Sakarya Müzesi

4.75 (8 Yorum)

Sakarya il merkezinin Adapazarı ilçesinde yer alan bir müze olarak dikkat çekmektedir. Bu müze evi ilk olarak 1915 yılında inşa edilmiştir. İnşa edildikten sonraki zaman zarfında da dönemin Askerlik Şubesi Başkanı olan Binbaşı Baha Bey’in ikamet noktası olmuştur. 1922 yılında da Mustafa Kemal ile Zübeyde Hanım bu eve misafir olmuşlardır. Bu yüzden de bu evin büyük bir önemi olduğu ifade edilmektedir.

1983 yılı itibarıyla bu bina Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından satın alınmış ve restorasyonlar yapılarak 21 Haziran 1993 yılında da müze olarak faaliyete geçmiştir. Ancak sonrasında 1999 Gölcük Depremi’nin yaşanmasıyla da hasar almıştır. Tekrar tamirata giren binanın 28 Haziran 2003 yılı içerisinde açıldığı da bilinmektedir.

Ev ve bahçesi olan bu binanın toplam alanı 1300 metrekare olarak tabir edilmektedir. Bu müze oldukça kapsamlı bir halde de yer almaktadır. İçerdiğinde sergi salonları ve ofisler bulunmaktadır. Aynı zamanda da konferans salonları ve sanat galerileri de bu müze içerisinde kendini göstermektedir.

Sakarya Müzesi

Sakarya Müzesi içerisinde antik zamanlardan kalma buluntulara da yer verilmektedir. Antik dönemin yanı sıra Roma ve Bizans dönemlerinden de eserleri içermektedir. Sütunlar, mezar taşları, yazılı kitabeler, sunaklar, erzak küpleri ve ostotekler yer almaktadır.

Antik döneme ait kullanılmış eşyalar da Sakarya Müzesi içerisinde yer almaktadır. Baltalar, toprak kaplar, göz damlaları, koku şişeleri, metal unsurlar ve cam ürünler de yer almaktadır.

Sakarya Müzesi içerisinde Osmanlı dönemine ait unsurlara da yer verilmektedir. Aynı zamanda da Cumhuriyet dönemine dair etnografik unsurları da içermektedir. Silahlar, bakır aletler, pullar ve nakışlar bulunmaktadır. Öte yandan Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsi eşyaları da bu müze içerisinde görülebilmektedir.

Arkeoloji ve etnografya öğelerini içerisinde barındıran bir müze olarak tabir edilen Sakarya Müzesi, en fazla dikkat çeken alanlar arasında yer almaktadır. Tarihin farklı dönemlerini içeren son derecede kapsamlı bir halde de bulunmaktadır. Genel olarak antik dönemden günümüze kadar kullanılan eşyaları da içermektedir. Bu sayede de oldukça ideal bir müze olduğunu da göstermektedir.

Daha fazla göster

Sakarya Müzesi Kredi Kartı
Sakarya Müzesi Sigara İçilmez
Sakarya Müzesi Park Yeri
Sakarya Müzesi Müze
+(3)

Konum

Semerciler, Sait Faik Sk. No:36, 54100 Adapazarı/Sakarya, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.75 Puan

 • avatar

  Selim DURMUŞ

  Sakarya yakın tarihi ve ilk çağ Dünya tarihi hakkında uzmanlarından bilgi alabileceğiniz bir yer. Ailenizle ziyaret edebileceğiniz üstelik ücretsiz bir hizmet.

 • avatar

  ramazan çetin

  Butik müze tanımının tam olarak karşılığı üstelik bu hayat pahalılığında beleş olması da cabası.

 • avatar

  Mert Akıncı

  Ufak ve çok tatlı bi müze bazı şeyler garip sergilensede içerde çok güzel eserler var ücretsiz biyer

 • avatar

  sadık Ak

  İki gezilecek kat kucuk ama guzel muze Giris ucretsiz sasirdim Tavsiye ederim

 • avatar

  Sebahattin Zengin

  Küçük bir müze, çok fazla beklenti içinde olmamak gerekir. Fazla beklenti hayal kırıklıģına neden olabilir..

 • avatar

  Tuba Koçal

  Şehrin merkezinde ve ücretsiz olması özellikle öğrenciler için mükemmel ????♥️

 • avatar

  Ekrem Urduc

  Mutlaka gezilmesi gereken bir müze, çok şirin ve huzur veren bir yer. Tarihe kısa bir yolculuk için Adapazarına gelen misafirlerinizi gezdirebilirsiniz

 • avatar

  Ekrem Urduc

  Mutlaka gezilmesi gereken bir müze, çok şirin ve huzur veren bir yer. Tarihe kısa bir yolculuk için Adapazarına gelen misafirlerinizi gezdirebilirsiniz


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar