icon
Yükleniyor..

Saint Pierre Kilisesi Anıt Müzesi

Saint Pierre Kilisesi Anıt Müzesi gezilmesi gereken yerlerden birisi olarak Hatay şehir merkezinde yer alan bir tarihi yapı.

Hatay, birçok medeniyetin yaşandığı bir bölge olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgede yaşanan pek çok olay, buranın özel bir yer olmasını sağladı. Türkiye’nin güneyinde yer alan Hatay’da bulunan bir tarihi yapı da Saint Pierre Kilisesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu kilise hakkında bilinmesi gereken birçok şey bulunuyor.

Saint Pierre Kilisesi Anıt Müzesi

Saint Pierre Kilisesi, Stauris Dağı’nın batısında yer alan kayalara oyulmuş bir kilise olarak karşımıza çıkıyor. 13 metre derinliğe sahip bu kilisenin 9.5 metre genişliği ve 7 metre yüksekliği bulunmakta. Hatay’ın Antakya ilçesinde bulunan ve hristiyanların gizli toplantı yapmak için kullandığı bu mağara, hristiyanlığın en eski kilisesi olarak kabul ediliyor. Anlatılanlara göre hristiyanlığın burada yayıldığı ve bu kilise içerisinde planlar yapıldığı biliniyor. Bununla birlikte hristiyanlara hristiyan isminin verilmesinin de burada yaşandığı düşünülüyor.

Saint Pierre Kilisesi Anıt Müzesi

Kilisenin erken döneminden bu zamana kadar taban mozaiği parçaları, duvar boyama izleri ve bunun gibi bazı detaylar kalmış durumda. Bunun dışında yapının kendisi ve içerisindeki şekilleri bulunuyor. Kilisenin dağa açılan tüneli de bulunuyor. Bu tünelin bir zamanlar hristiyanların baskınlardan dolayı kaçış noktası olarak kullanıldığı söyleniyor. Kilisenin yanında yer alan bir diğer şey de kayalardan sızan su olarak karşımıza çıkıyor. Bu suyun şifalı olduğuna inanılıyor. Önceleri bol bol akan bu su depremler sonrasında daha az akmaya başladı.

Günümüzde müze olarak kullanılan bu kilise zaman zaman müze müdürlüğünün denetiminde ayin yapılan bir yer olmakta. Saint Pierre Kilisesi Anıt Müzesi’ne gitmek isteyen bir kişi öncelikle şehir merkezinden uzaklaşıp tepeye doğru çıkıyor. Tepeye doğru çıktıktan sonra insanları merdiven ve yukarıya doğru çıkan bir yaya yolu karşılıyor. Bu yoldan yukarıya doğru çıkan insanlar yorucu bir yolculuktan sonra kiliseye varmış oluyor. Yukarı çıktıktan sonra Hatay manzarası eşliğinde güzel bir teras turistleri karşılıyor olacak. Kilisenin girişinde çeşitli motifler yer alıyor. İçinde ise çeşitli yapılar yer alıyor.

Saint Pierre Kilisesi Anıt Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Saint Pierre Kilisesi Anıt Müzesi Hatay ilinin Antakya ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 08:00 ila 19:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 1 yetişkin için 65 TL 'dir. Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Hazır Gelmişken

Saint Pierre Kilisesi Anıt Müzesi 'ni gezmeye gelmişken Hatay civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Hatay Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Hatay 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Devamını Göster

Saint Pierre Kilisesi Anıt Müzesi Kredi Kartı
Saint Pierre Kilisesi Anıt Müzesi Sigara İçilmez
Saint Pierre Kilisesi Anıt Müzesi Park Yeri
Saint Pierre Kilisesi Anıt Müzesi Müze
+(4)

Fiyatlar


Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4.3846153846154 Puan

 • avatar

  @suleymanalkan

  Doğal bir mağaraya eklemeler yapılarak kilise haline dönüştürülmüştür. Tabanda belli belirsiz mozaikler bulunur. Tarihi öneme sahip olan kilisenin Hıristiyanlığın ilk kilisesi olduğuna inanılır. Vakti olanlar sol tarafındaki patikadan kayalık alan içine doğru tırmanırlarsa kayalarda oyukla ve kabartma halinde yapılan heykeller görebilirler. Ziyaret edilmesi gereken yerler listesinde olmalı.

 • avatar

  @ahmetates

  Şehrin kenarında sakin ve ulaşımı kolay bir yer cok oark sorunu yaşamazsınız. Muze kart ile giris yapilmaktadir. Hristiyanligin ilk mağara kilisesi olarak bilinmektedir. Aziz Simon'un Antakya bölgesinde gizlice Hristiyanligi anlattigi yerdir. Pierre kelimesi fransizca da taş, magara anlamina geldigi için Aziz Simon'a Saint Pierre denmiş ve burasida bu ad ile anilmistir. Normalde magara olan bu yer Vatikan tarafindan dekore edilmiştir. Cok buyuk bir beklenti olmadan burada buda varmis gecmiste bu da yaşanmış demek için gezilebilir. Yakınlarda Hatay Arkeoloji Müzesi ve Necmi Asfuroğlu Arkeoloji Müzesi (ilk otel müze) bulunmakta Sonrasında sehir manzarasi izlemek ve dinlenmek için Hatay Büyük Şehir Belediyesi Habibi Neccar Sosyal Tesisine de ugrayabilirsiniz.

 • avatar

  @birolyuksel

  Antakya'da bir mağara içine oyulmuş ilk kilise olarak bilinen kilise.hz isa'nın 12 havarilerinden olan aziz petrus(pierre) buraya sığınıyor ve iddia odur ki hristiyan kelimesi ilk kez burada ortaya çıkıyor. Tarihin ilk Kilisesi olduğu söylenir... Tarihin her dönemimde olduğu gibi hristiyanlık tarihi de isyanla ve hükümdara karşı çıkmaya başlıyor bu yüzden bir çok dinde olduğu gibi din insanları bu tarz mağaralara sığınmışlar. Tabi ardından roma imparatoru (bkz: nero) pierre'i çarmıha gerip öldürtüyor. Kilise kalıyor tabi ki. Haçlı seferleri sırasında kilise büyütülüyor ve 20. yüzyılda papalık tarafından hac yeri ilan ediliyor... Mutlaka gidilip görünmeli... Çok mistik bir yer... Yanındaki taştan oyma bacımızın da elini öpün..

 • avatar

  @havvanazli

  Hristiyanlıgin ilk mabedi olmasından dolayı saygı duyduk fakat çok daha büyük beklentiyle gitmiştim.devasa büyüklükte bir mağara mabet alanı olarak dusunmustum fakat on M2 filan ancak var yok.icinde Saint Pierre heykeli ve minik bir su sızıntısı var giriş 65 TL idi .bizim müze kartınız vardı o yüzden ücretsiz girdik.

 • avatar

  @gonul

  Antakya'da bulunan St. Pierre Kilisesi, dünyanın ilk mağara kilisesi olma özelliğini taşıyor.. dağların içine yapılmış.. bu özelliği ile Trabzon sumela Manastırı'na benzediği söylenebilir. Hz. Isa'nin 12 havarilerinden olan St. Pierre yani aziz Petrus buraya gelip dini toplantılarını gerçekleştirmiş. Hz Isa'ya inananlara ilk kez bu kilisede "Hristiyan" denilmiş.. küçük bir kilise.. ortada aziz Petrus'un heykeli var.. sol tarafta geçmişte vaftizlerin yapıldığı bir sunak, sağ tarafta ise geçide acilan bir kapı var.. giriş 50 TL. Muzekart geçerli..

 • avatar

  @desibelon

  O devirde Hristiyanlık yeni yayılırken din savaşları olduğundan dini yapıların bu şekilde yüksek yerlerde ve mağarlarda olduğunu görüyoruz.içerisnde bir sunak ve mozaik kalıntıları var.biraz ilerisinde cehennem kayıkçısı heykeli var .Veba salgını sırasında bir kahin yüksek bir yere bu şekilde bir mask yapılmasını ve üzerine hastalıktan koruyucu sözler yazılmasını istemiş.Biz kiliseye çok yakın olmasına rağmen yakınına gidebildik mi hayır.çünkü tam yol üstünde taşların arkasına saklanmış ve bizi görünce saklanan tipler vardı.Çocuklar çok korktu.Ne amaçla kafalarını kaldırıp bakıp sonra tekrar taşların arasına saklanıyorlardı meçhul ama güvenlikler neden müdahale etmiyor anlamadım

 • avatar

  @hamzayerli

  Tarzı ile Sümela manastırını andıran, Hristiyanlık inancının hac merkezlerinden birisi olan ve ayrıca dünyanın ilk mağara kilisesi ünvanını elinde bu yapı ziyaretçilerin gezi listesinde mutlaka bulunmalı. Yapının kurulmuş olduğu dağ yamacı hristiyanlık inancının münzevi yaşam tarzı ile ilgili fikir vermesinin yanı sıra, kilisenin üzerinde yer alan ve İslam dinindeki çilehane tarzı küçük mağara odalarından oluşan yapısıyla ilgiyi hak ediyor.

 • avatar

  @ismailburc

  Ulaşımı kolay park yeri mevcut. Biraz rampa bir çıkışı var. Girişte müze kart geçerli. Müze kart yok ise 50 tl ile alınabiliniyor. Kilisenin hikayesini rehber eşliğinde dinlemedikçe veya bilgi sahibi olunmadan gidilmesi halinde çok büyük bir mimari eser değil. Gitmişken görüşmüş olmak için görülebilnecek bir yapı. ( hikeyesini öğrenirseniz ayrı bir anlam kazanıyor ) gezmek 15 dakikanızı alır. Hususi görmek için gidilecek bir yapı değil gitmişken uğrananilinecek bir yer.

 • avatar

  @yarenbudak

  Doğal bir mağara ve sonra kiliseye dönüştürülmüş. Cemaat ilk kez Hristiyan adını kullanmış. O yüzden burası hristiyanlığın ilk kilisesi olarak anılıyor. Gelmişken biraz daha tırmanıp Kharon (Cehennem Kayıkçısı)'u da görün. Alta tarihiyle ilgili Kültür Portalı sitesinden alıntı yapıyorum: "Antakya- Reyhanlı yolu üzerinde kente iki kilometre uzaklıkta Habib-i Neccar Dağı yakınında yer almaktadır. Doğal bir mağara olup eklemelerle kiliseye dönüştürülmüştür. Kesin inşa tarihi bilinmemekle birlikte; İsa’nın on iki havarisinden biri olan Aziz Petrus’un ilk vaaz verdiği yer olduğuna ve mağarada cemaatin ilk kez ‘Hıristiyan’ adını aldığına inanılmaktadır. Bu nedenle St. Pierre Kilisesi Hıristiyanlığın ilk kilisesi olarak bilinir. Mağara, Hıristiyanlığın Roma Devleti tarafından resmi din olarak kabil edilmesinden sonra yapılan eklemeler ile gotik tarzda bir kilise şeklini almıştır. Aziz Petrus’un ilk Papa olarak kabul edilmesiyle Katolik inancının dünyaya yayılmasında bir merkez konumunu almıştır."

 • avatar

  @acemiyimben

  Mutlaka ziyaret edilmeli. Müze kart geçerli. Girişteki bilgi panosunu kopyalamak isterim “ST. PiERRE KILISESi "Dünvann ilk magara kilisesi"' olarak kabul edilen Saint Pierre (Aziz Petrus) Kilisesi: Stauris (Hac) Daqi'nin batisinda yer almaktadir. M.S. 11-12. yuzyilda magaraya sutun ve kemer gib eklentiler yapilarak 3 nefli bir kiliseye donusturülmustur. Dogal bir magara olan kilisenin dis cephesi kesme taslarla yapilmistir. Magara, 13 m. derinliginde 9.5 m. genisliginde 7 m. yüksekligindedir. Kilise icerisinde kayalardan sizarak toplanan su vattiz Icin uzun yillar kullanimistir. Tabanda ve yan neflerde M.S. 4-5. yüzyila ait büyük bir kismi tahrip olmuş mozaikler bulunmaktadir. Ortada bulunan tas sunaqin uzerindeki St. Pierre Hevkell 1932 yilinda yerlestirilmistir. Hz. Isa'nin 12 havarisinden biri olan St. Pierre Hatay a gelerek ilk dini toplantılarını bu magarada gerceklestirmis ve Hz. Isa ya inananlara ilk kez bu kilisede "Hristivan" ad verilmistir. Isa 'nin 12 havarisinden biri olan Aziz Petrus un gercek ad Simon dur. Kaya anlamina glen "Petrus" ismini Hz. Isa koyarak Winenim cemaatim bu kaya üzerine kurulacak" demistir. Katolik Kilisesi'ne gore ilk Papa ve Isa'nin varisidir. M.S. 67 yilinda Imparator Nero tarafindan Roma'da carmiha gerilerek oldurülmüstür. Dog Hristiyan gelenegi tarafindan Antakya'nin ilk patrigi olarak gorulur. Kilisenin yaygin olarak kullanilan ismi olan St. Pierre (Fransizca las) anlamina gelmektedir. St. Pierre Kilisesi 1963 vilinda Papa VI. Paul tarafindan Hiristivanlar icin Hac merkezililan edilmistir”

 • avatar

  @ez

  Hatay, St. Pierre Kilisesi (Hatay) St. Pierre Kilisesi, Asi Nehri’nin batısında, Hac Dağı’nın batı eteklerinde yer alır. Kesin inşa tarihi bilinmemekle birlikte Aziz Petrus’un ilk kez vaaz verdiği yer olduğuna inanılan mağaranın dışına, Hıristiyanlığın Roma Devleti tarafından resmi din olarak kabul edilmesinden sonra yapılan eklemelerle kilise formunu kazanmıştır. St. Pierre Kilisesi, kendilerini ilk kez “Hıristiyan” olarak adlandıran insanların dinsel yaşamına tanıklık etmiş, Hıristiyanlık dininin, özellikle Aziz Petrus’un ilk Papa olarak kabul edilmesinden dolayı Katolik inancının Dünya’ya yayılmasında bir merkez konumunu kazanmıştır

 • avatar

  @omeryasar

  Hristiyanlık tarihi açısından önemli olduğuna inanılan bir mağara. Geçmiş yıllarda ziyaret ettiğimde tekrar gezilecek yerler listemden katiyen çıkarttığım bir mekandı. Ancak, oğlumun görmek istemesi ile Ağustos 2021 sonunda tekrar gittim. Çevre düzenlemesi yapılmış, güzel olmuş. Giriş ücreti 40 TL idi. Müze Kart ise 60 TL. (Müze Kart alıp gezmek daha mantıklı.) Manevi değeri yoksa (Hristiyan değilseniz) görmeseniz ne kaybedersiniz diye düşünüyorum, sanırım hiçbir şey. Eklediğim fotoğraflara baksanız gezmiş gibi olursunuz. Burada geçireceğiniz zamanı Hatay Arkeoloji Müzesi'ne ayırmanızı öneririm.

 • avatar

  @abdurrahmanmara

  Antakya da gezilmesi gereken yerlerden biri


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 08:00 - 19:00
Salı 08:00 - 19:00
Çarşamba 08:00 - 19:00
Perşembe 08:00 - 19:00
Cuma 08:00 - 19:00
Cumartesi 08:00 - 19:00
Pazar 08:00 - 19:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar