Tlos Ören Yeri

4.2307692307692 (13 Yorum)

Antik yazar Panyasis, Kragos hariç tamamı Xanthos vadisinde birer kent olan Tlos, Pınara, Xanthos ve Kragos’u bir nymphe olan Praxidike ile Tremile’nin çocukları olarak tanıtmaktadır. Tlos’un MÖ 14.yy.’da Hitit metinlerinde Lukka topraklarındaki Dlawa, daha sonraki dönemde Likçe yazıtlarda geçen Tlawa ile Grekçe metinlerdeki Tlos kenti ile aynı şehir olduğu ve kuruluşunun MÖ II. binlere kadar gittiği kabul edilmektedir. Kente yaklaşıldığında akropolün hakim görüntüsü ziyaretçileri hayli etkiler.

Dik yamaçlarla doğal açıdan korunaklı akropol tepesinin çevresi yer yer sur duvarları ile takviye edilerek tahkim edilmiştir. Akropolün kuzey-doğu yönündeki erken döneme ait sur duvarları ile kaya mezarları Likya kültürünün örneklerindendir. Daha çok doğu ve güney-doğu kesiminde izlenen sur duvarları ise Roma döneminde inşa edilmiş olup Bizans döneminde bir çok yapı ve hatta bazı lahit mezarların malzemesi kullanılarak onarılmıştır. En üstte devşirme taşlarla yapılmış olan Geç Dönem yapıları 19. yy.’da Osmanlı İmparatorluğunca görevlendirilmiş bir beyin yerleşimine ait duvarlardır.

Tlos Antik Kenti

Yukarıda bahsi geçen kalıntılar, akropol tepesinin geçirdiği kültür evrelerinin aynı anda dar bir mekanda sergilenmesi açısından ilgi çekicidir. Akropolün doğu yamacında özenle işlenmiş Roma Dönemi sur duvarlarına istinat oluşturan alanda sur duvarlarına paralel devam eden 12 oturma sırasına kadar krepislerin sayılabildiği bir stadyum bulunmaktadır. Stadyum karşısında izlenen yapı grupları Roma Dönemine ait olup bu gün fonksiyonları net olarak ifade edilememekle birlikte agora ve bölümlerine ait olmalıdır. Bu alanın güney kesiminde izlediğimiz kalıntılar gymnasion, palestra ve hamam yapılarına aittir. Sitin en doğusunda daha çok Tonozlu galeriler üzerine kurulu Roma Dönemine ait bir tiyatro bulunmaktadır. Tek diazomalı tiyatronun sahne binası kuzey kesimin üçüncü kata kadar ayakta kalabilmiştir. Kuzey paradokstaki Likçe yazıt blokları devşirme malzeme olarak, genişletme veya onarım gördüğü tarihte kullanılmış olmalıdır. Stadyumun güneyinde Xanthos vadisine hakim bir noktada Roma döneminde yapılmış üç katlı bir hamam yapısı bulunmaktadır.

Tlos Ören Yeri Giriş Ücreti

Antik Kente giriş ücret 1 yetişkin için 20 TL'dir. Müze kart sahipleri yılda 2 defa ücretsiz giriş yapabilir,. Müze kart plus sahipleri ise yıl için de sınırsız giriş hakkına sahiplerdir.

Hazır Gelmişken

Tlos Ören Yeri 'ni gezmeye gelmişken Fethiye civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Muğla Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Muğla 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

 

Daha fazla göster

Tlos Ören Yeri Kredi Kartı
Tlos Ören Yeri Sigara İçilmez
Tlos Ören Yeri Park Yeri
Tlos Ören Yeri Müze
+(5)

Fiyatlar


Konum

Yakaköy, Saklıkent Yolu, 48850 Fethiye/Muğla, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.2307692307692 Puan

 • avatar

  Arzu Oruç

  Muğla Seydikemer ilçesinde yer alan Antik Kente Fethiye yönünden geliyorsanız Seydikemer'e girdiğinizde tabelayı takip ederek navigasyonla rahatlıkla bulabilirsiniz.Dağın yamacına yapılmış bu antik kent kaya mezarları ve kalıntılarıyla size görsel şölen sunacak.Giriş ücretli,otoparkı yok.Aracınızı yol kenarında bırakarak kente giriş sağlıyorsunuz.Heyelan altında kalıp yıllarca talana uğramadan günümüze kadar gelen mezar tüm ihtişamıyla sizi bekliyor.Kaya mezarlarını ve Osmanlı İmparatorluğu zamanında da kullanılan kalesine çıkışlar inişler biraz tehlikeli.Koruma için yapılmış herhangi bir destek yok.Dikkatli olmanızda fayda var.Açıklayıcı tabelalar yok mezarlar için.Antik Kent sevdalısı iseniz Muğla yada Antalya tatilinizde yakın başka yerlerle kombin yapıp gezelirsiniz.Mesela Xanthos Antik Kenti-Letoon Antik Kenti,Patara Antik Kenti-Pınara Antik Kenti,Tlos Antik Kenti-Araksa Antik Kenti gibi.

 • Ben Albatros Antik kentler hakkında 150 tane video çektim fakat Tlos benim için ayrı bir yeri var bu Antik kent asıl sahipleri yani kültür bakanlığı el koymadan önce oranın yerlileri ile 5 seri bölüm yaptim önceden tarla olan yerler simdi Antik kente nasıl dönüştü 2 yılan 1 süt kovasından nasil süt içti ve suan kapalı olan yerleri cemil beyle nasıl gezdim belerephon uçan atı nasıl bulduk bunları merak ediyorsanız videolarımda anlatiyorum gitmeden muhakkak izleyin yoksa görmeden inersiniz...by

 • avatar

  İsmail Keskin

  Bir yıldız bile çok da neyse… KEYİFLERİNE GÖRE GİŞEDEKİ ARKADAŞ HİZMET VERİYOR. Tatile geldiğimiz için müzeleri gezeriz diye müzekart çıkarmak istedik başta çıkarıcaklardı daha sonra vazgeçtiler konuşmamızı ya da tipimizi beğenmediler sanırım.İlla üni okul kartı gösterin dediler 2 Yıldır online okuyan pandemi öğrencisiydik üniversite okul kartı nerden alalım okula gittiğimiz mi var e devletten öğrenci belgesi gösterelim dedik geçerliliği yokmuş gözlüklü erkek çalışan arkadaş öyle söyledi. tıygın soyadlı bir çalışan

 • avatar

  Serkan Ozatli

  Tlos. Likya'nın en önemli yerleşimlerinden biri olan Tlos Antik Kenti, Fethiye İlçesi’nin yaklaşık 42 km doğusundaki Yaka Köyü sınırları içerisinde kalmaktadır. Bölgenin en yüksek dağları olan Akdağlar'ın (Kragos) sarp batı yamaçlarında başlayan antik yerleşim, Eşen Nehri'nin getirdiği alüvyonlarla oluşmuş vadi düzlüğüne kadar ulaşır. Ayrıca güneydeki Saklıkent Kanyonu ile kuzey yönde bulunan Kemer Beldesi antik kentin egemenlik sınırlarını çizer.

 • avatar

  Demir Demir

  Saklikent'e gezmek için gittiğimizde hemen otoparkın yaninda bulunan ve belediye tarafından işletilen kahvaltı mekanı (tlos ltd şti) icin bir kaç hususu belirtmek isterim.. Çalisanlar ilgisiz .. Kahvaltı çesitleri ve fiyatlarından bile habersiz.. serpme kahvaltı istediğimiz halde kahvaltı menüsü oldukça yetersiz.. su bile verilmedi kahvaltının yanında.. okul kantinleri bile daha iyi diyebilirim.. keşke ya belediyenin ismini kullanmasaydınız ya da belediyeye yakışır bir hizmet sunsaydınız... saygilarimla....

 • Müzekart ile giriş ücretsiz. Çalışmalar hala devam etmekte. Fethiye - Korkuteli yolu üzerindeki Kemer bucağından, 13 km sonra Yaka Köyündeki, Kale Mahallesinde bulunuyor. Aceleye getirmeyin, yeterince vakit ayırın. Her antik kentte olduğu gibi burada da insanların o zamanın imkanlarıyla bunu nasıl başardıklarına şaşıracaksınız. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan kentte görülebilecek yapılar arasında, tiyatro, stadyum, hamam, tapınak mezarlar ve kilise kalıntıları bulunuyor.

 • avatar

  cem baba

  Seydikemer’in Yaka Mahallesi sınırları içerisinde yer alır. Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’ndedir. Likya Bölgesi’nin en eski yerleşim alanlarından biridir. MÖ 14. yüzyıl Hitit belgelerinde Dlawa, Likya yazıtlarında ise Tlawa olarak geçer. Kentin girişindeki akropol görenleri fazlasıyla etkiler. Tlos kalesine çıkarken yamaçtaki kayalara oyulmuş tapınak mezarlar müthiştir. Bu mezarların en görkemlisi kanatlı at Pegasus’un, üç başlı canavar Chimera ile savaşırken resmedildiği Bellerephontes’e ait mezar anıtıdır. Tlos’un ayakta olan önemli yapısı tiyatrosudur. Bununla birlikte stadyum da büyük bir önem arz etmektedir. Tlos, Likya’nın spor kenti olarak da bilinmektedir. Kente giriş paralı, müze kart geçerli. Fakat nekropol hariç çoğu yer kapalı. Tiyatro kapalı. Stadyum kapalı. Etrafta çok güzel yerel işletmeler var. Nar suyu muhteşem, soğuk soğuk için mümkünse.

 • avatar

  eyç es

  Tlos Antik Kenti Unesco'nun Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme kapsamında “Dünya Mirası Geçici Listesine” eklenen tarih dolu bir ören yeri.Kesinlikle yolu düşen düşmeyen herkesin gidip görmesini öneririm. Her yaz mutlaka gidiyoruz.Geçmişin büyüleyici atmosferini günümüze taşımayı başarmış oldukça fazla görülmeye değer nitelikte tarihi yapı ve kalıntı var. Tlos Kalesi, kaleye çıkış esnasında yamaçta bulunan kayalara oyulmuş durumda olan tapınak mezarlar, Bellerephontes'e ait mezar anıtı, akropol, akropolün eteğinde konumlandırılmış olan stadyum, tiyatro, hamam ve kilise kalıntıları yer alıyor. Müze kartınız varsa yoksa 2 kez ücretsiz giriş hakkınız var.

 • avatar

  Arzu Oruç

  Muğla Seydikemer ilçesinde yer alan Antik Kente Fethiye yönünden geliyorsanız Seydikemer'e girdiğinizde tabelayı takip ederek navigasyonla rahatlıkla bulabilirsiniz.Dağın yamacına yapılmış bu antik kent kaya mezarları ve kalıntılarıyla size görsel şölen sunacak.Giriş ücretli,otoparkı yok.Aracınızı yol kenarında bırakarak kente giriş sağlıyorsunuz.Heyelan altında kalıp yıllarca talana uğramadan günümüze kadar gelen mezar tüm ihtişamıyla sizi bekliyor.Kaya mezarlarını ve Osmanlı İmparatorluğu zamanında da kullanılan kalesine çıkışlar inişler biraz tehlikeli.Koruma için yapılmış herhangi bir destek yok.Dikkatli olmanızda fayda var.Açıklayıcı tabelalar yok mezarlar için.Antik Kent sevdalısı iseniz Muğla yada Antalya tatilinizde yakın başka yerlerle kombin yapıp gezebilirsiniz.Mesela Xanthos Antik Kenti-Letoon Antik Kenti,Patara Antik Kenti-Pınara Antik Kenti,Tlos Antik Kenti-Araksa Antik Kenti gibi.

 • avatar

  Pınar Dilara ATICI

  Tlos antik kentinin ören yeri giriş kısmından girip de içini gezebilmeyi bir türlü başaramadım. Hep gün batımına yakın gidiyorum. Çünkü aynı bölgede Saklıkent kanyonu, Gizlikent şelalesi ve Yakapark mevcut. Oraları gezdikten sonra gidecek olursanız anca gün batımına yetişiyorsunuz. Ören yeri oldukça geniş bir alana sahip. Müze kart ve personel kartlar geçerli. Araç park yeri için az miktarda alan var. Ören yeri girişi kapalı olsa dahi gezebileceğiniz alanlar mevcut. Tiyatro bölümü ve günbatımı fotoğraflarını yakaladığımız yerler bunlardan bir kısmı. Gezerken güneşin tepede olduğu zaman tercih edilmemeli. Dikenler ve çalılar mevcut. Biraz bakımsız kalmış denebilir. Bu yüzden ayakkabı ve kıyafet seçiminizi ona göre yapmanız tavsiye edilir.

 • avatar

  mesut

  Saklı kente gitmeyi düşünüyorsanız yarım saat erken yola çıkın ve tlos a uğrayın. Bazı yorumlarda çocuklarla gezilmesi zor yazmışlar ama biz 8 be 12 yasinda ki iki çocukla gezdik sıkıntı yaşamadık. Tek sorum karşıda bulunan işletmelerin aşırı aç gözlülüğü. Her şeyi kat kat fazlasına satıyorlar. Tlos tan çıkınca 2-3 yukarıda su kaynağı var. Tesisin içinde ama ücretsiz girip buz gibi suya ayaklarınızı sokabiliyorsunuz

 • Müzekartla veya 20TL ücretle giriş. Tabelada açıklamalar var. Çalışma ve düzenlemeler devam ediyor. Kısa bir gezinti için uygun. Zirveye kadar tırmanın, manzarası güzel. Yakınında kafeler var, hediyelik eşya satanlar da var. Otopark ücretsiz.

 • avatar

  Tahir Taş

  Fethiye Saklikent e gidiyorsanız uğramadan geçmeyin derim. Saklikent yolundan en fazla 10 dk mesafede. Hakettiği ilgiyi görmemiş bir antik kent. Kaya mezarları, tiyatrosu, hamamları, agorası, hipodromu, tapınağı, basilicası..... Yok yok. Ben çok beğendim. Şiddetle tavsiye ederim.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar