Smyrna Antik Kenti

4.6666666666667 (18 Yorum)

İzmir sınırları içerisinde iki farklı noktada yer alan tarihi kent Smyrna; bu şehrin kuzey kısmında yer almaktadır. Aynı zamanda da bu antik kentin oldukça büyük bir adaya inşa edildiği de görülebilmektedir.

Erken döneminde ilk olarak Tantalus Limanı olarak anılan Smyrna şehrinin sonradan bu ismi aldığı da ifade edilmektedir. İzmir Körfezi boyunca uzanan bu antik kentin öte yandan arkeolojik sit alanı olduğu da ifade edilmektedir. İlk zamanlarında Aiolis kenti olarak ifade edilen Smyrna; sonrasında da 13. Üye olarak İonya şehir devletleri arasına katılım sağlamıştır. Birlikte yer almasından beridir daha da gelişme gösteren bir kent olarak ifade edilmiştir. Bu kentin Bayraklı Höyüğü olarak tabir edildiği de bilinmektedir.

Smyrna Tarihi

Smyrna kentine dair yapılan kazı çalışmaları John M. Cook ile Ekrem Akurgal tarafından ortak bir biçimde 1948 yılında başlatılmıştır. Çalışmalar 1993 yılından itibaren Meral Akurgal tarafından devralınarak; bu ismin başkanlığında devam edilmiştir. MÖ 3. Yüzyıldan itibaren insanların yerleşim noktaları arasında bulunan Smyrna; döneminin en yoğun kent yerleşim alanlarının bulunduğu yerlerden bir tanesidir. Özellikle MÖ 650 ile 546 yılları arasında nüfus açısından patlama yaptığı da ifade edilmektedir.

Smyrna

Klasik dönemde Smyrna; Büyük İskender tarafından verilen karar doğrultusunda Pagos sırtlarında kurulmuştur. Bu dönemde kurulduktan sonra en gözde olduğu zamanlarını ise Roma İmparatorluğu zamanında geçirmiştir. Konak ilçesi sınırları içerisinde yer alan kısım ise en büyük sit alanı olarak ifade edilmiştir. Roma döneminden kalma Agora’nın en sağlam yapı olduğu da ifade edilmektedir. Öte yandan kentin MS 178 yılında büyük bir depremle harap hale geldiği ve sonrasında da yeniden inşa edildiği de ifade edilmiştir. 1996 yılından itibaren tekrardan başlanan düzenleme ve kazı çalışmaları sonrasında kentin büyük bir kısmı ortaya çıkarılmıştır.

Smyrna içerisinde antik tiyatro, Batı Stoası, Stadyumu ve Zeus Akraios Tapınağı da ziyaretçilerini bekleyen alanlardır. Agora ören yeri de İzmir Belediyesi tarafından halka açık bir şekilde kabul görmektedir. Aynı zamanda da bu alanın kamulaştırıldığı ve faaliyet gösterdiği de bilinmekte olan bir durumdur.

Smyrna Antik Kenti Nerede, Giriş Ücreti ?

Smyrna Antik Kenti veya diğer adıyla Smyrna Örenyeri İzmir ilinin Konak ilçesinde bulunmaktadır. Antik Kenti haftanın her günü 08:00 ila 20:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Antik Kente giriş ücreti 1 yetişkin için 50 TL 'dir. Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Hazır Gelmişken

Smyrna Antik Kenti 'ni gezmeye gelmişken İzmir civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan İzmir Müzeleri sayfasını ziyaret ederek İzmir 'de gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Daha fazla göster

Smyrna Antik Kenti Kredi Kartı
Smyrna Antik Kenti Sigara İçilmez
Smyrna Antik Kenti Park Yeri
Smyrna Antik Kenti Müze
+(4)

Fiyatlar


Konum

Namazgah, Eşrefpaşa Cd. No:13, 35240 Konak/İzmir, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.6666666666667 Puan

 • avatar

  Akın Kanat

  Sen, üst üste duran ya da yere yuvarlanmış ve farklı konumlarda durabilmiş olan taşlar görürsün, ben asırlar ve hatta bin yıllar önce yaşamış insanlarla bağ kurarım. Topraklarımız sanki medeniyet kavramının cisimleşmiş hali gibidir. Nereyi kazsanız, insanoğlunun eserleriyle karşılaşıyorsunuz. Tarih öncesi yapıları, sistemleri, düzen ve anlayışları ve onlarla birlikte insanlık gelişiminin aşamalarını, arkeologlar ortaya çıkarıp bizlere sunuyorlar. İbret almamız için bizlere malzeme ve imkân veriyorlar. Sen bu malzemelere, harabelere, kalıntılara bakarsın, yosunlu taşlardan ve yıkık dökük duvarlardan başka bir şey göremezsin. Bakarsın ama göremezsin. Çünkü yorumlamak için ufuk lazım, kapasite lazım, birikim lazım. Hayal gücü lazım. Binlerce yıl öncesinde yaşamış insanlarla empati kurabilmek lazım. İncelediğin sütunu çağlar önce yontmuş ve şekillendirmiş heykeltıraşı tasavvur edebilmen lazım. Belki iki bin yıl sonra hala, bir heykelin pelerininde uçuşan salınımda görülebilen, hareket ilkesini fark edebilmen lazım. Nasıl bir el yonttu bu figürleri? Kimler planladı bu sokak ve konut alanlarını? Ne düşünüyordu acaba, basamakları bu yamaca yerleştiren? Bizim gibi mi mutlu oluyordu? Bizim gibi mi seviyordu? İnsanlık nasıl değişti çağların akışında? Hırslar bugün ve o zaman aynı mıydı? Peki ya ahlak? Vicdan? Hukuk? Sen çimenlere yayılmış taşlar görürsün, ben ihtişamlı evlerin kemerli pencerelerini, tarih öncesinden bir kütüphanenin kat kat süslemelerini hayal ederim. Sen sıkılır, harcadığın zamana yanarsın, bense zamanın hiçbir surette yeterli gelmemesine…

 • avatar

  Oya Algan

  Özellikle galeriler Çok etkileyici. Restorasyon herhalde sürmekte hala, çünkü demir parmaklık veya teller ile çevrili göremediğimiz yerler vardı. Mutlaka görülmel

 • avatar

  Fatih Memiş

  Giriş ücreti 40₺ ayrıca müze kartınıda gişeden alabiliyorsunuz. Kart ögr. 30₺ yetişkin 60₺ görülmeye deger güzel bir yer

 • Hayvan yakın bölgelerde yetiştiriliyor Tezek böceği aşırı fazlaydı gezerken süreyi kisaltmak zorunda kaldik Ama çok guzel bir yer

 • avatar

  Mustafa Kemal

  Tarihi önemi zaten malum, İzmir'e yaraşır güzel bir müze ???? Ancak kişi başı giriş ücreti çok pahalı.. Sadece maddi durumu uygun olanlar girsin gezsin diye mi düşünülmüş? Gençler, öğrenciler, gelir durumu düşük olanlar için zorlayıcı olabilir. Bu fiyat politikası İzmir ruhuna yakışmıyor!

 • avatar

  Kadriye Yesilmen

  Harika ! 2 saat bile yetmedi bana.Şehir merkezine yakın olması çok büyük bir avantaj.Ailecek uĺaşabileceğiniz bir kent.Sadece hemen yani başında yapılan çok katlı Otopark orada olmamalıydı! O kadar sınirlendim ki ...! MÜTHIŞ BIR YAPI! Su sesiyle yankılanması o dükkanların bulunduğu yere ayrı bir ruh katıyordu adeta.Sanki canlıydı orada bunu hissettim.Her odaya yaz sıcağında suyun serinliğinden faydalansınĺar veya su ihtiyaçlarını gidersinler diye de olabilir öyle bir tasarım yapılmış ki..görmelisiniz..anlatılmaz ????Bir üst kata çıktığınızda artık cennete mi geldim dedirtecek kadar olağanüstü bir çim alanı ile karşılaşıyorsunuz.Sutünlar zaten muazzam..fotoğraflarımda görebileceksiniz.Iyi seyirler.

 • avatar

  Man Busing

  Çok güzel ama malesef köpek dolu gezmek zor gereken ilgi yok çok turist çekmiyor

 • avatar

  Nesibe Ş.

  Konakta guzel vakit gecirelecek tek yer sanirim. Cevresi berbat. Kat otopark 2 saat 15tl

 • avatar

  Gülten Uzun

  Yaza veda konserimiz için harika bir mekandı. Şehrin içinde bambaşka. Bir alemde hissettim kendimi.

 • avatar

  Neslihan SAĞBAŞ

  Küçük ama güzel bir yer. İçeride 3 tane köpek var dikkat etmek gerekiyor.

 • avatar

  Erkan Erten

  Zaman içinde bir kaç katmanın daha bulunacağına inandığım, 2.yüzyılda Büyük İskender tarafından kurulan ikinci İzmir yerleşkesi. Birinci şehir Simirre iken, İkinci şehir Smyrna olarak adlandırılmıştır. Bugün var olmayan Gavur İzmir diye adlandırılan bölgenin hemen üstünde yer alır.

 • avatar

  ahmet serkan canlan

  Mutlaka görmeliymişim, dediğim bir yer. Diğer ören yerlerinden daha farklı izlenimlerim oldu.

 • avatar

  Mehtap Hulusioglu

  Valla çingene pazarinin tam ortasında bir antik kent Nasil bir yer burasi ya arabayi park edip inmeye korktuk ki zaten park edilecek bir yer de yoktu m.ö. ki antik kent suanki yerleşim alanından bin kere daha iyidir eminim. Rezalet !

 • avatar

  Talat Ayas

  İzmir'in tam merkezinde arka mahallelerinde inanılmaz hayatlar yaşanıyor nasıl mı öğrendik ? Arabamızı park edebilmek için dolaşırken her coğrafyadan insanın beraber yaşadığı mahallenin tam ortasında kurulmuş inanılmaz bir medeniyet kalıntısı. Arabanızı en ucuz şekilde katlı otoparka park edebilirsiniz sakın diğer ara mahalle otoparklarına gitmeyin. Gelelim antik Smyrna kentine. Mutlaka görmelisiniz. Zamanın ötesinde bir büyüklükte tam 3 katlı yapılmış devasa bir adliye sarayı. Alt galeriler dükkanlar ve ticaretin yaşandığı bekleme salonları ve en üstte davaların görüldüğü adliye yapısı. 2.500 yıldır hala akmayı başaran bir çeşme ki nereden nasıl geldiği hala tespit edilemeyen bir bolluk ta akmaya devam ediyor. Gidin ve görün bu devasa sanat eserini ardından mutlaka İzmir arkeoloji müzesini de gezmelisiniz.

 • avatar

  Mucahit Dasizi

  Gelip geçerken hep gördüğüm içini merak ettiğim yerlerden biri restorasyon çalışmaları devam ediyor bittiğinde gidip gezeceğim. Katlı otoparktan manzarasını çekmek istedim.

 • avatar

  halil önal

  Şehir içerisinde böyle güzel barındırılması güzel gezerken kenarda ‘tarihi bir alan var gidelim’ diye biliyorsunuz. 2020 yılında görmeye gittim. Devam edilmesi daha çok yer ortaya çıkartılmalı böyle güzellikler es geçilmemeli. Mesai saatlerinde açık.

 • Smirni (Grekçe: Σμύρνη Smýrni/Smýrnē; Latince: Smyrna), İzmir sınırları içinde iki farklı konumda yer alan tarihî kentler. Eski İzmir kenti (Smirni) körfezin kuzeydoğusunda yer alan ve yüzölçümü yaklaşık yüz dönüm olan bir adacık üzerinde kurulmuştu.[3]

 • avatar

  Engin Şahin

  Kazılar devam ediyordu. Daha çıkarılacak çok eser olduğunu düşünüyorum. İzmir'e gittiğinizde mutlaka ziyaret edin. Müze kart geçerli. 18 yaş altı öğrencilere ve öğretmenlere ücretsiz.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 08:00 - 20:00
Salı 08:00 - 20:00
Çarşamba 08:00 - 20:00
Perşembe 08:00 - 20:00
Cuma 08:00 - 20:00
Cumartesi 08:00 - 20:00
Pazar 08:00 - 20:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar