icon
Yükleniyor..

Samsun Kent Müzesi

Samsun Kent Müzesi Samsun’un İlkadım ilçesinde bulunan tarihi bir müzedir. Giden kişilerin çok büyük bir keyifle gezebilecekleri ve çıktıklarında birçok bilgiye sahip olabilecekleri bir müzedir. Samsun’un genel yapısı ile alakalı bilgi sahibi olmak isteyen kişiler bu müzeyi gönül rahatlığı ile gezebilirler. Ayrıca gezi esnasında Samsun’a ait birçok belge ve fotoğraf da görebilirler. Çok eski bir müze olmamasına rağmen ülkenin dört bir yanından ziyaretçiler sürekli olarak gelmektedirler. Yalnızca ülke içinden değil Avrupa’dan da birçok turisti çeker. 2013 yılında açılmış olan Samsun Kent Müzesi açıldı ilk günden itibaren 2 ay içerisinde 20 bin ziyaretçiyi ağırlamıştır. Ayrıca Tarihi Kentler Birliği tarafından ödüle de layık görülmüştür. Avrupa’nın en prestijli 6 müzesinden biri olmaya hak kazanmıştır.

Samsun Kent Müzesi

Samsun Kent Müzesi’nde Neler Vardır?

Müze içerisinde barındırdıkları ile oldukça fazla ilgi görmektedir. Aynı zamanda dış tasarımı ve dizaynı da bir o kadar ilgi çekicidir. Samsun’da bulunan eski TCDD binasının 9 ay gibi kısa bir süre içerisinde restore edilmesi ile müze haline dönüştürülmüştür. Peki ama Bu müzede neler vardır? Müze içerisinde birbirinden değerli birçok belge, fotoğraf ve obje bulunmaktadır. Müzenin içerisinde bilgi almak isterseniz birçok müze görevlisi size yardımcı olmak için orada olacaktır. Aynı zamanda elektronik rehber sistemi sayesinde de müze içerisindeki her şeyden kolay bir şekilde haberdar olabilirsiniz. Samsun’la alakalı derinlemesine bilgi sahibi olmak istiyorsanız uğramanız gereken ilk yer Samsun Kent Müzesi’dir. Girdiğiniz andan itibaren müzenin 7 bölümden oluştuğunu göreceksiniz. Karşınıza ilk olarak Samsunlu olan ünlüler çıkacaktır. Sonrasında ise Kurtuluş Savaşı ve Samsun’un geçmişi ile alakalı kronolojik tarihli olarak bir çok bilgi resim ve belge sizlere sunulacaktır. Ayrıca Samsun’un en önemli özelliklerinden bir tanesi de tütüncülük geçmişidir. Tütüncülük ile alakalı detaylı olarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Samsun Kent Müzesi Girişi

Samsun Kent Müzesi girişi için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Haftanın her günü ziyaretçilere açıktır. Pazartesi günleri 12.00 ile 17.00 saatleri arasında hizmet verirken haftanın diğer günleri 08.00 ile 16.30 arasında hizmet vermektedir.

Hazır Gelmişken

Samsun Kent Müzesi 'ni gezmeye gelmişken Samsun civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Samsun Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Samsun 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Devamını Göster

Samsun Kent Müzesi Kredi Kartı
Samsun Kent Müzesi Sigara İçilmez
Samsun Kent Müzesi Park Yeri
Samsun Kent Müzesi Müze
+(5)

Fiyatlar


Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4.2142857142857 Puan

 • avatar

  @turkerefecetin

  Gayet güzel bir müzeydi danışmadaki arkadaş nasıl bir rota izlememizi söyledi 2 bina var 2 binadada 3 kat var Samsun'un tarihini vs anlatıyor güncel fiyat öğrenci 3 tam 7 TL

 • avatar

  @halimeonaran

  Müzeye giriş ücreti öğrenci 3 TL ve ulaşımı oldukça kolay Samsun'a dair birçok bilgiyi ( sosyal,demografik,kültürel...) öğrenebileceğiniz oldukça güzel bir yer. kafetarya bölümü de mevcut. Denemedim ancak fiyatlarının oldukça uygun olduğunu dışardaki menü tabelası sayesinde öğrendim .

 • avatar

  @amirzain

  Daha fazla reklama ihtiyacı olan bir yer. Belediye işletmeleri bu konuda biraz zayıf kalıyor. Samsun’a geldiğinizde uğrayacağınız bir yer olarak notlarınıza düşebilirsiniz.

 • avatar

  @nuriyilmaz

  Ben müze seven insanım, gerçekten tatmin edici bir müze burası. Kafe vat içeride ve fiyatları çok uygun ferah bir bahçesi var. Tuvaletleri de çok temiz, giriş ücreti çok az.

 • avatar

  @zaferyilmaz

  Samsun'un tarihçesini güncel, sosyal ve kültürel yaşamını, Kurtuluş savaşımızdaki önemini görseller yardımıyla anlatan üçer katlı yan yana iki binaya yayılmış ve çok yararlı bilgiler ve belgeler sunan güzel bir kent müzesi. Samsun'u tanımak istiyorsanız bütün gününüzü burada geçirebilirsiniz. Önündeki kafe de dinlenme anlarınız için güzel bir olanak.

 • avatar

  @serkantastan

  Müze ve müze kafe... Şehir içinde hem ziyaret hem de dinlenmelik yer... Kafe kısmında çeşitlilik az ama fiyatlar makul.

 • avatar

  @mehmetmustafaka

  16:45te müze mi kapanır yahu. Bayram tatili diye geldik bayramda heryer kapalı Trabzon Rize tarafına gittik dönüşte burayı bari görelim dedik 16:50de gittik diye kapıda kaldık bu nasıl bi yönetim anlayışı anlamadım. 10gün Karadeniz’de kaldık Samsun’da sadece bandıma vapuru maketini ve müzesini görebildik. Burdan yetkililere sesleniyorum Allah’ınızı severseniz ömründe belki bir defa gelebilecek görebilecek insanları da düşünün. Ta Balıkesir’den geldik Samsun’a 2 kere uğramamıza rağmen hiçbirşey görmeden sinir yüklenip geri geldik.

 • avatar

  @mertcansantur

  Samsun'un tarihi süreçlerini yerel halkın yöresel yemek ve kıyafetlerinin tanıtıldığı ödüllü bir müze Samsun'a gelen herkesin ilk durağı olmalı

 • avatar

  @eylulaytac

  Müzeyi ziyaret için gittiğimizde yoğun olduğu gerekcesi ile bizi içeri almak istemediler yoğunluktan kasıtları ise öğrenci turlarının olması biz ise sadece iki kişiydik. Şehir dışından müzeyi ziyaret için geldik anlam veremedik bu tavırlarına açıkçası. Güç bela grup ile içeri girmeye ikna ettik ancak onda da içeri daha fazla grup alabilmeleri için sürekli ikazları nedeniyle bütün müzeyi 10 dakikada alelacele gezebildik. Ticarethane mi müze mi belli değil malesef. Samsun'a yakıştıramadık. En çok dondurulmuş porsuk, su yılanı ve kaz olan bölümü ve yerel halkın geçim kaynağı olan tütünün işlenme aşamalarını gösteren balmumu heykellerin bulunduğu alanı sevdik.

 • avatar

  @mufitsaatci

  Kapanmasına 15 dakika kala yetişebildiğimiz müzeyi bu kadar kısa zamanda gezemezsiniz diyen müze yöneticisi bizi içeri almadı.istanbuldan geldiğimizi bir daha gelemiyeceğimizi söylememize rağmen gişeyi kapanış saatinden önce kapatarak içeri almadılar.Kapanış saatini gişe kapanış saati olarak yaz da ona göre gelelim bari!GEZEMEDİK!!!

 • avatar

  @gungordoganay

  TCDD tarafından lojman olarak kullanılan tarihi yapılar Samsun Büyükşehir Belediyesinin Tarihi Kentler Birliği danışmanlığında Samsun Kent Müzesi Olarak şehre kazandırdığı önemli çalışmalardan biri. Tarihsel bir skala içersinde oda oda düzenlenen iki ana bina ve ara bağlantı alanları ile komplike bir müze. Fotoğraflar tarafımdan farklı tarihlerde çekilmiş olup öncesi ve sonrasına ait bir kaç görseli paylaşmak istiyorum.

 • avatar

  @goktugguclu

  Guzel dizayn edilmis sehrin gecmisini merak edenler icin buyuk deneyim. Girerken ne yonde gezilecegi soylendi ancak odalarda yönlendirme de yapilsa cok iyi olur.

 • avatar

  @kk

  - Kenti tanıtan güzel bir müze - Öğrenciye giriş 3 ₺ - Bir binasında daha çok tarihiyle yazı şeklinde bahsediliyor. - Diğer binadaysa daha çok heykeller bulunuyor. - Samsun tarihindeki binalardan, başkanlardan, demografik verilerden, ulaşımdan, yemeklerden, atatürk döneminden bahseden odalar var. - Gezmek 1 saate yakın sürüyor.

 • avatar

  @pratikbilgilerb

  Merkezde yol üstünde müze hakkını veriyor müze güzel tatmin edici bandırma dan önce gazi ve kent müzesi ne uğrarsanız bandırmaya gittiğinizde bandırmanın yetersiz olduğunu görürsünüz


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 12:00 - 17:00
Salı 08:00 - 16:30
Çarşamba 08:00 - 16:30
Perşembe 08:00 - 16:30
Cuma 08:00 - 16:30
Cumartesi 08:00 - 16:30
Pazar 08:00 - 16:30

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar