Türk Ve İslam Eserleri Müzesi

Türk Ve İslam Eserleri Müzesi: İstanbul bölgesinde bulunan popüler Müzelerden 'den biridir. Bu sayfa Türk Ve İslam Eserleri Müzesi hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Türk Ve İslam Eserleri Müzesi hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Türk Ve İslam Eserleri Müzesi düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. İstanbul Bölgesinde daha fazla müze keşfetmek için İstanbul sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfayı düzenlemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsiniz.
Daha fazla göster

Türk Ve İslam Eserleri Müzesi Sigara İçilmez
Türk Ve İslam Eserleri Müzesi Müze
Türk Ve İslam Eserleri Müzesi Tarihi Yer
Türk Ve İslam Eserleri Müzesi Müze Kart Geçerli
+(2)

Konum

Binbirdirek, Atmeydanı Cd. No:12, 34122 Fatih/İstanbul, Turkey Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 5 Puan

 • avatar

  NURETTİN TOKDEMİR

  Türk ve İslam Eserleri Müzesi Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbul'un Fatih ilçesinde bulunan, Türk ve İslâm sanatı eserlerini topluca kapsayan ilk Türk müzesidir. Türk ve İslam Eserleri Müzesi 19. yüzyılın sonunda başlayan kuruluş çalışmaları 1913 yılında tamamlanmış ve müze, Mimar Sinan'ın en önemli yapılarından bir olan Süleymaniye Camii külliyesi içinde yer alan imaret binasında, 1914'te, "Evkaf-ı İslâmiye Müzesi" (İslâm Vakıfları Müzesi) adı ile ziyarete açılmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra ise bugünkü adını almıştır. Uzun süre Süleymaniye Külliyesi'ndeki imaret binasında yer alan müze, 1983'te Sultanahmet Meydanı'nın batısında yer alan İbrahim Paşa Sarayı'na (16. yüzyıl) taşınmıştır. İbrahim Paşa Sarayı, sultan sarayları dışında günümüze kadar gelebilen tek özel saraydır. Kemerler üzerine yükseltilmiş yapı üç taraftan ortadaki terası çevreler. Terastan müzenin ilk bölümüne merdivenlerle ulaşılır. Odalar ve salonlarda İslam dünyasının değişik ülkelerinde meydana getirilmiş nadir sanat eserleri sergilenmektedir. Taş ve pişmiş toprak, metal ve seramik objeler, ahşap işlemeler, cam eşyalar, el yazma kitaplar devirlerinin en kıymetli örnekleridir. Büyük salonların bulunduğu geniş camekanlı kısımda, 13-20 yüzyılların el işi Türk halılarının şaheser örnekleri sergilenir. 13. yüzyıl Selçuklu halıları ve sonraki asırlara ait diğer parçalar itina ile sergilenmiştir. Halı bölümünün alt katı son birkaç asrın Türk günlük yaşamı ve eserlerinin sergilendiği etnografik Müzedir. Kaynak: Wikipedia HAYATTA EN AZ BİR KEZ MUTLAKA GEZİLİP GÖRÜLMESİ GEREKEN BİR HAZİNE.

 • 19. yüzyılın sonunda başlayan kuruluş çalışmaları 1913 yılında tamamlanmış ve müze, Mimar Sinan'ın en önemli yapılarından bir olan Süleymaniye Camii külliyesi içinde yer alan imaret binasında, 1914'te, "Evkaf-ı İslâmiye Müzesi" (İslâm Vakıfları Müzesi) adı ile ziyarete açılmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra ise bugünkü adını almıştır. Uzun süre Süleymaniye Külliyesi'ndeki imaret binasında yer alan müze, 1983'te Sultanahmet Meydanı'nın batısında yer alan İbrahim Paşa Sarayı'na (16. yüzyıl) taşınmıştır. İbrahim Paşa Sarayı, sultan sarayları dışında günümüze kadar gelebilen tek özel saraydır. Kemerler üzerine yükseltilmiş yapı üç taraftan ortadaki terası çevreler. Terastan müzenin ilk bölümüne merdivenlerle ulaşılır. Odalar ve salonlarda İslam dünyasının değişik ülkelerinde meydana getirilmiş nadir sanat eserleri sergilenmektedir. Taş ve pişmiş toprak, metal ve seramik objeler, ahşap işlemeler, cam eşyalar, el yazma kitaplar devirlerinin en kıymetli örnekleridir. Büyük salonların bulunduğu geniş camekanlı kısımda, 13-20 yüzyılların el işi Türk halılarının şaheser örnekleri sergilenir. 13. yüzyıl Selçuklu halıları ve sonraki asırlara ait diğer parçalar itina ile sergilenmiştir. Halı bölümünün alt katı son birkaç asrın Türk günlük yaşamı ve eserlerinin sergilendiği etnografik bölümdür.

 • Istanbul Turkish and Islamic Arts Museum is the first museum in our country that covers Turkish-Islamic works collectively. The history of the current building, which is the only private palace that has survived to the present day, except the sultan's palaces, dates back to the 16th century. İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, ülkemizde Türk-İslam eserlerini topluca kapsayan ilk müze. Sultan sarayları dışında günümüze ulaşabilen tek özel saray olan şimdiki binasının geçmişi 16. yüzyıla dayanıyor. "Evkaf-ı İslâmiye Müzesi" (İslâm Vakıfları Müzesi) adıyla, Mimar Sinan’ın en önemli yapılarından Süleymaniye Camii Külliyesi’ndeki imaret binasında 1914 yılında ziyarete açıldı. 1983 yılındaysa Sultanahmet Meydanı’nın batısındaki İbrahim Paşa Sarayı'na taşındı. متحف اسطنبول للفنون التركية والإسلامية هو أول متحف في بلدنا يغطي الأعمال التركية الإسلامية بشكل جماعي. يعود تاريخ المبنى الحالي ، وهو القصر الخاص الوحيد الذي نجا حتى يومنا هذا ، باستثناء قصور السلطان ، إلى القرن السادس عشر. Osmanlı sivil mimarisinin önemli yapılarından İbrahim Paşa Sarayı “At Meydanı"nda, eski hipodrom kademeleri üstünde yükseliyor. 1520 yılında, Kanuni Sultan Süleyman tarafından tamir ettirilerek, damadı ve veziri İbrahim Paşa’ya armağan edildi. Kemerler üstünde yükseltilmiş yapı, üç taraftan ortadaki terası çevreliyor. Müzenin ilk bölümüne de merdivenlerle bu terastan ulaşılıyor. 2012 yılında restorasyon geçiren müze, 1984’te Avrupa Konseyi Yılın Müzesi Yarışması Jüri Özel Ödülü’nü ve 1985'te de Avrupa Konseyi-UNESCO’nun çocuklara kültür mirasını sevdirme konusundaki ödülünü aldı. İSLAM DÜNYASININ NADİR ESERLERİNİ BARINDIRIYOR Abbasi, Memlük, Selçuklu ve Osmanlı döneminin az bulunur örneklerini sergileyen müzedeki eserler, İslam dünyasının farklı köşelerinden toplanmış. Müze, dünyanın en iyi halı koleksiyonlarından birine sahip olmasıyla tanınıyor. Halılar arasındaki şaheser parçalarsa 13. yüzyıla ait Selçuklu örnekleri. Büyük salonların bulunduğu geniş camekanlı kısımda olağanüstü zengin Türk halıları koleksiyonu yer alıyor. Müze; halı koleksiyonlarının yanı sıra nadir sanat eserleri olan el yazmalarıyla da öne çıkıyor. Cam eşyalar, taş ve pişmiş toprak eserlerle metal ve seramik objeler de sergilenen diğer kıymetli parçalar. Halı bölümünün alt katı da, son birkaç yüzyılın Türk günlük yaşamının yansıtıldığı etnografya koleksiyonuna ayrılmış

 • avatar

  betul artis

  Biraz vaktim vardı bu müzeyi ziyaret etmek istedim. İyi ki gelmişim. Bu biraz fragman gezisi gibi oldu. Daha ayrıntılı gezmeye karar verdim. Bir daha geleceğim. Müze üç kattan oluşuyor, Sultanahmet Camiini ve meydanı gören bir avlusu var. Müze içinde kafe ve hediyelik eşya dükkanı da var. Özellikle büyük ebattaki el halılarına bayıldım. Kutsal Emanetler bölümü de çok genişti. Saray, Kanuni Sultan Süleyman, yaklaşık 1520'de kayınbiraderi Sadrazam İbrahim Paşa için Hipodroma bakan bu görkemli taş sarayı Sinan'a yaptırdı.Bu az ziyaret edilen müze, Sultanahmet'te At Meydanı'nın kenarındaki bir bina olan İbrahim Paşa Sarayı'nın içinde bulunuyor."Yunanistan'daki Türk akınlarıyla köleliğe sürüklenen İbrahim Paşa, Kanuni Sultan Süleyman'ın sevgili ve güvenilir çocukluk arkadaşı oldu." Müze, geniş bir halı, hat sanatı, ahşap işçiliği, taş işçiliği ve seramik, cam ve metal nesne koleksiyonuna sahip.Uzun yıllar restorasyon nedeniyle kapalı olan Türk ve İslam Eserleri Müzesi, 2014 yılının sonlarında yeniden açılmış ve Sultanahmet'te Hipodrom kenarında yer alıyor"

 • avatar

  Mehmet Yildiray

  Bu gibi Tarihimizin değerleri kesinlikle görülmeli gösterilmeli anlamalı anlatılmalıdır diye düşünüyorum Aile ile birlikte gezebilir ve çocuklarınızın tarihimiz hakkında bilmesi gereken önemli eserleri yerinde görmesi gerekir Müze, Süleymaniye imaret binasından 1983 yılında, bugün içinde bulunduğu İbrahim Paşa Sarayı`na taşınmıştır. 16. yüzyıl Osmanlı sivil mimarî örneklerinin en önemlilerinden olan İbrahim Paşa Sarayı, Roma Dönemine uzanan tarihî hipodromun kademeleri üzerinde yükselir. Kesin yapılış tarihi ve nedeni bilinmeyen bu bina, 1520`de Kanuni Sultan Süleyman tarafından kendisine 13 yıl sadrazamlık yapan İbrahim Paşa`ya hediye edilmiştir. Tarihlerin Topkapı Sarayı`ndan daha büyük ve görkemli olduğunu yazdığı İbrahim Paşa Sarayı, pek çok düğün, şenlik ve kutlamanın yanı sıra, karışık dönemler ve isyanlara da sahne olmuş, İbrahim Paşa`nın 1536`da öldürülmesinden sonra da aynı adla anılmış, başka sadrazamlarca da kullanılmış, kışla, elçilik sarayı, defterhane, mehterhane, dikimevi ve cezaevi gibi işlevler yüklenmiştir. Dört büyük iç avlu çevresinde yer alan saray, çoğu ahşap olan Osmanlı sivil yapılarının aksine, taştan yapılmış olması nedeniyle, yüzyılımıza tümüyle ulaşabilmiştir ve 1966-1983 yılları arasında onarılarak, Türk ve İslâm Eserleri Müzesi`nin yeni binası olarak bir anlamda yeniden doğmuştur. Bugün müze olarak kullanılan bölüm, sarayın tüm Osmanlı minyatürlerinde ve Batılı sanatçıların gravür ve tablolarında karşımıza çıkan büyük merasim salonu ve onu çevreleyen bölüm ile 2. avlusudur.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar