Sardis

4.6 (5 Yorum)

Manisa merkezli Salihli ilçesine bağlı Sart kasabasında yer alan Sardes antik şehri; Lidya dönemine ait bir kent olarak ifade edilmiştir. Aynı zamanda da Lidya medeniyetine de başkentlik yapan bu kent herkesin ziyaretine açıktır. Sardes antik kenti MÖ 1300 yılında kurulmuştur. MS 1200 yılına kadar yerleşim yeri olmakla beraber; bu yıllarda da yıkılmıştır. Şimdilerde ise İzmir Ankara yolu üzerinde sağlı sollu olmak üzere bulunmakta olan kalıntılardan ibarettir.

Sardes antik kenti içerisinde Demir Çağı etkileri görülebilir. Mezopotamya’nın dışında en büyük savunma duvarları da bu şehir ilgi çekmektedir. Aynı zamanda da bu şehrin MÖ 1200 ile 546 yılları arasında var olan Lidya Krallığı’nın başkenti olarak da bilinmektedir. Öte yandan tarihteki en önemli işlevi de döneminin en önemli noktalarından olan Kral Yolu’nun başlangıç noktası olarak tabir edilmektedir.

Giriş

Sardes antik kenti içerisinde tarihte yapılan ilk tiyatro da yer almaktadır. Ancak bu tiyatro halen daha arkeolojik kazılarla beraber çıkarılma çalışmalarına tabi olmaktadır. Bu kent içerisinde öte yandan 85 tane mezardan meydana gelen kraliyet mezarlığı da yer almaktadır. Son olarak Sart kasabası içerisinde de Sardes antik kent döneminden kalan Artemis Tapınağı kalıntılarına da denk gelebilmek mümkündür.

Görsel

Sardes

Sardes antik kentinde kütüphane ve kral tahtları da sağlam kalan ve ziyaretçilerini bekleyen alanlar olarak ifade edilmektedir. Burada yer alan eserler imitasyon olup; eserlerin asılları da Manisa Etnografya Müzesi’nde sergilenmektedir. İzmir ile Uşak arasında yer alan bu kentte başka tarihi bulgulara da yer verilmektedir. Akropol, Gymnasium, Sinagog, Hamam, Mahkeme Binası, Evler, Mezarlar ve Bintepe de her an ziyaret edilmeye açık bir halde yer almaktadır.

Çoğu antik kente göre ayakta kalan ve etkili bulguları içerisinde barındıran Sardes antik kenti hakkında kazı çalışmaları halen daha sürdürülmektedir. Burada yer alan tarihi yapıların bazılarının orijinalleri de büyük hasar almış olsa da etkin bir açık hava müzesi olduğu da söylenebilir. Buna bağlı olarak döneminin en parlak şehirlerinden bir tanesi olan Sardes antik kenti ziyaretçilerini beklemektedir.

Adres : Zafer, Belediye Cd. No:124, 45300 Salihli/Manisa
Web : kulturportali.gov.tr
Telefon : +902367243557

Daha fazla göster

Sardis Kredi Kartı
Sardis Sigara İçilmez
Sardis Park Yeri
Sardis Müze
+(3)

Konum

Zafer, Belediye Cd. No:124, 45300 Salihli/Manisa, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.6 Puan

 • avatar

  Zeyti Çalışkan

  Tarihi seven, mutlaka ziyaret etsin.

 • avatar

  Halil ibrahim Sahin

  Sardes çok güzel ve gezilip görülecek tarihi yer.

 • avatar

  Caner Kurtoğlu

  Mekan cok guzel yazilari mutlaka okuyun yoksa insaat seyreder gibi bakarsiniz

 • avatar

  E Z

  Sard, muhteşem Sardes.. Sardes veya Sardeis, Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Sard kasabası yakınlarında bulunan ve Lidya (Lydia) devletine başkentlik yapmış antik kent. MÖ 1300 de kurulup MS 1200 de yıkılmıştır.Salihli merkezine 9 km, İzmir'e 82 km uzaklıkta olup, İzmir-Ankara karayolunun iki yanına yayılmıştır. Sardes bilinen tarihe göre paranın ilk basıldığı yerdir. Ayrıca tarihteki ünlü Kral Yolunun başlangıcıdır. Uzun süre değerli taş olarak kullanılmış turuncu kuvars taşının Batı dillerindeki ismi olan ve "sard" kelimesi, taşın antik çağda çıkarıldığı Sart bölgesinden gelir. Halen burada Kuvars taşı ve altın çıkarımı devam etmektedir. Sart'ta tarihte bilinen ilk tiyatro kalıntıları da mevcut olup gün yüzüne çıkarılmaya çalışılmaktadır. Ayrıca Sart'ın yaklaşık 5 km kuzeyinde "Bin Tepeler" ismiyle anılan yaklaşık olarak 85 tane mezardan oluşan Lidya kraliyet mezarlığı bulunmaktadır. Sart kasabasında Batı Anadolu'nun 7 tapınağından biri olan Artemis Tapınağı yer almaktadır. Tarihi kütüphanesi ve kral tahtları halen büyük bir oranda sağlam kalmış ve ziyarete açıktır. Burada yer alan tarihi eserlerin çoğunluğu itibariyle tıpkı aynı yapımıdır orijinalleri manisa etnografya müzesinde sergilenmektedir. İzmir - Uşak yolu üzerinde bulunması ziyaret için büyük kolaylık sağlar. Sardes antik kentinde bulunan başlıca tarihi yapılar şunlardır: Akropol Gymnasium Sinagog Hamam Mahkeme Binası Evler Mezarlar Bintepe

 • Giristeki gorevlinin kaba konusmasi disinda cok guzeldi.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar