Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)

3.3333333333333 (6 Yorum)

Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı), 1900lü yıllardan bu yana varlığını sürdürmektedir. İlk olarak 1900’lü yılların başlarında konak Zeytinlik Caddesi’nde konut olarak inşa edilmiştir. Bu konutu inşa ettiren Banker Kostaki Teophylaktos’ tur. Konağın yapımında ve inşasında görev alan mimarların İtalyan asıllı olduğu belirlenmiş olup konutun yapımında kullanılan malzemelerinin çoğunluğunun da İtalya’dan ülkemize getirilip kullanıldığı bilinmektedir. 1917 senesinde Konutun sahibi olan Kostaki Teophylaktos ’un iflasından sonra tüm mal varlığıyla beraber bu yapıya da el konulmuştur. Boşta kalan konut Nemlioğlu Ailesi tarafından satın alınmış olup 1924 senesinde ulu önder Atatürk, Latife Hanım ve yanlarında bulunan heyetle beraber Trabzon’a yaptıkları ilk yolculukta bu konakta karşılanmışlardır.

1927-1932 yılları arasında Trabzon Valisi Galip Bey tarafından kamulaştırılmıştır. Yine 1927-1931 senelerinde Hükümet konağı olarak kullanılmıştır. Daha sonrasında 1931-1937 seneleri arasında müfettişlik binası olarak hizmet görmüştür. Konağın bodrum katı dahil olmadan geride kalan bütün odalarının duvarları sivil mimarlık örnekleri olan kalem işi süsüyle donatılmıştır. Restorasyonu 1988-2001 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tamamlanan yapı ziyarete açılmaya uygun hale getirilmiştir. 22 Nisan 2001 tarihinde Trabzon Müzesi olarak insanların ziyaretine açılmıştır.

Trabzon Müzesi

Konağın bodrum katı; Arkeolojik Eserler, zemin katı; Konak Teşhiri, birinci katı; Etnoğrafik Eserler ve asma katı, İdari Bölüm olarak bölümlere ayrılmıştır. Sergilenen arkeolojik eserler olarak; Eski Metal, Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans Dönemi Mermer, Eski Tunç, Bazalt, Pişmiş Toprak ve Cam Eserlerle birlikte Sikkelere yer verilmiştir.

Trabzon Müzesi Gidilişi ve Giriş Ücreti

Trabzon müzesi, Ortahisar ilçesinde bulunan Zeytinlik Caddesi üzerinde yer alır. Gidilişi şehir merkezinde bulunmasının kolaylığı sayesinde yürüyerek veya şehir içi araçla sağlanabilire

Trabzon müzesi; Trabzon ilinin merkez ilçesi olan Ortahisar merkezinde Zeytinlik Caddesi’nde yer alır. Trabzon Müzesine gidiş oldukça kolaydır. Şehir merkezinde bulunduğu için müze yürüyerek ya da şehir içi araçlar kullanılarak ulaşılır. Trabzon müzesi giriş ücreti herkese ziyaret edebilme imkânı sağlayacak kadar düşük bir miktardır. Trabzon müzesi giriş ücreti 5 TL’dir. Müze kartı bulunanlar müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilmektedir.

Trabzon Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Trabzon Müzesi Trabzon ilinin Merkez ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 08:00 ila 17:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 1 yetişkin için 20 TL 'dir. Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Müze tadilat nedeniyle geçici olarak kapalıdır.

Hazır Gelmişken

Trabzon Müzesi 'ni gezmeye gelmişken Trabzon civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Trabzon Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Trabzon 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Daha fazla göster

Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı) Kredi Kartı
Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı) Sigara İçilmez
Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı) Park Yeri
Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı) Müze
+(4)

Fiyatlar


Konum

Gazipaşa, Zeytinlik Cd. No:7, 61030 Trabzon Merkez/Trabzon, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 3.3333333333333 Puan

 • avatar

  metin karabulut

  Bulmanız zor kimse yerini bilmiyor ada kimse yabanci olduğunuz için yardım etmiyor

 • avatar

  Ayaz Məlikov

  Dış mimarisi güzel, kapalı olsa bile gidin, seyri bile insanı tatmin ediyor.

 • avatar

  Engin Iyidogan

  Malesef uzun sureli bir duzenlemede, icindeki eserlerle ilgili bilgiye de ulasamadim..

 • avatar

  Büşra Damlıbağ

  pandemi başlayalı iki sene oldu restorasyon için biçilmiş kaftan ama yetkililerce önemsenmediği çok açık

 • avatar

  Caner Gültekin

  Belki ziyarete gelen Türkiyenin öteki ucundan geliyor, tadilat olduğu için geçici süreliğine kapalı yazmak varken neden açık yazıyorsunuz?

 • avatar

  seyhan cavit

  Dışardan görünümü oldukça güzel ve heybetli . Fakat tadilat olduğu için şu anda içine ziyaret yasak


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar