Troya Müzesi

4.2 (10 Yorum)

Çanakkale’nin Merkez İlçesi’ne bağlı Tevfikiye köyü içerisinde bulunan Troya Müzesi 1998 yılında UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaya hak kazanmıştır. Troya Antik Kenti uzun soluklu inşaat süreci yaşamıştır. İlk olarak 2013 yılında inşaasına başlanan bu müzenin inşaat çalışmaları birtakım sebepten 2015 yılında durmuştur. Daha sonra 2017 yılında tekrar inşaatına devam edilmiş ve 2018 yılının Ekim ayında müze severlerin hizmetine sunulmuştur.

Müzeye girdiğiniz anda rampadan inerek duvarlarda bulunan Troya’nın farklı katmanlarını görebilirsiniz. Troya Antik Kenti’ne ait mezar taşları, sahne canlandırmaları, heykeller ve fotoğraflar ile sizlere kent anlatılmaktadır. Müzeye giriş yapılmadan önce müze ziyaretçilerine arkeoloji bilimi basit şekilde anlatılmaktadır. Bu anlatım içerisinde arkeolojik ve arkeometrik tarihleme yöntemleri, neolitik, kalkolitik, tunç çağı, demir çağı, höyük, restorasyon, konverasyon gibi terimlerin basit anlatımı yer almaktadır. Bu sayede ziyaretçiler daha bilinçli olarak müzeyi gezebilmektedir.

Müzede bulunan eserler mermer, heykel, lahit, sunak, mil taşı, yazıt, lahit, paleolitik balta ve kesiciler, pişmiş toprak seramikler, metal kaplar, altınlar, silahlar, sikkeler vb. birçok tarihe ait unsurlar bulunmaktadır.

Görsel

Troya Müzesi

Müzede kullanılan teknolojiler ile de ziyaretçilere en iyi kalitede hizmet sunulmaktadır. Ziyaret esnasında görsel grafik tasarımlarla birlikte diorama yani anı veya hikayenin ışık oyunlarının da yardımıyla üç boyutlu aktarılması olayını dokunmatik ekran ve animasyonlar ile sergi anlatımı yapılarak ziyaretçilerin daha iyi bilinçlenmesi sağlanmaktadır.

Çanakkale Arkeoloji Müzesinde bulunan bütün eserler Troya Antik Kenti’ne taşınmıştır. Ayrıca Troya Antik Kenti Müzesi resmi olarak 18.03.2019 tarihinde açılmıştır. Bunların sonucunda da Çanakkale Arkeoloji Müzesi tamamen kapatılmıştır.

Yaz Dönemi
15 Mart – 23 Ekim
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 18:00

Kış Dönemi
23 Ekim – 15 Mart
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 18:00

Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 17:30
Kış Dönemi: 17:30

Kapalı Günler
Cumartesi,Pazar

Adres: 17100 Tevfikiye/Çanakkale Merkez/Çanakkale
E-mail: canakkalemuzesi@kulturturizm.gov.tr
Tel 1: 0 286 217 67 40
Web: muze.gov.tr

Giriş Ücreti : 50 TL – Durum : AÇIK

Daha fazla göster

Troya Müzesi Kredi Kartı
Troya Müzesi Sigara İçilmez
Troya Müzesi Park Yeri
Troya Müzesi Müze
+(3)

Konum

17100 Tevfikiye/Çanakkale Merkez/Çanakkale, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.2 Puan

 • avatar

  Alpay Dincer

  Benim şu ana kadar Türkiye'de gördüğüm en iyi müze sıralamasında ilk 3'e girer. 4 katlı bir müze. Hakkını vererek gezmek isterseniz en az 3 saatinizi ayırmanız yerinde olacaktır. Tabii bu süre sadece müze için, ören yerini vs gezmek isterseniz 1 gün yetmez. Burayı farklı yapan şey şu: Tarihi eserleri koyup öylece bırakmamışlar. Çeşitli görsellerle, belgelerle, oyunlarla, simülasyon ve videolarla desteklemişler ki anlaşılsın.Zira Troya öyle bir bölge ki 5000 yıla 7-8 kez yerleşim yeri kurulmuş. Kazdıkça, daha derine indikçe farklı bir yüzyıla ait eser çıkıyor. Dipsiz kuyu gibi burası. Heyecanı da buradan geliyor bence. Kesinlikle gitmelisiniz arkadaşlar.

 • Müze ve antik kent gezmekten inanılmaz keyif alan biri olarak şunu söyleyebilirim ki gezdiğim tüm müzeler içerisinde en farklı ve orijinal deneyimi bu müzede yaşadım. Profesyonel bir altyapıyla hazırlandığı çok belli oluyor. Örneğin 3 katlı müzenin her bir katında farklı zamanlarda bulgulara rastlıyorsunuz. En üst kata geldiğinizde günümüze en yakın bulgular sizi karşılıyor. Bunun dışında sadece bulgulara değil o dönemdeki siyasi gelişmeleri belgeleriyle kanıtlayarak yurt dışına kaçırılmış tarihi eserlerimizin nasıl korunamadığını üzülerek öğreniyorsunuz. Buraya gelmeyi düşünenlere tavsiyem öyle 1 saatte gezer çıkarız diye plan yapmayın. Eşimle yaklaşık 3 4 arası bir zaman harcadık burada ve zamanın nasıl geçtiğini anlamadık. O yüzden yarım gününüzü burada harcamak isteyebilirsiniz. Kendi adıma bu güzel eserlerin toplanması sergilenmesinde emeği geçen herkese bir tarih sever olarak şükranlarımı sunuyorum. Ellerinize sağlık ????????

 • avatar

  ozlem çamcı

  Az önce açık hava alanı ile ilgili bilgi vermiştim. Kapalı alanını 2. Ziyaret edişim. Yine kronolojik konumlandırma, yeterli açıklamalarla harmanlanmış görsellikler müzeyi nasıl bitirdiğinizi anlamadan geçen uzun bir zaman ???? yaşlılar ve engelliler için bile çok rahat dolaşma alanları yaratılmış.Asansör kullanmanıza bile gerek yok onlar için. Çünkü yormayan ,uzun soluklu rampalarla katlar birbirine bağlanmış. Tarihe ilginiz olmasa bile kişisel gelişiminiz, tarihe bakış açınızı bugünle harmanlarken değiştirebilecek görselliklerle bezenmiş güzel bir müze

 • avatar

  Melih DUMANLI

  Müze gerçekten harika yapılmış. Yüksek tavanlar ve geniş alanlarla oldukça ferah bir yapısı var. Tasarım anlamında da mimarlar oldukça başarılı iş çıkartmışlar. Kafeterya ve mağaza çalışanları çok kibar. Ancak bir çok müze ziyaretimde olduğu gibi buradan da üzülerek ayrıldım. Bizim topraklarımıza ait hazinelerin yabancılar tarafında çalınması ve geri almak için elimizden bir şey gelmiyor olması bizi çok üzdü. Gidip bundan binlerce yıl önce yapılmış olan altın takıları gördüğünüzde ve bunların sadece bizim elimizde kalan kısmı olduğunu düşündüğünüzde ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

 • Gezdiğim en güzel, en yaratıcı müze! Ulaşım hakkında: Eğer Çanakkale merkezden toplu taşıma ile gelmek isterseniz Köprübaşından kalkan Truva arabalarına binmeniz gerekiyor. Ancak saatlerini önceden öğrenmekte fayda var. Servisler sizi antik kentin veya müzenin önünde bırakıyor. Zaten ikisinin arasındaki mesafe de oldukça kısa, yürüyerek aralarında geçiş yapılabilir. Müze hakkında: Müze, girişinden itibaren sunduğu eserlerle bile ne kadar dolu doldu olduğunu hissettiriyor. Konsept olarak 4 ayrı kattan oluşmuş ve her bir katın ayrı bir teması var. Tarih bilgilerinden, mitolojik hikayelere, kazı çalışmalarına kadar detayları anlatımlar içeriyor. Terasa ulaştığınız zaman ise müzede edindiğiniz bilgilerle etrafınıza baktığınız zaman gördüğünüz her şey daha anlamlı geliyor, koskoca bir tarih gözlerinizin önünde canlanıyor. Müze kartınız ile ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Tüm detaylarıyla gezmek, müzeye doymak istiyorsanız mutlaka yarım gününüzü ayırmanızı öneririm. Son olarak, müzeden antik kente doğru yürürken yol üstünde bulunan hediye tezgahlarına uğrarsanız ilk sıradaki (müze yönünden ilk sıra) Hayriye Teyzenin tezgahına bakmayı, sohbet etmeyi öneririm :)

 • Bence giriş ücreti pahalı.???? geçerken bir uğrayalım dedik ancak girmedik bile ???? otopark ücretli saati 15tl falandı yanlış görmediysem, 5dk ücretsiz sağolsunlar????????,ki zaten giris cikis ancak o kadar oluyor ucret sorup cikana kadar.hani tur otobusu olsa girse insanlar inip binene kadar en asagi 15-20dk gecer. arti 75 tl nedir ya.ulkemde tarihi bir yer görmek bile ateş pahası.max olması gereken ücret 30-40lirayi geçmemeli hadi ücret alınması gerekliyse.rant işi olmuş heryer ????

 • avatar

  Neşe KAYA

  Daha otoparkında özelliğini ve güzelliğini hissettiriyor.Her yerde Truva dan gelen eserler var.Adım attığınız yerden tarih fışkırıyor sanki.Müzenin içi çok büyük ,üç dört kat boyunca eserler sergileniyor.Sinevizyon odaları ,küçük simülasyonlar ,çocuklar için eğitici oyunlarıyla çok güzel düşünülmüş.Her ne kadar Truva'nın en değerli hazineleri yurt dışına kaçırılmış olsa da burda da Truva tarihini tüm hatlarıyla bulabilirsiniz.Ayrıca müzenin bahçesi de çok geniş ve açık hava müzesi şeklinde burda da tarihi eserlerin, sütunların arasında gezebilirsiniz. Görülmesini şiddetle tavsiye ederim.

 • Üzülerek söylüyorum ki içeride fazla birşey bulamayacaksınız. Kordon sahilinde Truva filminde kullandıkları at var kocaman gidip orada fotoğraf çekilip sonra da hemen Gelibolu'ya geçebilirsiniz. Çünkü bu tarafta hiçbir şey yok dün oradayken açlıktan ölüyorduk. İnsan bir tane düzgün bir mekan açamaz mi? Gerçekten çöplüktü. Heryer çok pisti. Gelibolu'ya geçince hayat bulduk.Bir daha Gelibolu hariç Çanakkale'ye uğramayı düşünmüyorum.

 • avatar

  Mehmet Kaya

  Müze kartla girilebilen ve önünde otoparkı olan bu müze gördüğüm en rahat anlaşılabilir, bilgilendirici, güzel dizayn edilmiş müzeydi. Müze otoparkından itibaren çok hoş dizayn edilmişti. Müzede salt tarih anlatısı yerine oyunlar animasyonlar gösteriler kullanılmıştı. Çocukların tarihe ilgi duyması için yapılan oyunlarda vardı. Müzenin en üst katında kazı çalışmaların tarihi hakkında çok güzel bir bölüm vardı. Yine bu katta başka ülkelerde bulunan eserlerin fotoğraflarının olduğu bir gösteride vardı. Eserlerin en kısa sürede toprağına kovuşmasını diliyorum. Ayrıca müzenin mimarı Ömer Selçuk Baz' a bu güzel mimariyi kattığı için teşekkür ederim. Tekerlekli sandalye ile dolaşıma uygun.

 • avatar

  Samet Çakmak

  Troya müzesine ulaşım, şehir merkezinden köprü altından kalkan Tevfikiye dolmuşları ile sağlanmaktadır. Dolmuşlar doldukça kalkmaktadır( saat içinde kalktığını söyleseler de tıka basa olmadan kalkmamaktadır:D ).Troya müzesine müze kart ile giriş yapılmakta (öğrenci olanlar indirimli). Müze oldukça geniş ve ferah katlar arasında yürüyüş mesafesi uzun. Gidilip görülmesi gereken bir yer. Müze çıkışında köy kahvesinde oturabilirsiniz. Arka bahçesinde çam ağaçları altında çayınızı yudumlarken şehre dönüş otobüsünüzü bekleyebilir günün yorgunluğunu atabilirsiniz.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar