icon
Yükleniyor..

Tarihi Sinop Cezaevi

Anadolu’nun en büyük hapishanelerinden bir tanesi olan Tarihi Sinop Cezaevi; 1999 yılından itibaren faaliyetlerini sonlandırmıştır. 2020 yılından itibaren bu cezaevine dair restorasyon ve yenileme çalışmaları başlatılarak; müze haline getirilmiştir. Tarihi Sinop Cezaevi; U şeklinde olup; iki katlı haliyle inşa edilmiştir. Güney bölümünde de bodrum olmakla beraber; diğer bölümlerde ise 2 katlı haliyle hizmet vermektedir. Aynı zamanda da bu cezaevinin içerisinde 28 tane koğuş da yer almaktadır.

Tarihi Sinop Cezaevi’nin etrafı denizle çevrilidir. Bu tarihi alanın kesme taş ve tuğla ile inşa edildiği de ifade edilmektedir. Bu cezaevinin 4000 yıllık bir geçmişi bulunmaktadır. İlk olarak Gaskalılara hizmet eden Tarihi Sinop Cezaevi, sırasıyla Yunanlılar, Pontus, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de yer almıştır. Bu konuda cezaevi olduğuna dair kaynaklar ise 1568 yılında Evliya Çelebi tarafından ortaya konulmuştur. Bu yerleşkenin iç kalesinin koğuşlara dönüştürülmesi ise 1887 yılında gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda da 1939 yılında da çocuk hapishanesi olması planlanan ek bir bina daha cezaevine dahil edilmiştir.

Tarihi Sinop Cezaevi; tanınan isimlerin de cezalarını çektiği bir nokta olarak ifade edilmektedir. Tarihi açıdan önemli bir yer tutan bu cezaevi hakkında Sabahattin Ali de Duvar adlı eserinde bazı sözler sarf etmiştir.

Tarihi Sinop Cezaevi, antik dönemlerde yapılan bir bina olarak ifade edilmektedir. Ancak zaman içerisinde yapılan eklemeler ve güçlendirme çalışmalarıyla günümüze kadar gelmiştir. Bu yüzden bu tarihi cezaevinin birçok farklı medeniyetin izlerini taşıdığı da ifade edilmektedir. Herkeisn ziyaret edebileceği bu tarihi cezaevi genel olarak kişilerin tarihi bir esinti bulmalarında önemli bir yer tutmaktadır. Burada yer alan tarihi isimler de bu cezaevinin önemini de daha da arttıran konumda da bulunmaktadır.

Kırım Hanı II. Devlet Giray, Sabahattin Ali, Refik Halit Karay, Mustafa Suphi, Ahmet Bedevi Kuran, Ruhi Su, Burhan Felek, Zekeriya Sertel, Refi’ Cevad Ulunay, Celal Zühtü Benneci, Hüseyin Hilmi, Osman Cemal Kaygılı, Kerim Korcan, Osman Deniz gibi isimler bu cezaevinde yer alan kişiler olarak ifade edilmektedir.

Tarihi Sinop Cezaevi Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Tarihi Sinop Cezaevi Müzesi Sivas ilinin Merkez ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 08:00 ila 17:30 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 1 yetişkin için 35 TL 'dir. Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Hazır Gelmişken

Tarihi Sinop Cezaevi Müzesi 'ni gezmeye gelmişken Sinop civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Sinop Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Sinop 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Devamını Göster

Tarihi Sinop Cezaevi Kredi Kartı
Tarihi Sinop Cezaevi Sigara İçilmez
Tarihi Sinop Cezaevi Park Yeri
Tarihi Sinop Cezaevi Müze
+(4)

Fiyatlar


Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4.3888888888889 Puan

 • avatar

  @digisatsat

  Tarihi cezaevi,şehrin selçuklular tarafından 1214 yılında alınmasının hemen ardından 1215 yılında,sefere katılan komutanların katkılarıyla yapılan iç kale icinde yer almaktadır İç kale ana kalenin kuzeyden güneye inen dik bir surla kesilmesi ile meydana getirilmiştir.İç kaleyi oluşturan beden ve burcların yapımında Antik devir mimarisine ışık tutacak bol miktarda mimari parça kullanılmıştır.Bu şekli ile bir açık hava müzesi görünümündedir. Hapishaneyi çevreleyen iç kale 11 adet burç ile desteklenmiştir.Burçların yüksekliği denize hakim güney bedende 22 metre,surların yüksekliği ise 18 metredir.Sur kalınlığı ise 3 metredir. İç kale,doğu-batı yönünde uzanan enine bir duvar ile 2 bölüme ayrılmıştır.Tarihi Sinop Hapishanesi iç kalenin güneyde kalan bölümünde Sinop Mutasarrıfı Veysel Paşa tarafından 1882 yılında yaptırılmıştır.İki katlı U planlı, kesme taştan ve tüm cepheleri sık yerleştirilmiş pencerelere sahip bir yapıdır. Doğu cephesinde avluya açılan yapı 28 adet koğuşa sahiptir.Umumi cezaevinin doğu cephesinde, cezaevi ileaynı tarihlerde inşa edilen küçük bir hamam yer almaktadır.Umumi cezaevi mahkumların isyanı sonucu 1979 yılında yanmıştır. Umumi cezaevinin kuzeyinde, 1939 yılında yapılan 2 katlı 9 koğuşlu, Çocuk Islahevi diye adlandırılan ikinci bir yapı bulunmaktadır.Bu yapınında kuzeyinde müşahade (gözlem) hücrelerinin yer aldığı 2 katlı bir yapı mevcuttur.Her üç yapı mimari yönden bir bütünlük arzetmektedir. Sabahattin Ali.Kerim Korcan, Osman Deniz Cezaevinde yatan ünlüler arasındadır. Uzun yıllar hapishane olarak kullanılmak üzere Adalet Bakanlığına tahsisli bulunan cezaevi, kültürel amaçlı değerlendirilmek üzere 1999 yılında Kültür Bakanlığına devredilmiştir.

 • avatar

  @enissucu

  Selçuklular döneminde inşa edilen Sinop Cezaevi, 1997 yılına kadar siyasi mahkumların gönderildiği cezaevi olarak varlığını sürdürdü. Müzeye dönüştürülen hapishanede Refik Halit Karay, Sabahattin Ali ve Necip Fazıl Kısakürek gibi isimler kalmış.

 • avatar

  @sahingunun

  üyük bir mekan ancak neredeyse kaderine terk edilmiş. Bilgi levhaları yeterli değil, hücrelere -en azından birine- aydınlatma yapılabilirdi. Koğuşlarda yine en az birinde canlandırma yapılabilirdi. 2. Kısım avlusuna neden çelik konstrüksiyonlu bir yapı yapılıyor anlamadım (tarihe saygı amaçlı restorasyonlarimız meşhurdur). Islahhanenin hir kısmı da depo olmuş. Onun dışında görsellik, dut ağacı ve Sabahattin Ali ile ilgili bölümler gezilen yerler arasında.

 • avatar

  @ummucanbek

  Anadolu’nun en büyük hapishanelerinden bir tanesi olan Tarihi Sinop Cezaevi; 1999 yılından itibaren faaliyetlerini sonlandırmıştır. 2020 yılından itibaren bu cezaevine dair restorasyon ve yenileme çalışmaları başlatılarak; müze haline getirilmiştir. Tarihi Sinop Cezaevi; U şeklinde olup; iki katlı haliyle inşa edilmiştir. Güney bölümünde de bodrum olmakla beraber; diğer bölümlerde ise 2 katlı haliyle hizmet vermektedir. Aynı zamanda da bu cezaevinin içerisinde 28 tane koğuş da yer almaktadır.

 • avatar

  @oznurhirlak

  Anadolu’nun en büyük hapishanelerinden bir tanesi olan Tarihi Sinop Cezaevi; 1999 yılından itibaren faaliyetlerini sonlandırmıştır. 2020 yılından itibaren bu cezaevine dair restorasyon ve yenileme çalışmaları başlatılarak; müze haline getirilmiştir.

 • avatar

  @tahasas

  Tarihi Sinop Kapalı Cezaevi, 1999 yılında kapatılarak müzeye çevrildi. Geçmişte antik döneme dayanan bu yapıda pek çok ünlü isim gün saydı. Sinop Kalesi'nde konumlanan cezaevi, birçok şiirlere ve şarkılara konu oldu. Uç yanı denizle çevrili tarihi cezaevi, kalın ve yüksek kale duvarlarının içinde yer alıyor. Yapıya ev sahipliği yapan kale, arkeolojik verilere göre Hellenistik dönemde yapıldı. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılar kendi dönemlerinde kaleyi koruyup, güçlendirdi. Selçuklu Dönemi'nden itibaren uzun süre tersane olarak kullanılan iç kalenin burçları 1560 yılından itibaren zindan oldu. Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde bu zindandan şöyle bahsediyor; "Büyük ve korkunç bir kaledir. 300 demir kapısı, dev gibi gardiyanları, kolları demir parmaklıklara bağlı ve her birinin bıyığından 10 adam asılır nice azılı mahkûmları vardır. Burçlarında gardiyanlar ejderha gibi dolaşır. Tanrı korusun, oradan mahkûm kaçırtmak değil, kuş bile uçurtmazlar.” Müze olması çok iyi karadenizin dev dalgaları hapishanenin duvarlarına çarpıp nasıl bir ses ve korku uyandırdığını hayal edince tüyleriniz diken diken oluyor.

 • avatar

  @eslemcsr

  O kadar yer yürüyerek cezaevinin önüne geldik fakat tadilat nedeniyle kapalıymış,Bir yıla kadar da restorasyon çalışmaları bitmeyecek gibi görünüyordu.Bu işleri kışları bölüm bölüm yapılsa hepsi bir anda kapatılmasa biz de gelmişken bir bölümünü görseydik

 • avatar

  @omerordu

  Biz gittiğimizde kapalıydı, tadilat varmış. Sabahattin Ali nin Aldırma Gönül u yazdığı meşhur tarihi cezaevi. Kuruluşu yüzyıllar önce zindan olarak başlayıp cezaevine dönüştürülmüş. Evliya Çelebi de seyahatnamelerinde zindan, mahkum ve gardiyanlarindan bahsetmiş girip görmek isterdik.

 • avatar

  @sefagedik

  Muhteşem ürkütücü bir yer. Tarihî Sinop Kapalı Cezaevi, bir dönem "Anadolu'nun Alkatrazı" tabiri ile de tanınan ve 1999 yılında kapatılmış cezaevidir. 2000'de müzeye çevrilmiştir. 2020'de yerleşkenin içi ve çevresinde restorasyon çalışmalarına başlanmıştır.

 • avatar

  @aliercek

  Bildiğiniz gibi müze oldu fakat bir çok bölümü halka açık değil, bir an önce açılmasını umuyorum.. Özellikle Sebahattin Ali'nin kaldığı odayı görün diyorum, yatağı yorganı çantası ve diğer şahsi eşyaları olduğu gibi duruyor odada

 • avatar

  @enginmusaaslan

  Buram buram tarih ve yaşanmışlık kokan tarihi cezaevi içini dolanırken sanki o anları yaşıyormuşsunuz gibi oluyor..

 • avatar

  @abdullahcetin

  Müze olması harika düşünülmüş. Son derece etkili bir yerde. Sinop’a gidince mutlaka görmeniz gerekir.

 • avatar

  @korayyaman

  Sinop'ta yer alan zamanında Türkiye'deki birçok edebiyatçı ve siyasetçinin de mahkum olarak kaldığı zamana meydan okumuş ülkenin en eski cezaevlerinden.

 • avatar

  @serifealan

  Tarihî Sinop Kapalı Cezaevi, bir dönem "Anadolu'nun Alkatrazı" tabiri ile de tanınan ve 1999 yılında kapatılmış cezaevidir. 2000'de müzeye çevrilmiştir. Üç yanı deniz olan ve tarihî Sinop Kalesi duvarlarının içerisinde yer alan cezaevine ev sahipliği yapan kale yaklaşık 4000 yıl önce Gaskalılar tarafından yapılmıştır. Yunanlar, Pontus, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılar kendi dönemlerinde kaleyi korumuş ve güçlendirmişlerdir. Kalenin cezaevi olarak kullanımına ait en eski belgeler ise 1568 yılına dayanmaktadır. Kaynak: Vikipedi

 • avatar

  @tansukucuk

  9-16.30 arasi açık. Muzekart geçiyor, bilet ise 12 tl. Cok bakımlı olduğunu düşünmüyorum biraz ihmal edilmiş. Pandemiden dolayı bazı kısımları kapalı maalesef.

 • avatar

  @emirkcrsln

  Sinop'ta gidilip görünmesi gereken yerlerden biri şuan restorasyon var bitince dahada gezilebilir bir hale gelicek gibi gözüküyor..

 • avatar

  @remzibalay

  Sinop iç kalenin içinde, 1887 yılında kurulmuş. Birçok ünlü siyasî mahkum cezasını çekmeleri için buraya getirmişlerdir. Sabahattin Ali meşhur şiiri "Aldırma Gönül " burada yazmış. Dün ziyarete gittiğimiz de ziyarete kapalıydı. Avrupa Birliği ile birlikte geniş bir restorasyon ve yenile yapılmakta.

 • avatar

  @yesimkurt

  ANADOLU'NUN ALKATRAZI ALDIRMA GÖNÜL ALDIRMA Bir dönem "Anadolu'nun Alkatrazı” diye tanımlanan Tarihi Sinop Kapalı Cezaevi, 1999 yılında kapatılarak müzeye çevrildi. Geçmişte antik döneme dayanan bu yapıda pek çok ünlü isim gün saydı. Sinop Kalesi'nde konumlanan cezaevi, birçok şiirlere ve şarkılara konu oldu. Uç yanı denizle çevrili tarihi cezaevi, kalın ve yüksek kale duvarlarının içinde yer alıyor. Yapıya ev sahipliği yapan kale, arkeolojik verilere göre Hellenistik dönemde yapıldı. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılar kendi dönemlerinde kaleyi koruyup, güçlendirdi. Selçuklu Dönemi'nden itibaren uzun süre tersane olarak kullanılan iç kalenin burçları 1560 yılından itibaren zindan oldu. Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde bu zindandan şöyle bahsediyor; "Büyük ve korkunç bir kaledir. 300 demir kapısı, dev gibi gardiyanları, kolları demir parmaklıklara bağlı ve her birinin bıyığından 10 adam asılır nice azılı mahkûmları vardır. Burçlarında gardiyanlar ejderha gibi dolaşır. Tanrı korusun, oradan mahkûm kaçırtmak değil, kuş bile uçurtmazlar. Karadeniz turu sayesinde gezdiğim yerlerden birtanesi resmen zaman tünelinde yolculuk gibi insanı üzen bir yanı var. Resmen duvarlara çekilen çileler ve hüzün yansımış... Dipnot olarak hazır buralara gelmiş iken Sinop Mantısı yemeden dönmeyin.


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 08:00 - 17:30
Salı 08:00 - 17:30
Çarşamba 08:00 - 17:30
Perşembe 08:00 - 17:30
Cuma 08:00 - 17:30
Cumartesi 08:00 - 17:30
Pazar 08:00 - 17:30

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar