Yedikule Zindanları Müzesi

3.8888888888889 (9 Yorum)

Gözlem kalesi olarak da hizmet verdiğinden ötürü Yedikule Hisarı olarak adlandırılan Yedikule Zindanları Müzesi; İstanbul’un en köklü Açıkhava müzesi olmasıyla da öne çıkan bir konumdadır.

Yedikule ilk olarak zindan amacıyla inşa edilmeyen bir konumda yer almaktadır. Bizans tarafından ağırlanacak olan kralları ve hanedan mensuplarını ağırlamak adına bu bina inşa edilmiştir. Döneminde en fazla dikkat çeken yer ise Altın Kapı adı altında bilinmektedir. Altın Kapı; Bizans İmparatoru Theodosius tarafından inşa edilmiştir. Ancak imparatordan sonra tahta geçen oğlu bu binaya dört farklı yüksek gözlem kulesi daha inşa ettirmiştir. Böylelikle Altın Kapı ile bu gözetleme kuleleri de birleştirilmiştir.

İstanbul’un Fethi ile beraber Yedikule de Osmanlı toprakları arasına katılmıştır. Fatih Sultan Mehmet döneminde de 3 kule daha bu bölgeye dahil edilmiştir. Aynı zamanda da bu bölgeye bir garnizon dahil edilmiştir. Bizans ile Osmanlı uygarlıklarının mimari yapıları da böylelikle birleşmiştir.

Yedikule Zindanları Müzesi

Yedikule Zindanları Müzesi ve Adları

Yedikule Zindanları 7 adet kuleden meydana gelmektedir. Dört tanesi Bizans üç tanesi de Osmanlı döneminden kalmaktadır. Yaşanan olaylardan ötürü bu kulelerin her biri farklı isimlerle adlandırılmaktadır.

Genç Osman Kulesi

Bu kule içerisinde en genç padişahlardan biri olan Genç Osman’ın ikinci katta öldürülmesinden ötürü bu isim verilmiştir.

Cephanelik Kulesi

Osmanlı dönemi çerçevesinde cephanelik olarak bu kule kullanılmıştır. Aynı zamanda da devlet suçluları burada cezalarını çekmişlerdir. Bu yapı içerisine ilave edilen ahşap katlar da ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir.

Üçüncü Ahmet Kulesi

Bu kule depremlerle yıkılmış ve günümüze kadar ulaşmamıştır. Bu padişahın adını almasının temel nedeni de Üçüncü Ahmet döneminde yapılan yardımlardan ötürü uzun süre daha ayakta kalması sağlanmıştır.

Hazine Kulesi

Bu hisar içerisinde devlet hazinesi belirli bir dönem saklanmıştır. Ancak Üçüncü Murat döneminde hazinenin buradan alınarak saray içerisine dahil edildiği de bilinmektedir. Yanan Kasr Köşkü civarında çıkan yangın sonrasında onarılmıştır.

Zindan Kulesi

Kitabeler Kulesi olarak da bilinmektedir. Zindan olarak kullanılmıştır.

Top Kulesi

Yangında yok olan kuledir. Hapishane işlevi görmüştür.

Bayrak Kulesi

Altın Kapı’nın tam üstünde yer alır. En sağlam hisar alanıdır. Bayrak bu bölgede dalgalanır.

Daha fazla göster

Yedikule Zindanları Müzesi Kredi Kartı
Yedikule Zindanları Müzesi Sigara İçilmez
Yedikule Zindanları Müzesi Park Yeri
Yedikule Zindanları Müzesi Müze
+(3)

Konum

Yedikule, Yedikule Meydanı Sk. No:9, 34107 Fatih/İstanbul, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 3.8888888888889 Puan

 • avatar

  ahmet güven

  Yedikule Zindanları, İstanbul’un ve aynı zamanda Türkiye’nin en eski açık hava müzelerinden bir tanesi. Bir gözlem kulesi görünümünde olan bu yapı Yedikule Hisarı olarak da bilinir. Yedikule Zindanları Ne Amaçla İnşa Edildi? Oldukça eski ve esrarengiz bir tarihi olan yapının ilk yapılış amacı zindan değil. Bizans Dönemi’nde misafir olarak gelen kralları ve başka ülkelerin önemli misafirlerini ihtişamlı bir şekilde ağırlamak için inşa edilmiş. Yedikule Zindanları'nın Bölümleri Altın Kapı Türk Tarih Kurumu’nun yaptığı araştırmalara ve elde edilen verilere göre, Altın Kapı dönemin Bizans İmparatoru I. Theodosius zamanında inşa edildi. Burası bir zafer takı olarak inşa edilmişti. Theodosius’tan sonra tahta geçen oğlu da dört tane yüksek gözlem kulesinden oluşan bir kaleyi kapı ile birleştirdi.

 • avatar

  Mustafa Aypolat

  Hayatımda gördüğüm en anlamsız objeleri sanat diye yigmissiniz. Sadece rehberle gezi diyorsunuz ama rehberlerin alanın tarihi hakkında bilgisi sıfır. Sürekli yanlış bilgi veriyorlar O kadar organizasyon kötü ki, daracık bir koridorda yaklaşık 40-50 kişi içeridekilerin çıkmasını bekledik. Saatli ve grup aldiklarini soyluyorlar. Biz Genc Osman'in esir tutuldugu daracik penceresiz merdivenleri tirmanirken bir grup iniyordu. Yukari ciktik, baska bir grup iceride. Balik istifi bir ortam oldu. Hepsinin sonunda sanat diye oraya konulan seyler insan aklıyla dalga geçmek.

 • avatar

  Son Son

  COK ETKİLEYİCİ BIR MEKAN.GIRIS UCRETSIZ AYRICA GIRDIGINIZDE TEK BASINA GEZMEK YASAK REHBER ESLIGINDE GEZILIYOR ;ki COK DAHA GÜZEL..REHBER COK ILGILI GUZEL ANLATIYOR SORULARI CEVAPLIYOR..TARIHI HİSSETTİRİYOR MEKAN. OLUMSUZ OLARAK , RESTORASYON YAPILMIS VE MEYDANINDA TUVALET VE CAFETERYA YAPILMIS OLMASI COK ÇİRKİN....YAPI OLARAK DA COK ÇİRKİN. BIRDE SANAT SEVERLERİ PEK ANLAMAYAN BIRI OLARAK ICERIDE SANAT ADI ALTINDA OBJELER KULLANILMIS ALAKASIZ SACMA GELDİ..GENEL OLARAK GORULMESI GEREKEN BİR YER

 • avatar

  Arzu Keleş

  Yedikule, aslında adı gibi bir zindan oluşturmak amacı ile değil, Bizans'a misafir gelen kralları ve yabancı sarayların mensuplarını ihtişamlı bir şekilde karşılamak için yapıldı. Türk Tarih Kurumu'nun yaptığı araştırmalara ve elde edilen tarihi verilere göre, başlıkta belirtilen Altın Kapı'yı bir zafer takı olarak dönemin Bizans İmparatoru Theodosius inşa ettirdi. Theodosius'tan sonra tahta geçen oğlu da dört tane yüksek gözlem kulesinden oluşan bir kaleyi kapı ile birleştirdi.

 • avatar

  mager

  Kültür ve Turizm Bakanlığı, halkın 'Yedikule Zindanları' dediği hisarı özgün dokuya zarar gelmemesi koşuluyla 30 yıllığına özel bir şirkete kiraladı. Ancak şirket tarihi Bizans dönemine kadar giden yapıya buldozerlerle girmekte gecikmedi. Şirket, pist yeri yapmak için hisar zeminindeki orijinal taşları sökerek yerine mıcır döktü, çıkan taşlar da rastgele etrafa atıldı. Alanın genişlemesi için ağaçlar da kesildi. Arkeolog ve sanat tarihçilerinin eleştirdiği uygulamalar hakkında ne şirket, ne bakanlık ne de kurul yetkilileri açıklama yaptı. Hisar, daha önceleri kısa süreler için konser ve tiyatro gösterilerine ev sahipliği yapmıştı. Ancak, ilk kez bu denli uzun süreliğine kiralandı. Radikal gazetesi bu olayın nasıl gerçekleştiğini şöyle yazdı

 • avatar

  Serkan Guler

  Ne güzel tarih kokuyor ama içerisine sanat adı altında sacma sapan birşeyler yapmışlar mesela ben bisey anlamadim onlardan çok salakça geldi???? bana.Tercüman çok güzel anlatdi geçmiş tarihi ???????? ve tadilât da olduğu için giriş kapısını zor bulabildik birdaha giderisiniz deseniz düşünürüm AMA 8 yıl sonra restarosyon bitecekmiş ömrümüz yeterse ozaman gitmek isterim NOT yukardaki yıldız sayısını da sadece o sanat altında sağa sola koydukları şeylerde az verdim ????????

 • avatar

  Emre Türel

  Hisara gitmeden önce rezervasyon bilgilerini almanız gerekiyor. İçeri giriş şuan itibariyle ücretsiz, belkide hep böyle olacak bilmiyorum. Yine gitmeden burası hakkında bilgiler edinip giderseniz, dolaşırken daha keyifli ve bu duygu, düşünceye sahip olursunuz. Eğer kendi aracınızla gidecekseniz kendisine ait ücretsiz otoparkı var. Kesinlikle gezilmesi gereken tarihi yerlerden. İçerisi gayet hoş, ferah ve rahat bir yer. Kalabalık olmaması daha da güzel, rahat dolaşıyorsunuz. Restorasyon nedeniyle bazı yerler kapalı olmasına rağmen, hisarı dolaşmak ve bir noktadaki kule nin en tepesinden tüm çevreyi, denizi hatta çamlıca tepesine kadar bir çok yeri görmek keyif verici. Hisarı dolaşırken bir çok duygu karmaşası yaşıyorsunuz. Roma döneminde, kralların, komutanların buraya geldiğini ve neler yaptılar acaba düşüncesinde olduklarını.. Osmanlı nın İstanbul fethinde bu kulelerden karşıya bakıp yüzlerce, binlerce gemi ve askeri görüp ne tepki verdiklerini.. Daha fazlası diğer dönemlerde neler olduğunu düşünüp dolaşıyorsunuz. Genç Osmanın burada idam edilmesi ve bir çok neden den dolayı buraya gelmek, bu tarihi görmek, İstanbul manzarasını görmek elbette gelmeye değer. Güvenlik ve restorasyon ekibinin güler yüzlü olması.. Etrafın güvenlikli olması güzel. Yalnız herangi nedenlerden dolayı bazı yerler yani kule içleri çok karanlık, dolaşırken dikkat edin. Buradan ayrılmadan önce sahile doğru surların dibinde gezen insanlarla buralarda kısa bir gezi yapıp ayrıla bilirisiniz. Saygılarımla..

 • avatar

  Prof.

  Yedikule, aslında adı gibi bir zindan oluşturmak amacı ile değil, Bizans'a misafir gelen kralları ve yabancı sarayların mensuplarını ihtişamlı bir şekilde karşılamak için yapıldı. Türk Tarih Kurumu'nun yaptığı araştırmalara ve elde edilen tarihi verilere göre, başlıkta belirtilen Altın Kapı'yı bir zafer takı olarak dönemin Bizans İmparatoru Theodosius inşa ettirdi. Theodosius'tan sonra tahta geçen oğlu da dört tane yüksek gözlem kulesinden oluşan bir kaleyi kapı ile birleştirdi. 532- Latin İstilası sırasında Altın Kapı büyük zarar gördü. Ama onarımı sadece 1 yıl sürdü. 868- Yedikule'deki mermerlerin oluşturduğu kulelerin arasında yer açılarak buralar hapishane olarak kullanıldı. 1458-1789- Hazine-i Hümayun'un (Osmanlı hazinesi) bu yapıda tutulmaya başlandı. 1430-1800- Kuleler Devlet Hapishanesi olarak kullanılıyordu. 1766-İstanbul'da olan deprem sonucu hasar görmüştür fakat onarılmıştır.[1] 1851-Abdülmecit döneminde hayvanat bahçesi olarak kullanıldı. 1871-1875- Yedikule bu yıllarda Kız Sanat Evi idi. 1876- Bu dönemde ilan edilen Birinci Meşrutiyet sürecinde hapishane olarak kullanılması istenmiş fakat bu gerçekleşememiştir. 1968- Bu tarihten beri Yedikule Hisarı, İstanbul Hisarlar Müzesi Müdürlüğü'ne bağlı kalmıştır. 2004- Yedikule Hisarı özel bir şirkete devredildi 2004- Şehristanbul Derneği kanunsuz bir şekilde devredilen Yedikule Hisarı'nın devir kararının iptali için Mahkemeye başvurdu 2006- İstanbul 1. İdare Mahkemesi Şehristanbul Derneği'nin başvurusunu kabul etti ve Maliye Bakanlığı tarafından özel bir şirkete devrettiği kararını oybirliğiyle iptal etti. 2008- Danıştay 13. Dairesi 24.12.2008 tarih ve 2008/8294 No'lu kararı ile İstanbul 1.İdare Mahkemesi'nin kararını onadı 2020 - Fatih Belediyesi Yedikule Hisarı’nda, koruma kurulu onayları ve bilim kurulu ile restorasyon sürecine başladı. 2021 - Restorasyonu devam eden Yedikule Hisarı’nda kontrollü ücretsiz turizm turları başladı.

 • avatar

  ihsan ECİN

  Sarsıcı bir yer! Oldukça etkileyici bir yer. Kuleleri gezerken genç Osman'ın hapis tutulduğu ve boğdurulduğu penceresiz hücreye girince çok acı bir hisse kapılıyorsunuz. Osmanlı sultanı bir vesayet düzenine kurban edilerek yeniçeriler tarafından burada bogdurulmus ve sonra kulakları ile başı kesilerek ondan sonra gelecek olan padişahlara gözdağı verilmiş... Çok acı. Yine kaptanı Derya'nın hapis tutulduğu ve başının kesilerek kuyuya atıldığı hücre de burada. Kuyu o kadar derin ki kesilen baş ve akan kanın aşağıdan Marmara Denizine aktığı düşünülüyor. Kuyunun dibine henüz varilamadi .3 kule Bizans yapımı, 3 kuleyi ise Osmanlı yapmış. Bir kule ise tamamen yıkılmış. Osmanlı Bizans'in kullandığı bu alanı 500 yıla yakın çeşitli amaçlarla kullanmaya ve genişletmeye devam etmiştir. Osmanlı tarihi açısından mutlaka görülmesi gereken sarsıcı bir mekân. Uzun yıllar atıl kaldıktan sonra Fatih belediyesi tarafından ihya edilmeye başlandı. Restorasyon çalışmaları devam ediyor. Rehberler eşliğinde gezebilirsiniz rehber olmadan bir şey anlaşılmıyor. İstanbul surlarının en büyük kapısı olan altın kapı da yine Yedikule surlarının içinde. Aradan 6 ay geçti tekrar gittim son derece etkileyici bir yer kesinlikle öneriyorum


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar