Tokat Müzesi

5 (6 Yorum)
Tokat Müzesi: Tokat bölgesinde bulunan popüler Müzelerden 'den biridir. Bu sayfa Tokat Müzesi hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Tokat Müzesi hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Tokat Müzesi düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Tokat Bölgesinde daha fazla müze keşfetmek için Tokat sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfayı düzenlemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsiniz.
Daha fazla göster

Tokat Müzesi Sigara İçilmez
Tokat Müzesi Müze
Tokat Müzesi Tarihi Yer
Tokat Müzesi Müze Kart Geçerli
+(2)

Konum

Camiikebir, 60200 Tokat Merkez/Tokat, Turkey Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 5 Puan

 • avatar

  Emre Berk Ahu

  Arkeolojik ve etnografik eserlerle sikkelerin sergilendiği karma müzeler grubundan olan Tokat Müzesi, 2012 yılında, 1926 yılından beri hizmet vermekte olduğu Gökmedrese’den, Sulusokak’ta yer alan Tokat Bedesteni’ne taşınmıştır. Bedesten binasında çağdaş müzecilik anlayışıyla teşhir-tanzim çalışmaları yapılan Tokat Müzesi, 18 Eylül 2012 tarihinde resmi olarak ziyarete açılmıştır. Bugün Müze binası olarak kullanılmakta olan Tokat Bedesteni, Tokat il merkezi Sulu Sokak'ta yer almaktadır. İnşa tarihini veren bir kitabesi bulunmayan yapının, mimari özellikleri nedeniyle, 15.yy.da Sultan I. Mehmed döneminde inşa edilmiş olabileceği düşünülmektedir. Tokat Bedesteni, ortada yer alan bedesten bölümü, doğu ve batı cephelerindeki arasta birimleriyle birlikte toplam üç hacimden oluşmaktadır. Bedesten bölümü dört çift payeyle dokuz birime ayrılmış ve her birimin üzeri kubbeyle örtülmüştür. Kuzey ve güney cephelerde yer alan kapılarla girilen bedestenin, doğu ve batıda arastalara açılan birer kapısı daha bulunmaktadır. Bedesten duvarlarından daha alçak tutulmuş arasta bölümünde, karşılıklı yirmi dükkan yer almaktadır. Moloz taş ve tuğla malzemeyle inşa edilmiş Tokat Bedesteni'nde, kemerler ve üst örtüde tamamen tuğla kullanılmıştır. Arastalı Bedesten ismiyle de tanınan Tokat Bedesteninin bedesten bölümü, arkeoloji salonu olarak düzenlenmiştir. Yapılan kazı ve araştırmalarla tarihi geçmişinin M.Ö.4000 yıllarına kadar uzandığı ortaya çıkarılan Tokat şehrinde yaşamış birçok medeniyete ait eserler, müzenin arkeoloji salonunda sergilenmektedir.

 • avatar

  İrem Bal

  Çalışan personel çok güler yüzlü insanlar. Müze olarak tüm detaylar düşünülmüş. Tarihi geçmiş çok güzel anlatılmış. Müze planlaması da gerçekten çok ince düşünülerek yapılmış. Müze girişi ücretsiz. Kesinlikle herkesin gitmesini tavsiye ederim. Küçük çocuklarınız varsa onların da ilgisini çekerek geçmiş tarihi öğretebileceğiniz bir mekan. Mutlaka gidin ????????

 • Tokatta bir müze. İçerisinde eski zamanlara ait kalıntılar vrle tokata özgü eserler mevcut. Tarih gezisi yapmak isteyenler gidip gezebilir

 • avatar

  Mehmet Kahtalı

  Karşılık iki adet müzeden oluşuyor ikisi de birbirinden güzel diye düşünüyorum. Özellikle şehir müzesi çok iyi.

 • avatar

  Eda Ergül

  Güzel , gezilmeye değer tek katlı arkeolojik ve yöresel müze

 • Hem Tokat hem de müzesi gerçekten gezmeye değer çok güzel tarihi bir şehir. Tokat kebabı yemekte başka bir zaman inşallah.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar