Saint Pierre Kilisesi Anıt Müzesi

4.6666666666667 (6 Yorum)

Saint Pierre Kilisesi Anıt Müzesi gezilmesi gereken yerlerden birisi olarak Hatay şehir merkezinde yer alan bir tarihi yapı.

Hatay, birçok medeniyetin yaşandığı bir bölge olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgede yaşanan pek çok olay, buranın özel bir yer olmasını sağladı. Türkiye’nin güneyinde yer alan Hatay’da bulunan bir tarihi yapı da Saint Pierre Kilisesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu kilise hakkında bilinmesi gereken birçok şey bulunuyor.

Saint Pierre Kilisesi Anıt Müzesi

Saint Pierre Kilisesi, Stauris Dağı’nın batısında yer alan kayalara oyulmuş bir kilise olarak karşımıza çıkıyor. 13 metre derinliğe sahip bu kilisenin 9.5 metre genişliği ve 7 metre yüksekliği bulunmakta. Hatay’ın Antakya ilçesinde bulunan ve hristiyanların gizli toplantı yapmak için kullandığı bu mağara, hristiyanlığın en eski kilisesi olarak kabul ediliyor. Anlatılanlara göre hristiyanlığın burada yayıldığı ve bu kilise içerisinde planlar yapıldığı biliniyor. Bununla birlikte hristiyanlara hristiyan isminin verilmesinin de burada yaşandığı düşünülüyor.

Saint Pierre Kilisesi Anıt Müzesi

Kilisenin erken döneminden bu zamana kadar taban mozaiği parçaları, duvar boyama izleri ve bunun gibi bazı detaylar kalmış durumda. Bunun dışında yapının kendisi ve içerisindeki şekilleri bulunuyor. Kilisenin dağa açılan tüneli de bulunuyor. Bu tünelin bir zamanlar hristiyanların baskınlardan dolayı kaçış noktası olarak kullanıldığı söyleniyor. Kilisenin yanında yer alan bir diğer şey de kayalardan sızan su olarak karşımıza çıkıyor. Bu suyun şifalı olduğuna inanılıyor. Önceleri bol bol akan bu su depremler sonrasında daha az akmaya başladı.

Günümüzde müze olarak kullanılan bu kilise zaman zaman müze müdürlüğünün denetiminde ayin yapılan bir yer olmakta. Saint Pierre Kilisesi Anıt Müzesi’ne gitmek isteyen bir kişi öncelikle şehir merkezinden uzaklaşıp tepeye doğru çıkıyor. Tepeye doğru çıktıktan sonra insanları merdiven ve yukarıya doğru çıkan bir yaya yolu karşılıyor. Bu yoldan yukarıya doğru çıkan insanlar yorucu bir yolculuktan sonra kiliseye varmış oluyor. Yukarı çıktıktan sonra Hatay manzarası eşliğinde güzel bir teras turistleri karşılıyor olacak. Kilisenin girişinde çeşitli motifler yer alıyor. İçinde ise çeşitli yapılar yer alıyor.

Daha fazla göster

Saint Pierre Kilisesi Anıt Müzesi Kredi Kartı
Saint Pierre Kilisesi Anıt Müzesi Sigara İçilmez
Saint Pierre Kilisesi Anıt Müzesi Park Yeri
Saint Pierre Kilisesi Anıt Müzesi Müze
+(3)

Konum

Küçükdalyan, 31010 Antakya/Hatay, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.6666666666667 Puan

 • avatar

  Yaren Budak

  Doğal bir mağara ve sonra kiliseye dönüştürülmüş. Cemaat ilk kez Hristiyan adını kullanmış. O yüzden burası hristiyanlığın ilk kilisesi olarak anılıyor. Gelmişken biraz daha tırmanıp Kharon (Cehennem Kayıkçısı)'u da görün. Alta tarihiyle ilgili Kültür Portalı sitesinden alıntı yapıyorum: "Antakya- Reyhanlı yolu üzerinde kente iki kilometre uzaklıkta Habib-i Neccar Dağı yakınında yer almaktadır. Doğal bir mağara olup eklemelerle kiliseye dönüştürülmüştür. Kesin inşa tarihi bilinmemekle birlikte; İsa’nın on iki havarisinden biri olan Aziz Petrus’un ilk vaaz verdiği yer olduğuna ve mağarada cemaatin ilk kez ‘Hıristiyan’ adını aldığına inanılmaktadır. Bu nedenle St. Pierre Kilisesi Hıristiyanlığın ilk kilisesi olarak bilinir. Mağara, Hıristiyanlığın Roma Devleti tarafından resmi din olarak kabil edilmesinden sonra yapılan eklemeler ile gotik tarzda bir kilise şeklini almıştır. Aziz Petrus’un ilk Papa olarak kabul edilmesiyle Katolik inancının dünyaya yayılmasında bir merkez konumunu almıştır."

 • avatar

  Acemiyim Ben

  Mutlaka ziyaret edilmeli. Müze kart geçerli. Girişteki bilgi panosunu kopyalamak isterim “ST. PiERRE KILISESi "Dünvann ilk magara kilisesi"' olarak kabul edilen Saint Pierre (Aziz Petrus) Kilisesi: Stauris (Hac) Daqi'nin batisinda yer almaktadir. M.S. 11-12. yuzyilda magaraya sutun ve kemer gib eklentiler yapilarak 3 nefli bir kiliseye donusturülmustur. Dogal bir magara olan kilisenin dis cephesi kesme taslarla yapilmistir. Magara, 13 m. derinliginde 9.5 m. genisliginde 7 m. yüksekligindedir. Kilise icerisinde kayalardan sizarak toplanan su vattiz Icin uzun yillar kullanimistir. Tabanda ve yan neflerde M.S. 4-5. yüzyila ait büyük bir kismi tahrip olmuş mozaikler bulunmaktadir. Ortada bulunan tas sunaqin uzerindeki St. Pierre Hevkell 1932 yilinda yerlestirilmistir. Hz. Isa'nin 12 havarisinden biri olan St. Pierre Hatay a gelerek ilk dini toplantılarını bu magarada gerceklestirmis ve Hz. Isa ya inananlara ilk kez bu kilisede "Hristivan" ad verilmistir. Isa 'nin 12 havarisinden biri olan Aziz Petrus un gercek ad Simon dur. Kaya anlamina glen "Petrus" ismini Hz. Isa koyarak Winenim cemaatim bu kaya üzerine kurulacak" demistir. Katolik Kilisesi'ne gore ilk Papa ve Isa'nin varisidir. M.S. 67 yilinda Imparator Nero tarafindan Roma'da carmiha gerilerek oldurülmüstür. Dog Hristiyan gelenegi tarafindan Antakya'nin ilk patrigi olarak gorulur. Kilisenin yaygin olarak kullanilan ismi olan St. Pierre (Fransizca las) anlamina gelmektedir. St. Pierre Kilisesi 1963 vilinda Papa VI. Paul tarafindan Hiristivanlar icin Hac merkezililan edilmistir”

 • Antakya da gezilmesi gereken yerlerden biri

 • avatar

  E Z

  Hatay, St. Pierre Kilisesi (Hatay) St. Pierre Kilisesi, Asi Nehri’nin batısında, Hac Dağı’nın batı eteklerinde yer alır. Kesin inşa tarihi bilinmemekle birlikte Aziz Petrus’un ilk kez vaaz verdiği yer olduğuna inanılan mağaranın dışına, Hıristiyanlığın Roma Devleti tarafından resmi din olarak kabul edilmesinden sonra yapılan eklemelerle kilise formunu kazanmıştır. St. Pierre Kilisesi, kendilerini ilk kez “Hıristiyan” olarak adlandıran insanların dinsel yaşamına tanıklık etmiş, Hıristiyanlık dininin, özellikle Aziz Petrus’un ilk Papa olarak kabul edilmesinden dolayı Katolik inancının Dünya’ya yayılmasında bir merkez konumunu kazanmıştır

 • avatar

  Ömer Yaşar

  Hristiyanlık tarihi açısından önemli olduğuna inanılan bir mağara. Geçmiş yıllarda ziyaret ettiğimde tekrar gezilecek yerler listemden katiyen çıkarttığım bir mekandı. Ancak, oğlumun görmek istemesi ile Ağustos 2021 sonunda tekrar gittim. Çevre düzenlemesi yapılmış, güzel olmuş. Giriş ücreti 40 TL idi. Müze Kart ise 60 TL. (Müze Kart alıp gezmek daha mantıklı.) Manevi değeri yoksa (Hristiyan değilseniz) görmeseniz ne kaybedersiniz diye düşünüyorum, sanırım hiçbir şey. Eklediğim fotoğraflara baksanız gezmiş gibi olursunuz. Burada geçireceğiniz zamanı Hatay Arkeoloji Müzesi'ne ayırmanızı öneririm.

 • avatar

  desibel _on

  O devirde Hristiyanlık yeni yayılırken din savaşları olduğundan dini yapıların bu şekilde yüksek yerlerde ve mağarlarda olduğunu görüyoruz.içerisnde bir sunak ve mozaik kalıntıları var.biraz ilerisinde cehennem kayıkçısı heykeli var .Veba salgını sırasında bir kahin yüksek bir yere bu şekilde bir mask yapılmasını ve üzerine hastalıktan koruyucu sözler yazılmasını istemiş.Biz kiliseye çok yakın olmasına rağmen yakınına gidebildik mi hayır.çünkü tam yol üstünde taşların arkasına saklanmış ve bizi görünce saklanan tipler vardı.Çocuklar çok korktu.Ne amaçla kafalarını kaldırıp bakıp sonra tekrar taşların arasına saklanıyorlardı meçhul ama güvenlikler neden müdahale etmiyor anlamadım


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar