icon
Yükleniyor..

Yörük Ali Efe Müzesi

Aydın’ın Yenipazar ilçesinde yer alan müze; Yörük Ali Efe’ye ait olduğu tahmin edilen evde meydana getirilmiştir. Öncelerde yanmış ve herhangi bir bakıma tabi tutulmamış olan bu evin 1995 yılında kaderi değişmiştir. Aydın İl Kültür Müdürü Özgen karaca’nın çalışmalarıyla beraber Yörük Ali Efe’nin evinin restorasyon çalışmaları başlamıştır. Müze ev olan bu noktanın sonrasında da Aydın Valiliği tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmesi söz konusu olmuştur.

Yörük Ali Efe Tarihi

Yörük Ali Efe’nin torunlarından olan Kayhan Kavas da evin olduğu araziyi bağışlayarak, evin müze halini almasında etkin olmuştur. 1999 yılında evin müze olarak açılması işlemi hayata geçirilmiştir. Tescil işlemleriyle beraber yaklaşık olarak 94 milyar TL karşılığında bu sürecin tamamlandığı ifade edilmiştir. Bina ve sundurmaların restore edilerek; bahçenin daha da genişletilmesi işlemi uygulanmıştır.

Yörük Ali Efe Müzesi

Yörük Ali Efe Müzesi içerisinde direniş dönemine dair izleri görebilmek ve efe kültürü hakkında bilgi sahibi olabilmek mümkündür. Geleneksel kıyafetlerin yanı sıra o dönemde kahramanlık gösteren kişilere de yer verilmiştir. Yörük Ali Efe ve diğer efelerin kişisel eşyaları, kıyafetleri ve silahları bu müze içerisinde sergilenmektedir.

Yörük Ali Efe Müzesi’nin bahçesinde ziyaretçilerin zaman geçirmelerine odaklı olarak hizmet alacakları alanlar da yer almaktadır. Gişe ve bekçi kulübesi de bu bölgede bulunmaktadır. Bahçe duvarları da onarılan bu evin tamamen hazır halde olması adına da restorasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

Eve dair restorasyon çalışmalarının hayata geçirilmesiyle beraber; Yörük Ali Efe’nin varislerinden de isteklerde bulunulmuştur. Yörük Ali Efe’nin şahsi eşyalarının getirilmesi ve müzede sergilenmesi konusunda da girişimler yapılmıştır. Sonrasında da birçok eser de derlenerek; teftiş işlemlerinden sonra müzeye dahil edilmiştir. Aynı zamanda da Yörük Ali Efe’ye ait olan bir heykelin Prof. Dr. Tankut Öktem’in yapımıyla beraber müze evin bahçesine dahil edilmesi de sağlanmıştır. 8 Haziran 2001 tarihinde tamamen hazır hale gelen ve ziyaretçilere açılan Yörük Ali Efe Müzesi; halen daha faaliyettedir. Efe ve Ege kültürü hakkında bilgi sahibi olmak ya da Kurtuluş dönemine dair bilgiler almak isteyenlere açıktır.

Yörük Ali Efe Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Yörük Ali Efe Müzesi Aydın ilinin Yenipazar ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 08:30 ila 17:30 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye girişler tamamen ücretsizdir.

Hazır Gelmişken

Yörük Ali Efe Müzesi 'ni gezmeye gelmişken Aydın civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Aydın Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Aydın 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Devamını Göster

Yörük Ali Efe Müzesi Kredi Kartı
Yörük Ali Efe Müzesi Sigara İçilmez
Yörük Ali Efe Müzesi Park Yeri
Yörük Ali Efe Müzesi Müze
+(5)

Fiyatlar


Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4.4375 Puan

 • avatar

  @misafir

  Aydın içim önem arz eden bir kişi adına yapılmış müze. Ücretsiz giriliyor. Tanıtım olarak eksik kaldığını söyleyebilirim. Bu kişilerin hayatının daha çok bilinmesi gerektiğini düşünüyorum.

 • avatar

  @esrabilici

  Aydın içim önem arz eden bir kişi adına yapılmış müze. Ücretsiz giriliyor. Tanıtım olarak eksik kaldığını söyleyebilirim. Bu kişilerin hayatının daha çok bilinmesi gerektiğini düşünüyorum.

 • avatar

  @misafir

  Yolunuz düşerse Milli Mücadele yıllarını hissetmek için uğranacak güzel bir ön mekan. 1919 lu yıllara ait resmi yazılarla o ruhu hissediyorsunuz

 • avatar

  @sezey

  Yolunuz düşerse Milli Mücadele yıllarını hissetmek için uğranacak güzel bir ön mekan. 1919 lu yıllara ait resmi yazılarla o ruhu hissediyorsunuz

 • avatar

  @gezgingezgin

  Sakin Şehir Yenipazar'ın en güzel köşelerinden birisi... Şehrin batı yakasındaki giriş yolu üzerinde... Hafta sonları açık... Giriş ücretsiz,... Müze ziyaretinden sonra mutlaka Sakin Şehir Yenipazar'ın meşhur pidesini tadın derim... Umarım ; Yeni restorasyondan sonra daha güzel olacaktır...

 • avatar

  @onderduz

  Restorasyon çalışması nedeniyle gezemedim 28 Ağustos 2022 tarihinde tekrar açılışı yapılacağı belirtildi.

 • avatar

  @nazliozcan

  Yenipazar pidesi yemeye geldik, etrafı gezelim müzeye girelim dedik, atıl vaziyette yazık restorasyon hak getire, Aydın iline yakışmıyor, biz de napalım Yörük Ali Efenin heykeline baktık, mezarına gidip birer fatiha okuduk o kadar

 • avatar

  @zeynepozertuzun

  Müze tadilatının dolayı kapalı olduğu için o kadar yol yapıp maalesef gezemedik. Bununla ilgili internette de bir bilgilendirmede yapılmamış.

 • avatar

  @yerliyerli

  Kapalı ve ne zaman açılacağı bile belli değil. Hiç bir görevli yok.

 • avatar

  @gurkankarayetim

  22.04.2022 tarihinde gittim. Müze tadilat dolayısıyla kapalıydı. Denizli - Aydın karayolunda Yenipazar yok ayrımından 8 km uzaklıkta. Bahçesinde yeşillikler içerisinde kabir ve heykel mevcut. İlçe sakin bir yer. Müze kısmına giremediğim için bir şey söyleyemiyorum.

 • avatar

  @muammerkomurcuo

  Gittiğimizde tadilat nedeniyle müze kapalıydı, ancak bahçesi bile gezip görmeye değer.

 • avatar

  @muratyuksel

  Mutlaka gezip görülmesi gereken bir yer. Karşı tarafta hizmet veren kafenin tostu ise enfesti...

 • avatar

  @tugbabc

  Kurtuluş savaşını,kuvayı milliye kahramanlarını anlamak açısından güzel bir müze üstelik ücretsiz. Yenipazar Cittaslow( sakin kasaba)yı gezebilir ve Türkiye’denin ilk on pidesinde pide yiyebilirsiniz.

 • avatar

  @halitguler

  Çok güzel gezilip görülecek ve el yapımı süs rsyalari çok mükemmel tavsiye ederim ..

 • avatar

  @atillakadak

  Çok güzel bir yer diyemem. Zamanında tamamen yanmış yıkılmış bir evi özenle tekrardan inşa edip bir müzeye çevrilmiş olması güzel tabi ki. Yörük Ali Efe nin doğup büyüdüğü evi görmek, İstiklal Savaşında yapılan fedakarlıkları hatırlatıp insanı duygulandırıyor.

 • avatar

  @sevketselen

  , Kurtuluş Savaşı kahramanı Yörük Ali Efe evi ve müzesi görülmesi gereken bir yer


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 08:30 - 17:30
Salı 08:30 - 17:30
Çarşamba 08:30 - 17:30
Perşembe 08:30 - 17:30
Cuma 08:30 - 17:30
Cumartesi 08:30 - 17:30
Pazar 08:30 - 17:30

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar