icon
Yükleniyor..

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

 • (17 Yorum)

Müzeler

4.7

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, Umurbey Mahallesinde inşa edilen, Türkiye’de bulunan ilk ve tek olma özelliğine sahip Anadolu Arabaları Müzesidir. İpeker ailesinin olan ve 17.000 metrekarelik yer kaplayan ipek fabrikası, Tofaş tarafından yeniden düzenlenmiştir. Bu düzenlenmenin sonucunda müze halini alıp 28 Haziran 2002 tarihinde insanların ziyaretine açılmıştır. Anadolu Arabaları Müzesi fikrinin en değerli kaynağı, Bursa çevresinde en eski araba sanayinin ve kültürünün kaynaklarının bulunmasına dayanır.

Müzeye girildiğinde insanlara, binlerce yıl öncesine dayanan tekerlekten, Tofaş tarafından üretilmiş olan arabalara kadar olan zamanı içeren bir zaman tüneli sunulur. Anadolu’da barınan binlerce yıllık araba sanayisinin ve araba kültürünün canlı ve etkili yansıması ve Anadolu tasarımının değerli ürünleridir. İlk girildiğinde ziyaretçileri, Orijinali Balıkesir‘de olan Üçpınar Tümülüs’ü ve kazı çalışmalarını gösteren duratranslar karşılar. İçerisindeki araba ve tekerlek parçaları müzeye girişin başlangıç eresini oluşturur.

Müzede yine değişik açıdan, at arabasının üretiminin yapıldığı orijinal malzemeleri ziyaretçiye sunulan bir imalathane bulunur. Tofaş Sanat Galerisi’ne dönüştürülen Umurbey Hamamı’nda ise geçici süreli sergiler yapılmaktadır. Bu müze manevi açıdan zenginliği sağlamak adına “yeni ustaların, eski ustalara” bir teşekkürüdür. Müze çıkışında yer alan bahçede, 300 yıllık devasa bir çınar, 200 yıllık karadut, onlarca ağaç, bitki ve çiçek bulunmaktadır. Ziyaretçilere dinlenme ve keyifli vakit geçirme imkânı sunan Fayton Kafe, bütün zenginlikleriyle misafirlerini ağırlamaktadır.

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi Çalışma Saatleri ve Giriş Ücreti

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi çalışma saatleri pazartesi günleri haricinde her gün saat 10.00-17.00 ziyaret etme imkanına sahipsiniz. Sergi salonu ise pazartesi günü haricinde saat 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete uygundur. Müzenin girişinden herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Tofaş Bursa Arabaları Müzesine Gidiş

Tofaş Bursa Arabaları Müzesine gidiş şehir içi arabanız ile kolaylıkla sağlayabileceğiniz bir noktadadır. Bursa’nın Yıldırım ilçesinin Umurbey Mahallesinde bulunan Tofaş Bursa Arabaları Müzesine toplu taşıma ile ulaşım sağlamak için 3İ, 4A, 38D, 94, 3C, 4B, 35A, E12, F13 VE 37 numaralı otobüsleri kullanmaları gerekmektedir.

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi Bursa ilinin Yıldırım ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 08:00 ila 17:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş tamamen ücretsizdir.

Hazır Gelmişken

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi 'ni gezmeye gelmişken Bursa civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Bursa Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Bursa 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Özellikler

Tofaş Anadolu Arabaları MüzesiKredi Kartı
Tofaş Anadolu Arabaları MüzesiSigara İçilmez
Tofaş Anadolu Arabaları MüzesiPark Yeri
Tofaş Anadolu Arabaları MüzesiMüze
Tofaş Anadolu Arabaları MüzesiRezervasyon
Tofaş Anadolu Arabaları MüzesiÜcretsiz
Tofaş Anadolu Arabaları MüzesiTarihi Yer
Tofaş Anadolu Arabaları MüzesiMüze Kart Geçerli
Tofaş Anadolu Arabaları MüzesiGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.7
Puanlama :


 • avatar

  @ozgurkayi1426

  Küçük kızımla ziyaret ettik, kafeye çıktık haftaiçi ve gündüz vakti "grup gelecek, servis kapalı" dediler. Çok saçma buluyorum, bir köşede halka hizmete devam edersin. Neyse müzeye girdik, 5 tane araç var, tarihi kısmı idare eder, ama terazi müzesine güvenlik görevlisi diye koydukları sarışın bayan, sizin kültür seviyenizi, hassasiyetinizi falan bilmeden tenkit eder gibi uyarıyor. Buradan selam olsun, bayan senin hayatın kadar müze gezdik biz. Neyin ne olduğunu çok iyi biliriz. Küçüklerin ilgisini çekecek hiçbirşey yok.

 • avatar

  @muratgul1128

  Ücretsiz kağnıdan at arabasından tofaşın son elektirkli arabasına kadar örnekler var ilginç birşey bilmiyordum doblonun 4x4 ünü yapmışlar Ayrıca aynı yerleşkede bir şahsa ait ölçü tartı altetleri koleksiyonu vardı ama çok fazla alet var görmeye değer bence

 • avatar

  @vasifyucelis3489

  Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, Türkiye’nin ilk ve tek Anadolu Arabaları Müzesi’dir. Toplam 17.000 metrelik alanı kapsayan, Umurbey Mahallesi’ndeki eski bir ipek fabrikası Tofaş tarafından restore edilerek 28 Haziran 2002’de müze olarak ziyarete açılmıştır. Anadolu Arabaları Müzesi fikrinin en değerli kaynağı, Bursa çevresinde en eski araba sanayinin ve kültürünün kaynaklarının bulunmasına dayanır. Bursa’nın tam ortasında, Arkeoloji Müzesi’nde sessizce duran ve tam 2.600 yıl önce yapılan bir araba… Bir ustanın elinden çıkan, Anadolu arabalarının en eski örneği, yeni bir projenin başlamasına öncülük etmiştir. Tofaş’ın eski yöneticilerinden Jan Nahum, Y. Mimar A. Naim Arnas ve M.S.Ü Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Bölüm Başkanı Prof. Önder Küçükerman; 1998 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından gösterilen eski ipek farikasının bulunduğu yerde ‘’Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi’’nin kurulması için öncülük ettiler. Umurbey Bilgi Parkı içerisinde yer alan yapılar uygun şekilde restore edilerek kullanıma açıldı. Eski ipek fabrikasının ana binası olan müzede binlerce yıl önceye ait bir tekerlekten yola çıkarak, Tofaş tarafından üretilen motorlu araçlara kadar bir zaman tüneline girilmektedir. Bugün Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi’nde, 2.600 yıl önce yapılan arabanın Bursalı ustaların elinden yeniden canlandırılmış halinin yanı sıra, tekerlekler, geleneksel araba atölyeleri, motorlu ve motorsuz araçlar sergilenmekte, Tofaş Sanat Galerisi’ne dönüştürülen Umurbey Hamamı’nda ise geçici süreli sergiler yapılmaktadır. Müze çıkışında yer alan bahçede, 300 yıllık devasa bir çınar, 200 yıllık karadut, onlarca ağaç, bitki ve çiçek yer almaktadır. Ziyaretçilerin keyifli bir mola vermelerine imkan sağlayan Fayton Kafe, zengin menüsüyle misafirlerini ağırlamaktadır. Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, sadece eski araba müzesi değil, Bursa’da otomotiv sanayinin temelini atmış olan en eski ustalara, yeni ustalardan bir teşekkür niteliğindedir. Müze, yılda ortalama 60.000 yerli ve yabancı ziyaretçisiyle Bursa’nın ilgi çeken bir lokasyondur. Müze, sergi salonu ve Fayton Kafe Pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında açıktır. Resmi ve Dini bayramlarda ziyaret edebilirsiniz. Müze, sergi salonu ve otopark ücretsizdir.

 • avatar

  @unalacik

  Gayet nezih ve düzenli bir müze. Giriş ücreti yok. Sadece tofaş fabrikalarinda üretilen otomobiller var en eskisi murat 124. Kantarın topuzu isimli eski zamanlardan itibaren kullanılmış olan ölçü aletleri müzeside var. Bence Sadece müze için gelmeye gerek yok. Ama bursa üzerinden seyahat ediyorsanız ve vaktiniz de varsa uğramanızı tavsiye ederim. Müzedeki otomobiller hala günümüzde de yollarda göreceğiniz otomobiller.

 • avatar

  @sumeyraayberyil

  Hayran kaldım. Çok iyi düşünülmüş. Gittiğimizde 5-6 kişi vardı. Kalabalık olmayınca haliyle daha iyi geziliyor. Resmi web sayfasında, grup gezisi olacaksa önceden randevu alınması rica edilmiş. Müze, sergi salonu ve Fayton Kafe Pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında açık. Giriş ücreti yok. Bahçesi de geniş , ağaçlık ve ferah . Ayrıca yine aynı alan içerinde bir de terazi müzesi var. Bursa gezimde iyi ki atlamamışım görmüşüm dediğim müze. Kesinlikle gitmelisiniz. Ayrıca cüzdanımızı düşürmüşüz orda. Güvenlik görevlileri sağolsunlar bu konuda çok ilgiliydiler.

 • avatar

  @aliyildiz4027

  Güzel mekan güzel müze . İçerisi ilgi çekici bi çocuk işin bile eğlenceli olabiliyor. Dışarısında cafe park ve benzer yerler var buda sıkılmayı engelliyor çocuklarla gidilebilir... Çocuk odası olmaması tek eksi puan için anne bakım odası heryerde gerekli bir ihtiyaç.

 • avatar

  @mervenas1159

  Giriş ücretsiz murat 124, murat124 kartal uno tipo gibi eski arabalar mevcut. Oldukça eğlenceli bir yer tarihte araba süreci en eski araba modelleri bal mumu heykelleriyle canlandırılmış gayet güzel biz çok beğendik :) yani bursa da camiileri hanları türbeleri gezdikten sonra küçük bir vakit ayırabilirsiniz bence eğlenceli bir yer ve merkeze çok çok yakın :)

 • avatar

  @emincan

  öncrlikle bu harikulade tesis için bursa belediyesine ve tofaşa teşekkür ederim. ağırlık ve hacim birimleri, ölçü aletlerinin geçmişten günümüze değişimini adım adım gösteren bu müze mutlaka ziyaret edilmeli. medeniyetimizi borçlu olduğumuz ölçme ve ölçeklendirme sistemlerinin tarihi, üzerine düşünenler için oldukça ilgi çekici detaylar barındıran bir mesele

 • avatar

  @cemkahraman9859

  Giriş ücretsiz, çocuklarınızla güzel bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Setbaşı köprüsüne 7-8 dakika yürüme mesafesinde, yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Arabayla giderseniz eğer park yeri bulmakta zorlanabilirsiniz, sokaklar çok dar, kalabalık. Yanında fayton cafe var, tofaş işletmesine ait çok güzel. Kaliteli, uygun fiyat, hizmet ilgi alaka süper. Pizza, makarna, salata, hamburger, patates kızartması gibi yemekler mevcut. Sıcak soğuk içecekler ve alkolde var. Çok nezih, 5 yıldız az bile. Tavsiye ederim.

 • avatar

  @farukfiratoktay2357

  Harabeyi adam etmişler gerçekten güzel bir müzeydi fakat konumu itibariyle biraz terste kalıyor, onun dışında gezilmesi zevk verici bir yerdi. Yapandan yaptırandan Allah Razı Olsun

 • avatar

  @idilerol7174

  Kahvaltısı kötü degil, herşey mükemmel lezzetliydide diyemem, haftasonu acık hava için tercih edilebilir güzel ortalama bir yer. Turk kahvesi lezzetli degil. Servis hizmeti hiz/temizlik yuksek diyebilirim. Haftasonu rezervasyonsuz gitmeyin kapida beklersiniz. Eskisehirden gidecekseniz ozellikle gitmeden muhakkak arayın. 45km geri donmek zorunda kalmayin :)

 • avatar

  @fahrettinsavase7042

  Tofaş muhteşem bir müze yapmış müzenin inanılmaz tarihi dokusu aynen korunmuş güvenlik ve rehberlik yapan Hüseyin beye kadar herkes güler yüzü,ilgili müzede görevli rehber olan Hüseyin beye özellikle teşekkür etmek istiyorum bir zati yakinen ilgilendi detaylı bilgi verdi ve işini mükemmel yapıyor Bursa’da mutlaka ziyaret etmelisiniz otomobilin evrimini yakından tanımalısınız milli gururumuz olan tofaş fabrikasının çıkardığı ilk araç ve prototip araçlara kadar olan süreci detaylarıyla görebiliyorsunuz büyük bir kültür hazinesi projede emeği geçen herkese kucak dolusu teşekkürler umarım diğer Üretici firmalara da örnek olur . Ayrıca müzenin temizliği ve havalandırması mükemmel emeği geçenlere tekrar teşekkürler.

 • avatar

  @hakanbatur

  Mutlaka gezilmesi gereken bir yer. Koç Holding'in halka hizmet için her yerde yaptığı çalışmalardan biri. Şu sıralar müzenin bir bölümünde de tartı-terazi müzesi var ki gerçekten olağanüstü..

 • avatar

  @aykutdiren352

  Muhteşem bir atmosferi var. Anadolu'daki ilk araç kalıntılarından, elektrikli otomobile kadar geçen süredeki araçları görebilirsiniz. Üretilen ilk Murat 124 ve Murat 131'den üretilen son Uno ve Tempra'ya kadar birçok araç var. Anadolu'nun farklı coğrafyalarında kullanılan at arabaları ve süsleme teknikleri ile ilgili örnekleri görüp, bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca farklı bir alanda da "Kantarın Topuzu" adlı tartı aletleri sergisi vardı, orayı da muhakkak gezmenizi öneririm. Müze severler için ideal bir yer olmuş. Yapımında emeği geçenlere ve Koç grubuna teşekkürler.

 • avatar

  @burakmetey923

  Eski bir hamam içerisinde güzel düşünülmüş bir mekan. Gidip rahatça gezilebilir. Müze kısımları çok büyük olmamasına rağmen park işlevi oldukça güzel. Tarihi Çınarın gölgesinde vakit geçirmek insana iyi geliyor. Araba müzesi fena değil, sergiler de fena olmuyor hamam içi inanılmaz zaten. Müzede arkeoloji müzesinden çıkma birkaç eser vardı o kadar araba falan üzerine biraz kafa karıştırıyor ne işi var burda diye ama onun dışında güzel. Gezmesi çok uzun sürmez özellikle müze kısımları 45 dakikada gezilebilir rahatça. Tek problem galeri kısmının yanındaki tapınak gibi duran yerin zemini belediye parkı zemini gibi duruyor tarihi dokuya pek uymuyor. Bursa'ya yolunuz düşerse bir uğrayın derim.

 • avatar

  @haticebasdagbas

  Böyle bir müze düşünülmüş olması harika bir girişim. Orta çağ arabaları kısmının otantikliğine bayıldım. Eski taş duvarlarla çevrili ipek imalathanesinde böyle bir müze fikri de harika. Bahçe kısmı da muhteşem güzellikte. Tebrikler...

 • avatar

  @ayhanguzel3671

  Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, Türkiye’nin ilk ve tek Anadolu Arabaları Müzesi’dir. Toplam 17.000 metrelik alanı kapsayan, Umurbey Mahallesi’ndeki eski bir ipek fabrikası Tofaş tarafından restore edilerek 28 Haziran 2002’de müze olarak ziyarete açılmıştır. Anadolu Arabaları Müzesi fikrinin en değerli kaynağı, Bursa çevresinde en eski araba sanayinin ve kültürünün kaynaklarının bulunmasına dayanır. Bursa’nın tam ortasında, Arkeoloji Müzesi’nde sessizce duran ve tam 2.600 yıl önce yapılan bir araba… Bir ustanın elinden çıkan, Anadolu arabalarının en eski örneği, yeni bir projenin başlamasına öncülük etmiştir. Tofaş’ın eski yöneticilerinden Jan Nahum, Y. Mimar A. Naim Arnas ve M.S.Ü Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Bölüm Başkanı Prof. Önder Küçükerman; 1998 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından gösterilen eski ipek farikasının bulunduğu yerde ‘’Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi’’nin kurulması için öncülük ettiler. Umurbey Bilgi Parkı içerisinde yer alan yapılar uygun şekilde restore edilerek kullanıma açıldı. Eski ipek fabrikasının ana binası olan müzede binlerce yıl önceye ait bir tekerlekten yola çıkarak, Tofaş tarafından üretilen motorlu araçlara kadar bir zaman tüneline girilmektedir. Bugün Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi’nde, 2.600 yıl önce yapılan arabanın Bursalı ustaların elinden yeniden canlandırılmış halinin yanı sıra, tekerlekler, geleneksel araba atölyeleri, motorlu ve motorsuz araçlar sergilenmekte, Tofaş Sanat Galerisi’ne dönüştürülen Umurbey Hamamı’nda ise geçici süreli sergiler yapılmaktadır. Müze çıkışında yer alan bahçede, 300 yıllık devasa bir çınar, 200 yıllık karadut, onlarca ağaç, bitki ve çiçek yer almaktadır. Ziyaretçilerin keyifli bir mola vermelerine imkan sağlayan Fayton Kafe, zengin menüsüyle misafirlerini ağırlamaktadır. Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, sadece eski araba müzesi değil, Bursa’da otomotiv sanayinin temelini atmış olan en eski ustalara, yeni ustalardan bir teşekkür niteliğindedir. Müze, yılda ortalama 60.000 yerli ve yabancı ziyaretçisiyle Bursa’nın ilgi çeken bir lokasyondur. Ziyaret .Müze, sergi salonu ve Fayton Kafe Pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında açıktır. Resmi ve Dini bayramlarda müzemizi ziyaret edebilirsiniz. Grup gezilerinde önceden randevu alınması rica olunur. Müze, sergi salonu ve otopark, ziyaretçilerimiz için ücretsizdir.


 • Künye

  ✅ Müzeler : Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 17 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.7/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi Kapalı
  Salı 10:00 - 18:00
  Çarşamba 10:00 - 18:00
  Perşembe 10:00 - 18:00
  Cuma 10:00 - 18:00
  Cumartesi 10:00 - 18:00
  Pazar 10:00 - 18:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi +902243293941 Umurbey Mah. Kapıcı Cad. Fabrika Sok, Umurbey, Bilgi Parkı İçi, 16030 Yıldırım/Bursa, Türkiye Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 40.1764251 29.0710825 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.7/5 17