Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi

Antik dönemlerde pek çok medeniyetin yerleşim yeri olan Şanlıurfa, bu anlamda ilgi çeken bir kent olarak tabir edilmektedir. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi de bu yerleşim yerlerine ait kalıntıları sergilemek için eserlerin toplanması adına ilk olarak 1948 yılında faaliyetlerini göstermeye başlamıştır. Ancak resmi olarak ilk açılışı da 1969 yılında gerçekleştirilmiştir. Sonrasında bir dizi restorasyon ve yenileme çalışmaları gündeme gelmekte ve yeni müze de devreye sokulmaktadır.

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nin yeni binası 24 Mayıs 2015 tarihinde açılmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eski Kültür ve Turizm Bakanı olan Ömer Çelik tarafından açılışı yapılmıştır. Eski Şanlıurfa Müzesi’nin yerine geçen bu müzenin Türkiye’nin en büyük müzesi olduğu da ifade edilmektedir. Şanlıurfa Arkeolojik Müzesi içerisinde 73.800 arkeolojik ve etnografik eseri görebilmek de mümkün olmaktadır.

Şanlıurfa’nın Haleplibahçe konumunda yer alan müzenin eski binasına göre 10 kat daha büyük olduğu ifade edilmektedir. 3 katlı bir halde inşa edilen bu müzenin aynı zamanda da 24 bin metrekarelik bir alanda olduğu da görülmektedir. İçerisinde yer alan Edessa Mozaik Müzesi ise 33 bin metrekarelik bir boyuta sahiptir.

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi içerisinde farklı dönemlere ait kalıntıları görebilmek mümkündür. Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Tunç ve Demir çağlarına ait eserleri inceleme şansı ortaya çıkmaktadır. Öte yandan Dünya genelinde en eski heykel olarak kabul edilen Balıklıgöl Heykeli de buradadır. Göbeklitepe ve Nevali Çori’ye ait eserler de müze içerisinde bulunmaktadır.

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi içerisinde 1950 yıllarında ABD’ye kaçırılan Orpheus Mozaiği de Edessa Mozaik Müzesi kısmında sergilenmektedir. Müze içerisinde tanıtım merkezleri, amfi tiyatro ve otoparklar da bulunmaktadır. Aynı zamanda da bu müzenin Balıklıgöl’ün tam olarak karşısında olduğu da ifade edilmektedir.

Farklı dönemlere ait eserleri içerisinde barındıran Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, oldukça kapsamlı bir biçimde meydana getirilmiştir. Farklı dönemlere ait eserleri bir arada tutan bu müzede ziyaretçilerin kapsamlı bir tarih araştırması içerisinde olabilmeleri de muhtemeldir. Böylelikle de bölgenin tarihi etkin bir biçimde görülebilecek ve bu müzeden rahatlıkla öğrenilecektir.

Daha fazla göster

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Kredi Kartı
Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Sigara İçilmez
Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Park Yeri
Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Müze
+(3)

Konum

Haleplibahçe, 2372. Sk. No:74/1, 63200 Eyyübiye/Şanlıurfa, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 5 Puan

 • avatar

  Duyan Seçil

  Müze merkezi bir konumda . Müze kartınız varsa ücretsiz girebiliyorsunuz. Kulaklık isteyebilirsiniz ücretsiz olarak temin ediliyor. Arkeoloji Müzesi'nde 14 adet ana sergi salonu ve 33 adet canlandırma alanı var. kronolojik sıralanmış, döneminin mimari özelliklerini yansıtan yapılar, deneysel arkeolojik çalışmalara uygun kazı eğitim alanı bulunuyor. Sergi salonlarında kronolojik olarak önce Paleolitik Döneme ait yüzey buluntuları ve canlandırmalar, Neolitik Dönem, Kalkolitik ve Maden dönemleri seklinde gidiyor.kazı buluntuları ve canlandırmaları, Nevali Çori Tapınağı, Helenistik, Roma, Bizans ve Islami dönemlere ait birçok eserler sergileniyor. Atatürk Barajı, Birecik Barajı ve Kargamış Barajı göl aynası altında kalan yerleşimlerde yapılan kurtarma kazıları buluntuları da yine müzede sergileniyor. 30.000metrekarelik bir alana sahip. Gobeklitepe bulunan birçok eser bu müzede. Sırtında leopar taşıyan heykel biliyorsunuz Göbeklitepe bulunan insan heykeli o heykelde burada sergileniyor. Hatta orada yer alan A, B şeklindeki yuvarlak dizayn ve t şeklindeki yapılar aslı gibi yapılarak müzede sergileniyor. Karahantepe den daha önce bahsetmiştim. Orada bulunan eserler de burada yer alıyor. Ankara, izmir ve İstanbul'daki müzeleri gezmiş olarak içlerinde Topkapı Müzesi'nden sonra ıkinci sıraya Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’ni koyuyorum . Mimarisi yapısı gerçekten iyi yapılmış . Kültür turuna çıkıyorsanız gezip görün.

 • avatar

  TAŞO TOPRAKİDİS

  Türkiye'nin en büyük müzesidir.İçerisinde 73.800 arkeolojik ve etnografik eser bulunmaktadır. Haleplibahçe'de bulunan müze kompleksi, eski binaya göre 10 kat daha büyük bir alana inşa edilmiş olup, 3 katlı olan Şanlıurfa Arkeoloji Müze'si 24 bin metrekare alana, Edessa Mozaik Müze'si ise 33 bin metrekare alana konuşlandırılmıştır. Müze kompleksinin içerisinde Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Tunç ve Demir çağlarından tarihi eserler yer almaktadır. Bu eserler içerisinde dünya'nın bilinen en eski heykeli olan Balıklıgöl Heykeli, Göbeklitepe ve Nevali Çori'ye ait tarihi eserler yer almaktadır. Edessa Mozaik Müzesi'nde ise oradaki arkeolojik kazılarda çıkarılmış mozaikler ile 1950'li yıllarda ABD'ye kaçırılmış ve 2012'de Kültür Bakanlığınca Türkiye'ye getirilen Orpheus Mozaiği sergilenmektedir.Müze'de ayrıca çok amaçlı tanıtım merkezi, amfi tiyatro, hediyelik eşya reyonları, rekreasyon alanı ile 750 araçlık açık ve kapalı otopark yer almaktadır. Mevkii bakımından Balıklıgöl'ün neredeyse karşısında bulunmaktadır. 2016 yılında 3.'sü gerçekleştirilmiş olan 3. Çukurova Turizm Ödülleri'nde Türkiye'nin en iyi müzesi ödülünü almıştır.

 • avatar

  YILMAZ ASLAN

  Dunyanin bir cok yerinde farkli muzeleri ziyaret ettim. Anadolu Medeniyetleri Müzesi en cok etkilendigim topraklarimizin tarihine yuz tutan muhtesem bir muze idi. Sanliurfa Arkeoloji Muzesi, Gobekli tepe ile basliyan tarihi gunumuze kadar muhtesem bir akis ile sunuyor. Ancak hakkettigi yerde degerlendirilen bir muze olmadigi dusuncesindeyim. Daha fazla ulusal ve uluslararasi ziyaretci kabul edecek kapasitede ve birikime sahip... Bir tam gununuzu muzeye ayirmanizi oneririm. Tercihen yerel rehber esliginde olmalisini oneririm...acikcasi Roma donemine ait bukadar eserin olacagini dusunmemistim. Gobeklitepeden getirilen eserlerin onemli bir kismi burada sergileniyor. Nevali Cori ye ait muhtesem eserleri gormeden gitmeyin. Kultur Bakanliginin muzelerdeki duzenlemesi sonrasi artik daha keyifli zaman gecirebilirsiniz. Park yeri sorunu yok. Engellilere uygun dizayn...Muze girisinde kahve cay icebileceginiz hatta yerel tatlari tadabileceginiz bir restorant var. Iyi eglenceler

 • avatar

  Fatih IŞIK

  Şanlıurfa gibi medeniyetlerin ana yurdu, dünyanın en eski sehirlerinden biri olan, peygamberler diyarı bir ile yakışır bir müze.Türkiye'nin en büyük müze alanı. Ayrıntılı şekilde gezerseniz yarım gününüzü alır. Diğer müzelerden farkı, Anadolu'da ulaşılmış en eski eserleri barındırıyor olması. Göbeklitepedeki eserler de burada sergileniyor.Yaklaşık 12 bin yıllık eserlerden günümüze kadarki eserler 5-6 zaman dilimi halinde siralanmış.Taş devrini bal mumu heykellerle adeta yaşıyorsunuz. Müzeye dünyanın insan boyutundaki en büyük eseri olan Balıklıgöl heykeli(Urfa Adamı) ile başlıyorsunuz, Roma ve Osmanlı dönemi ile bitiriyorsunuz. Mozaik müzesini de gezmek isterdim fakat yeterli zamanım yoktu. Orası da başka zamana inşallah.

 • avatar

  ahmet yaruk

  Tarihi Balıklıgöl turu attıktan sonra soluğu Halepli Bahçe'de almalısınız . Burada müze kart(İş bankası)ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz .Öncelikle Şanlıurfa Müzesi Türkiye'nin alan ve büyüklük olarak en büyük müzesi 3 katlı olup içinde Neolitik, Helenistik vb devirlerden kalma tarihi kalıntılar salon ismi verilerek teşir edilmiş. Müzenin çevresi fotoğrafçılar tarafından dış çekim yapılan mekanlardan birisi, pandemi döneminde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından arabada sinema etkinliği yapılan mekân olarak burası seçilmiş ilaveten: Sanatçıların,siyasilerin vb. etkinlikler içinde kullanılıyor.

 • avatar

  Hakan Karabulut

  Gobeklitepe yi ve Balıklıgöl ü gezme plânınıza aldıysanız eğer, mutlaka uğranılması gereken bir müze. Müze kart ile girebiliyorsunuz. 1,5 saatte çok rahat gezebiliyorsunuz. Kulaklık 30 tl. 59 özel yer hakkinda bilgi veriliyor. Bunların bir çoğu eserlerin yanında bilgi panosunda da paylaşılmış durumda. Gerekirse onları da rahatlıkla okuyabilirsiniz. Içeride çok eserler sergilenmiş durumda. Hepsi hepsi muhteşem. Yıllar yıllar önce insanlar bunları nasıl yapmışlar demekten kendinizi alamıyorsunuz. Asgari ücretin çıktığını anlatan eser çok çok ilgimi çekti. Arkeoloji ve kazıları ile çıkan eserleri seviyorsanız en az 2 saatinizi ayirmalisiniz. Bu arada öğrendiğim kadarı ile Türkiye nin en büyük Arkeoloji müzesi 2 Haziran 2022


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar