icon
Yükleniyor..

Somuncu Baba Minyatür Müzesi

Somuncu Baba Minyatür Müzesi: Aksaray bölgesinde bulunan popüler Müzelerden 'den biridir. Bu sayfa Somuncu Baba Minyatür Müzesi hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Somuncu Baba Minyatür Müzesi hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Somuncu Baba Minyatür Müzesi düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Aksaray Bölgesinde daha fazla müze keşfetmek için Aksaray sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfayı düzenlemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsiniz.
Devamını Göster

Somuncu Baba Minyatür Müzesi Sigara İçilmez
Somuncu Baba Minyatür Müzesi Müze
Somuncu Baba Minyatür Müzesi Tarihi Yer
Somuncu Baba Minyatür Müzesi Müze Kart Geçerli
+(2)

Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 5 Puan

 • avatar

  @selahaddinandac

  Külliyenin alt katında yer alıyor. Güzel bir ortam. Ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum.

 • avatar

  @mustafaates

  Güzel bir yer

 • avatar

  @ekremekici

  Caminin alt katında yer alıyor. Küçük bir müze, giriş ücretsiz.

 • avatar

  @minezamani

  Dönemi harika minyatürlerle anlatan daha detaylı bakınca ise yaşatan bir müze

 • avatar

  @farukfrk

  Yol üstü diye uğramadan gecmeyelim dedikte girdik. Ama başlı başına ziyaret edilmesi gereken bir yer. Turbe ve müze manevi olarak cok şeyler katacaktir size. Şanslıydık muzedeki gorevli anlatim yaptı. Hocamıza Masallah cok guzel anlatim yapti. Agzina saglik. Hediyelik esyalarda guzel ve uygun fiyatlilar.

 • avatar

  @emirhansarica

  Şeyh Hamidüddin-i Aksarayî, Kayseri’nin Akçakaya köyünde 1331 yılında doğmuştur. • Erdebil Tekkesi’nde tasavvuf eğitimini tamamladıktan ve bir süre inziva hayatı yaşadıktan sonra Bursa’ya yerleşti. Eşeğiyle ormandan odun getirip bu odunlarla ekmek pişirdiği ve ekmekleri sırtına yüklenerek sokak sokak dolaşıp “somunlar, müminler!” Diyerek halka dağıttığı rivayet edilir. Bundan dolayı Somuncu Baba veya Etmekçi Koca lakabı verilmiştir. • Yıldırım Bayezid’in emriyle Ulucami’nin açılışında hutbe okumuştur. Vaazda Fatiha suresini yedi farklı şekilde tefsir ederek başta padişah olmak üzere herkesi etkilediği ve Molla Fenari’nin kendisine mürid olduğu rivayet edilir. • Bursa’dan ayrıldıktan sonra Adana’da Ceyhan ırmağının kenarında Sis Kalesi’nin dağ tarafındaki bir köyde Nebi Sufi adında birinin evine yerleştiği ve Hazı Bayram-ı Veli’nin buraya gelip kendisini ziyaret etti söylenir. • Daha sonra Dımaşk’a giden ve buradan Mekke’ye geçerek haccını eda eden Somuncu Baba hac dönüşü tekrar Sis’e geldi, yanına Nebi Sufi’yi de alarak Aksaray’a yerleşti. Ömrünün geri kalanını müridlerinin eğitimiyle meşgul olarak geçirdiği ve burada 1412 yılında vefat ettiği söylenmektedir.

 • avatar

  @muratengin

  Konsepti güzel Somuncu babanın hayatini kısaca minyatür olarak anlatılmış sıcak bir mimarı


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar