icon
Yükleniyor..

Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi

Ülkemizin her ilinde çok değerli müzeler ve tarihi yerler bulunmaktadır. Kahramanmaraş ilinin en çok bilinen ve en çok gezilen müzelerinden bir tanesi de Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesidir. Bu müze ilk olarak bir eğitim kurumu özelliği göstermekteydi. Ancak zaman içerisinde yapılmış olan restorasyonlar sonucunda müze haline getirilmiştir. Yalnızca ülkemizden değil yurt dışından da binlerce ziyaretçiyi ağırlamıştır. Kahramanmaraş ilimiz her dönem farklı kültürlere ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Farklı farklı dönemlerde aşıkların ve şairlerin odak noktası olmuş olan bu şehir cumhuriyet döneminde de aynı şekilde edebiyat alanında öne çıkmıştır. Burada Türk edebiyatının çok önemli isimleri yetişmiştir. 

Nuri Pakdil, Mehmet Akif İnan, Alaaddin Özdenören, Rasim Özdenören, Ali Kutluay, Cahit Zarifoğlu, Erdem Bayazıt başta olmak üzere birçok değerli ismin yetişmesine katkı sağlamıştır. Bu nedenle de burada yetişmiş olan çok değerli edebi isimlerin hatıralarını yaşatmak ve gelecek nesillerle de paylaşmak için Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi adında uluslararası bir müze açılmıştır. Bu müze aynı zamanda çağdaş bir kütüphane olarak da değerlendirilebilir.

Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi

Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi Tarihi

Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi tarihi olarak Kahramanmaraş’ın en eski müzelerinden bir tanesidir. Kahramanmaraş ilimizde bulunan tarihi müze ilk olarak 1882 yılında açılmıştır. Günümüzde Kahramanmaraş büyükşehir belediyesi bünyesinde bulunan bir müze olarak aktif olarak kullanılmaktadır. 1882 senesinde Amerikan misyonerleri tarafından inşa edilmiştir. İlk inşa edildiği zamanlarda üç ayrı Yapı şeklinde bulunurdu. Bir eğitim kurumu olarak inşa edilmiştir ve Amerikan kız koleji olarak kullanılmıştır. 

İlerleyen tarihlerde Lozan anlaşması yapılıp Cumhuriyet ilan edildikten sonra da 1933 senesinde Kahramanmaraş ilimizde ilk eğitim kurumu olarak yeniden faaliyete geçirilmiştir. 1945 senesinden 1965 senesine kadar aktif olarak Maraş Lisesi adını kullanmıştır. Çok değerli isimleri ülkemize kazandırmıştır ve Kahramanmaraştaki ilk eğitim kurumu olma özelliğini elinde bulundurulmuştur. 20 sene boyunca eğitim verdikten sonra bazı restorasyon ve onarımlar ile edebiyat Müzesi ve kütüphane haline dönüştürülmüştür. O günden bugüne gelene kadar da binlerce ziyaretçi ev sahipliği yapmıştır.

Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi Kahramanmaraş ilinin Dulkadiroğlu ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 08:00 ila 17:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye girişler tamamen ücretsizdir.

Hazır Gelmişken

Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi 'ni gezmeye gelmişken Kahramanmaraş civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Kahramanmaraş Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Kahramanmaraş 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Devamını Göster

Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi Kredi Kartı
Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi Sigara İçilmez
Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi Park Yeri
Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi Müze
+(5)

Fiyatlar


Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4.5 Puan

 • avatar

  @canzarifoglu

  Şiirin aşkla yoğrulduğu Kahramanmaraş’da “Şiirin ve Edebiyatın Başkenti” deyimini somutlayan, söz ustası yazarlar ve şairlerin eserlerinin sergilendiği Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi, tarihe ve edebiyata tanıklık etmek isteyenler için müthiş bir hafıza sunmaktadır.  Müzede, Edebiyatın tarihi ve bu alanda şehrimizin önde gelen kalem sahiplerinin hayatları: Kiokslar, Projeksiyon Cihazları ile seslendirme ve video-film teknolojileri ile anlatılmaktadır. Müze, tasarımı ve görsel özeni ile uluslararası düzeyde bir müze özelliği taşımaktadır. Eski Amerikan Koleji olarak bilinen bina 1882 yılında yapılmış; orijinalliğini önemli ölçüde koruyarak günümüze kadar gelmiştir. İlimiz Dulkadiroğlu ilçesinde yer alan bu tarihi yapı, şehrimizdeki ilk eğitim kurumu olması açısından da ayrı bir yere sahiptir. Ayrıca müze ile bütünlük sağlayan Kafeterya Alanı, Sergi Salonları, 90 sandalyeli Konferans Salonu, Büyük Kütüphanesi yapıyı değerli kılan diğer bölümleridir.

 • avatar

  @burcubatmaz

  Merdivenlerden çıkan sesler ; Erdem Beyazıt'ın Kara Lise'ye son vedasini hatırlattı. Gözlerim doldu. Birçok şairi kendisine konuk etmiş bu binanın müze yapılması fikri çok isabetli olmuş. Edebiyata hayran olan ben'e ilham oldu bu müze. Galiba yan taraftaki kütüphane de çok bohem tarzda dizayn edilmiş; yalnızca pencere pervazları yeter. Kahve ve çay alınabilecek mutfağı var. Çok keyifli bir yer. Biz Hatay'dan geldik. Mutlaka görülesi yerler.

 • avatar

  @muratyayla

  Harika bir yer. Adeta zaman tünelinden geçip eski edebiyatçılara dokunuyorsunuz. Edebiyata ve şiire ilginiz varsa ve yolunuz Kahramanmaraş’a düştüyse mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Giriş ücretsiz personel Güler yüzlü. Teşekkürler Kahramanmaraş Belediyesi.

 • avatar

  @eliferkan

  Öncelikle bu müzenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim. Müze dendiğinde bizde oluşan bakış açısını genişleten türden bir yer kazandırmışlar Kahramanmaraşa. Edebiyat kitaplarında yer alan bütün şaiirleri bir arada görmek beni çok mutlu etti. Keşke her öğrencinin bu müzeyi okul sıralarındayken görme fırsatı olsa. Bir de keşke yedi güzel adamın dizisinde kullanılan müzikler müzenin içine kurulmuş ses sistemlerinde olsaymis. Ben çok beğendim müzeyi mutlaka marasa geldiğinizde gidin görün gösterin. ????????????

 • avatar

  @simgehalman

  Edebi eserlerin ve yazarların bilgilendirmesinin yapıldığı , eserlerin sergilendiği ücretsiz bir müze, çalışma saatleri 8.00-17.00 binası gelin ve damatların fotoğraf çekimine ev sahipliği yapıyor

 • avatar

  @veliyalcin

  Ermenilere ait bir okul, daha sonra uzun yıllar Maraş Lisesi olarak hizmet vermiştir. Belediye tarafından restore edilerek edebiyat müzesi olarak düzenlenmiştir. Türkiye'de alanında sayılı müzelerinden biri olduğunu düşünüyorum. Ücretsiz.


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 08:00 - 17:00
Salı 08:00 - 17:00
Çarşamba 08:00 - 17:00
Perşembe 08:00 - 17:00
Cuma 08:00 - 17:00
Cumartesi 08:00 - 17:00
Pazar 08:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar