Smyrna Antik Kenti

4.8 (10 Yorum)

İzmir sınırları içerisinde iki farklı noktada yer alan tarihi kent Smyrna; bu şehrin kuzey kısmında yer almaktadır. Aynı zamanda da bu antik kentin oldukça büyük bir adaya inşa edildiği de görülebilmektedir.

Erken döneminde ilk olarak Tantalus Limanı olarak anılan Smyrna şehrinin sonradan bu ismi aldığı da ifade edilmektedir. İzmir Körfezi boyunca uzanan bu antik kentin öte yandan arkeolojik sit alanı olduğu da ifade edilmektedir. İlk zamanlarında Aiolis kenti olarak ifade edilen Smyrna; sonrasında da 13. Üye olarak İonya şehir devletleri arasına katılım sağlamıştır. Birlikte yer almasından beridir daha da gelişme gösteren bir kent olarak ifade edilmiştir. Bu kentin Bayraklı Höyüğü olarak tabir edildiği de bilinmektedir.

Tarihçe

Smyrna kentine dair yapılan kazı çalışmaları John M. Cook ile Ekrem Akurgal tarafından ortak bir biçimde 1948 yılında başlatılmıştır. Çalışmalar 1993 yılından itibaren Meral Akurgal tarafından devralınarak; bu ismin başkanlığında devam edilmiştir. MÖ 3. Yüzyıldan itibaren insanların yerleşim noktaları arasında bulunan Smyrna; döneminin en yoğun kent yerleşim alanlarının bulunduğu yerlerden bir tanesidir. Özellikle MÖ 650 ile 546 yılları arasında nüfus açısından patlama yaptığı da ifade edilmektedir.

Görsel

Smyrna

Klasik dönemde Smyrna; Büyük İskender tarafından verilen karar doğrultusunda Pagos sırtlarında kurulmuştur. Bu dönemde kurulduktan sonra en gözde olduğu zamanlarını ise Roma İmparatorluğu zamanında geçirmiştir. Konak ilçesi sınırları içerisinde yer alan kısım ise en büyük sit alanı olarak ifade edilmiştir. Roma döneminden kalma Agora’nın en sağlam yapı olduğu da ifade edilmektedir. Öte yandan kentin MS 178 yılında büyük bir depremle harap hale geldiği ve sonrasında da yeniden inşa edildiği de ifade edilmiştir. 1996 yılından itibaren tekrardan başlanan düzenleme ve kazı çalışmaları sonrasında kentin büyük bir kısmı ortaya çıkarılmıştır.

Smyrna içerisinde antik tiyatro, Batı Stoası, Stadyumu ve Zeus Akraios Tapınağı da ziyaretçilerini bekleyen alanlardır. Agora ören yeri de İzmir Belediyesi tarafından halka açık bir şekilde kabul görmektedir. Aynı zamanda da bu alanın kamulaştırıldığı ve faaliyet gösterdiği de bilinmekte olan bir durumdur.

Adres : Namazgah, Eşrefpaşa Cd. No:13, 35240 Konak/İzmir
Telefon :
Web : ktb.gov.tr

Daha fazla göster

Smyrna Antik Kenti Kredi Kartı
Smyrna Antik Kenti Sigara İçilmez
Smyrna Antik Kenti Park Yeri
Smyrna Antik Kenti Müze
+(3)

Konum

Namazgah, Eşrefpaşa Cd. No:13, 35240 Konak/İzmir, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.8 Puan

 • avatar

  Akın Kanat

  Sen, üst üste duran ya da yere yuvarlanmış ve farklı konumlarda durabilmiş olan taşlar görürsün, ben asırlar ve hatta bin yıllar önce yaşamış insanlarla bağ kurarım. Topraklarımız sanki medeniyet kavramının cisimleşmiş hali gibidir. Nereyi kazsanız, insanoğlunun eserleriyle karşılaşıyorsunuz. Tarih öncesi yapıları, sistemleri, düzen ve anlayışları ve onlarla birlikte insanlık gelişiminin aşamalarını, arkeologlar ortaya çıkarıp bizlere sunuyorlar. İbret almamız için bizlere malzeme ve imkân veriyorlar. Sen bu malzemelere, harabelere, kalıntılara bakarsın, yosunlu taşlardan ve yıkık dökük duvarlardan başka bir şey göremezsin. Bakarsın ama göremezsin. Çünkü yorumlamak için ufuk lazım, kapasite lazım, birikim lazım. Hayal gücü lazım. Binlerce yıl öncesinde yaşamış insanlarla empati kurabilmek lazım. İncelediğin sütunu çağlar önce yontmuş ve şekillendirmiş heykeltıraşı tasavvur edebilmen lazım. Belki iki bin yıl sonra hala, bir heykelin pelerininde uçuşan salınımda görülebilen, hareket ilkesini fark edebilmen lazım. Nasıl bir el yonttu bu figürleri? Kimler planladı bu sokak ve konut alanlarını? Ne düşünüyordu acaba, basamakları bu yamaca yerleştiren? Bizim gibi mi mutlu oluyordu? Bizim gibi mi seviyordu? İnsanlık nasıl değişti çağların akışında? Hırslar bugün ve o zaman aynı mıydı? Peki ya ahlak? Vicdan? Hukuk? Sen çimenlere yayılmış taşlar görürsün, ben ihtişamlı evlerin kemerli pencerelerini, tarih öncesinden bir kütüphanenin kat kat süslemelerini hayal ederim. Sen sıkılır, harcadığın zamana yanarsın, bense zamanın hiçbir surette yeterli gelmemesine…

 • avatar

  Oya Algan

  Özellikle galeriler Çok etkileyici. Restorasyon herhalde sürmekte hala, çünkü demir parmaklık veya teller ile çevrili göremediğimiz yerler vardı. Mutlaka görülmel

 • avatar

  Fatih Memiş

  Giriş ücreti 40₺ ayrıca müze kartınıda gişeden alabiliyorsunuz. Kart ögr. 30₺ yetişkin 60₺ görülmeye deger güzel bir yer

 • Hayvan yakın bölgelerde yetiştiriliyor Tezek böceği aşırı fazlaydı gezerken süreyi kisaltmak zorunda kaldik Ama çok guzel bir yer

 • avatar

  Mustafa Kemal

  Tarihi önemi zaten malum, İzmir'e yaraşır güzel bir müze ???? Ancak kişi başı giriş ücreti çok pahalı.. Sadece maddi durumu uygun olanlar girsin gezsin diye mi düşünülmüş? Gençler, öğrenciler, gelir durumu düşük olanlar için zorlayıcı olabilir. Bu fiyat politikası İzmir ruhuna yakışmıyor!

 • avatar

  Kadriye Yesilmen

  Harika ! 2 saat bile yetmedi bana.Şehir merkezine yakın olması çok büyük bir avantaj.Ailecek uĺaşabileceğiniz bir kent.Sadece hemen yani başında yapılan çok katlı Otopark orada olmamalıydı! O kadar sınirlendim ki ...! MÜTHIŞ BIR YAPI! Su sesiyle yankılanması o dükkanların bulunduğu yere ayrı bir ruh katıyordu adeta.Sanki canlıydı orada bunu hissettim.Her odaya yaz sıcağında suyun serinliğinden faydalansınĺar veya su ihtiyaçlarını gidersinler diye de olabilir öyle bir tasarım yapılmış ki..görmelisiniz..anlatılmaz ????Bir üst kata çıktığınızda artık cennete mi geldim dedirtecek kadar olağanüstü bir çim alanı ile karşılaşıyorsunuz.Sutünlar zaten muazzam..fotoğraflarımda görebileceksiniz.Iyi seyirler.

 • avatar

  Man Busing

  Çok güzel ama malesef köpek dolu gezmek zor gereken ilgi yok çok turist çekmiyor

 • avatar

  Nesibe Ş.

  Konakta guzel vakit gecirelecek tek yer sanirim. Cevresi berbat. Kat otopark 2 saat 15tl

 • avatar

  Gülten Uzun

  Yaza veda konserimiz için harika bir mekandı. Şehrin içinde bambaşka. Bir alemde hissettim kendimi.

 • avatar

  Neslihan SAĞBAŞ

  Küçük ama güzel bir yer. İçeride 3 tane köpek var dikkat etmek gerekiyor.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar