Termessos Antik Kenti

4.8571428571429 (14 Yorum)

Ülkemizin en iyi korunmuş olan antik kentlerinden olan Termessos, Antalya’nın 30 km uzağında yer almaktadır. Antalya Korkuteli karayolu kenarında yer alan bu antik kentin Güllük Dağı yakınlarında olduğu da ifade edilmektedir. Tamamen doğal bir ortama dahil edilmiş ve çam ağaçları ile etrafı çevrelenmiş olan bir alan olarak ifade edilmiştir. Bu antik kentin diğerlerinden ayrılmasını sağlayan diğer bir özellik ise daha farklı ve doğal bir havasının bulunduğu manasına gelmektedir. Doğal ve tarihi kriterleri bir arada tutan bu antik kentin kendi adında bir milli park olarak ziyaretçilerini beklediği de bilinmektedir. Bu sayede de herkesin görmesi gereken alanlar arasında da yer almaktadır.

Termessos Hakkında

Termessos hakkında arkeolojik çalışmalar yer alsa da bu kentin Anadolu insanları tarafından yerleşim yeri olarak inşa edildiği ifade edilmektedir. Dilbilimi olarak Termessos isminin ele alınmasıyla beraber çift s harfinin ortaya çıkması bu kentin kuruluşunda Anadolu insanlarının etkisi bulunduğunu ifade edilmektedir. Burada yaşayan halkın kendisine Pisidia denildiği de ifade edilmektedir. Aynı zamanda da Solymi de halk arasında yaygın olarak tercih edilen bir çağırma kavramı olarak belirtilmektedir. Güllük Dağı da zamanında bu ismi almış ve Termessos antik kenti yaşayanları tarafından bu isimle anılmıştır. Bu yüzden de antik metinlerde bu isme de sık sık denk gelinmiştir.

Görsel

Termessos

Kendine has bir kültürü olan Termessos, bölgede bulunan diğer şehirlerden farklılık gösterebilecektir. Bu bölgenin yıllar sonrasında Zeus ile özdeştirildiği de ifade edilmektedir. Burada da Zeus ile Solymeus kültürünün sentezlenme noktası olduğu belirtilmektedir. Aynı zamanda da Anadolu tanrılarından bir tanesi olarak ifade edilen Solymos’tan adının geldiği yönünde fikirler de bulunmaktadır. Termessos arkeolojik kazılarında bulunan sikkelerde bu tanrıya dair ibarelere denk gelinmiştir. Şehir tanrısı olan Solymos figürü bu kente özgü bir faktördür. Aynı zamanda da diğer Anadolu kentlerine Termessos şehrinden başlayarak ulaştığı da ifade edilmiştir.

Tarih genelindeki en büyük Termessos olayı MÖ 333 yılında gerçekleşmiştir. Büyük İskender bu şehri kuşatsa da zor olacağını fark ederek vazgeçmek durumunda da kalmıştır.

Termessos, çok sayıda tapınağa ve çok geniş mezarlık alanlarına sahiptir. Mezarlarının çeşitliliği ve bezemeleri oldukça zengindir. Bunlardan Büyük İskender döneminin önemli komutanlarından Alketas’ın mezarı (İ.Ö. 319) ve diğerleri şehir tarihine ışık tutmaları açısından da önemlidir. Anıtsal mezarların yanında çok sayıda savaşçılıklarını betimleyen kalkan motifli lahit, mezarlık alanında oldukça geniş bir yer kaplar. Antalya Müzesi’nde Termessos’a ait en ilginç eser “Lahitler Salonu”nda sergilenen “Köpek Lahdi” dir. Stefanos adlı köpeğe sahibesi tarafından yazılmış şiirsel kitabe benzersiz olmasıyla ayrı bir önem taşır.

Kaynak: “Termessos” Dünden Bugüne Antalya [II. Cilt], Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü (2012)

Adres : Bayatbademleri, 07800 Döşemealtı/Antalya
Telefon : +902422477660
Saat : 10:00 – 17:00
Web : muze.gov.tr

Daha fazla göster

Termessos Antik Kenti Kredi Kartı
Termessos Antik Kenti Sigara İçilmez
Termessos Antik Kenti Park Yeri
Termessos Antik Kenti Müze
+(3)

Konum

Bayatbademleri, 07800 Döşemealtı/Antalya, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.8571428571429 Puan

 • avatar

  E Z

  Türkiye’nin en iyi korunmuş antik şehirlerinden biri olan Termessos Antik Kenti, Anadolu’nun en eski halklarından Luvi’lerin soyundan gelen Solym’ler tarafından kurulmuş önemli bir antik kenttir. Pisidia Bölgesi’nin Milyas olarak bilinen bölümünde Solymos Dağı’nın dorukları arasındaki vadide kurulan Termessos’un tarih sahnesine çıkışı ise Büyük İskender’in İ.Ö 333’de kenti kuşatması ve Termessosluların güçlü savunmayla kenti teslim etmemeleri üzerine olmuştur. Antik kent, Türkiye’nin en iyi korunan örenyerlerinden birisi olup, Termessos Milli Parkı içerisinde bulunmaktadır.

 • avatar

  pluseagle

  Milli parkın içinde yeraldığından girişte müze kart geçiyor. Eğer müze kartınız yoksa 2022 nisan ayı için giriş ücreti 15 TL. Girdikten sonra 9 km aracınızla ilerleyip park yerine geliyorsunuz. Burda yanınıza suyunuzu sandviçinizi alıp 2 km kadar tepeye yürüyerek çıkıyorsunuz. Ayağınıza mutlaka rahat bir ayakkabı giyin. Kaya ve toprak patikadan tırmanarak yürüyeceksiniz.

 • avatar

  yağmur Aşkın

  Muhteşem bir yapı fevkalade bir ören yeriydi oldukça geniş alana yayılmış olan termessos antik kenti dağların zirvesinde yer almakta⛰️ m.ö 333 yılında büyük iskender şehri kuşatmıştır fakat şehir çok korunaklı olduğu için şehri alamamıştır... Mutlaka bir kere gidip görmeniz gereken bir yer. Termessos antik kenti Güllüce milli parkının içinde yer alıyor. 2021 guncel giriş ücreti 25 TL kişi basi???? içeride pikniklik ve Mangallık yerler de mevcut... Bu yıl karavanımızla Akdeniz turuna çıktık ve bir çok yerleri gezdik gördük takip etmek isterseniz YouTube ????my.dreamvanlife İnstagram ????my.dreamvanlife adresinden takibe alıp karavan gezilerimize ortak olabilirsiniz ????

 • avatar

  Müge Yoldas

  Termessos Antik Kenti’nde bulunan köpek lahdi bizlere 2500 yıllık hayvan sevgisini gösteriyor. Termessos’da yaşayan zengin ve köpeğine aşık Rhodope isimli bir kadın tarafından köpeği Stephanos için yaptırılan lahitin deşifre edilen yazıt mevcut. Burada olmak ve bu bilgileri sanki ýasayarak ogrenmek muthis bir deneyim. Sizlere yardimci olacak rehberlerde mevcut burada

 • avatar

  HASAN DEMİR

  Heryeri resmen yıkılmış ama hala ayakta yesilliklerin altinda saklanmaya calisan bu antik kenti gormek benim icin müthis bir deneyimdi. Yikılmak üzere olması beni biraz uzdu sonucta tarihi bir yapı. Elle yapılmıs taş oymalarindan en cok at figurünü sevdim. Gelinip gorülmeye deger bir antik kent. Tarihi dokusu bambaska keske resterasyon calismasi yapilsa

 • avatar

  Fatih Kılıç

  Antalya da bulunan diğer antik kentlere kıyasla yolu uzun ve meşakkatli. Aracınızı park ettikten sonra sizi orta-ust zorlukta bir trekking rotası bekliyor diyebilirim. Yürüyüş yolu hem ıssız hem de keçi yolu misali. Yol düzenlenmedigi için yürümek bazı noktalarda zor. Tabelalar yetersiz. Çıkmayı düşünürseniz yanınıza su, yiyecek ve ekstra t-shirt almanızı öneririm. Çocuklu ailelere tavsiye etmem. Yol üzerinde bulunan dikenli bitki, yılan ve diğer orman canlılarını dikkat etmenizi tavsiye ederim. Bu antik kentin yollarının yapılması ve kazı çalışmalarının yapılmasını çok isterdim. Tiyatrosu çok güzel bir manzaraya sahip fakat yıkılmak üzere, acil bir şekilde güçlendirilmesi gerekiyor. Tiyatro da yürürken de dikkat edin, bazı taşların altı boş.

 • avatar

  Cansu Eryilmaz

  Antalya merkezden kısa ve basit bir araç yolculuğu ile ulaşıyorsunuz. Müze kartlılara, 65 yaş üstüne, Meb kimliği olan öğretmenlere ücretsiz, harici kişiler için 15 tl ücret. İçeride geniş bir otopark ve banklar var. Yürüyüş rotasına başladığınızda biraz yorulabilirsiniz fakat özellikle antik tiyatroya ulaşınca efore değiyor. Minimum 3-4 saatinizi ayırın. Çevrede su-yiyecek satılan bir yer göremedik. Akşam saat 7'de kapanıyor. Tüm deneyim çok güzeldi.

 • avatar

  Cafer Çakmak

  Roma dönemine ait mükemmel bir kent. Tiyatrosu, kapalı toplantı alanı, sütunlu Caddesi, Pazar Alanı, kahraman mezarı, yer altı atık su kanallar, yer altı su sarnıçları, lahitlar, giriş kapısı ve benzer bir çok yapıları ile gezilmesi gereken yerlerden biri. Otopark sorunu yok. Milli parka girdikten 10 km sonra asfalt yol ile ulaşıyorzunuz. Üzerinize arazi gezisine uygun ayakkabı ve giainiz olsun aracınızı bıraktıktan sonra gezmeye doyamayacağınız bir parkur sizi bekliyor.

 • avatar

  MUSTAFA

  Antalya'ya çok yakın yaklaşık olarak 30 km mesafede bulunmaktadır. Kesinlikle gezilip görülmesi gereken bir yer. Milli park içinde 8 km gittikten sonra aracınızı park edip yola yaya olarak devam ediyorsunuz. Ama manzarası ve konumu sizi çok etkileyecek .. biz 2 yaşındaki kızım ile yaklaşık 5 saatlik bı yürüyüş ve gezi gerçekleştirdik. Ortalama 3 3.5 saatlik bir yürüyüş ve gezi oluyor .. Şuraya bir kaç fotoğraf ekleyeyim

 • avatar

  Ali Manici

  Sivri ve yüksek bir dağın doruğunda yer alan bu antik yerleşim size masalsı bir deneyim sunuyor.Mükemmel manzaralara ev sahipliği yapan bu antik kent tarihe ve doğaya doyacağınız yorucu ama keyifli bir gün vadediyor. Milli park girişinden sonra 7 km araç ile dağ tırmanıyorsunuz. Son 1.5 kilometrelik kısımda araç yolu yok buradan itibaren yaya olarak 30 dakika civarı bir yürüyüş yaparak antik yerleşmeye ulaşabilirsiniz. Bu yürüyüş gözünüzü korkutmasın, kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Yaz aylarında olsanız bile aracınızda ince de olsa bir hırka bulundurmanızı tavsiye ederim. Antalya merkez kavrulurken burası hafiften üşütecek kadar serindi. -Müze kart geçerli -İnternette saat 17:00 yazmasına rağmen kapanış saati 19:00

 • avatar

  fatma katar namal

  Bir pazar günü piknik yapmak için tercih ettik. Giriş ücretli müze kart ve 18 yaş altı çocuklara ücretsiz. Müze kartla yılda 2 kez girebiliyorsunuz. Premium kartınız varsa sınırsız ???? WC ve yiyeceklerinizi yıkamanız için yerler var. Oturma alanlarına bayıldım baya emek verilmiş. Küçük bir müzesi var. Sonra arabayla dik ve dar yoldan antik kente çıkmaya başladık. Biz bu yolu üniversitedeyken arkadaşlarla yürüyerek çıkmıştık ????Ah gençlik???? şimdi kızlarımla çıktık zirveye kadar cikamasakta güzel bir doğa yürüyüşü yapmış olduk. Herkese tavsiye ederim ????

 • Anayoldan 100 metre icerde kişi basi 15 tl yetiskin. orta okul öğrencisi dahi ücretsiz giriş. Güvenliği geçtikten sonra mesire alani mangal serbest.Mescit var.Tuvalet var ve temizdi piknik yerinde lavaba ve araç park yerleri iyi.piknik yerinden 9 km yukari araçla mükemmel bir yoldan gidip sonunda araci otoparka park yapip tirmanmaya başlayin geçmisi canlandirin muazzam bir his.Yukari girişte mangal tüp yasak çevre temizdi lütfen temiz tutalim.Görülmeye değer saygilar.Ben üç oglumuda götürdüm baya eğlendik.

 • avatar

  Rabia ünal

  Eski dönemde dağ eteğine kurulmuş muazzam ustalıkla yapılmış bir antik kent göreceksiniz ve inanın gittiğinize asla pişman olmayacaksınız o kadar çok sevdim ki orda doğayla içiçe olmayı tarihi yapıları görmeyi yürüyüşü antik tiyatroyu görmeye değer gerçekten. Müze kart ile ücretsiz girdik. Antik kente ulaşmak için yukarı doğru yürüyüş yapıyorsunuz. Hava yağışlı olmasına rağmen bir problem yaşamadık ama dikkat etmek lazım yürürken çocuklar varsa birde tabi.Antik kenti gezip tamamladıktan sonra orda banklara oturup evde hazırladıklarımızdan yiyip içtik. Hemen girişin orda wc mevcut otoparkı var.Termessos a giriş yaptıktan sonra 7 8 km yol sürüyor o yolda olmak bile çok keyifliydi bizim için:) Görmek isteyenler tereddüt etmeden gidebilirsiniz.

 • Eski çağların izini halen taşıyan Termessos Antik Kenti gerek yapılarıyla gerekse doğasıyla müthiş bir yer. Muzekart ile giriş yapılıyor. Park alanına aracınızı bıraktıktan sonra 20-25 dakika yaya olarak yürümek gerekiyor. Bu yürüyüş bir rampa olduğu için zorlu olabilir ancak değer. Kent içerisinde bulunan bölümler numaralandırılmış sizin sadece patika yolu takip etmeniz gerekiyor. Ağaçlık, ormanlık kısım olduğu için ve malum yaz ayında olduğumuz için yılan ???? vb. canlılarla karşılaşabilirsiniz. Beni en çok etkileyen kısım tiyatro ve sarnıçlar oldu. Dönerken çıktığınız yerden değilde batı taraftaki dağ dibinden inmenizi tavsiye ederim. Eklediğim fotoğrafların son ikisi o bölümde bulunuyor ve çok daha eser mevcut.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar