Sakarya Müzesi

4.6153846153846 (13 Yorum)

Sakarya il merkezinin Adapazarı ilçesinde yer alan bir müze olarak dikkat çekmektedir. Bu müze evi ilk olarak 1915 yılında inşa edilmiştir. İnşa edildikten sonraki zaman zarfında da dönemin Askerlik Şubesi Başkanı olan Binbaşı Baha Bey’in ikamet noktası olmuştur. 1922 yılında da Mustafa Kemal ile Zübeyde Hanım bu eve misafir olmuşlardır. Bu yüzden de bu evin büyük bir önemi olduğu ifade edilmektedir.

1983 yılı itibarıyla bu bina Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından satın alınmış ve restorasyonlar yapılarak 21 Haziran 1993 yılında da müze olarak faaliyete geçmiştir. Ancak sonrasında 1999 Gölcük Depremi’nin yaşanmasıyla da hasar almıştır. Tekrar tamirata giren binanın 28 Haziran 2003 yılı içerisinde açıldığı da bilinmektedir.

Ev ve bahçesi olan bu binanın toplam alanı 1300 metrekare olarak tabir edilmektedir. Bu müze oldukça kapsamlı bir halde de yer almaktadır. İçerdiğinde sergi salonları ve ofisler bulunmaktadır. Aynı zamanda da konferans salonları ve sanat galerileri de bu müze içerisinde kendini göstermektedir.

Sakarya Müzesi

Sakarya Müzesi içerisinde antik zamanlardan kalma buluntulara da yer verilmektedir. Antik dönemin yanı sıra Roma ve Bizans dönemlerinden de eserleri içermektedir. Sütunlar, mezar taşları, yazılı kitabeler, sunaklar, erzak küpleri ve ostotekler yer almaktadır.

Antik döneme ait kullanılmış eşyalar da Sakarya Müzesi içerisinde yer almaktadır. Baltalar, toprak kaplar, göz damlaları, koku şişeleri, metal unsurlar ve cam ürünler de yer almaktadır.

Sakarya Müzesi içerisinde Osmanlı dönemine ait unsurlara da yer verilmektedir. Aynı zamanda da Cumhuriyet dönemine dair etnografik unsurları da içermektedir. Silahlar, bakır aletler, pullar ve nakışlar bulunmaktadır. Öte yandan Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsi eşyaları da bu müze içerisinde görülebilmektedir.

Arkeoloji ve etnografya öğelerini içerisinde barındıran bir müze olarak tabir edilen Sakarya Müzesi, en fazla dikkat çeken alanlar arasında yer almaktadır. Tarihin farklı dönemlerini içeren son derecede kapsamlı bir halde de bulunmaktadır. Genel olarak antik dönemden günümüze kadar kullanılan eşyaları da içermektedir. Bu sayede de oldukça ideal bir müze olduğunu da göstermektedir.

Sakarya Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Sakarya Müzesi Sakarya ilinin Adapazarı ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 09:00 ila 17:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş tamamen ücretsizdir.

Hazır Gelmişken

Sakarya Müzesi 'ni gezmeye gelmişken Sakarya civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Sakarya Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Sakarya 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Daha fazla göster

Sakarya Müzesi Kredi Kartı
Sakarya Müzesi Sigara İçilmez
Sakarya Müzesi Park Yeri
Sakarya Müzesi Müze
+(4)

Fiyatlar


Konum

Semerciler, Sait Faik Sk. No:36, 54100 Adapazarı/Sakarya, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.6153846153846 Puan

 • avatar

  Selim DURMUŞ

  Sakarya yakın tarihi ve ilk çağ Dünya tarihi hakkında uzmanlarından bilgi alabileceğiniz bir yer. Ailenizle ziyaret edebileceğiniz üstelik ücretsiz bir hizmet.

 • avatar

  ramazan çetin

  Butik müze tanımının tam olarak karşılığı üstelik bu hayat pahalılığında beleş olması da cabası.

 • avatar

  Mert Akıncı

  Ufak ve çok tatlı bi müze bazı şeyler garip sergilensede içerde çok güzel eserler var ücretsiz biyer

 • avatar

  sadık Ak

  İki gezilecek kat kucuk ama guzel muze Giris ucretsiz sasirdim Tavsiye ederim

 • avatar

  Sebahattin Zengin

  Küçük bir müze, çok fazla beklenti içinde olmamak gerekir. Fazla beklenti hayal kırıklıģına neden olabilir..

 • avatar

  Tuba Koçal

  Şehrin merkezinde ve ücretsiz olması özellikle öğrenciler için mükemmel ????♥️

 • avatar

  Ekrem Urduc

  Mutlaka gezilmesi gereken bir müze, çok şirin ve huzur veren bir yer. Tarihe kısa bir yolculuk için Adapazarına gelen misafirlerinizi gezdirebilirsiniz

 • avatar

  Ekrem Urduc

  Mutlaka gezilmesi gereken bir müze, çok şirin ve huzur veren bir yer. Tarihe kısa bir yolculuk için Adapazarına gelen misafirlerinizi gezdirebilirsiniz

 • avatar

  Burcu Dogan

  Küçük, 2 katlı bir müze. Bir katı arkeoloji, bir katı etnoğrafya müzesi. Koleksiyonu çok geniş değil, fakat Sakarya'ya kadar gelmişken görülebilir. Buraya Google navigasyon ile gelecek olursanız sizi arka taraftaki girişe Sait Faik Sokağı'na yönlendiriyor fakat orası kapalı. Siz ön tarafa Milli Egemenlik Caddesi'ne yönelin. Instagram: gezii.blog

 • avatar

  Metehan Salih

  Çok güzeldi. Giriş ücretsiz, üç katlı müze fakat sadece ikinci ve üçüncü kat gezilebiliyor. İkinci kat arkeoloji müzesi, üçüncü kat daha çok Etnoğrafya müzesi gibi. Müze çevresinde roma döneminden kalma eşyalar mevcut.

 • avatar

  Bahar Çalişkan

  Küçük ama şirin bir yer.girisdeki görevli ve güvenlik görevlisinin güler yüzlü karşılaması içimi aydınlattı.gezip görülmesi gereken bir müze.arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği 2 katlı bir binası var.bahcede taş eserler mevcut.ayni zamanda Atatürk eserleri içinde minik bir köşe ayrılmış.p.tesi hariç haftanın her günü ve resmi tatillerde 09:-17:00saatleri arası gezilebilir

 • avatar

  Dembe Zuma

  Sakarya ilinin Adapazarı ilçesinin tek müzesi, Şehrin kalbinde geniş bir alanda eski çağ, Bizans dönemine ait mezar taşları, lahitler sergileniyor. Biraz zayıf yakın tarihimizin 1800 ,1900 yıllarından Sakarya gibi bir yerde sergilenmek üzere çok güzel antika ürünler çıkar. Bahçesine butik bir nostalji kafeterya yapılabilir. Gelen misafirler için harika bir mekan. Öğrencilerimizi buraya getirmek lazım eski yeni tarihimizi uygulamalı öğrenebilirler.

 • avatar

  Kemal Alpay

  Sakarya müzesi materyal açısından çok zengin sayılmaz tarih boyunca herhangi bir medeniyetin önemli bir yerleşim yeri olmamış paleotik ve neolitik çağlara ait bulgulara rastlanması zor


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar