icon
Yükleniyor..

Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)

 • (13 Yorum)

Müzeler

4.1

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı), 1900lü yıllardan bu yana varlığını sürdürmektedir. İlk olarak 1900’lü yılların başlarında konak Zeytinlik Caddesi’nde konut olarak inşa edilmiştir. Bu konutu inşa ettiren Banker Kostaki Teophylaktos’ tur. Konağın yapımında ve inşasında görev alan mimarların İtalyan asıllı olduğu belirlenmiş olup konutun yapımında kullanılan malzemelerinin çoğunluğunun da İtalya’dan ülkemize getirilip kullanıldığı bilinmektedir. 1917 senesinde Konutun sahibi olan Kostaki Teophylaktos ’un iflasından sonra tüm mal varlığıyla beraber bu yapıya da el konulmuştur. Boşta kalan konut Nemlioğlu Ailesi tarafından satın alınmış olup 1924 senesinde ulu önder Atatürk, Latife Hanım ve yanlarında bulunan heyetle beraber Trabzon’a yaptıkları ilk yolculukta bu konakta karşılanmışlardır.

1927-1932 yılları arasında Trabzon Valisi Galip Bey tarafından kamulaştırılmıştır. Yine 1927-1931 senelerinde Hükümet konağı olarak kullanılmıştır. Daha sonrasında 1931-1937 seneleri arasında müfettişlik binası olarak hizmet görmüştür. Konağın bodrum katı dahil olmadan geride kalan bütün odalarının duvarları sivil mimarlık örnekleri olan kalem işi süsüyle donatılmıştır. Restorasyonu 1988-2001 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tamamlanan yapı ziyarete açılmaya uygun hale getirilmiştir. 22 Nisan 2001 tarihinde Trabzon Müzesi olarak insanların ziyaretine açılmıştır.

Trabzon Müzesi

Konağın bodrum katı; Arkeolojik Eserler, zemin katı; Konak Teşhiri, birinci katı; Etnoğrafik Eserler ve asma katı, İdari Bölüm olarak bölümlere ayrılmıştır. Sergilenen arkeolojik eserler olarak; Eski Metal, Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans Dönemi Mermer, Eski Tunç, Bazalt, Pişmiş Toprak ve Cam Eserlerle birlikte Sikkelere yer verilmiştir.

Trabzon Müzesi Gidilişi ve Giriş Ücreti

Trabzon müzesi, Ortahisar ilçesinde bulunan Zeytinlik Caddesi üzerinde yer alır. Gidilişi şehir merkezinde bulunmasının kolaylığı sayesinde yürüyerek veya şehir içi araçla sağlanabilire

Trabzon müzesi; Trabzon ilinin merkez ilçesi olan Ortahisar merkezinde Zeytinlik Caddesi’nde yer alır. Trabzon Müzesine gidiş oldukça kolaydır. Şehir merkezinde bulunduğu için müze yürüyerek ya da şehir içi araçlar kullanılarak ulaşılır. Trabzon müzesi giriş ücreti herkese ziyaret edebilme imkânı sağlayacak kadar düşük bir miktardır. Trabzon müzesi giriş ücreti 5 TL’dir. Müze kartı bulunanlar müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilmektedir.

Trabzon Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Trabzon Müzesi Trabzon ilinin Merkez ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 08:00 ila 17:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 1 yetişkin için 20 TL 'dir. Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Müze tadilat nedeniyle geçici olarak kapalıdır.

Hazır Gelmişken

Trabzon Müzesi 'ni gezmeye gelmişken Trabzon civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Trabzon Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Trabzon 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Özellikler

Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)Kredi Kartı
Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)Sigara İçilmez
Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)Park Yeri
Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)Müze
Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)Rezervasyon
Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)Tarihi Yer
Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)Müze Kart Geçerli
Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)Gezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.1
Puanlama :


 • avatar

  @salihkaraahmet6706

  Bu aralar tadilatta ama öncesinde ziyaret ettiğim bir yer. Gerçekten buram buram tarih kokan bir mekan... Çok merkezi konumda. Mimari yapısı gerçekten mükemmel Tadillan sonraki halini çok merak ediyorum. İlk ziyaretimde deneyimlerimi yorumu düzenleyerek ekleyeceğim . Ulaşım hiç ama hiç zor değil. Burayı ziayet ettikden sonra sadece 3 dk yürüme mesafesinde olan diğer müzeleri gezmek mümkün .

 • avatar

  @istanbul34

  Bu aralar tadilatta ama öncesinde ziyaret ettiğim bir yer. Gerçekten buram buram tarih kokan bir mekan... Çok merkezi konumda. Mimari yapısı gerçekten mükemmel Tadillan sonraki halini çok merak ediyorum. İlk ziyaretimde deneyimlerimi yorumu düzenleyerek ekleyeceğim . Ulaşım hiç ama hiç zor değil. Burayı ziayet ettikden sonra sadece 3 dk yürüme mesafesinde olan diğer müzeleri gezmek mümkün .

 • avatar

  @kivanc8318

  Müze binası tarihi bir bina. Şu an için kapalı. Ancak dışarıdan görmek bile etkileyici.

 • avatar

  @seyhancavit

  Dışardan görünümü oldukça güzel ve heybetli . Fakat tadilat olduğu için şu anda içine ziyaret yasak

 • avatar

  @ceyda4958

  Hâlâ restorasyonda ve oradaki görevli kişi uzun yıllar boyunca devam edeceğini söyledi -6 yıl-. Çok ihtişamlı bir konak.

 • avatar

  @ayazmlikov5441

  Dış mimarisi güzel, kapalı olsa bile gidin, seyri bile insanı tatmin ediyor.

 • avatar

  @metinkarabulut

  Bulmanız zor kimse yerini bilmiyor ada kimse yabanci olduğunuz için yardım etmiyor

 • avatar

  @busradamlibag3036

  pandemi başlayalı iki sene oldu restorasyon için biçilmiş kaftan ama yetkililerce önemsenmediği çok açık

 • avatar

  @enginiyidogan1774

  Malesef uzun sureli bir duzenlemede, icindeki eserlerle ilgili bilgiye de ulasamadim..

 • avatar

  @calikusu5825

  2 yıldır kapısına kadar gidip bitmeyen restorasyon çalışması dışında birşeyle karşılaşamadigim yer. Sonuç felaket olacak galiba bu kadar oynadıklarına göre... Konak 1900’lü yılların başlarında Banker Kostaki Teophylaktos tarafından yaptırılmıştır. Mimarlarının İtalyan olduğu belirlenen yapıda kullanılan bir çok malzemenin İtalya’dan getirildiği bilinmektedir. Kostaki Teophylaktos 1917 yılında iflas edince, bu yapıyla birlikte bütün mal varlığına haciz konulmuş ve konak Nemlioğlu ailesi tarafından satın alınmıştır. Milli mücadele yıllarında karargah binası olarak kullanılan yapı, 1924 yılında Atatürk’ün Trabzon’u ilk ziyaretinde konaklaması için düzenlenmiştir.

 • avatar

  @canergultekin

  Belki ziyarete gelen Türkiyenin öteki ucundan geliyor, tadilat olduğu için geçici süreliğine kapalı yazmak varken neden açık yazıyorsunuz?

 • avatar

  @mrcafcaf

  Beni şaşkınlığa sokan müzelerden biridir. İnanılmaz güzel tarihin yansıtıldığı detayli anlatımların olduğu ve eskiyi özlem ile anmamizi saglayan 3 katli kocaman, emek dolu bir müze. Çoluk cocuk herkesin görmesi gereken bir müze. Ellerinize sağlik?

 • avatar

  @adnanakyuz

  Trabzon'a gelipte bu şehir müzesini görmeden gitmek yanlış olur. Şehir merkezinde bir konuma sahip müze, üç katlı olup Trabzon tarihi ve kültürü hakkında ipuçları içeriyor. En alt katında arkeolojik eserler barındıran müze, gösterişli mimarisi ile dikkat çekiyor.


 • Künye

  ✅ Müzeler : Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 13 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.1/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı) Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı) +904623223822 Gazipaşa, Zeytinlik Cd. No:7, 61030 Trabzon Merkez/Trabzon, Türkiye Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı) Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı) hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı) Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 41.005026 39.727006 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.1/5 13