Şanlıurfa Arkeoloji Ve Mozaik Müzesi

Şanlıurfa Arkeoloji Ve Mozaik Müzesi: Şanlıurfa bölgesinde bulunan popüler Müzelerden 'den biridir. Bu sayfa Şanlıurfa Arkeoloji Ve Mozaik Müzesi hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Şanlıurfa Arkeoloji Ve Mozaik Müzesi hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Şanlıurfa Arkeoloji Ve Mozaik Müzesi düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Şanlıurfa Bölgesinde daha fazla müze keşfetmek için Şanlıurfa sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfayı düzenlemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsiniz.
Daha fazla göster

Şanlıurfa Arkeoloji Ve Mozaik Müzesi Sigara İçilmez
Şanlıurfa Arkeoloji Ve Mozaik Müzesi Müze
Şanlıurfa Arkeoloji Ve Mozaik Müzesi Tarihi Yer
Şanlıurfa Arkeoloji Ve Mozaik Müzesi Müze Kart Geçerli
+(2)

Konum

Haleplibahçe, 2372. Sk. No:74/1, 63200 Eyyübiye/Şanlıurfa, Turkey Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 5 Puan

 • avatar

  TAŞO TOPRAKİDİS

  Türkiye'nin en büyük müzesidir.İçerisinde 73.800 arkeolojik ve etnografik eser bulunmaktadır. Haleplibahçe'de bulunan müze kompleksi, eski binaya göre 10 kat daha büyük bir alana inşa edilmiş olup, 3 katlı olan Şanlıurfa Arkeoloji Müze'si 24 bin metrekare alana, Edessa Mozaik Müze'si ise 33 bin metrekare alana konuşlandırılmıştır. Müze kompleksinin içerisinde Paleolitik, Neolitik, Kalkolitik, Tunç ve Demir çağlarından tarihi eserler yer almaktadır. Bu eserler içerisinde dünya'nın bilinen en eski heykeli olan Balıklıgöl Heykeli, Göbeklitepe ve Nevali Çori'ye ait tarihi eserler yer almaktadır. Edessa Mozaik Müzesi'nde ise oradaki arkeolojik kazılarda çıkarılmış mozaikler ile 1950'li yıllarda ABD'ye kaçırılmış ve 2012'de Kültür Bakanlığınca Türkiye'ye getirilen Orpheus Mozaiği sergilenmektedir.Müze'de ayrıca çok amaçlı tanıtım merkezi, amfi tiyatro, hediyelik eşya reyonları, rekreasyon alanı ile 750 araçlık açık ve kapalı otopark yer almaktadır. Mevkii bakımından Balıklıgöl'ün neredeyse karşısında bulunmaktadır. 2016 yılında 3.'sü gerçekleştirilmiş olan 3. Çukurova Turizm Ödülleri'nde Türkiye'nin en iyi müzesi ödülünü almıştır.

 • avatar

  YILMAZ ASLAN

  Dunyanin bir cok yerinde farkli muzeleri ziyaret ettim. Anadolu Medeniyetleri Müzesi en cok etkilendigim topraklarimizin tarihine yuz tutan muhtesem bir muze idi. Sanliurfa Arkeoloji Muzesi, Gobekli tepe ile basliyan tarihi gunumuze kadar muhtesem bir akis ile sunuyor. Ancak hakkettigi yerde degerlendirilen bir muze olmadigi dusuncesindeyim. Daha fazla ulusal ve uluslararasi ziyaretci kabul edecek kapasitede ve birikime sahip... Bir tam gununuzu muzeye ayirmanizi oneririm. Tercihen yerel rehber esliginde olmalisini oneririm...acikcasi Roma donemine ait bukadar eserin olacagini dusunmemistim. Gobeklitepeden getirilen eserlerin onemli bir kismi burada sergileniyor. Nevali Cori ye ait muhtesem eserleri gormeden gitmeyin. Kultur Bakanliginin muzelerdeki duzenlemesi sonrasi artik daha keyifli zaman gecirebilirsiniz. Park yeri sorunu yok. Engellilere uygun dizayn...Muze girisinde kahve cay icebileceginiz hatta yerel tatlari tadabileceginiz bir restorant var. Iyi eglenceler

 • avatar

  Fatih IŞIK

  Şanlıurfa gibi medeniyetlerin ana yurdu, dünyanın en eski sehirlerinden biri olan, peygamberler diyarı bir ile yakışır bir müze.Türkiye'nin en büyük müze alanı. Ayrıntılı şekilde gezerseniz yarım gününüzü alır. Diğer müzelerden farkı, Anadolu'da ulaşılmış en eski eserleri barındırıyor olması. Göbeklitepedeki eserler de burada sergileniyor.Yaklaşık 12 bin yıllık eserlerden günümüze kadarki eserler 5-6 zaman dilimi halinde siralanmış.Taş devrini bal mumu heykellerle adeta yaşıyorsunuz. Müzeye dünyanın insan boyutundaki en büyük eseri olan Balıklıgöl heykeli(Urfa Adamı) ile başlıyorsunuz, Roma ve Osmanlı dönemi ile bitiriyorsunuz. Mozaik müzesini de gezmek isterdim fakat yeterli zamanım yoktu. Orası da başka zamana inşallah.

 • avatar

  Hakan Karabulut

  Gobeklitepe yi ve Balıklıgöl ü gezme plânınıza aldıysanız eğer, mutlaka uğranılması gereken bir müze. Müze kart ile girebiliyorsunuz. 1,5 saatte çok rahat gezebiliyorsunuz. Kulaklık 30 tl. 59 özel yer hakkinda bilgi veriliyor. Bunların bir çoğu eserlerin yanında bilgi panosunda da paylaşılmış durumda. Gerekirse onları da rahatlıkla okuyabilirsiniz. Içeride çok eserler sergilenmiş durumda. Hepsi hepsi muhteşem. Yıllar yıllar önce insanlar bunları nasıl yapmışlar demekten kendinizi alamıyorsunuz. Asgari ücretin çıktığını anlatan eser çok çok ilgimi çekti. Arkeoloji ve kazıları ile çıkan eserleri seviyorsanız en az 2 saatinizi ayirmalisiniz. Bu arada öğrendiğim kadarı ile Türkiye nin en büyük Arkeoloji müzesi 2 Haziran 2022

 • avatar

  Duyan Seçil

  Müze merkezi bir konumda . Müze kartınız varsa ücretsiz girebiliyorsunuz. Kulaklık isteyebilirsiniz ücretsiz olarak temin ediliyor. Arkeoloji Müzesi'nde 14 adet ana sergi salonu ve 33 adet canlandırma alanı var. kronolojik sıralanmış, döneminin mimari özelliklerini yansıtan yapılar, deneysel arkeolojik çalışmalara uygun kazı eğitim alanı bulunuyor. Sergi salonlarında kronolojik olarak önce Paleolitik Döneme ait yüzey buluntuları ve canlandırmalar, Neolitik Dönem, Kalkolitik ve Maden dönemleri seklinde gidiyor.kazı buluntuları ve canlandırmaları, Nevali Çori Tapınağı, Helenistik, Roma, Bizans ve Islami dönemlere ait birçok eserler sergileniyor. Atatürk Barajı, Birecik Barajı ve Kargamış Barajı göl aynası altında kalan yerleşimlerde yapılan kurtarma kazıları buluntuları da yine müzede sergileniyor. 30.000metrekarelik bir alana sahip. Gobeklitepe bulunan birçok eser bu müzede. Sırtında leopar taşıyan heykel biliyorsunuz Göbeklitepe bulunan insan heykeli o heykelde burada sergileniyor. Hatta orada yer alan A, B şeklindeki yuvarlak dizayn ve t şeklindeki yapılar aslı gibi yapılarak müzede sergileniyor. Karahantepe den daha önce bahsetmiştim. Orada bulunan eserler de burada yer alıyor. Ankara, izmir ve İstanbul'daki müzeleri gezmiş olarak içlerinde Topkapı Müzesi'nden sonra ıkinci sıraya Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’ni koyuyorum . Mimarisi yapısı gerçekten iyi yapılmış . Kültür turuna çıkıyorsanız gezip görün.

 • avatar

  Tunahan D.

  Şanlıurfa’da bir müze açılması fikri oluşmaya 1948 yılında başlamış, mevcut eserlerin Atatürk İlkokulu’nda bir depoda toplanması sonucunda müzenin kuruluşu ile ilgili ilk adım atılmıştır. 1956 yılında müze için Şehit Nusret İlkokulu’nda bir yer ayrılarak eserler burada depolanmıştır. Müze için ayrılan bu yerin yeterli olmaması ve yörenin binlerce yıllık tarihini belgeleyen zengin kültürel ve arkeolojik varlıklarını sergileme ihtiyacı, yeni bir müze binasının yapımını gerektirmiştir. 1965 yılında Şanlıurfa Merkez Şehitlik mevkiinde, 1500 metrekarelik bir alan üzerinde müze binasının inşaatına başlanmıştır. Binanın yapımı, teşhir ve tanzim işlerinin tamamlanmasını takiben Şanlıurfa Müzesi, 1969 yılında ziyarete açılmıştır. Ancak söz konusu müze binası, bölgenin zengin arkeolojik ve kültürel değerlerini sergilemek konusunda yeterli kapasiteyi karşılayamamıştır. Bu nedenle, 2015 yılında, üç katlı ve 29 bin metrekarelik kapalı alan ile yeni Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ziyarete açılmıştır. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Neolitik Dönem eserleri açısından dünya müzeleri arasında önemli bir yere sahiptir. Dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe'ye ait eserler ve heykeller burada sergilenmektedir.

 • avatar

  ahmet yaruk

  Tarihi Balıklıgöl turu attıktan sonra soluğu Halepli Bahçe'de almalısınız . Burada müze kart(İş bankası)ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz .Öncelikle Şanlıurfa Müzesi Türkiye'nin alan ve büyüklük olarak en büyük müzesi 3 katlı olup içinde Neolitik, Helenistik vb devirlerden kalma tarihi kalıntılar salon ismi verilerek teşir edilmiş. Müzenin çevresi fotoğrafçılar tarafından dış çekim yapılan mekanlardan birisi, pandemi döneminde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından arabada sinema etkinliği yapılan mekân olarak burası seçilmiş ilaveten: Sanatçıların,siyasilerin vb. etkinlikler içinde kullanılıyor.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar