icon
Yükleniyor..

Yedikule Zindanları Müzesi

 • 4.3 Puan
4.3
Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

Gözlem kalesi olarak da hizmet verdiğinden ötürü Yedikule Hisarı olarak adlandırılan Yedikule Zindanları Müzesi; İstanbul’un en köklü Açıkhava müzesi olmasıyla da öne çıkan bir konumdadır.

Yedikule ilk olarak zindan amacıyla inşa edilmeyen bir konumda yer almaktadır. Bizans tarafından ağırlanacak olan kralları ve hanedan mensuplarını ağırlamak adına bu bina inşa edilmiştir. Döneminde en fazla dikkat çeken yer ise Altın Kapı adı altında bilinmektedir. Altın Kapı; Bizans İmparatoru Theodosius tarafından inşa edilmiştir. Ancak imparatordan sonra tahta geçen oğlu bu binaya dört farklı yüksek gözlem kulesi daha inşa ettirmiştir. Böylelikle Altın Kapı ile bu gözetleme kuleleri de birleştirilmiştir.

İstanbul’un Fethi ile beraber Yedikule de Osmanlı toprakları arasına katılmıştır. Fatih Sultan Mehmet döneminde de 3 kule daha bu bölgeye dahil edilmiştir. Aynı zamanda da bu bölgeye bir garnizon dahil edilmiştir. Bizans ile Osmanlı uygarlıklarının mimari yapıları da böylelikle birleşmiştir.

Yedikule Zindanları Müzesi

Yedikule Zindanları Müzesi ve Adları

Yedikule Zindanları 7 adet kuleden meydana gelmektedir. Dört tanesi Bizans üç tanesi de Osmanlı döneminden kalmaktadır. Yaşanan olaylardan ötürü bu kulelerin her biri farklı isimlerle adlandırılmaktadır.

Yedikule Zindanları Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Ülkemizin en eski açık hava müzelerinden olan Yedikule Hisarı diğer adıyla Yedikule Zindanları ücretsizdir. Hergün 09:00 ila 18:00 arasında ücretsiz olarak gezebilirsiniz.

Yedikule Zindanları Nerede ?

Yedikule Zindanları, İstanbul'un ve Türkiye'nin en eski açık hava müzelerinden birisidir. İstanbul 'un müzeleri ile ünlü olan Fatih ilçesinde bulunmaktadır. Açık Adresi : Yedikule, Yedikule Meydanı Sk. No:9, 34107 Fatih/İstanbul

Yedikule Zindanları Kuleleri

Yedikule zindanların adındandan anlaşılacağı üzere yedi kuleden oluşan eski ve tarihi bir zindandır. Bu kuleler kısaca şöyledir ;

Genç Osman Kulesi

Bu kuleye Osmanlı tarihinin en genç padişahlarından biri olan Genç Osman'ın adı verilmiştir. Padişah Genç Osman'ın katledildiği yerin bu bölgenin ikinci katında olmasından dolayı bu kuleye Genç Osman Kulesi adı verilmiştir.

Cephanelik Kulesi

Adından da anlaşılacağı gibi devlete bağlı olduğu süreçte bu kule cephane deposu olarak kullanılmıştır. Ayrıca iki hapishane dışında devlet suçlularının hapsedildiği zindanlardan da birisiydi. Yapıyı ziyaret ettiğinizde kirişle tutturulmuş ahşap katları görebilirsiniz.

Üçüncü Ahmet Kulesi

Bu kule günümüze kadar dayanamamış ve  zamanla oluşan depremler nedeniyle yıkılmıştır. III. Ahmed'in adını almasının sebebi yapım ve onarımına bu padişah tarafından büyük katkı yapmış ve katlarının kirişlerle tutturulmasını sağlamış olmasıdır.

Hazine Kulesi

Hemen üstteki başlık Yedikule Zindanları'nın Kronolojisi'nde de göreceğiniz gibi bu hisar bir dönem hazinelerin muhafaza edildiği yerdi. Devletin sahip olduğu bu hazine, Hazine Kulesi'nde tutulurdu. Fakat daha sonra III. Murad döneminde hazine saraya aktarıldı. Kulenin tarihindeki bir diğer olay ise, hemen yanında bulunan Yanan Kasır köşkünde çıkan yangından etkilenmesi fakat daha sonra onarılmasıdır. Köşkün "yanan" sıfatını almasının sebebi de bu yangındır.

Zindan Kulesi

Bu kule aynı zamanda Kitabeler Kulesi adıyla da anılır. Zindan olarak kullanılan iki kuleden birisidir. İçinde bulunan ahşap katlar çıkan yangınlarda yanarak hasar görmüştür.

Top Kulesi

Oluşan yangın nedeniyle zarar gören diğer kulelerden biridir. Eskiden Hapishane olarak da kullanılmıştır. 

Bayrak Kulesi

Altın Kapı'nın üstündeki kuledir. Günümüzde Yedi kule arasında en sağlam olanıdır. Sancağın dalgalandığı yer olması nedeniyle yeniçeriler burada nöbet tutardı. Sancağın burada olması nedeniyle Bayrak Kulesi adını almıştır.

Hazır Gelmişken

Yedikule Zindanlarını gezmeye gelmişken İstanbul Anadolu yakasında gezilecek bir çok tarihi mekan ve müzeleride ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan İstanbul Müzeleri sayfasını ziyaret ederek gezilecek daha çok tarihi yer ve müze keşfedebilirsiniz.

Devamını Göster

Konum


Özellikler

Yedikule Zindanları Müzesi Kredi Kartı
Yedikule Zindanları Müzesi Sigara İçilmez
Yedikule Zindanları Müzesi Park Yeri
Yedikule Zindanları Müzesi Müze
+(6)

Fiyatlar


Sıkça Sorulan Sorular


Yorumlar 4.2631578947368 Puan

 • avatar

  @mrsalihunal

  Belediye'nin rehberli tur hizmetiyle gezdik. Rehberimiz kendisine verilen 30 dk sürede verilebilecek azami bilgiyi verdi ancak tabii ki böyle bir yer için bu süre çok azdı. Restorasyon tamamlanmadığı için genel bir elestiride bulunmayacağım ancak en azından şu anda gezilebilecek bölümlerde yazılı bilgilendirme yapılabilirdi. 2 imparatorluğun en önemli anlarının yaşandığı bu mekanın hiçbir yerinde bir bilgilendirme sisteminin olmaması gerçekten üzücü ki bu mekanda bilgiler görsellerden çok daha anlamlı. Örneğin girişteki ahşap kule tamamlandığınde burçlardan birine konulacak ve hiçbir bilgilendirme yok ve insanlar bunu bir büfe olacak bile zannedebilir. Altınkapı'ya giden yol 1600 yıllık ve bilgi yok. Altınkapı hakkında bilgi olmazmı? Zindanlarda bir bilgilendirme olmaz mı? Bu konu göz ardı edildiği için mekana değil, zihniyete 2 yıldız verdim.

 • avatar

  @admin

  Bugün ziyaret ettigim ama kapıdaki güvenliğin ve turan isimli rehberin rezervasyon dışı kişileri de içeri alabildiği (ne karşılığı bilemem) belediyenin bu iki saçma insana teslim ettiği modern degnekci tipli insanlar tarafından karşılandığınıZ bir yer

 • avatar

  @gibyeliyiz

  Fatih Belediyesine teşekkür ediyorum. Hangi partide ona bile bakmadım, vatandaşa hizmetin partisi olmaz. Online randevuyu basit bir şekilde alabiliyorsunuz sitesinden. Ücretsiz. Randevu aldığınız saatte (hiç aksamadan) rehber geliyor ve grubu anlatarak gezdiriyor. Rehberimiz Turan beyin anlattıkları o kadar güzeldi ki, eğer rehber olmadan gezseymişiz ne kadar mahrum kalırmışız. Boş boş gezmiş olur muşuz. Altın kapının, yılanlı ve kanlı odaların, zindanın, genç osmanın idam edildiği odanın, osmanlı ve roma kulelerinin, surların hikayesini bilemezdik. Kulelerin manzarası da çok güzeldi. Bahçesindeki kafede Türk kahvesi bile çok güzeldi(15 tl) genelde dışarda içilen kahveler acı oluyor, burada güzeldi. Tuvaleti temiz. Girişte randevunuz kontrol ediliyor. Bugün çok sakindi, çok keyif aldık. Turan beye ve emeği geçenlere teşekkürler, mutlaka gidiniz.

 • avatar

  @harun

  Böyle tarihi mekanlara sahip çıkmak çok önemli malesef uzun yıllar sahipsiz kalıp evsizlerin tinercilerin yeri olup tahrip edilmiş. Şuan ki manzara ise çok güzel restorasyon çalışmaları var ve Fatih belediyesi rehber eşliğinde şuan için 3 kuleyi gezdiriyor. Gerçekten o an ki olayları yaşatıyor size. Ptesi günleri online randevu alıp gidin hemen doluyor randevu. Gece ve gündüz turlar var gece bulmak zor. İsteyen serbest gezide yapabiliyor tamamen ücretsiz. İçeride oturma yerleri ve cafe WC var. Otopark yol üzeri park etmeniz lazım. Restorasyon bitince kesinlikle bir daha gitmek isterim.

 • avatar

  @namupteladelima

  Böyle tarihi mekanları özellikle hisar, sur ve kalelerin büyük hayranıyım. Yıllardır program yapamadığım hisara Fatih Belediyesi vesilesiyle ziyareti ücretsiz olarak gercekleştirdik. Rehber önce kısa bir bilgilendirme yapıyor akabinde rahat rahat gezmeniz için sizi bırakıyor. 3 Roma ve 4 Osmanlı kulesinden oluşan bu tarihi şahane yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Genç Osman'ın hapsedildiği ve katledildiği odaları inceleyebiliyorsunuz. Ayrıca zindan kulesindeki infaz ve tutuklu bölümlerini de gezebiliyorsunuz. Rome kuleleri üzerinde şahane mazara da fotoğraf çekilip, doyasıya izleyebilirsiniz. Tek dezavantaj surlara gezinemiyorsunuz. Osmanlı kulelerinin altında yukarı gözlemleyebiliyorsunuz ama ahsap katlar olmadıgı için pek bir anlam ifade etmiyor. Keşke layıkıyla restore edilse ve bu gezi zevki katlanarak artsa.

 • avatar

  @rumeysagunaydin

  Mutlaka gezip görmelisiniz. Rehber eşliğinde gelmenizi öneririm. Bireysel gezince tarihi bilgi ve yaşanmışlık kısımlarının eksik kalacağını düşünüyorum. Kısaca özet geçeyim; İstanbul'un ve Türkiye'nin en eski açık hava müzelerinden birisi olan bu tarihi yapının Zindan, Top, Bayrak, Genç Osman, Cephanelik, III. Ahmed ve Hazine adında 7 kulesi bulunuyor. Her bir kule tarihinde farklı işlevler görmüş, birçok ürkütücü ve tarihi olaya tanıklık etmiş. Yılanlı Kuyu esirleri konuşturmak için kullanılmış. Kanlı Kuyu zindanlar arasındaki en ürkütücü olanı. İdam edilen mahkumların kafalarının atıldığı ve kanlarının döküldüğü bir kuyu olarak bilinmektedir. Ayrıca Genç Osman da burada öldürülmüş. Altın Kapı seferden zaferle dönen imparatorların görkemli bir şekilde karşılandığı yermiş. Latin istilaları sonucu zaran görmüş ve sonrasında kısım kısım eritilerek çalındığı bilinmektedir. Fatih Mescidi ise İstanbulun en eski mescidi olarak biliniyor. Bahçesinde yaklaşık 4 asırlık ağaç mevcut.

 • avatar

  @cduoi

  İstanbul'un gezilesi vede görülesi yerlerinden biri olan Yedikule Hisarı Fatih belediyesi bünyesinde pazartesi hariç her gün 10 16 saatleri arasında gezilebilir. Online randevu alarak gezrbiliyorsunuz. Yedikule Hisarı Osmanlı ve Bizans tarihinin kesişim noktası, Fatih Sultan Mehmet Han’ın en kıymetli miraslarından birisi olarak İstanbul kara surlarının tam da ortasında yer alır. Semte adını veren Yedikule Hisar’ı kurulduğu günden itibaren Suriçi şehir yaşantısının önemli bir merkezi halindedir. Zamanla inşa edilen zarif kuleleri, fethin hemen ardından inşa edilmiş Fatih Camii ve bir zamanlar bahçesinde imar olmuş mahallesi ile bir iç kale görünümündedir. Zamanla mahalleyi ve minik meydanı oluşturan Fatih Camii’ni kaybetmiş olsak da kulelerin göz alıcı manzarası ve Hisar’ın ünü sınırları aşan efsaneleri nedeniyle hala Yedikule Hisarı İstanbul’un yıldız mekanlarından.

 • avatar

  @ihsanecin

  Sarsıcı bir yer! Oldukça etkileyici bir yer. Kuleleri gezerken genç Osman'ın hapis tutulduğu ve boğdurulduğu penceresiz hücreye girince çok acı bir hisse kapılıyorsunuz. Osmanlı sultanı bir vesayet düzenine kurban edilerek yeniçeriler tarafından burada bogdurulmus ve sonra kulakları ile başı kesilerek ondan sonra gelecek olan padişahlara gözdağı verilmiş... Çok acı. Yine kaptanı Derya'nın hapis tutulduğu ve başının kesilerek kuyuya atıldığı hücre de burada. Kuyu o kadar derin ki kesilen baş ve akan kanın aşağıdan Marmara Denizine aktığı düşünülüyor. Kuyunun dibine henüz varilamadi .3 kule Bizans yapımı, 3 kuleyi ise Osmanlı yapmış. Bir kule ise tamamen yıkılmış. Osmanlı Bizans'in kullandığı bu alanı 500 yıla yakın çeşitli amaçlarla kullanmaya ve genişletmeye devam etmiştir. Osmanlı tarihi açısından mutlaka görülmesi gereken sarsıcı bir mekân. Uzun yıllar atıl kaldıktan sonra Fatih belediyesi tarafından ihya edilmeye başlandı. Restorasyon çalışmaları devam ediyor. Rehberler eşliğinde gezebilirsiniz rehber olmadan bir şey anlaşılmıyor. İstanbul surlarının en büyük kapısı olan altın kapı da yine Yedikule surlarının içinde. Aradan 6 ay geçti tekrar gittim son derece etkileyici bir yer kesinlikle öneriyorum

 • avatar

  @prof

  Yedikule, aslında adı gibi bir zindan oluşturmak amacı ile değil, Bizans'a misafir gelen kralları ve yabancı sarayların mensuplarını ihtişamlı bir şekilde karşılamak için yapıldı. Türk Tarih Kurumu'nun yaptığı araştırmalara ve elde edilen tarihi verilere göre, başlıkta belirtilen Altın Kapı'yı bir zafer takı olarak dönemin Bizans İmparatoru Theodosius inşa ettirdi. Theodosius'tan sonra tahta geçen oğlu da dört tane yüksek gözlem kulesinden oluşan bir kaleyi kapı ile birleştirdi. 532- Latin İstilası sırasında Altın Kapı büyük zarar gördü. Ama onarımı sadece 1 yıl sürdü. 868- Yedikule'deki mermerlerin oluşturduğu kulelerin arasında yer açılarak buralar hapishane olarak kullanıldı. 1458-1789- Hazine-i Hümayun'un (Osmanlı hazinesi) bu yapıda tutulmaya başlandı. 1430-1800- Kuleler Devlet Hapishanesi olarak kullanılıyordu. 1766-İstanbul'da olan deprem sonucu hasar görmüştür fakat onarılmıştır.[1] 1851-Abdülmecit döneminde hayvanat bahçesi olarak kullanıldı. 1871-1875- Yedikule bu yıllarda Kız Sanat Evi idi. 1876- Bu dönemde ilan edilen Birinci Meşrutiyet sürecinde hapishane olarak kullanılması istenmiş fakat bu gerçekleşememiştir. 1968- Bu tarihten beri Yedikule Hisarı, İstanbul Hisarlar Müzesi Müdürlüğü'ne bağlı kalmıştır. 2004- Yedikule Hisarı özel bir şirkete devredildi 2004- Şehristanbul Derneği kanunsuz bir şekilde devredilen Yedikule Hisarı'nın devir kararının iptali için Mahkemeye başvurdu 2006- İstanbul 1. İdare Mahkemesi Şehristanbul Derneği'nin başvurusunu kabul etti ve Maliye Bakanlığı tarafından özel bir şirkete devrettiği kararını oybirliğiyle iptal etti. 2008- Danıştay 13. Dairesi 24.12.2008 tarih ve 2008/8294 No'lu kararı ile İstanbul 1.İdare Mahkemesi'nin kararını onadı 2020 - Fatih Belediyesi Yedikule Hisarı’nda, koruma kurulu onayları ve bilim kurulu ile restorasyon sürecine başladı. 2021 - Restorasyonu devam eden Yedikule Hisarı’nda kontrollü ücretsiz turizm turları başladı.

 • avatar

  @emreturel

  Hisara gitmeden önce rezervasyon bilgilerini almanız gerekiyor. İçeri giriş şuan itibariyle ücretsiz, belkide hep böyle olacak bilmiyorum. Yine gitmeden burası hakkında bilgiler edinip giderseniz, dolaşırken daha keyifli ve bu duygu, düşünceye sahip olursunuz. Eğer kendi aracınızla gidecekseniz kendisine ait ücretsiz otoparkı var. Kesinlikle gezilmesi gereken tarihi yerlerden. İçerisi gayet hoş, ferah ve rahat bir yer. Kalabalık olmaması daha da güzel, rahat dolaşıyorsunuz. Restorasyon nedeniyle bazı yerler kapalı olmasına rağmen, hisarı dolaşmak ve bir noktadaki kule nin en tepesinden tüm çevreyi, denizi hatta çamlıca tepesine kadar bir çok yeri görmek keyif verici. Hisarı dolaşırken bir çok duygu karmaşası yaşıyorsunuz. Roma döneminde, kralların, komutanların buraya geldiğini ve neler yaptılar acaba düşüncesinde olduklarını.. Osmanlı nın İstanbul fethinde bu kulelerden karşıya bakıp yüzlerce, binlerce gemi ve askeri görüp ne tepki verdiklerini.. Daha fazlası diğer dönemlerde neler olduğunu düşünüp dolaşıyorsunuz. Genç Osmanın burada idam edilmesi ve bir çok neden den dolayı buraya gelmek, bu tarihi görmek, İstanbul manzarasını görmek elbette gelmeye değer. Güvenlik ve restorasyon ekibinin güler yüzlü olması.. Etrafın güvenlikli olması güzel. Yalnız herangi nedenlerden dolayı bazı yerler yani kule içleri çok karanlık, dolaşırken dikkat edin. Buradan ayrılmadan önce sahile doğru surların dibinde gezen insanlarla buralarda kısa bir gezi yapıp ayrıla bilirisiniz. Saygılarımla..

 • avatar

  @serkanguler

  Ne güzel tarih kokuyor ama içerisine sanat adı altında sacma sapan birşeyler yapmışlar mesela ben bisey anlamadim onlardan çok salakça geldi???? bana.Tercüman çok güzel anlatdi geçmiş tarihi ???????? ve tadilât da olduğu için giriş kapısını zor bulabildik birdaha giderisiniz deseniz düşünürüm AMA 8 yıl sonra restarosyon bitecekmiş ömrümüz yeterse ozaman gitmek isterim NOT yukardaki yıldız sayısını da sadece o sanat altında sağa sola koydukları şeylerde az verdim ????????

 • avatar

  @ahmetguven

  Yedikule Zindanları, İstanbul’un ve aynı zamanda Türkiye’nin en eski açık hava müzelerinden bir tanesi. Bir gözlem kulesi görünümünde olan bu yapı Yedikule Hisarı olarak da bilinir. Yedikule Zindanları Ne Amaçla İnşa Edildi? Oldukça eski ve esrarengiz bir tarihi olan yapının ilk yapılış amacı zindan değil. Bizans Dönemi’nde misafir olarak gelen kralları ve başka ülkelerin önemli misafirlerini ihtişamlı bir şekilde ağırlamak için inşa edilmiş. Yedikule Zindanları'nın Bölümleri Altın Kapı Türk Tarih Kurumu’nun yaptığı araştırmalara ve elde edilen verilere göre, Altın Kapı dönemin Bizans İmparatoru I. Theodosius zamanında inşa edildi. Burası bir zafer takı olarak inşa edilmişti. Theodosius’tan sonra tahta geçen oğlu da dört tane yüksek gözlem kulesinden oluşan bir kaleyi kapı ile birleştirdi.

 • avatar

  @sonson

  COK ETKİLEYİCİ BIR MEKAN.GIRIS UCRETSIZ AYRICA GIRDIGINIZDE TEK BASINA GEZMEK YASAK REHBER ESLIGINDE GEZILIYOR ;ki COK DAHA GÜZEL..REHBER COK ILGILI GUZEL ANLATIYOR SORULARI CEVAPLIYOR..TARIHI HİSSETTİRİYOR MEKAN. OLUMSUZ OLARAK , RESTORASYON YAPILMIS VE MEYDANINDA TUVALET VE CAFETERYA YAPILMIS OLMASI COK ÇİRKİN....YAPI OLARAK DA COK ÇİRKİN. BIRDE SANAT SEVERLERİ PEK ANLAMAYAN BIRI OLARAK ICERIDE SANAT ADI ALTINDA OBJELER KULLANILMIS ALAKASIZ SACMA GELDİ..GENEL OLARAK GORULMESI GEREKEN BİR YER

 • avatar

  @polatbulent

  Şehrin Efsanesi YEDİKULE HİSARI Yedikule Hisarı Osmanlı ve Bizans tarihinin kesişim noktası, Fatih Sultan Mehmet Han’ın en kıymetli miraslarından birisi olarak İstanbul kara surlarının tam da ortasında yer alır. Semte adını veren Yedikule Hisar’ı kurulduğu günden itibaren Suriçi şehir yaşantısının önemli bir merkezi halindedir. Zamanla inşa edilen zarif kuleleri, fethin hemen ardından inşa edilmiş Fatih Camii ve bir zamanlar bahçesinde imar olmuş mahallesi ile bir iç kale görünümündedir. Zamanla mahalleyi ve minik meydanı oluşturan Fatih Camii’ni kaybetmiş olsak da kulelerin göz alıcı manzarası ve Hisar’ın ünü sınırları aşan efsaneleri nedeniyle hala Yedikule Hisarı İstanbul’un yıldız mekanlarından. Tarihçe Şimdi, Genç Osman’ın elim katlinden Doğu Roma efsanelerine İstanbul’a dalga dalga yayılan efsaneleriyle ünlü Yedikule Hisarı geri dönüyor. Uzun sürecek restorasyon işlemlerini beklemeden, Hisar’ın efsanevi bahçesini ziyarete açıyoruz. EFSANE HİSAR YEDİKULE Zindanıyla nam salmış, efsaneleriyle yüzyıllar aşmış olan Yedikule Hisarı’nın yapımı 413 senesine dayanır. Doğu Roma’nın mimariye kıymet veren imparatoru II. Theodosius tarafından yaptırılan hisar, Sarayburnu’ndan Bakırköy’e uzanan sahil yolu üzerinde yer alır. Hisarın 439 senesinden tamamlanmasından sonra savaşlardan dönüşte şehre giriş için kullanılmak suretiyle bir zafer takı inşa edilir. III. Theodosius Dönemi’nde ise Marmara’dan gelecek saldırılara karşı deniz surları inşa edilince, bu zafer takı kapı hâline getirilir ve Altın Kapı ismini alır. Şimdi, Genç Osman’ın elim katlinden Doğu Roma efsanelerine İstanbul’a dalga dalga yayılan efsaneleriyle ünlü Yedikule Hisarı geri dönüyor. Zindanıyla nam salmış, efsaneleriyle yüzyıllar aşmış olan Yedikule Hisarı’nın yapımı 413 senesine dayanır. Doğu Roma’nın mimariye kıymet veren imparatoru II. Theodosius tarafından yaptırılan hisar, Sarayburnu’ndan Bakırköy’e uzanan sahil yolu üzerinde yer alır. Hisarın 439 senesinden tamamlanmasından sonra savaşlardan dönüşte şehre giriş için kullanılmak suretiyle bir zafer takı inşa edilir. III. Theodosius Dönemi’nde ise Marmara’dan gelecek saldırılara karşı deniz surları inşa edilince, bu zafer takı kapı hâline getirilir ve Altın Kapı ismini alır. Fetih sonrası Fâtih Sultan Mehmed Han, surları tamir ettirip buraya ek üç kule yaptırır ve hisarın toplamda 7 kulesi olur. Kulelerin inşasının 1457’de tamamlanmasıyla semte ismini veren Yedikule, günümüzdeki iç kale görünümünü kazanır. Yapının beşgen çerçevesini dolanan kuleler; Genç Osman Kulesi, Cephanelik Kulesi, III. Ahmet Kulesi (Pastorama Kulesi), Hazine Kulesi (Darı Kulesi), Zindan Kulesi (Kitabeler Kulesi), Top Kulesi, Bayrak Kulesi’dir. Haber uçtu devlete de Beş yıl yattım hapiste Yedi düvel zindanından Beterdir Yedikule Allah Rahmet eylesin mekani cenet olsun insallah.....

 • avatar

  @seyyahitalib

  Yedikule, aslında adı gibi bir zindan oluşturmak amacı ile değil, Bizans'a misafir gelen kralları ve yabancı sarayların mensuplarını ihtişamlı bir şekilde karşılamak için yapıldı. Türk Tarih Kurumu'nun yaptığı araştırmalara ve elde edilen tarihi verilere göre, başlıkta belirtilen Altın Kapı'yı bir zafer takı olarak dönemin Bizans İmparatoru Theodosius inşa ettirdi. Theodosius'tan sonra tahta geçen oğlu da dört tane yüksek gözlem kulesinden oluşan bir kaleyi kapı ile birleştirdi. 532- Latin İstilası sırasında Altın Kapı büyük zarar gördü. Ama onarımı sadece 1 yıl sürdü. 868- Yedikule'deki mermerlerin oluşturduğu kulelerin arasında yer açılarak buralar hapishane olarak kullanıldı. 1458-1789- Hazine-i Hümayun'un (Osmanlı hazinesi) bu yapıda tutulmaya başlandı. 1430-1800- Kuleler Devlet Hapishanesi olarak kullanılıyordu. 1766-İstanbul'da olan deprem sonucu hasar görmüştür fakat onarılmıştır.[1] 1851-Abdülmecit döneminde hayvanat bahçesi olarak kullanıldı. 1871-1875- Yedikule bu yıllarda Kız Sanat Evi idi. 1876- Bu dönemde ilan edilen Birinci Meşrutiyet sürecinde hapishane olarak kullanılması istenmiş fakat bu gerçekleşememiştir. 1968- Bu tarihten beri Yedikule Hisarı, İstanbul Hisarlar Müzesi Müdürlüğü'ne bağlı kalmıştır. 2004- Yedikule Hisarı özel bir şirkete devredildi 2004- Şehristanbul Derneği kanunsuz bir şekilde devredilen Yedikule Hisarı'nın devir kararının iptali için Mahkemeye başvurdu 2006- İstanbul 1. İdare Mahkemesi Şehristanbul Derneği'nin başvurusunu kabul etti ve Maliye Bakanlığı tarafından özel bir şirkete devrettiği kararını oybirliğiyle iptal etti. 2008- Danıştay 13. Dairesi 24.12.2008 tarih ve 2008/8294 No'lu kararı ile İstanbul 1.İdare Mahkemesi'nin kararını onadı 2020 - Fatih Belediyesi Yedikule Hisarı’nda, koruma kurulu onayları ve bilim kurulu ile restorasyon sürecine başladı. 2021 - Restorasyonu devam eden Yedikule Hisarı’nda kontrollü ücretsiz turizm turları başladı.

 • avatar

  @mustafaaypolat

  Hayatımda gördüğüm en anlamsız objeleri sanat diye yigmissiniz. Sadece rehberle gezi diyorsunuz ama rehberlerin alanın tarihi hakkında bilgisi sıfır. Sürekli yanlış bilgi veriyorlar O kadar organizasyon kötü ki, daracık bir koridorda yaklaşık 40-50 kişi içeridekilerin çıkmasını bekledik. Saatli ve grup aldiklarini soyluyorlar. Biz Genc Osman'in esir tutuldugu daracik penceresiz merdivenleri tirmanirken bir grup iniyordu. Yukari ciktik, baska bir grup iceride. Balik istifi bir ortam oldu. Hepsinin sonunda sanat diye oraya konulan seyler insan aklıyla dalga geçmek.

 • avatar

  @arzukeles

  Yedikule, aslında adı gibi bir zindan oluşturmak amacı ile değil, Bizans'a misafir gelen kralları ve yabancı sarayların mensuplarını ihtişamlı bir şekilde karşılamak için yapıldı. Türk Tarih Kurumu'nun yaptığı araştırmalara ve elde edilen tarihi verilere göre, başlıkta belirtilen Altın Kapı'yı bir zafer takı olarak dönemin Bizans İmparatoru Theodosius inşa ettirdi. Theodosius'tan sonra tahta geçen oğlu da dört tane yüksek gözlem kulesinden oluşan bir kaleyi kapı ile birleştirdi.

 • avatar

  @salihaakbas

  İstanbul'un her yeri tarihtir de, surların içi daha bir tarih kokar. Yedikule Zindanları'nı ziyaret etmek isteyen kişiler bireysel değil de, tarihini güzel anlatan bir rehberle yola çıkarlarsa çok keyif alacaklardır. Ben şanslıydım tarihi eğrisiyle doğrusuyla tarafsız anlatan bir rehber ve keyifli gezgin arkadaşlarımla mekanı gezdim. Surların "Halk Kapısı" denilen girişinden başlayarak sur içi sizi kendine çekiyor nedense. Dar sokaklar, yeniye direnen hala bacaları tüten evler... Yedikule Zindanları isminden ve geçmişten kalan kötü izlenimlerinden dolayı insanı ürkütse de nice insanın duvarlarında izi kalmış bir yer. Kulelerden boğazı mükemmel bir şekilde izleyebilirsiniz. Ekonomilerini tarih turizmine dayayan bir çok ülkenin aksine, hiçbir tarihi yere değer vermeyişimiz de içler acısı bu arada. Zindanları gezerken yanmayan ya da ara ara yanan ampuller size terkedilmişlik duygusunu daha bir yaşatıyor. Tarihi dokuyu bozmadan gereken değerin verilmesi en büyük dileğim. Gezin, görün.

 • avatar

  @mager

  Kültür ve Turizm Bakanlığı, halkın 'Yedikule Zindanları' dediği hisarı özgün dokuya zarar gelmemesi koşuluyla 30 yıllığına özel bir şirkete kiraladı. Ancak şirket tarihi Bizans dönemine kadar giden yapıya buldozerlerle girmekte gecikmedi. Şirket, pist yeri yapmak için hisar zeminindeki orijinal taşları sökerek yerine mıcır döktü, çıkan taşlar da rastgele etrafa atıldı. Alanın genişlemesi için ağaçlar da kesildi. Arkeolog ve sanat tarihçilerinin eleştirdiği uygulamalar hakkında ne şirket, ne bakanlık ne de kurul yetkilileri açıklama yaptı. Hisar, daha önceleri kısa süreler için konser ve tiyatro gösterilerine ev sahipliği yapmıştı. Ancak, ilk kez bu denli uzun süreliğine kiralandı. Radikal gazetesi bu olayın nasıl gerçekleştiğini şöyle yazdı


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar