icon
Yükleniyor..

Topkapı Sarayı

 • (15 Yorum)

Müzeler

4.4

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Topkapı Sarayı, dünya müzelerinin çoğundan daha renkli hikayelerin konusudur. Libidinous sultanlar, hırslı saraylar, güzel cariyeler ve entrikasyon hadımları, Osmanlı İmparatorluğu’nun mahkemesi olduğu 15. ve 19. yüzyıllar arasında burada yaşadı ve çalıştı. Sarayın zengin pavyonlarına, mücevher dolu Hazine’ye ve genişleyen Harem’i ziyaret etmek hayatlarına büyüleyici bir bakış açısı sunuyordu.

Fatih Sultan Mehmet, sarayın ilk aşamasını 1453’te İstanbulun Fetih’ten kısa bir süre sonra inşa etti ve 1481’de ölümüne kadar burada yaşadı. Fatih’den sonra gelen sultanlar, inşa ettikleri gösterişli Avrupa tarzı saraylara taşındıkları 19. yüzyıla kadar boğazın kıyısında bulunan Topkapı Sarayı ‘nda yaşadılar.

Sarayın İmparatorluk Kapısı’na (Bab-ı Hümayun) girmeden önce, hemen dışarıdaki Arnavut kaldırımlı meydandaki süslü yapıya bir göz atın. Bu, 1728 yılında lale tercih eden sultan tarafından inşa edilen Rokoko tarzı Sultan III. Ahmet Çeşmesi’dir .

Birinci Mahkeme

Geçiş İmparatorluk Kapısı Yeniçeri Court veya Parade Mahkemesi olarak bilinen Osmanlının İlk Mahkemesidir. Sol tarafında ise Aya İrini olarak bilinen Aya Eirene Bizans kilisesi bulunmaktadır .

İkinci Mahkeme

Orta Kapı (Ortakapı veya Bab-üs Selâm), sarayın imparatorluğu yönetme işinde kullanılan İkinci Mahkemesine götürdü. Osmanlı döneminde at sırtında Orta Kapı’dan sadece sultan ve valide sultan ( sultanın annesi) girmiştir. Sadrazam da dahil olmak üzere diğer herkes ayrılmak zorunda kaldı.

İkinci Mahkeme doğal park benzeri bir ortama sahiptir. Dış bahçeleri olan büyük bir binaya sahip tipik Avrupa saraylarından farklı olarak Topkapı Sarayı, merkezi bir muhafaza etrafına inşa edilmiştir.

Girerken sağ tarafta büyük Saray Mutfakları özel bir Helvahane (şekerleme mutfağı) içerir. Topkapı’nın, güzelliği nedeniyle sultanlar tarafından değer verilen, aynı zamanda zehirli yiyeceklerle dokunduğunda renk değiştirdiği söylendiği için, Çin seladonları porseleni geniş koleksiyonunun küçük bir kısmını tutarlar.

İkinci Mahkemenin sol tarafında süslü İmparatorluk Konseyi Odası (Dîvân-ı Hümâyûn) bulunmaktadır . Konsey, devlet meselelerini tartışmak için burada bir araya geldi ve padişah bazen duvarın üstündeki altın ızgaradan gizlice dinlendi. Sağdaki oda saray koleksiyonundan saatler sergiliyor.

İmparatorluk Konseyi Odasının kuzeyinde, Osmanlı ve Avrupa silah ve zırhlarının etkileyici bir koleksiyonunun sergilendiği Dış Hazine bulunmaktadır .

Topkapı Sarayı

Harem

Harem’e giriş, İkinci Mahkemenin batı tarafındaki Adalet Kulesi’nin altındadır. Ziyaret etmeye karar verirseniz – ve kesinlikle yapmanızı öneririz – özel bir bilet satın almanız gerekir. Odalar restorasyon veya stabilizasyon için kapatıldığında Harem’deki ziyaretçi rotası değişir, bu nedenle burada belirtilen alanlardan bazıları ziyaretiniz sırasında açık olmayabilir.

Popüler inancın sahip olacağı gibi, Harem padişahın isteyerek sefahatle meşgul olabileceği bir yerdi. Daha açık gerçeklikte, bunlar emperyal aile mahalleleriydi ve Harem yaşamının her detayı gelenek, yükümlülük ve törenle yönetildi. ‘Harem’ kelimesi tam anlamıyla ‘yasak’ veya ‘özel’ anlamına gelir.

Sultanlar Harem’de 300 kadar cariyeyi desteklediler, ancak rakamlar genellikle bundan daha düşüktü. Harem’e girdikten sonra, kızlar İslam’da, Türk kültüründe ve dilinde, ayrıca makyaj, elbise, arkadaşlık, müzik, okuma, yazma, nakış ve dans sanatlarında eğitim alacaklardı. Daha sonra, önce padişahın cariyelerini ve çocuklarını, daha sonra valide sultanı ve son olarak – özellikle çekici ve yetenekli iseler – padişahın kendisini bekleyen bir meritokrasiye girdiler .

Padişahın İslam hukuku tarafından kadın (eş) unvanını alan dört meşru karısı olmasına izin verildi . Bir eş ona bir oğul doğurduysa ona haseki sultan denirdi ; eğer ona bir kızını getirirse , haseki kadın .

Harem edildi İktidar valide sultan, kendi adına toprak mülklerinin ve siyah hadım görevlilerinin yoluyla kontrollü genellikle büyük sahibiydi. Doğrudan sadrazamlara emir verebilen, padişah, eşleri ve cariyeleri ve devlet meseleleri üzerindeki etkisi genellikle derindi.

Harem’deki 300 odadan en erken III. Murat döneminde (r 1574-95); önceki padişahların haremleri günümüzde Beyazıt Meydanı’nın yakınında yıkılmış olan Eski Saray’daydı.

Harem kompleksinin altı katı vardır, ancak bunlardan sadece biri ziyaret edilebilir. Buraya Taşıma Kapısı üzerinden yaklaşılır . Kapının yanında, 16. ve 17. yüzyıldan kalma muhteşem İznik çinilerinin sargılarını içeren titizlikle restore edilmiş iki katlı bir yapı olan Saray Muhafızları Yurdu bulunmaktadır . Kapının içinde, mali kayıtların tutulduğu Harem hazinesi olan Dolaplı Kubbe var . Bunun ötesinde , 17. yüzyıldan kalma Kuran’dan botanik motifler ve yazıtlar ve bir zamanlar padişahlar tarafından kullanılan mermer bir binek bloğuna ev sahipliği yapan ince Kütahya çinileri ile kaplı Çeşmeli Salon bulunmaktadır . Bitişik olarak Kara Hadım Camii17. yüzyıl fayanslarında Mekke tasvirleri bulunmaktadır.,

Bu odanın ötesinde Kütahya çinileriyle de süslenmiş Kara Eunuchs Avlusu bulunmaktadır . Soldaki mermer sütunun arkasında Kara Hadım Yatakhaneleri bulunmaktadır . İlk günlerde beyaz hadımlar kullanıldı, ancak daha sonra Osmanlı Osmanlı valisi tarafından hediye olarak gönderilen siyah hadımlar daha sonra kontrol altına alındı. Burada 200 kadar kişi yaşadı, kapıları korudu ve Harem kadınlarını bekledi.

Avlunun en ucunda Harem’in Ana Kapısı ve iki dev yaldızlı aynanın bulunduğu bir güvenlik odası var. Cariye Koridoru buradan Cariye ve Sultan’ın Konsolosluğu’na gidiyor . Burası banyolar, çamaşırhane çeşmesi, çamaşırhane, yatakhaneler ve özel dairelerle çevrilidir.

Avludaki Cariyelerin Koridoru’nda, kiremitli bir baca ile dekore edilmiş bir oda ve ardından Harem’deki güç merkezi olan Valide Sultan’ın Daireleri bulunmaktadır. Bu süslü odalardan valide sultan denetledi ve kocaman ‘ailesini’ kontrol etti. Özellikle dikkat edilmesi gereken , İstanbul ‘un pastoral manzaralarına sahip 19. yüzyıldan kalma güzel duvar resimleri ve 1585’ten kalma oldukça çift hamamlı Valide Sultan’ın Salonu ; yaldızlı bronz korkuluklar daha sonra eklenmiştir.

Geçmiş Valide Sultan Courtyard Kütahya ve İznik’te kaplı bir vestibuluma açar 17. yüzyıldan kalma çinileri olduğunu büyük bir şömine ile muhteşem bir resepsiyon odasıdır. Burada prensler, valide sultan ve kıdemli cariyeler , sultanla izleyici için yakışıklı İmparatorluk Salonu’na girmeden önce beklediler . III. Murat döneminde inşa edilen salon, III. Osman (1754-57 r) emriyle barok tarzda yeniden dekore edilmiştir.

Yakınlarda sarayın en görkemli odalarından biri olan III. Murat Privy Odası bulunmaktadır . 1578 yılından kalma neredeyse tüm dekorasyonları orijinaldir ve Sinan’ın eseri olduğu düşünülmektedir. Restore edilmiş üç katmanlı mermer çeşme basamaklı suyun sesini vermek ve padişahın konuşmalarına kulak misafiri olmayı zorlaştırmak için tasarlanmıştır. Yaldızlı gölgelikli oturma alanları daha sonra 18. yüzyıl eklemeleridir.

Sonraki kapı Ahmet III Privy Odası ve 1705 yılında inşa edilmiş bitişik yemek odasıdır . İkincisi, lake boyalı çiçek ve meyve resimleriyle dekore edilmiş ahşap panellerle kaplıdır.

III. Murat’ın Privy Odası’na geri dönünce, Harem’deki en güzel odalardan ikisi – Veliaht Prensin İkiz Köşk / Daireleri . Bu iki oda 1600 civarındadır; birinci odada boyalı tuval kubbeyi, ikinci odada ise şöminenin üzerindeki ince İznik fayans panellerini not edin. Vitray da dikkat çekicidir.

Bu odalar geçmişte Sık Kullanılanların Avlusu . Avlu kenarında (gerçekten bir teras) büyük bir boş havuz göreceksiniz. Avluya bakan, sultanın kardeşlerinin veya oğullarının hapsedildiği kafes (kafes) içeren birçok küçük karanlık odanın küçük pencereleri . Bitişikte barok mihrabı (Mekke’nin yönünü gösteren bir minarede niş) bulunan kiremitli Harem Camii’dir .

Buradan Altın Yol olarak bilinen geçidi takip edebilir ve sarayın Üçüncü Mahkemesi’ne çıkabilirsiniz.

Üçüncü Mahkeme

Üçüncü Mahkeme Felicity Kapısından girilir . Padişahın özel alanı, beyaz hadımlarla görevlendirildi ve korundu. İçinde 16. yüzyılda inşa edilmiş ancak 18. yüzyılda yenilenmiş İzleyici Odası var . Önemli devlet görevlileri ve yabancı büyükelçiler, devletin yüksek işini yürütmek için bu küçük kiosk’a getirildi. Büyük bir divanda oturan sultan, büyükelçilerin armağanlarını ve tekliflerini soldaki kapıdan geçerken inceledi.

İzleyici Odasının hemen arkasında, 1719’da inşa edilen güzel III. Ahmet Kütüphanesi bulunmaktadır .

Üçüncü Mahkemenin doğu kenarında , araştırma sırasında restorasyon için kapatılan Sefer Kuvvetleri Yurdu bulunmaktadır . Yeniden açıldığında sarayın gümüş ve altın ipliklerle işlenmiş zengin imparatorluk bornozları, kaftanlar ve üniformalar koleksiyonuna ev sahipliği yapacak.

Üçüncü Mahkemenin diğer tarafında Kutsal Muhafaza Odaları bulunmaktadır . İznik çinileriyle görkemli bir şekilde dekore edilmiş bu odalar, Peygamberimizin birçok kalıntısına ev sahipliği yapmaktadır. Sultanlar burada yaşarken, imparatorluk ailesinin Ramazan’ın kutsal ayının 15. gününde Peygamberimizin anısına saygı göstermesi için odalar yılda sadece bir kez açıldı.

Kutsal Muhafaza Odalarının yanında, 36 sultanlık bir portreye ev sahipliği yapan Privy Odası Yurdu bulunmaktadır . Vurgu, Konstantin Kapidagli’nin Sultan III. Selim’in Tören Töreninin harika bir resmi .

İmparatorluk Hazinesi

Üçüncü Mahkemenin doğu kenarında yer alan Topkapı Sarayı Hazinesi, altın, gümüş, yakut, zümrüt, yeşim, inci ve elmastan yapılmış veya bunlarla süslenmiş inanılmaz bir nesne koleksiyonuna sahiptir. Binanın kendisi Fatih Sultan Mehmet döneminde 1460 yılında inşa edilmiş ve başlangıçta resepsiyon odası olarak kullanılmıştır. En son ziyaret ettiğimizde büyük bir restorasyon için kapatıldı.

Yeniden açıldığında, incinin annesi ile kakma yapan ve sedef mimarı Sedefhar Mehmet Ağa tarafından tasarlanan muhteşem Süleyman Süleyman Kılıcı’na ve Ahmed I’in (yani Arife Throne) olağanüstü Tahtına dikkat edin. Sultanahmet Camii. Ve Jules Dassin’in 1964 yapımı Topkapı filmindeki suçlu soygunun nesnesi olan Hazine’nin ünlü Topkapı Hançerini kaçırmayın . Bu, kabinde üç büyük zümrüt ve kulp içine yerleştirilmiş bir saat içerir. Ayrıca araştırmaya değer, 1648’de taht üyeliği sırasında ilk kez IV.

Dördüncü Mahkeme

Zevk pavyonları sarayın Dördüncü Mahkemesi’ni işgal eder. Bunlar, Abdül Mecit (r. 1839-61) tarafından 19. yüzyıl Avrupa modellerine göre inşa edilen Mecidiye Köşkü’dür. Bunun altında, terasından muhteşem manzaralar sunan ancak yemeğinin kalitesi ve fiyatı ile hayal kırıklığına uğrayan Konyalı restoranı var. Mecidiye Köşkünden birkaç adım ötede Başhekim Pavyonu var . İlginç bir şekilde, başhekim her zaman padişahın Yahudi derslerinden biriydi. Bu terasta , bazen Kanepe Köşkü olarak adlandırılan Mustafa Paşa Köşkünü de bulacaksınız . III.Ahmet döneminde, büfenin dışındaki Lale Bahçesi son çiçeğin çeşitleriyle doluydu.

Lale Bahçesi’nin sonundaki merdivenlerde Mermer Teras , dekoratif havuzlu bir platform, üç pavyon ve 1640 yılında İbrahim I (‘Çılgın’) tarafından pitoresk bir yer olarak yaptırılan küçük bir yapı olan tuhaf İftariye Kameriyesi var . Ramazan orucunu kır.

IV.Murat, Erivan şehrini (şimdi Ermenistan’da) İran’dan geri aldıktan sonra 1636’da Revan Köşk’ü inşa etti . 1639’da klasik saray mimarisinin son örneklerinden biri olan Bağdat Köşkünü , bu şehir üzerindeki zaferini anmak için inşa etti. Muhteşem İznik çinileri, boyalı tavanı ve sedef ve kaplumbağa kabuğu dolgusuna dikkat edin. Küçük Sünnet Odası (Sünnet Odası) erkekliğe Müslüman erkekleri kabul tören için kullanıldı. İbrahim I tarafından 1640 yılında inşa edilen odanın dış duvarları özellikle güzel fayans paneller ile süslenmiştir.

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti 2023 ?

Topkapı Sarayı'na giriş ücreti 1 yetişkin için 60 TL ‘dir. Kombine Biletler(Topkapı Sarayı + Aya İrini) bölümü yerli ziyaretçiler için 100 TL, yabancı ziyaretçiler için 320 TL ’dir. Sadece Aya İrini Müzesini ziyaret etmek isterseniz  40 TL, Harem bölümünü ziyaret etmek isterseniz 50 TL ödemeniz gerekmektedir. 

Detaylı Bilet Fiyatları

Topkapı Sarayı Kombine Bilet I (Topkapı Sarayı + Aya İrini)

Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı:100 TL
Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı:320 TL
İndirimli Bilet Fiyatı:30 TL

Topkapı Sarayı Kombine Bilet II (Topkapı Sarayı + Aya İrini + Harem)

Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı:130 TL
Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı:420 TL
İndirimli Bilet Fiyatı:40 TL

Harem

Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı:50 TL
Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı:150 TL
İndirimli Bilet Fiyatı:15 TL

Aya İrini

Yerli Ziyaretçi Bilet Fiyatı:40 TL
Yabancı Ziyaretçi Bilet Fiyatı:120 TL
İndirimli Bilet Fiyatı:15 TL

Topkapı Sarayı Nerede ?

Topkapı Sarayı İstanbul 'ın Tarihi Mekanlar ve Müzeleri ile ünlü olan Fatih ilçesinde bulunmaktadır. Açık Adresi : Cankurtaran, 34122 Fatih/İstanbul Metrobüs ve Fatih Otobüsleri ile Topkapı Sarayına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hazır Gelmişken

Topkapı Sarayını gezmeye gelmişken İstanbul Anadolu yakasında gezilecek bir çok tarihi mekan ve müzeleride ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan İstanbul Müzeleri sayfasını ziyaret ederek gezilecek daha çok tarihi yer ve müze keşfedebilirsiniz.

Adres: Cankurtaran, 34122 Fatih/İstanbul
Çalışma saatleri: 09:00 – 17:00
Açılış Tarihi: –
Telefon: (0212) 512 04 80
Web Sitesi : millisaraylar.gov.tr

Özellikler

Topkapı SarayıKredi Kartı
Topkapı SarayıSigara İçilmez
Topkapı SarayıPark Yeri
Topkapı SarayıMüze
Topkapı SarayıRezervasyon
Topkapı SarayıOnline Gez
Topkapı SarayıÜcretsiz
Topkapı SarayıTarihi Yer
Topkapı SarayıMüze Kart Geçerli
Topkapı SarayıAçık Hava
Topkapı SarayıGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Topkapı Sarayı'na giriş ücreti 1 yetişkin için 60 TL ‘dir. Kombine Biletler(Topkapı Sarayı + Aya İrini) bölümü yerli ziyaretçiler için 100 TL, yabancı ziyaretçiler için 320 TL ’dir. Sadece Aya İrini Müzesini ziyaret etmek isterseniz 40 TL, Harem bölümünü ziyaret etmek isterseniz 50 TL ödemeniz gerekmektedir.
Topkapı Sarayı İstanbul 'ın Tarihi Mekanlar ve Müzeleri ile ünlü olan Fatih ilçesinde bulunmaktadır. Açık Adresi : Cankurtaran, 34122 Fatih/İstanbul Metrobüs ve Fatih Otobüsleri ile Topkapı Sarayına ulaşım sağlayabilirsiniz.
Topkapı Sarayı'nın bölümleri 4 avlu ve 1 haremden oluşmaktadır. Saray, hizmet bölümü Birun ve iç örgütlenme yapılarını kapsayan Enderun olmak üzere 2 ana bölüme ayrılmıştır.

Tüm Yorumlar

4.4
Puanlama :


 • avatar

  @selamehopurcuoglu

  Topkapı'ya gelmeden önce bir müze kart edinin çünkü orada müze kartı olanlar da herhangi bir yönlendirme olmadığı için sıraya girmek zorunda kalıyor. Kimse de bunu söylemiyor. Eğer müze kartınız varsa sarayın içindeki tüm bölümlere istediğiniz gibi girebiliyorsunuz. (İnternetten de alabilir ve uygulamayı indirerek QR kodla girebilirsiniz.) Naçizane belirtmek istedim? Topkapı ya ikinci gidişim ve her gidişimde çok kalabalık oluyor diyebilirim. Özellikle son gidişimiz ara tatile denk geldi ve böyle bir kalabalık olamaz dedik yaa? ama gezebildik. Kutsal emanetler kısmında 1 saat sıra bekledik diyebilirim. Ama saray burnu manzarası harikaydı? Osmanlı döneminde bu manzara nasıldı acaba diye hayal kurmaktan kendimizi alıkoyamadık? ama yine orası da kalabalıktı ve güzel fotolar çıkmadı hava da bozuk olduğu için isli puslu çıktı fotolarımız. Ama yine de güzel ve değer bir gezi oldu bizim için. (Bir de yetkililere şunu söylemek istiyorum eğer foto çekmeyin yasak diyorsanız bunun önlemini düzgün alın. Çünkü kimse uymuyor buna yok yaa öylesine söylüyoruz diyorsanız da bazı insanları aradan seçip uyarmayın sadece o yapıyormuş gibi insanları rencide ediyorsunuz.)

 • avatar

  @tamercebi3878

  Çocukluğumdan beri giderim ve herzaman bir kısmı kapalı veya restarasyondadır. Mekan olarak mükemmel bir tarihi olan yer ancak çok daha güzel eserler sergilenebilir diye düşünüyorum. Gittiğim gün şansa sistem arızasından bilet satışıda olmuyordu. Müze kart çıkartıp girdimki çok uygun fiyat oluyor bence ve diğer müzelerdede geçerli. Çalışanlar fazla sert müdahale ediyor no photo no photo diye. giriş ücreti yabancılara 420 tl yerlilere müze kart 60 tl

 • avatar

  @aysegulbirincia9528

  Topkapı Sarayı Müzesini çocukken okul gezisiyle ziyaret etmiş ve büyülenmiştim.. Aynı heyecanla oğluma anlattıklarımı göstermek adına bu yaz müzeyi ziyarete geldik ama eserlerin bir çoğunu göremedik. Mesela Osmanlı Sultanlarının / Valide Sultanların kaftanları, mücevherleri.. Kaşıkçı Elması bile silahların olduğu binada bir köşeye sıkışmış gibi duruyordu. Girdiğimiz müze alanları havasızdı. Bir şişe su alana kadar kutsal emanetler bölümündekine benzer bir kuyruk bekleyip suyun bittiği haberini aldık. Sonra büfeye yönlendirildik, o gürüh yine kuyruğa girip soğuk su da alamadık.. İstanbul'a enfes bir bakış alanı, harika bir saray, peyzaj ve genel bakımlılığı güzeldi. Turizm sezonu yerine bahar aylarında gezmek en doğrusu olacaktır.

 • avatar

  @arzutasci

  Sıra beklemeyelim ve daha ucuza mal olsun diye Müze Kart satın aldık. Buraya kadar her şey güzel. İyi çalışan bir uygulaması var, girişte barkod oluşturup kolayca giriliyor, sıra beklemek yok tamam da.. 18 yaşından küçük öğrenci çocuğunuz varsa iş zor. Onlar için ücretsiz geçiş bileti oluşturulmasını istiyorlar. Bunun için 6 numaralı öncelikli gişeye gidin. Diğer gişeleri beklemek gerekmiyor 6 numaralı gişede bu işlem yapılıyor (bizim ziyaret ettiğimiz 12 Ağustos 2022 günü böyle idi). Güzel bir dijital uygulama ufak bir eziyet olmadan kullanılamıyor ne yazık ki. Bana oluşturduğu gibi belli yaştaki çocuğuma da uygulama üzerinden barkod oluşturup girebilmek ne hoş olurdu. Neticede devlet kurumları MERNİS üzerinden bu bilgilere çok rahat ulaşıyor. Müze hakkında bol bol bilgi, yorum bulursunuz. Ben çocuklu aileler için bu bilgiyi eklemiş olayım. İyi gezmeler herkese..

 • avatar

  @arzutasci

  Topkapı Sarayı (Osmanlı Türkçesi: طوپقپو سرايى), İstanbul Sarayburnu'nda, Osmanlı İmparatorluğu'nun 600 yıllık tarihinin 400 yılı boyunca, devletin idare merkezi olarak kullanılan ve Osmanlı padişahlarının yaşadığı saraydır. Bir zamanlar içinde 4.000'e yakın insan yaşamıştır. Topkapı Sarayı Fatih Sultan Mehmed tarafından 1478’de yaptırılmış, Abdülmecid’in Dolmabahçe Sarayı’nı yaptırmasına kadar yaklaşık 380 sene boyunca devletin idare merkezi ve Osmanlı padişahlarının resmi ikâmetgâhı olmuştur. Kuruluş yıllarında yaklaşık 700.000 m²'lik bir alanda yer alan sarayın bugünkü alanı 80.000 m²'dir. Topkapı Sarayı, saray halkının Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Sarayı ve diğer saraylarda yaşamaya başlaması ile birlikte boşaltılmıştır. Padişahlar tarafından terk edildikten sonra da içinde birçok görevlinin yaşadığı Topkapı Sarayı hiçbir zaman önemini kaybetmemiştir. Saray zaman zaman onarılmıştır. Ramazan ayı içerisinde padişah ve ailesi tarafından ziyaret edilen Kutsal Emanetler'in bulunduğu Hırka-i Saadet Dairesi’nin her yıl bakımının yapılmasına ayrı bir önem verilmiştir.

 • avatar

  @servetcakir7856

  Tarihi yarımadadaki bütün mekanlar gibi burası da aşırı kalabalık özellikle de hafta sonları. 1. Avluya giriş ücretsiz. 2. ve 3. Avluya giriş ücretli. Müzekart geçerli ama Müzekart öğretmenlere ücretsiz olmasına rağmen burası Millî saraylara bağlı olduğu için; öğretmen indirimi burada geçerli değilmiş. Turistler için 10'dan fazla bilet gişesi varken, yerli turistler için Sadece Bir tane gişe vardı. O da çok yavaş işliyordu. Bir saatten fazla bilet sırası beklemek durumunda kaldım. Önceden Müzekartınızı almanızı tavsiye ederim.

 • avatar

  @meltemyilmaz9040

  Topkapı Sarayı, Osmanlı Sultanlarının ikametgâhı, devletin yönetim ve eğitim merkezidir. İstanbul fatihi Sultan II. Mehmed tarafından 1460-1478 tarihleri arasında yaptırılmış olan ve zaman içerisinde bazı ilavelerin yapıldığı sarayda, Osmanlı padişahları ve Saray halkı 19'uncu yüzyıl ortalarına kadar ikamet etmiştir. Topkapı Sarayı, Osmanlı monarşisi 1922’de kaldırıldıktan sonra, 3 Nisan 1924’te Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle müzeye dönüştürülmüştür. Fatih Sultan Mehmet ve Topkapı Sarayı Fatih Sultan Mehmed, fetihten sonra Beyazıt’ta bugünkü İstanbul Üniversitesi’nin bulunduğu yerde, daha sonra “Eski Saray” olarak anılacak olan bir saray yaptırmıştır. Fatih, bu ilk saraydan sonra, önce Çinili Köşk’ü, ardından da yapımı tamamlandığında yerleşecek olduğu Topkapı Sarayı’nı inşa ettirmiştir. Fatih, bu saraya Osmanlıca'da “Yeni Saray” anlamına gelen “Saray-ı Cedid”ismini vermiştir. Yeni Saray’a Topkapı Sarayı denmesi ise şöyle gerçekleşmiştir: Sultan I. Mahmud tarafından Bizans surlarının yakınına yaptırılan ve önündeki selam topları nedeniyle “Topkapusu Sahil Sarayı” denilen büyük ahşap sahil sarayı bir yangında tamamen kül olunca, bu sarayın ismi yeni saraya verilmiştir

 • avatar

  @selimyildiz

  Topkapı Sarayı İstanbul’un siluetini oluşturan en güzel manzaralardan birine sahip, tarihî yarımadada medeniyetimizin hazinesi bir Osmanlı sarayı. 1453 yılında İstanbul’un fethi sonrasında Fatih Sultan Mehmet’in isteği üzerine 1460 yıllarında yapımına başlanan Topkapı Sarayı’nın inşası 1478 yılında tamamlanmıştır. Dolmabahçe Sarayı gibi tek seferde tüm ek yapılarıyla beraber inşa edilmeyen Topkapı Sarayı, 19. yüzyıla kadar eklenen yapılarla genişlemiştir. Topkapı Sarayı, konum itibariyle İstanbul’un en eski tarihî bölgelerinden birinde konumlanmaktadır. Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç arasında kalan tarihî İstanbul Yarımadası’nda bulunan saray, İstanbul’un ikonik yapılarından biridir. Sarayburnu’nda bulunan Doğu Roma akropolü üzerindeki 700.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş olan Topkapı Sarayı, Fatih Sultan Mehmet’ten itibaren 31. padişah Sultan Abdülmecid’e kadar yaklaşık dört yüz yıl süreyle imparatorluğun idare, eğitim ve sanat merkezi; padişahların da evi olmuştur. 19. yüzyılın ortalarından itibaren yavaş yavaş hanedanın Dolmabahçe Sarayı’na taşınması ile terk edilen Topkapı Sarayı, tarihî önemini ve değerini korumuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra, 3 Nisan 1924 yılında müze hâline getirilen Topkapı Sarayı, Cumhuriyet’in ilk müzesi olma özelliğini taşır. Bugün yaklaşık 300.000 metrekarelik bir alan kaplayan Topkapı Sarayı yapıları, mimarisi, koleksiyonları ve yaklaşık 300.000 arşiv belgesi ile dünyanın en büyük saray-müzelerinden biridir.

 • avatar

  @eminekarakurt

  Çocukken birkaç kez gitmiştim ama unuttuğum çok şey olmuş. En beğendiğim kısım kutsal emanetler oldu. Bir diğeri de Dış Hazine bölümü idi. Bir elin parmak sayısını geçmeyen türkler ve sıralarda bekleme yaparak insanları bunaltan turistlerle doluydu. Her ne kadar insan uzun süre kalıp incelemek istese de diğer insanlara eziyet olmaması için hızlıca bakıp çıkmak zorunda kalıyorsun tabi bunu umursamayıp görevlilere kaç kez uyarı yaptıranlar da cabası.. Mimarisi çok güzel kiler, mutfak gibi alanlar muhafaza edeceği şeye göre soğuk ya da mevsim sıcaklığında. Mücevherleri göremedik sadece Kaşıkçı Elması oradaydı. Gidip görülmesi gereken yerler. Hiçbir şey olmasa da kutsal emanetler yeter.

 • avatar

  @elifdoganay3896

  Açıkçası beklentimi çok karşılamadı. Müze kartınız varsa direkt giriş yapabilirsiniz, yoksa da saray girişinin biraz ilerisinde müze kart çıkartabileceğiniz bir yer bulunuyor ama genelde çok sıra oluyor o yüzden öncesinde alıp gitmenizi tavsiye ederim. Çok büyük bir saray ve çoğu kısmı restorasyonda. Kutsal Emanetler bölümünde çok kuyruk oluyor o yüzden bence erken saatlerde gidip o kısımdan başlanmalı. Saray mutfağı kısmı fiyaskoydu, ben gerçek bir mutfak ya da kullanılan malzemeleri görmeyi beklerken genelde 19. Yüzyıldan kalma yemek ve kaşık çatal takımı ve çiniler gördüm. . If you don't have Museum Card you can get one in front of the Palace entrance; however, I advise you to get one before coming because, usually, there is a queue. If you have the chance you should visit the museum on weekdays to minimize crowd. Since it's in the center of touristic places, after Topkapı you may also visit Bluemosque, Ayasofya, Arkeology Museum, Çemberlitaş and Kapalı Çarşı. But you shouldn't separe just 1 day for those because there are ots of things the explore in those places and 1 day wouldn't be enough :)

 • avatar

  @bunyamintatli4378

  Bir yanda İstanbul’da olup gidemeyenler bu harika yeri bilmeyenler bir yanda da dünyanın 4 bir yanından gelen binlerce turist… içeriye bizim kendi halkımız gidip gezemiyor fiyatlar yüksek tek kişi müze kart 60 TL bir aile gitmek istese 200 300 TL vermek zorunda maalesef İstanbul şartlarında çok zor ama imkanınız varsa mutlaka gidin gezin yüzlerce yıl İmparatorluklara ev sahipliği yaptı padişahlar yetiştirdi bu saray. Öğrenciler 30₺ karşılığında müzekart çıkarıp tüm müzeleri gezebilir o yanı çok güzel. İçinde Hz.Muhammed (sav)’ın değerli eşyalarından tutun bir sürü sahabenin kılıçları değerli eşyaları var. İstanbul’un en harika yeri diyebilirim. Gidip içidekileri görmek bile insana çok güzel bir manevi değer katıyor.

 • avatar

  @hakangursel

  İstanbul’un siluetini oluşturan en güzel manzaralardan birine sahip, tarihî yarımadada medeniyetimizin hazinesi bir Osmanlı sarayı. 1453 yılında İstanbul’un fethi sonrasında Fatih Sultan Mehmet’in isteği üzerine 1460 yıllarında yapımına başlanan Topkapı Sarayı’nın inşası 1478 yılında tamamlanmıştır. Dolmabahçe Sarayı gibi tek seferde tüm ek yapılarıyla beraber inşa edilmeyen Topkapı Sarayı, 19. yüzyıla kadar eklenen yapılarla genişlemiştir. Topkapı Sarayı, konum itibariyle İstanbul’un en eski tarihî bölgelerinden birinde konumlanmaktadır. Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç arasında kalan tarihî İstanbul Yarımadası’nda bulunan saray, İstanbul’un ikonik yapılarından biridir. Sarayburnu’nda bulunan Doğu Roma akropolü üzerindeki 700.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş olan Topkapı Sarayı, Fatih Sultan Mehmet’ten itibaren 31. padişah Sultan Abdülmecid’e kadar yaklaşık dört yüz yıl süreyle imparatorluğun idare, eğitim ve sanat merkezi; padişahların da evi olmuştur. 19. yüzyılın ortalarından itibaren yavaş yavaş hanedanın Dolmabahçe Sarayı’na taşınması ile terk edilen Topkapı Sarayı, tarihî önemini ve değerini korumuştur.

 • avatar

  @robertslootjes

  İstanbul’un siluetini oluşturan en güzel manzaralardan birine sahip, tarihî yarımadada medeniyetimizin hazinesi bir Osmanlı sarayı. 1453 yılında İstanbul’un fethi sonrasında Fatih Sultan Mehmet’in isteği üzerine 1460 yıllarında yapımına başlanan Topkapı Sarayı’nın inşası 1478 yılında tamamlanmıştır. Dolmabahçe Sarayı gibi tek seferde tüm ek yapılarıyla beraber inşa edilmeyen Topkapı Sarayı, 19. yüzyıla kadar eklenen yapılarla genişlemiştir. Topkapı Sarayı, konum itibariyle İstanbul’un en eski tarihî bölgelerinden birinde konumlanmaktadır. Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç arasında kalan tarihî İstanbul Yarımadası’nda bulunan saray, İstanbul’un ikonik yapılarından biridir. Sarayburnu’nda bulunan Doğu Roma akropolü üzerindeki 700.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş olan Topkapı Sarayı, Fatih Sultan Mehmet’ten itibaren 31. padişah Sultan Abdülmecid’e kadar yaklaşık dört yüz yıl süreyle imparatorluğun idare, eğitim ve sanat merkezi; padişahların da evi olmuştur. 19. yüzyılın ortalarından itibaren yavaş yavaş hanedanın Dolmabahçe Sarayı’na taşınması ile terk edilen Topkapı Sarayı, tarihî önemini ve değerini korumuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra, 3 Nisan 1924 yılında müze hâline getirilen Topkapı Sarayı, Cumhuriyet’in ilk müzesi olma özelliğini taşır. Bugün yaklaşık 300.000 metrekarelik bir alan kaplayan Topkapı Sarayı yapıları, mimarisi, koleksiyonları ve yaklaşık 300.000 arşiv belgesi ile dünyanın en büyük saray-müzelerinden biridir.

 • avatar

  @sesses5372

  Topkapı Sarayı dünyada günümüze gelebilmiş sarayların en eskisi ve genişi Topkapı Sarayıdır. İstanbul'da Sarayburnu sırtlarında yaklaşık 400 yıl Osmanlı Devletinin idare merkezi olan saray. Sultanahmed ile Haliç ve Boğaz sahilini kaplıyordu. Asıl alanı 700.000 m2 kadardı. İnşasına Fatih Sultan Mehmed (1451-1481) zamanında 1465 yılında başlandı. Osmanlı teşrifatında ilk adı “Saray-ı Cedid-i Âmire” olup, “Yeni saray” demekti. Fatih, sarayın tek binadan değil, birçok köşk ve dairelerden meydana gelmesini istiyordu. Saray inşaatına bu istek üzerine başlandı. Osmanlılar devrinde devamlı ilave ve tadilat yapılıp, genişletilerek, ihtiyaca cevap verilecek hale getirildi. Sultan İkinci Mahmud zamanında, 1825 yılında ahşap olarak “Topkapı Sarayı” adıyla yeni bir saray yapıldı. Bütün yeni saraya“Topkapı Sarayı” denildi. Yangınlar ve demiryolu inşaatı sebebiyle pekçok köşk ve daire tahrip olup, yıkıldı. Atatürk'ün emri ile 3 Nisan 1924'den beri müze olarak kullanılmaktadır.

 • avatar

  @minademir

  Topkapı Sarayı, saray halkının Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Sarayı ve diğer saraylarda yaşamaya başlaması ile birlikte boşaltılmıştır. Padişahlar tarafından terk edildikten sonra da içinde birçok görevlinin yaşadığı Topkapı Sarayı hiçbir zaman önemini kaybetmemiştir. Saray zaman zaman onarılmıştır. Ramazan ayı içerisinde padişah ve ailesi tarafından ziyaret edilen Kutsal Emanetler'in bulunduğu Hırka-i Saadet Dairesi’nin her yıl bakımının yapılmasına ayrı bir önem verilmiştir. Fatih Sultan Mehmed 1465 yılında Topkapı Sarayı'nın inşaatını başlatmıştır Topkapı Sarayı’nın ilk defa, adeta bir müze gibi ziyarete açılması Abdülmecid dönemine rastlamıştır. O dönemin İngiliz elçisine Topkapı Sarayı Hazinesi’ndeki eşyalar gösterilmiştir. Bundan sonra Topkapı Sarayı Hazinesi’ndeki eski eserleri yabancılara göstermek gelenek haline gelir ve Abdülaziz zamanında, ampir üslupta camekanlı vitrinler yaptırılır, hazinedeki eski eserler bu vitrinler içinde yabancılara gösterilmeye başlanır. II. Abdülhamid tahttan indirildiği sıralarda Topkapı Sarayı Hazine-i Hümâyûn’un pazar ve salı günleri olmak üzere halkın ziyaretine açılması düşünülmüşse de bu gerçekleşememiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle 3 Nisan 1924 tarihinde halkın ziyaretine açılmak üzere İstanbul Âsâr-ı Atika Müzeleri Müdürlüğü’ne bağlanan Topkapı Sarayı önce Hazine Kethüdalığı, sonra Hazine Müdüriyeti adıyla hizmet vermeye başlamıştır. Bugün ise Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü adıyla hizmet vermeye devam etmektedir.


 • Künye

  ✅ Müzeler : Topkapı Sarayı
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 15 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.4/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Topkapı Sarayı Topkapı Sarayı +902125120480 Cankurtaran, Topkapı Sarayı, Fatih/İstanbul, Türkiye Topkapı Sarayı Topkapı Sarayı hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Topkapı Sarayı Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 41.0115195 28.9833789 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.4/5 15