Side Müzesi

4.5 (8 Yorum)

Ziyaretçilerini Side Antik Kentinde restorasyonla müzeye çevrilen bir Roma Hamam binasında karşılıyor. Müze Koleksiyonu büyük ölçüde 1946-1966 yıllarında Ord. Prof Dr, Arif Müfid MANSEL başkanlığında yürütülen Side kazılarından çıkan eserlerden oluşuyor. Side Müzesi Türkiye’de bir köyde açılan ilk müze olma ünvanını taşıyor.

Side Luvi Dilinde “Nar” Demek

Antik dönemde Pamfilya Bölgesi’nin en önemli liman kenti olan Side. Manavgat ‘a 8 km uzaklıkta bir yarımadada bulunuyor. Tarihi MÖ 8, yüzyıla kadar uzanan şehrin adı Luvice dil gurubuna giren Sidece de ‘nar” anlamına geliyor. M Ö 7. yüzyılda tüm Pamfilya Bölgesi ile birlikte Lidya egemenliğine giren Side, Persler ve Büyük İskender tarafından da yonetildi.

Sık sık Doğu Akdeniz’e korku salan korsan saldırılarına uğrayan şehir, Asia Eyaleti’nin kuruluşundan kısa bir süre sonra Roma Eyaletine bağlanan Pamfilya Bölgesi ile Side Roma Eyaletine bağlanmıştır, MÖ, 78de Romalı konsül Publius Servilius’un bölgeyi korsanlardan temizlemesi üzerine, Pamfilya tek başına eyalet oldu. M.S. 7. yüzyıldan itibaren Arap akınları, talanlar ve Haçlı Seferleri yağmalarıyla zayıflayan Side Antik Kenti: 12. Yüzyıl’dan itibaren tamamen terk edildi.

Helenestik, Roma ve Bizans Eserleri Sergileniyor

Antik Kent içindeki Side Müzesi/ 2, yüzyılda yapılmış ve 5-6. yüzyıllardaki eklenti ve değişikliklerle günümüze ulaşmış bir hamam binasında bulunuyor. Roma Dönemi’ne ait agoranın karşısındaki antik hamam 1959-1961 yıllarında restore edilerek müzeye dönüştürüldü.

Müze koleksiyonunda Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler yer alıyor Sergilenen eserler arasında büyük çoğunluğu Side Antik Kenti kazılarında açığa çıkan heykel, torsa portreler, kabartmalı lahit ve ostotekler, mezar stelleri, Grekçe ve Side dilindeki yazıtlar, sunaklar, amphoralar, arşitravy friz sütun, sütun başlığı, alınlık vb. mimari elemanlar; Pamfllya ve Pisidya kentlerine ait sikkeler ile Side sikkeleri dikkat çekiyor.

Hazır Gelmişken

Birçok endemik canlı türünü barındıran ormanları, doğa harikası bir oluşuma sahip kalyonları, Selge Antik Kenti, Koprüçayı ve üzerindeki Roma köprüleri ve yolları ile peyzaj değeri yüksek bir rekreasyon alanı olan “Köprülü Kanyon, Milli Parkı” mutlaka görülmelidir, Köprüçay Irmağının eşsiz manzarasında rafting yapmanın ayrıcalığı yaşanmalıdır.

Daha fazla göster

Side Müzesi Kredi Kartı
Side Müzesi Park Yeri
Side Müzesi Müze
Side Müzesi Rezervasyon
+(3)

Konum

Side, 07330 Manavgat/Antalya, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.5 Puan

 • avatar

  Yasemin Oz

  Side Antik Kentinin hamami, ustu eskiye uygun olacak sekilde kapatilarak muzeye cevrilmis. Kazilarda cikarilan eserler kapali bir salonda gosteriliyor. Bahce kisminda da lahitler yer aliyor. Arka bahcesine dogru ilerleyince deniz manzarasi var. Kucuk ve sevimli bir muze. Muzekart geciyor, yeni muzekart da edinebiliyorsunuz.

 • avatar

  Coşkun Mutlu

  Açık ve kapalı alanı ile harika bir müze. Hayatın bir çok rengini geçmişten bugüne yaşatıyor. Roma dönemi ile Selçuklu dönemi bir arada. Antik tiyatroda binlerce yıllık seslerin yankısı hüznü var sanki. Müzesinde ise Selçuklu mezarları ile Roma dönemi yan yana. Oradan denize bakmak ise bir başka güzel

 • avatar

  Derya Karsit

  Cok güzel degerli bir tarih yere sahibiz. Bi o kadar mutlu oldum ama ayni zamanda cok da üzüldüm. Herheri insat yapilmis. Kücük hoteler.. her yere cöp atilmis hic deger verilmiyor.... bunun deyerverilmesini cok isterim.

 • avatar

  Onur Gül

  Bir yıldızı gişedeki görevli bayana veriyorum Yabancılarla ilgilendiği gibi bizim halkımızlada ilgilensin(Önümüzde yabancı turistler maskesiz içeri girerken bize sert bir dille maske takın demesi)

 • avatar

  AkLuce

  Side antik kent içerisinde mutlak görülmesi gereken bir yer. Enteresan olan birşey ise onca turistin olduğu yerde ingilizce bilen tek bir görevli yok insanlar geliyor bir soru soruyor yanıt alamıyor. Ondan sonrada bizim turizmimiz neden gelişmiyor müzelerimiz hakkında neden güzel yorumlar yapılmıyor. Biraz işine merakı ilgili bireyleri alsanız birşeyler kaybetmek yerine kazancınız olur

 • avatar

  Murat Tepeyurt

  Side Muzesi gizli kalmış gazineleri ile sizleri bekliyor ...Hiç antik saat gördünüz mü..yada geç hititlerden kalma eser ...burada kaçırmayin

 • avatar

  Orhan Bey

  Side antik kentini gezerken side arkeoloji müzesini mutlaka görmelisiniz. Hafta içi girişte hic sıra beklemedik side de vespasianus anıtının hemen yaninda bulunuyor bu müze. Müze kartınız varsa ücretsiz görebilirsiniz. Kartı olmayanlar vatandaşlar icin giriş ücreti 30 tl. Side antik kentinde kendi yerinde koruma amaçlı ya da farklı sebeplerle kendi yerinde bulunmayan birçok anıt heykel kup vb. Tarihi eseri burada görmek mümkün özellikle donemin heykelleri görülmeye değerdi. Müze içerisinde cok fazla heykel örneği bulunuyor. Birçoğu eksik fakat görülmeye değer yinede harika müzede en çok dikkatimi çeken Herkül heykeliydi onu da fotolarda paylaştım.

 • avatar

  Oz Gur

  Burasi Turkiye'de bir köyde acilan ilk muze. Konumu mükemmel. Muze binası Roma dönemi hamamının restorasyonuyla oluştuğu için sanırım kendinizi daha hızlı kaptırıyorsunuz. Eserlerin çoğu duayenimiz Arif M. MANSEL kazılarından.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar