Xanthos Antik Kenti

3.8571428571429 (7 Yorum)

Antalya’nın Kaş ilçesinin Kınık Köyü içerisinde yer alan Xanthos Antik Kenti; Kaş ilçe merkezine 70 km uzaklıkta yer almaktadır. Aynı zamanda da bu antik kentin Likya’ya başkent olduğu da ifade edilmektedir. Öte yandan da UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde de yer almaya başlanmıştır.

Xanthos Antik Kenti; Kaş ovasının içerisinde var olan iki tepenin üzerine inşa edilmiştir. İlk tepe üzerinde kaya surlar halinde bulunan Likya Akropolü yer almaktadır. Bu akropol Eşen Çayı kenarından başlamaktadır. İkinci kısım ise daha kuzeyde kendini göstermekte ve daha yüksek olan Roma Akropolü olarak tabir edilmektedir.

Xanthos Antik Kenti Tarihi

Xanthos Antik kenti hakkında pek fazla bilgiye sahip olunmadığı bilinmektedir. Ancak bu antik kentin MÖ 1200 yıllarında kurulduğu da tahmin edilmektedir. Ancak MÖ 1184 yılında yazılan Homeros’un İlyada metinlerinde de bahsedilmektedir. Likya ordularının Xanthos Antik Kenti içerisinden geçtiği bu metinlerde yer almaktadır.

Xanthos Antik Kenti

Xanthos Antik Kenti MÖ 545 yılında Persler tarafından işgal edilerek ele geçirildi. Ancak tarih boyunca farklı felaketlerin bu antik kent içerisinde olduğu da ifade edilmektedir. En eski bulguların MÖ 8. Yüzyıla kadar ilerlediği görülebilmektedir.

Xanthos Antik Kenti içerisinde farklı dönemlere ait bulgular yer alsa da kaya mezarları, lahitler, Likya’ya özgü dikme mezarlar da yer almaktadır. Aynı zamanda da Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde yapılmış olan kilise de bu bölgede yer almaktadır. Bu antik kent içerisinde bulunmuş olan Nereidler Anıtı da British Museum içerisinde sergilenmektedir.

Xanthos Antik Kenti Kazıları

Xanthos Antik Kenti doğrultusunda yapılan ilk kazı faaliyetleri 1838 yılında Charles Fellows tarafından gerçekleştirilmiştir. Sonrasında da 1950 yılında Fransızlar bu bölgede kazı çalışmalarını gerçekleştirmiştir. 2011 yılından beridir de Türk arkeologlar tarafından bölgede aktif bir faaliyet yürütülmektedir. Bu antik kent içerisinde Likya medeniyetinin dışında Pers ve Roma dönemlerine ait bulgulara denk gelinmiştir. Döneminin önemli yerleşim alanlarından olmasıyla bilinen bu antik kentin, aynı zamanda da ilgi çeken bir doğal güzelliği de bulunmaktadır. İçerisinde çok sık defne ağaçlarına denk gelinmektedir.

Daha fazla göster

Xanthos Antik Kenti Kredi Kartı
Xanthos Antik Kenti Sigara İçilmez
Xanthos Antik Kenti Park Yeri
Xanthos Antik Kenti Müze
+(3)

Konum

Kınık, Asar Cd., 07970 Kaş/Antalya, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 3.8571428571429 Puan

 • avatar

  Aykut Ozyigit

  Tarihi önemini bildiğimden herkesin mutlaka gezmesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak şu British Museum'a kaçırılma hikayesi kabak tadı verdi artık. Yozlaşmış devlet adamlarının vasıtası ile alınan bir padişah fermanı ile kendi rızamız ile binlerce parça tarihi eseri bir daha dönmemek üzere gemiye yükletmişiz. Sonra hırsız bunlar diyoruz. Ecdadımıza sahip çıkmamız gerektiğini söyleyen siyasilerimizin ecdadımızın yaptığı yanlışlara da sahip çıkması gerek. Bizdeki eserlere bakıp götürülen eserlerle kıyaslayınca iyi ki gitmiş diyor insan. Yoksa o canım plakalar ve kabartmalar vandal vatandaşlarımızın hedefi olup bir daha yerine konulmayacak şekilde yok olurlardı.

 • avatar

  GÖKHAN GK

  Gittik görevli yangınlardan dolayı yasak var gezemezsiniz şeklinde uyardı. Bütün antik kentler açık burası neden kapalı diğerlerinde yangın çıkmıyor mu dedim saçmasapan cevaplar verdi. Hangi zihniyet veriyor bu kararları anlamış değilim. Müze kartı aldık o kadar yol geldik ülkemizi gezelim diye...Hakkımı helal etmiyorum. 10 dk ilerideki Letoon açık...Xhantosta bir fotoğraf çekeyim kapısından bakayım dedim basbas bağırdı arkadaşım girmek yasak diye...Rezil bir zihniyet başka sözüm yok.

 • avatar

  muhammet ünal

  Xantos antik kenti çok muhteşem bir kent. Likya, Roma ve Bizans'a tanıklık etmiş bu şehir Pers imparatorluğu döneminde istilaya uğramış şehir yağmalanmış acı trajedi gözyaşı bu kentin kaderi olmuş. Romalı Brutus ve Büyük İskender bu şehri istilâ edip yagmalamis ve intiharlar yaşanmış. Burada yapılan antik kazı çalışmalarında görev alan Durmuş Kiraz adında ayaklı tarih ile karşılaşabilirsiniz. Ama gerekli itibarı gördüğü söylenemez.

 • avatar

  Yasar emrah koksal

  Tevfik beyi bulun ve kekik cayi rica edin...ikram ediyor orada dag kekiklerini sicak suya koyup..boyle birsey icmedim diyeceksiniz...wc si inanilmaz temiz..kendiniz de kekik toplayabilirsiniz...gerisi tarih..ilgi ceken bir tarihi var xsantosun okuyun netten mutlaka...tiyatronun sag altinda kadinlar ve cocuklarin kendilerini yok ettigi yer...neden mi...netten bulun okuyun mutlaka.

 • avatar

  Siyah Kartal

  Normal bir antik şehir gezilebilir ama çok uzaktan gelmeye değmez yolunuz düşerse.Sinir bozucu olan bir durum Calippo buz dondurmanın 13 lira oluşu magnum 16 küsür su 6 mı 7 mi unuttum fahiş fiyat , para kime gidiyor,kime giderse gitsin haram olsun, tl ile maaş alıp €/$ gibi fiyat ödemek zoruma gidiyor.Bilet 17.5 lira

 • avatar

  cem baba

  Fethiye-Kaş karayolu üzerinde, Fethiye’ye 46 km uzaklıktaki Kınık Beldesi'nde yer alır. Xanthos Nehri (Eşen Çayı) kenarındaki ovaya hâkim iki tepe üzerinde kurulmuştur. İlki Eşen Çayı’nın kenarından yükselen surla çevrili Likya Akropolü, ikincisi ise kuzeydeki daha yüksek ve geniş olan Roma Akropolü'dür. Likya Birliği’nin idari merkezi olarak nitelenen Xanthos’un ismi Likya dilinde yazılmış kitabelerde ARNNA şeklinde geçmektedir. Şehir, İ.Ö. 545–546 yıllarında Pers Kumandanı Harpagos tarafından kuşatılır. Xanthoslular, kahramanca karşı koyup direnmelerine rağmen çaresiz duruma düştüklerinde, kadın ve çocuklarını öldürüp şehri ateşe vererek insansız ve harap bir şehri Harpagos’a bırakırlar. İÖ 475–450 arasında Xanthos, bu kez yangın felaketi ile karşılaşır. İÖ 334 yılında Büyük İskender şehri almıştır. İskender’in ölümünün ardından Xathos, İÖ 309’dan itibaren Mısır Hanedanı Ptolemaios’ların, ardından birçok Likya şehri gibi Suriye Kralı III. Antiokhos’un egemenliğini kabul etmek zorunda kalmıştır. İÖ 2. yy.da Likya Birliğinin başkenti olan Xanthos, İÖ 42 yılında bu kez Romalı Brutus tarafından yerle bir edilmiş ve ikinci kez ailelerini ve çalışanlarını evlerine kapatıp yakmışlar ve savaşa öyle gitmişlerdir. Likya akropolünün kuzeyinde Roma Devri Tiyatrosu yer alır. Xanthos’un en ilginç kalıntıları, tiyatronun batısında konumlanır. Bunlardan ilki yüksek dikdörtgen yekpare kaide üzerindeki ölü ailesi ile yanındaki kadın gövdeli, kuşkanatlı yaratıklar olan ve ölülerin ruhlarını gökyüzüne taşıdıklarına inanılan “Harpy” kabartmalarına sahiptir. Bugün orijinal kabartmaları, Biritish Museum’da sergilenen Harpy Anıtı, İÖ 5'nci yüzyıla tarihlenmektedir. Bu anıt mezarın yanında 4'üncü yüzyıla ait diğer bir kaideli Likya lahdi yer almaktadır. Agoranın sol köşesinde, Harpy Anıtına çok benzer, dikdörtgen gövdesinde Likya ve Grekçe dilinde yazılmış kitabe yer alan İÖ 5'nci yüzyıla ait anıt mezar yükselir. Anıtın gövdesindeki kitabe günümüze dek bulunmuş Likya dilindeki en uzun kitabe olup, Kherei adlı Xanthos’lu prensin serüvenlerini anlatmaktadır. Xanthos örenyeri, Likya uygarlığının özgünlüğü ve kazılarda elde edilen buluntuların önemi nedeniyle UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'ne dâhil edilmiştir. Müze kartı geçmektedir. Ufak tefek ihtiyaçlar için bir kafeterya vardır. Tuvalet ve otopark oldukça kullanışlıdır.

 • avatar

  Meral Şenkaraköse

  Tarihte yolculuk yapmama imkân sağladıkları için emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Çok beğendim ve çok keyif aldım. Tarihte böyle değeri yüksek olan bir yerin benim şu anda üzerinde üzerinde yaşadığım topraklarda bulunması ayrıca gurur duydum,ancak gözlemlediğim kadarıyla insanlar rehbersiz gelmişse oradaki değerleri anlamaları çok zor . Buna gerek broşürlerle gerek ufak çaplı rehberliklerle yardımcı olunursa daha faydalı olur.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar