icon
Yükleniyor..

Türk İslam Eserleri

Türk İslam Eserleri Müzesi : İlk Osmanlı medreselerinden olan Yeşil Medrese, Sultaniye Medresesi diye de adlandırılır. Yeşil Külliyesi birimlerinden bir tanesi olan medresenin kitabesi yoktur. Külliyenin yapım tarihleri olan 1414-1424 yılları arasında yapıldığı bilinmektedir ve mimarı Hacı İvaz Paşa’dır. Plan itibariyle Anadolu Selçuklularının açık eyvanlı medreselerinin bir devamıdır. 

Yapı malzemesi olarak moloz ve kesme taş ile tuğla kullanılmıştır. Yıldız tonoz ile örtülü giriş eyvanından sivri kemerli bir kapı ile avluya girilir. Avluyu üç taraftan çeviren revaklar sivri kemerli olup, bölümlerin sondaki karşılıklı birer tanesi beşik tonoz, eyvanların önündekiler çapraz tonoz, diğerleri ise kubbeli tonoz ile örtülüdür. Revaklardaki sütun ve sütun başlıklarının bir kısmı Bizans devrine aittir.

Türk İslam Eserleri

Türk İslam Eserleri

Revakların arkasında on üç medrese odası, iki yan eyvan, merdiven boşlukları vardır. Aynalı tonoz ile örtülü medrese odalarında birer ocak da bulunmaktadır. Girişin karşısında bulunan ve kare bir mekân gösteren dershaneye iki taraflı merdivenlerle çıkılır. Külliyenin diğer yapılarına göre medresedeki çini süsleme çok azdır. Çini süslemelerde mozaik çini ve renkli sır teknikleri kullanılmıştır. Giriş eyvanındaki ahşap kapı üzerinde bulunan yarım beşik tonoz ve batı yan eyvanının tavanı çini kaplıdır.

Türk İslam Eserleri Nerede ?

Müze envanterinde, 13.yüzyıldan 20.yüzyıla kadar uzanan Selçuklu, Beylik ve Osmanlı dönemlerine ait (İznik, Kütahya) çini ve seramik eserler, ahşap, oyma ve kakma eserler, Türk maden sanatından örnekler, tombak ve diğer metal eserler ile Selçuklu ve Osmanlı sikkeleri, geleneksel Türk elişleri ve giysileri yer almaktadır. Müze İstanbul ‘un Fatih ilçesinde bulunmaktadır. Haftanın hergünü 09:00 ila 20:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti 1 yetişkin için 100 TL 'dir.

Hazır Gelmişken

Türk İslam Eserleri Müzesi 'ni gezmeye gelmişken İstanbul civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan İstanbul Müzeleri sayfasını ziyaret ederek İstanbul 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Devamını Göster

Türk İslam Eserleri Kredi Kartı
Türk İslam Eserleri Sigara İçilmez
Türk İslam Eserleri Park Yeri
Türk İslam Eserleri Müze
+(5)

Fiyatlar


Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4.4 Puan

 • avatar

  @rumeysaoguz

  Müzenin düzeni, sergilenen eserler hepsi harikulade. Müzenin hatrı sayılır bir halı koleksiyonu var. Alt katı etnografya müzesi olarak düzenlenmiş. Kutsal emanetler bölümü çok zengin

 • avatar

  @ece

  Muzekart geçerli. Öğretmen öğrenci giriş ücretsiz. Eserler çok güzel gezilmesi gereken yerlerden biri.

 • avatar

  @ahmetdundar

  Müze kart geçerli. Haftasonu olmasına rağmen çok yoğun değildi. Zemin katında hipodrom kalıntıları var.

 • avatar

  @esragulnuraydin

  Bu müzeyi restorasyonu yeni tamamlandığında koşa koşa gidip gezmiştik. Buradaki iki yıldızı o dönemde gördüğümüz cânım kıymetli eserler ve iç düzenlemesi hatırına veriyorum. Çünkü bugün gittiğimizde müzede kalabalık olmamasına rağmen içeride çok ciddi bir havalandırma sorunu olduğunu gördük. Tüm kapalı alanlarda bildiğimiz müze kokusu olur ya o değil, aşırı yoğun bir “ter” ve kanalizasyon kokusu vardı. Müzeyi gezemeden çıktık. Müze tuvaletinin pisliğine hâlâ inanmakta zorlanıyorum. Gördüğüm en kirli müze tuvaletiydi. Cânım müzeye yazık etmişler, gezemediğimiz için başka bir şey diyemiyorum. Umarım çözüm bulunur da kıymetli eserleri görebiliriz.

 • avatar

  @cuneytfirat

  İslam tarihimize bir yolculuk. Güzel salonlar var. Müze cafesi güzel. Konumu harika. Her geldiğimde gezerim. Giriş katında Hipodrom kalıntısı da var.

 • avatar

  @yusuftunc

  Çok güzel, çok ayrıntılı ve gezmesi çok keyifli. İstanbul'da kesinlikle gezilmesi gereken yerlerden. Girişte sesli rehber de alın muhakkak. Giriş ücretli lakin şu an fiyatları hatırlamıyorum. Türk - İslam dünyasına ait halıdan kilime, Kur'an dan her nevi eşya ve sanata ait bir sürü eser. Gezin, gezdirin. Muhakkak. Teşekkür ederim.

 • avatar

  @mertolcay

  Tarihimize sanatımıza ilgi duyan duymayan herkes görmeli. Yeni nesle de tanıtmamız gerek...

 • avatar

  @rojhatkayar

  Müze küçük bir müze . Buna rağmen çok fazla tarihi eser var. İslam tarihi güzel ele alınmış. Mukaddes Emanetler bölümüne kesinlikle bakın çok etkileyici. Ben güzel birkaç fotoğraf bırakıyorum.

 • avatar

  @neslihanakkus

  Muhteşem bir deneyimdi, tarihimizi öğrenmek için kesinlikle gidilmesi gerekiyor, sağ taraftan giriş yaparak bir üst kata çıkıyorsunuz, oda oda tüm tarihi geziyorsunuz... Her oda sizi farkli zaman tünellerinden geçiriyor. Mukaddes eserler odasına girerken yanımda eşarp olmadigi için ne yapacağım diye düşündüm ama hemen oda girişinde kadınlar için esarp var, eşarp olmasada girebiliyorsunuz tabi,

 • avatar

  @behriyeozen

  Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez. İstanbul'a geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken bir müze.


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 20:00
Salı 09:00 - 20:00
Çarşamba 09:00 - 20:00
Perşembe 09:00 - 20:00
Cuma 09:00 - 20:00
Cumartesi 09:00 - 20:00
Pazar 09:00 - 20:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar