit olacaksınız. Her yıl geldiğimde yeni şeylerin açığa çıktığını görüyorum. Tavsiyem uzun turu yapmanız. Girişte turların rotalarını gösteriyor. Renkleri aklınızda tutun. Yönlendirme işaretlerindeki renkler o tura ait olduğunu gösteriyor. Manzaranın da tadını çıkarmayı unutmayın. Biraz erken gidin arabayı otoparktaki ağaçların altında gölgeye koyun. GÜNEŞTEN KORUNUN TURLAR UZUN SÜRÜYOR!!! Yanınıza su alın mutlaka. 65 yaş üstü ücretsiz. 17.5 tl giriş ücreti ancak müzekart geçiyor. Girişte alabilirsiniz. Vaktiniz kalırsa merkezdeki tarihi çınar altında soluklanın. Gezi sonrası iyi bir serinleme oluyor.

 • avatar

  @renklidunyam

  Muhteşem kelimesi az kalır. Çeşmeler, anfitiyatro, geniş yollarıyla muazzam bir antik kent. Anafoluda gezdiğim en müthiş antik kent. Suyu buz gibi mutlaka dokunun antik çağı hissedin ferahlayın. Ulaşımı dag yolundan ve biraz dar ama bu mekani görmek için toprak yola da razı olur insan . Anfitiyatro yüksekte ama gözünüzü korkutmasın tirmanin yarı yolda Helenistik donem çeşmesi var buz gibi su güneşin etkilerini silecektir. Erik zamanı şu an ve bol bol erik ağacı var hepsinden nasiplendik????

 • avatar

  @halilserhatasla

  Antoninler çeşmesi hâlâ akıyor... Sagalassos, Ağlasun İlçesi'nin 7 kilometre kuzeyinde ve Akdağ yamaçlarında denizden 1700 metre yüksekliğindedir. Sagalassos, Pisidia Bölgesi'nin Roma İmparatorluk Dönemi'nin en önemli şehridir. Şehirde bulunan yapıların büyük bir çoğunluğu Roma Dönemi'ne aittir. Sagalassos’un ilk tespiti 1706 yılında Fransız gezgin Paul Lucas tarafından yapılmıştır. Bulutların arasındaki şehirde girişte konutlar, aşağıda hamam, kireç ve metal fırınları, aşağı agora (çarşı), çeşme ve odeon, daha yukarıda, kuzeyedoğru ilerledikçe konutlar, sağ tarafta tiyatro, Neon kütüphanesi, Helenistikçeşme, seramik üretim merkezi, şehrin merkezinde yukarı agora, meclis binası, kilise, sol üst tarafta heroon, tapınak ve Cladius kapısı bulunmaktadır. Kaynak: kulturportali.gov.tr


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 08:00 - 20:00
Salı 08:00 - 20:00
Çarşamba 08:00 - 20:00
Perşembe 08:00 - 20:00
Cuma 08:00 - 20:00
Cumartesi 08:00 - 20:00
Pazar 08:00 - 20:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar