Selçuklu Müzesi

4.8333333333333 (6 Yorum)
Selçuklu Müzesi: Kayseri bölgesinde bulunan popüler Müzelerden 'den biridir. Bu sayfa Selçuklu Müzesi hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Selçuklu Müzesi hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Selçuklu Müzesi düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Kayseri Bölgesinde daha fazla müze keşfetmek için Kayseri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfayı düzenlemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsiniz.
Daha fazla göster

Selçuklu Müzesi Sigara İçilmez
Selçuklu Müzesi Müze
Selçuklu Müzesi Tarihi Yer
Selçuklu Müzesi Müze Kart Geçerli
+(2)

Konum

Gevhernesibe, Tekin Sk. No:13, 38010 Kocasinan/Kayseri, Turkey Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.8333333333333 Puan

 • avatar

  Ahmed Sallam

  Gevher Nesibe Sultan saray başsipahisine aşık olmuş ve ağabeyi l. Gıyaseddin Keyhüsrev evlenmelerine izin vermemiştir. l. Gıyaseddin Keyhüsrev, başsipahiyi savaşa göndermiş ve savaşta ölmesine neden olmuştur. Bunun üzerine hastalanan Gevher Nesibe, ölmeden önce ağabeyine kendi adına insanların ücretsiz yararlanabileceği bir şifahane yaptırmasını vasiyet etmiştir. Duruma çok üzülen Gıyaseddin Keyhüsrev 1204-1206 yılları arasında şifahaneyi, 1210-1214 yılları arasında da tıphaneyi yaptırır.Tıp medresesi ve uygulama birimi olan hastane şeklinde yapılan bina, medrese ile birlikte altmış metre eninde ve kırk metre boyundadır. Tek kattan oluşur, büyük salon, bir büyük ve iki küçük eyvan ve on üç odadan ibarettir. Kış aylarında ısınması merkezi ısıtma sistemi ile sağlanmıştır.

 • Kapıdaki çok ilgisiz güvenlikçi arkadaş haricinde herşey muhteşemdi. Hollandalı Turist merak edip gezmek istedi eşlik ettim. Kapıdaki güvenlikçi arkadaşa İngilizce bilen rehber varmı dedim zoraki bir cevapla herşeyi altı da İngilizcesi yazıyor dedi. Özellikle gizem yaratılmış loş ışıklı mumyaların olduğu bölüm harika çok ilgi görüyor. Her yer çok temiz.

 • avatar

  Furkan Keser

  Sentetik İlaçla uyuşturmak yerine ruhi bunalımlar nasıl da en doğal yöntemlerle çözülüyormuş, bugünün vahşi modernitesine anlatan bir mekan. Aslında hiçbir şeye gerek yok, mekanların da bir dili vardır ve her bir taşın size o dönemlerdeki insanların yaşamlarını anlattığını hissedeceksiniz. Aceleye getirmeden geniş zamanda, sakin sakin, sindire sindire , geçmişle bağ kurarak gezilmeli. Çıktığınızda hakikaten bir takım ruhi sıkıntılarınızın hafiflediğini hissedeceksiniz.

 • avatar

  simge halman

  Belediyeye ait bir müze bu nedenle girişte müze kartı geçmiyor 12.06.2022 tarihinde müze giriş ücreti 5 TL teknolojinin kullanıldığı görsel ve işitsel enstrümanlar bulunuyor , Gevhernesibe, Şifahiye ve Gıyasiye Medresesi içerisinde bulunuyor, Selçuklu dönemine ait sikkeler ve çiniler , seramik eserler sergileniyor geniş zaman ayirarak gezmenizi tavsiye ederim

 • avatar

  Nurgül Eker

  Müzede görevli Sami bey e çok teşekkür ederiz .Gevher Nesibe Hatun'nun son nefesinde abisinden isteği ile başlayıp 1200 lerde başlayan tıp alimliğinde kattıkları ile devam edip aktardı bize.muzede yapılacak işler var halen.yine de çok memnun kaldık.en kısa sürede tamamlanır umarım.muthis hazineler.

 • avatar

  Seyit

  Belediye işletiyor giriş 4 TL(06-11-2021). Selçuklulardan kalma çeşitli eşyalar, sikkeler ve imarethaneler sergileniyor. Sifahanenin atmosferi muazzam. Şu siriltilari eşliğinde kasvetli odalara balmumu heykeli den canlandırma tasvirleri ilk gorsugumde irkilmedim desem yalan olur.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar